Home / Wiadomości / Konkursy / Czerwiec w Ulm – co wiesz o Ulm? – rozwiązanie konkursu

Czerwiec w Ulm – co wiesz o Ulm? – rozwiązanie konkursu

Gdzie leży tytułowe Ulm?

Odpowiedź jest oczywista – W Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Niemniej warto wiedzieć, że pozostałe odpowiedzi wcale nie zostały wyssane z palca. Ulm to również dawna nazwa miasta Osów w woj. lubuskim. A USA też może pochwalić się swoim Ulm leżącym w stanie Arkansas.

Co jest symbolem miasta Ulm?

Oczywiście wróbel. Niedźwiedź jest symbolem Berlina, a smok (wawelski) to nasz rodzimy mieszkaniec Krakowa.

Od czego wzięła się nazwa Ulm?

Od słowa Ulma, które po raz pierwszy pojawia się w 856 roku. Nie jest ono nazwą germańską, ale celtycką i znaczy bagno (źródło: Wikipedia).

Ulmer Spatz to oczywiście wróbel (Ulmer Spatz pochodzi od Ulm, a nie Ulm od Ulmer Spatz ;)), z którym związana jest pewna legenda. W latach, kiedy powstawała słynna katedra w Ulm, do jej budowy potrzeba było wielu belek, które układane w poprzek na wozach, nijak nie dawały przewieźć się przez wąską bramę miasta. Burmistrz zarządził więc jej wyburzenie. I tak by się prawdopodobnie stało, gdyby budowniczowie nie ujrzeli zajętego wiciem gniazdka wróbelka. Przeleciał on przez bramę trzymając źdźbło również w poprzek, ale przez wąski otwór przedostał się do gniazda trzymając słomkę wzdłuż! Olśnieni tym pomysłem mieszkańcy wiedzieli już, że wystarczy położyć belki podłużnie, by bez problemu przekroczyć bramę miasta. By upamiętnić ptaka, sporządzono jego podobiznę, którą następnie umieszczono na dachu katedry.

Ulmer Hocker to drewniany taboret. Został zaprojektowany przez Maxa Billa w roku 1954 i uznawany jest za jeden z ponadczasowych projektów działającej w Ulm Wyższej Szkoły Projektowania (Hochschule für Gestaltung, HfG). Prosty w formie i wykonaniu mebel z drewna sosnowego i bukowego ma szerokie zastosowanie (można go łączyć i kłaść na sobie): jako taboret, mównica, transporter, stoliczek, taca czy regał.

Katedra w Ulm…

… była najwyższą budowlą na świecie w latach 1890-1901

… początkowo była świątynią katolicką, w okresie reformacji trafiła w ręce protestantów

Kto urodził się w Ulm?

Oczywiście Albert Einstein.

A oto owa słynna katedra w Ulm:

Co chciałbyś/chciałabyś zobaczyć w Ulm i dlaczego?

Na to pytanie nie było jednej poprawnej odpowiedzi – ilu uczestników tyle pomysłów i tyle pragnień. Oczywiście katedra (być w Ulm i nie zobaczyć katedry to jak być w Rzymie i nie wybrać się na audiencję u Papieża ;)). Ale równie często wymienialiście Dzielnicę Rybacką (pisząc, że to jedno z najpiękniejszych w Europie rozwiązań urbanistycznych, mur pruski plus kanały plus urokliwe uliczki – przeurocze miejsce, doskonałe do fotografowania, spacerów oraz posiadówek z przyjaciółmi) a także Ratusz, miejsce urodzenia Alberta Einsteina, Schiefes Haus czyli krzywy dom,  Schwörhaus, czyli Dom Przysięgi – miejsce składania przysięgi przez nowych burmistrzów, na okoliczność równorzędnego traktowania obywateli oraz rozświetlony Dunaj podczas „Serenady świateł” – nie wspominając już o ulmskich wróblach, które chcielibyście pokarmić.

 

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.

A zwycięzcą zostaje

suburbius

 

Gratulujemy i prosimy o przesłanie swoich danych na adres redakcji (kontakt@gamesfanatic.pl)

 

 

Sponsorem konkursu jest Sharp Games. Serdecznie dziękujemy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Bór – narkotyczne przygody w głębi lasu

Bór to rywalizacyjna gra oparta o mechaniki worker placement i dice placement. Gracze wcielają się w leśnych zaklinaczy, którzy dzięki umiejętnemu pozyskiwaniu zasobów, ważeniu eliksirów i oswajaniu zwierząt muszą zaprowadzić porządek w tytułowym borze. Całość jest bogato i kolorowo ilustrowana, w stylu odwołującym się nieco do mangi. Gra w dużej mierze składa się z kart, pojedynczej, niewielkiej planszy miasta i czterech planszetek postaci.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap