Home | Targi w Essen | Essen 2008 | Castle for All Seasons – rzut (video)okiem

Castle for All Seasons – rzut (video)okiem

schutze-coverWprawdzie na łamach Games Fanatic, Don Simon przezentował swoje spojrzenie na tę grę, ale ja chciałbym zaproponować Wam alternatywny rzut (video)okiem, na tę (moim zdaniem) bardzo dobrą grę.

Niestety kamera tym razem nie chciała sie mnie słuchać (a może oprogramowanie) i początek jest (znowu) lekko ucięty. Postaram się poprawić na przyszłość. Tak czy inaczej zapraszam do oglądania i komentowania.

[vimeo 5781854 Obejrzyj na vimeo]

 

16 komentarzy

 1. Bardzo dobra recenzja bardzo dobrej gry!
  CfaS to moim zdaniem świetny przykład na potwierdzenie tezy, że niektóre gry potrzebują więcej niż jednej partii na rzetelną ich ocenę. Chłopaki w poessenowych relacjach zjechali grę całkiem niesłusznie moim zdaniem i podejrzewam że właśnie przez ten efekt pierwszej gry. Jestem w stanie sobie wyobrazić że gdybym zagrał w to raz, słuchając jak jakiś Niemiec łamaną angielszczyzną tłumaczy mi zasady, ze swiadomością że jestem na największych targach planszówkowych na świecie i naokoło czeka na mnie milion nowości to też mógłbym grę źle ocenić. A ona właśnie wymaga poznania.

  Choć owszem – wielu gamerów będzie marudzić na chaos generowany przez karty ról, ale tu akurat ich działania zostało moim zdaniem bardzo dobrze wyważone – nie jest tak zepsute jak chociażby w grach Faiduttiego.

 2. Właśnie się dowiedziałem, że lekko źle graliśmy do tej pory. Otóż należy użyć conajmniej trzech rodzajów zasobów, a nie dokłądnie trzech. Ułatwia to tym samym trochę liczenie i grę :)

 3. Recenzja fajna, ale zupełnie nie czuję potrzeby w to grać.

 4. Geko: bo ty ostatnio masz jakiś przesyt i w ogóle nie masz ochoty grać w coś nowego :P

 5. Nie, właśnie w coś nowego chętnie. Ale nowego w sensie „coś innego” :-p. W kolejną wariację o wystawianiu robotników i zamienianiu surowców na PZ nie mam ochoty grać ;-)

 6. Dzięki za recenzję. Nabrałem po niej chęci na grę :)

 7. @Geko – to może skusisz się na Space Alert? :)

 8. Tak, Draco. A potem zagramy w CoH. Ciekawe, kto się z kim bardziej wymęczy :-p

 9. yosz,
  Myslę że Geko bez problemu zagra 'w coś nowego’, ale właśnie wg Twoich słów (2 minuta filmu) nie znajdziemy w CfAS 'nic nowego, nic odkrywczego’ :P :D

  [zresztą całkowicie się z tym zgadzam]

 10. Zgadzam się z przedmówcami. Mając w domu około 50 gier doszedłem do etapu w którym żebym był zainteresowany kupnem nowej gry musi być czymś innym od gier które już mam. W tą grę gra się pewnie fajnie ale po co miałbym ją kupować albo się uczyć do niej zasad skoro już mam Caylusa, który jest z grubsza tym samym. Tak samo Filary Ziemi. Nawet nad Agricolą się mocno wahałem ale się w końcu złamałem i kupiłem. Ale co by nie mówić w Agricoli zmiany w stosunku do Caylusa są większe niż w tym Castle for all Seasons.

 11. Castle for All Seasons nie ma nic wspólnego z Filarami czy Caylusem oprócz tematyki (przyznaję oklepana i blee, ale dobrze wspólgra z mechaniką)

  Co do wrażenia że to 'nic nowego’. Dobrych gier opartych o mechanikę wyboru ról nie jest tak dużo (szczególnie takich, gdzie musisz kombinować co zagrają inni i się do tego dostosować), a CFaS jest jedną z lepszych gier właśnie z taką mechaniką (lepszy jest na pewno R4TG). Dlatego nie warto skreślać gry tylko dlatego że jest to kolejna gra 'zamień zasoby na VP’ – jeżeli gra robi to w nowy / lepszy sposób niż inne gry, to czemu się nią nie zainteresować?

 12. Yosz, masz rację. Ja tylko nie piszę obiektywnie i racjonalnie, że nie czuję potrzeby w nią grać. Piszę subiektywnie, uczuciowo. Po prostu jak zobaczyłem o co chodzi, to mi się zupełnie nie chce tego próbować. Może mam przesyt typowych eurogier? W dodatku trwających godzinę i ilustrowanych przez Menzla.

 13. Geko – zmieniłeś się ;P

 14. Świat poszedł do przodu. A poza tym, ja nigdy nie byłem psem na nowości :-p

 15. a ja się skusiłam i podobało mi się. a przesyt surowcami też już mnie trochę dławił. pomógł prosty zabieg by surowce były przeliczane na wartości. poza tym to jeden z elementów gry a nie sedno. słowem, dało radę :)

 16. @geko – W CoH też nie znajdziesz niczego nowego. :-p

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*