Home | Wiadomości | Konkursy | Rzecz Polska: Hodowla Zwierzątek – rozwiązanie konkursu

Rzecz Polska: Hodowla Zwierzątek – rozwiązanie konkursu

❍ Reading Time: < 1 minute

 – Czy to Hodowla Zwierzątek?
– Tak, Borsuk przy telefonie….

Gra została stworzona przez Karola Borsuka, polskiego matematyka, w okupowanej Warszawie w 1943 roku, a jej produkcja była jedyną możliwością pracy zarobkowej dla zwolnionego z uniwersytetu Profesora. Jednak to nie zamknięcie Uniwersytetu było bezpośrednią przyczyną kłopotów finansowych. Podczas wojny prof. Borsuk prowadził sklep z materiałami piśmienniczymi, który był skrzynką kontaktową AK. W 1943 roku sklep został zdjęty, a profesor trafił na Pawiak. Po wyjściu z więzienia musiał znaleźć inny sposób na utrzymanie rodziny.

Jedyny zachowany w całości egzemplarz gry jest prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, pozostałe spłonęły w stolicy w sierpniu 1944 roku.

Cel gry to uzyskanie po jednym zwierzęciu hodowlanym z każdego rodzaju (królik, owca, świnia, krowa i koń). Najtrudniej dochować się oczywiście krowy i konia – pierwsze egzemplarze można zdobyć jedynie za pomocą wymiany, a to dlatego, że każde z nich występuje tylko na jednej kostce.

Gra została wydana przez Grannę pod nazwą Superfarmer i zyskała ogromną popularność zdobywając również rynek międzynarodowy. Doczekała się też limitowanego dodatku, pięknego wydania jubileuszowego oraz była bazą do stworzenia przez Michała Stajszczaka gry pt. Rancho. W grze tej otrzymujemy planszę, inwestujemy w pola (zwierzęta muszą się gdzieś wypasać), ale za to nie mamy świnek. Również wprowadzono interakcję między graczami – nie tylko w walce o pola, ale też poprzez utratę zwierząt przy każdym wyrzuceniu lisa / wilka (również przez innych graczy – choć niekoniecznie wszystkich).

A teraz już czas na ogłoszenie zwycięzców – a są nimi: Tunia, Gosia oraz Witek

Gratulujemy i prosimy o kontakt z redakcją (kontakt@gamesfanatic.pl) w celu podania swoich danych korespondencyjnych wraz z nr telefonu.

 

 Sponsorem konkursu jest Granna. Serdecznie dziękujemy!

One comment

  1. znów nic nie wygrałem…. :-(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*