Home | Wiadomości | Konkursy | Ćwierkający marzec – rozwiązanie konkursu nr 2

Ćwierkający marzec – rozwiązanie konkursu nr 2

❍ Reading Time: 2 minutes

O czym ptaszki ćwierkają?

Wyciąg z Pracy habilitacyjnej dr Jerzego Dzięcioła z zakresu ornitologii pt. „O czym ptaszki ćwierkają”, mającej na celu analizę językowo-logiczną ćwierko-werbalnej komunikacji ptaków występujących w Europie, z uwzględnieniem aspektu interpretacyjnego przekazywanej treści.

Azaliż uwypuklić należy fakt, iż tematyka „rozmów” ptaków budziła zainteresowanie ludzkości od zarania dziejów. Teraz jednak dzięki dołożeniu wielu starań i poświęceniu naukowców udało się odpowiedzieć na pytanie, które filozofowie stawiali sobie już wieki temu: Co jest przedmiotem rozmów ptaków? Poniżej przedstawiono streszczenie wyników badań.

Jak pokazuje statystyka wyróżnić można kilka najczęściej poruszanych przez ptaki tematów:
1. Piękno przyrody
2. Nowinki ze świata gier planszowych
3. Bieżąca konsumpcja
4. Jakość powietrza
5. Postęp cywilizacyjny

Ad. 1. Dokonując skrupulatnej translacji rozmów ptaków spostrzeżono, że są to stworzenia niezwykle wrażliwe i romantyczne. Jak ustalono większość ptasiego dialogu dotyczy piękna otaczającej nas przyrody. Tego typu rozmowy odnotowano nie tylko w najpiękniejszych europejskich Parkach Narodowych, takich jak Puszcza Białowieska czy Park Narodowy Teide (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania), ale również w wielu zwykłych pospolitych lasach oraz na łąkach. Ptaki zachwycały się kolorami roślin, ubarwieniem kwiatów, wschodami słońca, wielorodnością różnych form życia. Wyjątkowo wrażliwe okazały się słowiki, wznoszące na cześć przyrody piękne śpiewy.

Ad. 2. Analizując dyskurs toczony przez ptaki różnych gatunków, największym zaskoczeniem okazał się być drugi statystycznie najczęstszy temat poruszany przez ptaki, mianowicie – nowinki ze świata gier planszowych. Okazało się, że prawdziwym impulsem do podjęcia tego tematu wśród naszych podniebnych przyjaciół było wydanie gry ”Ptaszki Ćwierkają”. Najbardziej burzliwą dyskusję odnotowano w miejscowości Essen (Niemcy). Tam grupa ptaków spierała się nad wyborem najlepszych dotychczas wydanych gier. Ciekawą dyskusję zaobserwowano również w Poznaniu. Ptaszki ćwierkające nad siedzibą wydawnictwa Czacha Games spekulowały czy zostanie opracowany dodatek do ich ulubionej gry. Na marginesie zaznaczyć należy, że szczególnie przejęte tym tematem były dzięcioły, sikorki, sroki, dzierzby, żołny i pliszki. Przypadek? Nie sądzę…

W ramach innych konwersacji ptaki często poruszały temat bieżącej konsumpcji, wymieniając się poglądami na temat swoich ulubionych potraw (robaczków), a także wyrażając wdzięczność względem ludzi za ich dokarmianie. Co bardziej inteligentne ptaki (szczególnie sowy) niejednokrotnie poruszały temat smogu. Narzekały wówczas na jakość powietrza i możliwe tego konsekwencje zdrowotne. Odnotowano również wiele krytycznych uwag ptaków na temat odbywającego się postępu cywilizacyjnego. Ptaki są zaniepokojone wycinaniem drzew na potrzeby przemysłu, brakiem szacunku do zieleni i wód naturalnych.

Autor niniejszej pracy wyraża głębokie przekonanie, iż odpowiedź na pytanie „O czym ptaszki ćwierkają”, znacznie przyczyni się w najbliższej przyszłości do rozumienia potrzeb tych małych słodkich stworzonek, a w dalszej perspektywie może nawet do nawiązania ptasio-ludzkiej konwersacji.

Ogłoszenie wyników

Autorką powyższej pracy jest Wiktoria – i to jej przypada w udziale tytuł laureata konkursu oraz nagroda w postaci gry Ptaszki ćwierkają. Gratulujemy i prosimy o kontakt z redakcją w celu podania swoich danych adresowych. Wszystkim uczestnikom zaś serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnego konkursu…

 Sponsorem konkursu jest Czacha Games. Serdecznie dziękujemy!

One comment

  1. Gratulacje :)
    Świetny tekst :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*