Imprezowa gra matematyczna – to jest to, co tygrysy lubią najbardziej! Dlatego, wraz z wydawnictwem Egmont, przygotowaliśmy dla was konkurs!
Pitagoras, najnowsza gra Reinera Knizii, w sposób szczególny przypadła mi do gustu. Szukanie rozwiązań jest naprawdę zajmujące, a często tych rozwiązań jest więcej niż jedno. To co widzicie na zdjęciu – to dzieło przypadku, nie dobierałam ich specjalnie, a mimo to liczbę 74 można uzyskać na kilka różnych sposobów. Jakich i ilu? To już wasze konkursowe zadanie.
Korzystając z tych oto liczb (5,7,8,10, 14) oraz korzystając ze znanych sobie działań matematycznych (w tym miejscu trochę naginamy zasady Pitagorasa) należy uzyskać liczbę 74. W jednym równaniu każdą liczbę można wykorzystać tylko raz, ale nie trzeba wykorzystywać ich wszystkich.
Jeśli nie wiecie jak grać w Pitagorasa – zapraszam do rzutu oka na tę grę. Może się to wam przydać. Szczególnie w szukaniu inspiracji – jakie jeszcze działania poza standardowym dodawaniem, mnożeniem czy dzieleniem można wykorzystać w znajdowaniu rozwiązania. Swoje propozycje wpisujcie w poniższy formularz. Zwycięzcą zostanie osoba, która poda najwięcej rozwiązań, przy czym zmiana kolejności w działaniach, które są przemienne, nie generuje nowego rozwiązania (5+7 to to samo co 7+5 i będzie traktowane jak jedna propozycja). W przypadku remisu – oczywiście ten, kto zrobi to wcześniej.
Można przesyłać więcej niż jedno rozwiązanie – jeśli wypełnicie formularz, ale znajdziecie kolejne rozwiązanie – po prostu wypełnijcie go jeszcze raz.
Czas: do końca miesiąca, tj. do 31 marca 2023, godz. 23.59
Nagroda: egzemplarz gry PITAGORAS
Odpowiedzi: prosimy udzielać za pomocą poniższego formularza
Wyniki: postaramy się ogłosić na początku przyszłego tygodnia
Powodzenia!
Formularz konkursowy
Formularz konkursowy
Jeśli nie widzisz formularza na stronie – przejdź bezpośrednio do formularza Google
Szczegółowy regulamin konkursu
Szczegółowy regulamin konkursu
- Organizatorem Konkursu jest serwis GamesFanatic.pl.
- Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w konkursie.
- Konkurs trwa od momentu opublikowania wpisu ogłaszającego rozpoczęcie konkursu do 31.03.2023, do godziny 23:59.
- Konkurs jest prowadzony na stronie serwisu www.gamesfanatic.pl
- Przystępując do Konkursu, potwierdza się znajomość regulaminu i akceptuje się jego warunki.
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.
- Jakiekolwiek złamanie punktu regulaminu dyskwalifikuje pracę z konkursu.
- Udział w Konkursie jest bezpłatny.
- Konkurs polega na udzieleniu odpowiedzi korzystając z załączonego formularza Google. W wyjątkowych wypadkach (np. niedostępność serwisu Google lub niemożność załączenia pracy – innej niż tekstowa – we wskazanym formularzu) dopuszczalne jest przesłanie odpowiedzi e-mailem na adres konkurs@gamesfanatic.pl
- Do Konkursu może przystąpić każda osoba, zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w Konkursie. Z udziału w konkursie wyłączeni są redaktorzy serwisu GamesFanatic.pl oraz członkowie ich najbliższych rodzin.
- Konkurs nie jest grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym, loterią promocyjną, grą, której wynik zależy od przypadku, ani żadną inną w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U.2016 poz. 471 j.t. z późn. zm.).
- Odpowiedzi będą sprawdzane przez redakcję serwisu GamesFanatic.pl
- Laureatów nagrody wybierze redakcja serwisu GamesFanatic.pl
- W Konkursie można wygrać nagrody wymienione na stronie konkursu.
- Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w ciągu 14 dni po zakończeniu terminu przesyłania odpowiedzi.
- Laureat zobowiązany jest do przesłania danych do wysyłki na adres kontakt@gamesfanatic.pl w ciągu 14 dni od momentu ogłoszenia wyników. Niedopełnienie tego warunku zostanie potraktowane przez Organizatora jako rezygnacja z nagrody.
- Nagrodę wysyła Organizator do 10 (dziesięciu) dni roboczych od momentu przesłania przez Laureata swoich danych korespondencyjnych.
- Organizator ma prawo publikacji na stronie gamesfanatic.pl zwycięskiej pracy podając imię i nazwisko lub pseudonim autora.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez Laureata adresu korespondencyjnego.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Laureatowi z przyczyn zależnych od uczestnika.
EDIT [28.03.2023]:
Z nieukrywaną radością informujemy, że Gościem Specjalnym naszego konkursu jest p. Michał Stajszczak – autor wielu artykułów z matematyką w roli głównej (i nie tylko). Razem z wami będzie szukał rozwiązań, a my mamy dla was zadanie specjalne: pokonać Pana Michała!
Wraz z listą laureatów opublikujemy też odpowiedź Pana Michała. A każdy, kto znajdzie więcej rozwiązań niż on otrzyma od nas dodatkowo nagrodę-niespodziankę!
A jeśli chcecie, aby w głównej puli nagród było więcej egzemplarzy Pitagorasa (na chwilę obecną są dwie gry) – zajrzyjcie na naszego Facebooka:
Czy w zadaniu konkursowym można podnosić na przykład do trzeciej potęgi jeśli nie ma dwójki wśród tych liczb?
Jeśli uzyskasz trójkę z innych działań to oczywiście, że tak. Czyli np. 10^(8-5) jest jak najbardziej dopuszczalne. Dyskusyjne jest czy wolno pierwiastkować BEZ użycia dwójki (zwyczajowo nie pisze się tej dwójki, mimo, że ona tam jest) – taka wątpliwość wyszła w dyskusji z p.Michałem w komentarzach i uznajemy, że można. Oczywiście mowa o pierwiastku kwadratowym.
Dla jasności – bo właśnie doczytałam, że piszesz o podnoszeniu do potęgi trzeciej ale przytaczasz, ze nie ma dwójki.
Nie, jeśli czegoś nie ma to nie wolno tego użyć w działaniu. W działaniu mogą wystąpić (mogą zostać zapisane) TYLKO liczby podane na zdjęciu. Czyli np. 10^2 nie jest dopuszczalne bo nie ma dwójki, ale 10^(7-5) jak najbardziej jest bo ten kwadrat został uzyskany za pomocą innych, dostępnych liczb. Mam nadzieję, że o to chodziło?