Home | Wiadomości | Konkursy | Ćwierkający marzec – rozwiązanie konkursu nr 1

Ćwierkający marzec – rozwiązanie konkursu nr 1

❍ Reading Time: 2 minutes

Ćwierkający marzec w pełni, wiosna za płotem, czas przedstawić ptaszki. Ci, którzy śledzili dzieje gry od samego początku mieli zadanie ułatwione, bo wiedzieli gdzie szukać. Najprostszym bowiem sposobem namierzenia tożsamości tych pokrytych piórami kręgowców było zajrzenie na wpieram.to :)

A zatem, na obrazku poniżej….

… jako pierwsza, jawi się żółciutka sikorka bogatka. To o niej możemy przeczytać w Wikipedii: Gatunek niewielkiego, częściowo wędrownego ptaka. Czarna głowa z białymi policzkami. Wierzch ciała oliwkowy, a pokrywy skrzydłowe szaroniebieskie z białym prążkiem. Spód żółty z czarną, podłużną pręgą. Skrzydła i ogon są czarnoszare, a na lotkach widać poprzeczną białą pręgę. (nr 1 na naszej liście).

Szary ptaszek z czarnymi okularami siedzący na prawo to dzierzba srokosz, o którym wspomnieliśmy w punkcie 5Jest to ptak drapieżny, mimo swych niewielkich rozmiarów. Spotyka się go na łąkach i polach, gdy siedzi na szczytach drzew, liniach energetycznych, czubku krzewów, słupkach lub innych eksponowanych terenowych obiektach przez długi czas. Służą mu one za miejsca obserwacyjne, z których może czatować na swoją główną zdobycz – małe gryzonie. 

Niektórzy dali się zwieźć białym upierzeniem następnego ptaszka i przypisywali tożsamość dzierzby właśnie do niego. A tu niespodzianka. Trzecia postać to pliszka siwa, w naszym konkursie – pani z numerem 6.

Czwarty bohater z niebieskim brzuszkiem to nikt inny jak żołna zwyczajna (zwana czasem pszczołojadem – na naszej liście nr 4), która ma ciekawe upodobania kulinarne: chwyta w locie owady, głównie błonkówki, chrząszcze, motyle, muchówki i prostoskrzydłe. Żądłówki miażdży końcem dzioba, aby uniknąć użądlenia. Jednak historie o niszczeniu rodzin pszczelich są nieprawdziwe – z żądłówek chwyta przede wszystkim osy.

Na pozycji piątej uplasował się dzięcioł, nazywany ptasim lekarzem drzew.
W starodrzewiach, w ciemnym borze wciąż się mówi o doktorze.
Szumią o nim wszystkie drzewa, wiatr legendy także śpiewa. (2)
Przysmakiem dzięciołów są larwy dobrze nam znanych korników, które są prawdziwą zmorą dla lasów. Prócz tego ptaki te potrafią szukać w koronach drzew gąsienic, poczwarek motyli i mszyc. Pełnią więc w leśnym ekosystemie bardzo ważną, sanitarną funkcję.

I ostatnia pozycja – ale wcale nie najmniej ważna. Na naszej liście ukryta pod numerkiem 3 w parze z podziwiającą swe lustrzane odbicie pięknością. Bo sroka zwyczajna – jako jedyny ptak – zdała test lustra ;)

Prawidłowym więc rozwiązaniem było:

1 – 5 – 6 – 4 – 2 – 3

Wśród takich odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzcę, a raczej zwyciężczynię, którą okazała się …

Jagoda Szwed

Serdecznie gratulujemy, prosimy o kontakt z redakcją w celu podania danych adresowych (kontakt@gamesfanatic.pl) a wszystkim uczestnikom dziękujemy i do zobaczenia w kolejnym poniedziałkowym konkursie.Sponsorem konkursu jest Czacha Games. Serdecznie dziękujemy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*