Home | Wiadomości | Konkursy | GF Konkurs – Pitagoras

GF Konkurs – Pitagoras

❍ Reading Time: 3 minutes

Imprezowa gra matematyczna – to jest to, co tygrysy lubią najbardziej! Dlatego, wraz z wydawnictwem Egmont, przygotowaliśmy dla was konkurs!

Pitagoras, najnowsza gra Reinera Knizii, w sposób szczególny przypadła mi do gustu. Szukanie rozwiązań jest naprawdę zajmujące, a często tych rozwiązań jest więcej niż jedno. To co widzicie na zdjęciu – to dzieło przypadku, nie dobierałam ich specjalnie, a mimo to liczbę 74 można uzyskać na kilka różnych sposobów. Jakich i ilu? To już wasze konkursowe zadanie.

Korzystając z tych oto liczb (5,7,8,10, 14) oraz korzystając ze znanych sobie działań matematycznych (w tym miejscu trochę naginamy zasady Pitagorasa) należy uzyskać liczbę 74. W jednym równaniu każdą liczbę można wykorzystać tylko raz, ale nie trzeba wykorzystywać ich wszystkich.

Jeśli nie wiecie jak grać w Pitagorasa – zapraszam do rzutu oka na tę grę. Może się to wam przydać. Szczególnie w szukaniu inspiracji – jakie jeszcze działania poza standardowym dodawaniem, mnożeniem czy dzieleniem można wykorzystać w znajdowaniu rozwiązania. Swoje propozycje wpisujcie w poniższy formularz. Zwycięzcą zostanie osoba, która poda najwięcej rozwiązań, przy czym zmiana kolejności w działaniach, które są przemienne, nie generuje nowego rozwiązania (5+7 to to samo co 7+5 i będzie traktowane jak jedna propozycja). W przypadku remisu – oczywiście ten, kto zrobi to wcześniej.

Można przesyłać więcej niż jedno rozwiązanie – jeśli wypełnicie formularz, ale znajdziecie kolejne rozwiązanie – po prostu wypełnijcie go jeszcze raz.

Czas: do końca miesiąca, tj. do 31 marca 2023, godz. 23.59
Nagroda: egzemplarz gry PITAGORAS
Odpowiedzi: prosimy udzielać za pomocą poniższego formularza
Wyniki: postaramy się ogłosić na początku przyszłego tygodnia
Powodzenia!

Formularz konkursowy

Formularz konkursowy

Jeśli nie widzisz formularza na stronie – przejdź bezpośrednio do formularza Google

Szczegółowy regulamin konkursu

Szczegółowy regulamin konkursu

 1. Organizatorem Konkursu jest serwis GamesFanatic.pl.
 2. Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w konkursie.
 3. Konkurs trwa od momentu opublikowania wpisu ogłaszającego rozpoczęcie konkursu do 31.03.2023, do godziny 23:59.
 4. Konkurs jest prowadzony na stronie serwisu www.gamesfanatic.pl
 5. Przystępując do Konkursu, potwierdza się znajomość regulaminu i akceptuje się jego warunki.
 6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.
 7. Jakiekolwiek złamanie punktu regulaminu dyskwalifikuje pracę z konkursu.
 8. Udział w Konkursie jest bezpłatny.
 9. Konkurs polega na udzieleniu odpowiedzi korzystając z załączonego formularza Google. W wyjątkowych wypadkach (np. niedostępność serwisu Google lub niemożność załączenia pracy – innej niż tekstowa – we wskazanym formularzu) dopuszczalne jest przesłanie odpowiedzi e-mailem na adres konkurs@gamesfanatic.pl
 10. Do Konkursu może przystąpić każda osoba, zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w Konkursie. Z udziału w konkursie wyłączeni są redaktorzy serwisu GamesFanatic.pl oraz członkowie ich najbliższych rodzin.
 11. Konkurs nie jest grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym, loterią promocyjną, grą, której wynik zależy od przypadku, ani żadną inną w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U.2016 poz. 471 j.t. z późn. zm.).
 12. Odpowiedzi będą sprawdzane przez redakcję serwisu GamesFanatic.pl
 13. Laureatów nagrody wybierze redakcja serwisu  GamesFanatic.pl
 14. W Konkursie można wygrać nagrody wymienione na stronie konkursu.
 15. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w ciągu 14 dni po zakończeniu terminu przesyłania odpowiedzi.
 16. Laureat zobowiązany jest do przesłania danych do wysyłki na adres kontakt@gamesfanatic.pl w ciągu 14 dni od momentu ogłoszenia wyników. Niedopełnienie tego warunku zostanie potraktowane przez Organizatora jako rezygnacja z nagrody.
 17. Nagrodę wysyła Organizator do 10 (dziesięciu) dni roboczych od momentu przesłania przez Laureata swoich danych korespondencyjnych.
 18. Organizator ma prawo publikacji na stronie gamesfanatic.pl zwycięskiej pracy podając imię i nazwisko lub pseudonim autora.
 19. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez Laureata adresu korespondencyjnego.
 20. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Laureatowi z przyczyn zależnych od uczestnika.

 

EDIT [28.03.2023]:

Z nieukrywaną radością informujemy, że Gościem Specjalnym naszego konkursu jest p. Michał Stajszczak – autor wielu artykułów z matematyką w roli głównej (i nie tylko).  Razem z wami będzie szukał rozwiązań, a my mamy dla was zadanie specjalne: pokonać Pana Michała!

Wraz z listą laureatów opublikujemy też odpowiedź Pana Michała. A każdy, kto znajdzie więcej rozwiązań niż on otrzyma od nas dodatkowo nagrodę-niespodziankę!

A jeśli chcecie, aby w głównej puli nagród było więcej egzemplarzy Pitagorasa (na chwilę obecną są dwie gry) – zajrzyjcie na naszego Facebooka:Sponsorem konkursu jest Egmont. Serdecznie dziękujemy!

3 komentarze

 1. Czy w zadaniu konkursowym można podnosić na przykład do trzeciej potęgi jeśli nie ma dwójki wśród tych liczb?

  • Jeśli uzyskasz trójkę z innych działań to oczywiście, że tak. Czyli np. 10^(8-5) jest jak najbardziej dopuszczalne. Dyskusyjne jest czy wolno pierwiastkować BEZ użycia dwójki (zwyczajowo nie pisze się tej dwójki, mimo, że ona tam jest) – taka wątpliwość wyszła w dyskusji z p.Michałem w komentarzach i uznajemy, że można. Oczywiście mowa o pierwiastku kwadratowym.

  • Dla jasności – bo właśnie doczytałam, że piszesz o podnoszeniu do potęgi trzeciej ale przytaczasz, ze nie ma dwójki.
   Nie, jeśli czegoś nie ma to nie wolno tego użyć w działaniu. W działaniu mogą wystąpić (mogą zostać zapisane) TYLKO liczby podane na zdjęciu. Czyli np. 10^2 nie jest dopuszczalne bo nie ma dwójki, ale 10^(7-5) jak najbardziej jest bo ten kwadrat został uzyskany za pomocą innych, dostępnych liczb. Mam nadzieję, że o to chodziło?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*