Home / Wiadomości / Konkursy / Styczeń w cieniu Tronu – rozwiązanie konkursu nr 4

Styczeń w cieniu Tronu – rozwiązanie konkursu nr 4

Czy udało się wam wyobrazić puzzle? Jeśli nie, to …. wyglądają tak:

Jakie gry tu ukryto? 

  1. Wyspa dinozaurów
  2.  Owce na wypasie
  3. Gobblety
  4. Kraby na fali
  5. Tornado Ellie
  6. Budowa zamku
  7. Bitwa o Tortugę

Z tym pytaniem prawie nie było problemu. Niektórzy tylko niedostrzegli Bitwy o Tortugę i/lub Budowy zamku.

A jakie dinozaury?

Dinozaury – stricte dinozaury – rozpoznawalne są tylko dwa: roślinożerny i mięsożerny.  Mieliście super pomysły – niektórzy posiłkowali się instrukcją, inni wikipedią albo swoją wiedzą. Wśród wege najczęściej powtarzały się brachozaur i brontozaur. Zdarzały się też riochazaury i diplodoki. Jeśli chodzi o mięsozaura to zdecydowanie królował T-rex.

Komentarza wymaga trzeci gad. Dinozaury nie pływały. To co widzicie w morzu to nie jest dinozaur. Ichtiostega, eustenopteron, lariosaurus (takie propozycje padały) – żadne z tych stworzeń to nie dinozaury. Ichtiostega to nawet nie gad – to ogniwo pośrednie pomiędzy rybami a płazami. Uznawaliśmy te odpowiedzi, które explicite podawały, że chodzi o dwa dinozaury i trzeciego plezjozaura lub ichtiostegę. Jeśli ktoś napisał, że dinozaury były trzy (w tym wodny) to taka odpowiedź jest błędna. I wcale nie trzeba było się znać na paleontologii, wystarczyło przeczytać recenzję Wyspy Dinozaurów, przecież wyraźnie sugerujemy od czasu do czasu, że podpowiedzi można szukać w naszym serwisie ;)

A teraz …. nie, jeszcze nie zwycięzca. Teraz czas na czwartego archozaura. Jeśli ktoś by napisał, że dinozaury były trzy ale nie wymienił stworzenia pływającego, to …. to miałby rację. Panie i Panowie, trzeci dinozaur to Compsognathus. Wskazywaliście na Raptora, ale to Kompsognat ma zamknięty pyszczek, więc to on jest gwiazdą programu. Ukrywa się za rycerzem z Budowy Zamku. Wygląda prawie jak szalik…. tylko, że rycerz nie miał szalika ;) Niestety, tego nie da się rozpoznać na tak małym obrazku jaki zamieściliśmy w konkursie – tym większe nasze zdziwienie a gratulacje dla tych, którzy go znaleźli, bo musieliście w to włożyć maksimum wysiłku. Ale to też oznacza również, że nie wymagaliśmy aż tak drobiazgowego wyjaśnienia.

Uznawaliśmy zatem następujące odpowiedzi:

  1. dwa dinozaury (mięsożerny i roślinożerny)
  2. dwa dinozaury (mięsożerny i roślinożerny) oraz plezjozaur/ichtiostega (jako zwierzę niebędące dinozaurem)
  3. trzy dinozaury (dwa mięsożerne i roślinożerny) plus ew. plezjozaur/ichtiostega (jako zwierzę niebędące dinozaurem)

A teraz…. tak, wreszcie czas na zwycięzcę. Maszyna losująca poszła w ruch…. Zwycięzcą zostaje…..

Patricia

która na drugie pytanie udzieliła odpowiedzi (żeby nie było wątpliwości, że to o nią chodzi):

2 dinozaury i 1 plezjozaur (nie wiem czy się liczy) – tyranozaur, brachiozaur i najpewniej plezjozaur z numerem 1 (pod T-rexem ;) )

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział a Patricii gratulujemy wygranej (przypominam, że nagrodą jest W cieniu tronu) i prosimy o kontakt z redakcją (kontakt@gamesfanatic.pl) w celu podania adresu do wysyłki.

Chcielibyśmy jeszcze wyróżnić Mikołaja Kmiecia, Pasjonata Wymarłych Stworzeń, który ujął nas drobiazgową analizą wskazanych zwierząt:

Tyranozaur Rex/Albertozaur ( według cech bardziej Alberotozaur ze względu na wyraźne wyrostki nad oczami, dwa palce, kolce na grzbiecie bardziej prawdoopodobne u tego gatunku niż u Tyranozaura Rex, mimo że w obu przypadkach nie stwierdzono aby owe występowały. Kolce mogą wskazywać na chimerę z karnotaurem lub ceratozaurem, jednak te gatunki mają 3 palce).

Brontozaur ( charakterystyczny płat na czubku głowy, jednak keratynowe kolce na kręgosłupie zaczerpnięte prawdopodobnie z chimery z Diplodokiem).

Ichtiostega/Eustenopteron ( zaraz pod Tyranozaurem na kafelku; według cech bardziej jest to Eustenopteron ze względu na obecność pionowej tylniej płetwy, lecz wyraźna linia oddzielająca głowę od tułowia może wskazywać na Ichtiostegę. Jednak Ichtiostega z kolei ma płetwę ogonową poziomą sięgająca końcówki ogona ( nie pionową ). Mimo dużych różnic między dwoma gatunkami, przez niewystarczającą jakość obrazu i zaledwie niewielki fragment stworzenia, który możemy na nim dostrzec nie można jednoznacznie określić przynależności gatunkowej zaobserwowanego osobnika, być może jest to kolejna chimera dwóch gatunków).

Ale Tyranosaurus Rex też miał dwa palce… ;)

Mikołaja również prosimy o kontakt, mamy dla Ciebie nagrodę pocieszenia.

Sponsorem konkursu jest FoxGames. Serdecznie dziękujemy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Konkurs instagramowy – rozwiązanie

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Na naszym Instagramie w pierwszych 100 postach było aż 25 zdjęć gier od FoxGames … Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap