Home | Wiadomości | Konkursy | Ekö-logiczny listopad – konkurs zasadowy nr 4 oraz rozwiązanie konkursu zasadniczego

Ekö-logiczny listopad – konkurs zasadowy nr 4 oraz rozwiązanie konkursu zasadniczego

❍ Reading Time: 3 minutes

Konkurs okazał się bardzo trudny. Wzięło w nim udział 39 osób i nikt nie odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania. Ale zanim ogłosimy zwycięzcę, który naszym zdaniem najlepiej poradził sobie z zadaniem, przypomnimy na czym polegał konkurs i jakie są prawidłowe odpowiedzi.

Dla ilu graczy przeznaczona jest gra Ekö?

Oczywiście dla 2-4. Z tym nie było absolutnie żadnego problemu

Z ilu faz składa się tura gracza?

Tu już był pewien rozdźwięk. Wszyscy wiedzieli, że z dwóch, ale nie wszyscy, że obie fazy są obligatoryjne. Faza działania jest bardziej oczywista. Faza zbrojenia jednak również jest obowiązkowa – możesz nie mieć czym się zbroić i wtedy faktycznie nic nie dokładasz na planszę. Możesz nie móc dołożyć pionów zgodnie z zasadami. Ale fazę tę musisz wykonać – jeśli masz możliwość, to musisz umieścić przynajmniej jeden pion na jednym ze swoich stosów (lub pojedynczym pionie), który nie sąsiaduje z wrogim budynkiem.

Jaki są warunki zwycięstwa?

Gra kończy się natychmiast zwycięstwem gracza, który:
– zdobędzie 12 punktów i kontroluje przynajmniej jedną stolicę – LUB –
– gdy jako jedyny będzie posiadał piony na planszy.

Czy w Ekö możliwy jest remis?

Tak, jest możliwy w sytuacji gdy na planszy znajdują się dyski tylko dwóch graczy. Jeśli jeden z nich swój ostatni pion użyje jako Kamikadze i zbije ostatni stos swojego przeciwnika (oczywiście musi to być poczwórny stos) gra kończy się przegraną obu graczy. Gra może również zakończyć się zwycięstwem obu graczy, gdy gracz użyje swój ostatni pion jako Kamikadze pojmując w niewolę Cesarza i uzyskując tym co najmniej 12 punktów (pod warunkiem, że kontroluje w tym czasie co najmniej jedną stolicę). Dlaczego obaj wygrywają? na to pytanie spróbujcie odpowiedzieć sobie sami :)

Jakie inne gry (poza Ekö) zaprojektował Henri Kermarrec?

Kraby na fali, Bubble Bomb, Siggil, Sushi Dice, Noxford

A teraz czas na ogłoszenie wyników:

Pytanie o remis było pytaniem najtrudniejszym dlatego jury redakcyjne – spośród osób, które udzieliły najwięcej poprawnych odpowiedzi (czyli n-1, gdzie n było liczbą pytań) postanowiło wyłonić jako zwycięzcę osobę, która jako jedyna odpowiedziała prawidłowo na to pytanie. A jest nim:

Wojciech Kasprzak

Gratulujemy i prosimy o przesłanie na adres redakcji swoich danych korespondencyjnych (wraz z nr telefonu) – oczywiście po to, by już wkrótce móc się cieszyć swoim egzemplarzem gry Ekö i sprawdzić jak często te hipotetyczne remisy zdarzają się w praktyce :)

Wszystkim zaś serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w następnym konkursie:

Konkurs zasadowy nr 4

Dlaczego zasadowy? bo nie kwaśny! (pozdrawiamy wszystkich chemików) :)
A tak naprawdę dla odróżnienia od zasadniczego, który – podobnie jak dzisiejszy – traktował o zasadach.

 

Dziś będą dwa trzy pytania ;)

 1. Dlaczego warto poświęcić swój ostatni pion jako Kamikadze żeby zremisować i to przegrywając? A może nie warto? Może taka sytuacja nigdy się nie zdarzy? Proszę, zastanówcie się nad tym problemem.
 2. Drugie pytanie dotyczy fazy zbrojenia. Reguła mówi, że wzmacniamy tylko jeden stos i to taki, który nie sąsiaduje z wrogimi budynkami. Od tej zasady jest jeden wyjątek. Jaki?
 3. Skoro już mowa o zasadach – jakie mają pH? ;)

Czas: tydzień (do najbliższej niedzieli)
Nagroda: egzemplarz gry Ekö
Odpowiedzi: prosimy udzielać za pomocą poniższego formularza
Materiały pomocnicze: instrukcja :)
Wyniki: postaramy się ogłosić na początku przyszłego tygodnia
Powodzenia!

Formularz konkursowy

Formularz konkursowy


Szczegółowy regulamin konkursu

Szczegółowy regulamin konkursu

 1. Organizatorem Konkursu jest serwis GamesFanatic.pl.
 2. Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w konkursie.
 3. Konkurs trwa od momentu opublikowania wpisu ogłaszającego rozpoczęcie konkursu do 26 listopada 2017, do godziny 23:59.
 4. Konkurs jest prowadzony na stronie serwisu www.gamesfanatic.pl
 5. Przystępując do Konkursu, potwierdza się znajomość regulaminu i akceptuje się jego warunki.
 6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.
 7. Jakiekolwiek złamanie punktu regulaminu dyskwalifikuje pracę z konkursu.
 8. Udział w Konkursie jest bezpłatny.
 9. Konkurs polega na udzieleniu odpowiedzi korzystając z załączonego formularza Google. W wyjątkowych wypadkach (np. niedostępność serwisu Google lub niemożność załączenia pracy – innej niż tekstowa – we wskazanym formularzu) dopuszczalne jest przesłanie odpowiedzi e-mailem na adres konkurs@gamesfanatic.pl
 10. Do Konkursu może przystąpić każda osoba, zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w Konkursie. Z udziału w konkursie wyłączeni są redaktorzy serwisu GamesFanatic.pl oraz członkowie ich najbliższych rodzin.
 11. Konkurs nie jest grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym, loterią promocyjną, grą, której wynik zależy od przypadku, ani żadną inną w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U.2016 poz. 471 j.t. z późn. zm.).
 12. Odpowiedzi będą sprawdzane przez redakcję serwisu GamesFanatic.pl
 13. Laureatów nagrody wybierze redakcja serwisu GamesFanatic.pl
 14. W Konkursie można wygrać nagrody wymienione na stronie konkursu.
 15. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w ciągu 14 dni po zakończeniu terminu przesyłania odpowiedzi.
 16. Laureat zobowiązany jest do przesłania danych do wysyłki na adres kontakt@gamesfanatic.pl w ciągu 21 dni od momentu ogłoszenia wyników. Niedopełnienie tego warunku zostanie potraktowane przez Organizatora jako rezygnacja z nagrody.
 17. Nagrodę wysyła Organizator do 10 (dziesięciu) dni roboczych od momentu przesłania przez Laureata swoich danych korespondencyjnych.
 18. Organizator ma prawo publikacji na stronie gamesfanatic.pl zwycięskiej pracy podając imię i nazwisko lub pseudonim autora.
 19. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez Laureata adresu korespondencyjnego.
 20. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Laureatowi z przyczyn zależnych od uczestnika.


Sponsorem konkursu jest FoxGames. Serdecznie dziękujemy!

7 komentarzy

 1. Z całym szacunkiem ale żadna z odpowiedzi do pytania nr 3 nie jest w pełni poprawna…

 2. Odnośnie remisu. Instrukcja nie przewiduje takich sytuacji. Kamikadze po użyciu wraca do rezerwy gracza, więc w obu podanych przypadkach gracz może umieścić go z powrotem na planszy w fazie zbrojenia – i wygrać.

  • Nie może, bo nie ma już pionów. Piony w fazie zbrojenia umieszczane są na innych pionach (wzmacniane są stosy). Poza tym – w tym drugim przypadku – nie ma nawet fazy zbrojenia, bo gra kończy się natychmiast gdy zostanie osiągnięty warunek zwycięstwa.

   • Rzeczywiście, w pierwszym przypadku pada remis, pomijana jest faza zbrojenia.
    W drugim można się spierać, co było pierwsze – jajko czy kura :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*