Home | Gdzie czytać o grach

Gdzie czytać o grach
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

A więc spodobało Ci się i pragniesz bardziej zagłębić się w planszówkowe hobby, poszukać samodzielnie tytułów, które Cię zainteresują? Fajnie. Naprawdę się cieszymy :) Pamiętaj o trzech podstawowych pytaniach, które powinieneś sobie zadać przed zakupem: Przy jakiej okazji i z kim będę grać?, Ilu mam chętnych współgraczy?, Ile mam pieniędzy?  Wiesz już to wszystko? Świetnie
Poniżej znajdziesz kilka porad jak się do poszukiwań zabrać oraz linki do najciekawszych witryn w sieci, z informacjami, recenzjami i opiniami o grach planszowych.

Poszukiwania gier najlepiej rozpocząć przeglądając ofertę sklepów internetowych, lub odwiedzając pobliski sklep z grami. Ceny gier możesz porównać w cenowej wyszukiwarce gier i-szop.pl. Serwisem, który może Ci pomóc w poszukiwaniu gier jest Planszeo – znajdziesz tu katalog, rankingi, informacje o premierach oraz oczywiście zakupy.

Jeśli chcesz sprawę załatwić szybko, możesz spokojnie zaufać ludziom pracującym w tych sklepach. Przeważająca większość z nich od dawna zajmuje się planszówkami, znają rynkową ofertę i dobiorą grę zgodnie z postawionymi przez Ciebie kryteriami.

Jeśli jednak chciałbyś samodzielnie zdecydować/znaleźć grę, której aktualnie potrzebujesz, na razie jeszcze powstrzymaj się z kupnem. Wytypuj sobie kilka tytułów które Cię zainteresowały (tematycznie, mechanicznie, a nawet po prostu przyciągnęły wzrok ładną okładką) i zacznij zbierać o nich informacje. Gdzie? Jak? Wszystko co potrzeba do samodzielnych poszukiwań znajdziesz poniżej, w kolejnych punktach.

Polskie serwisy

  • Serwisy planszówkowe
  • Blogi planszówkowe
  • Videocasty
  • Podcasty

ZnadPlanszy.pl – platforma blogowa, baza premier
Board Times – aktualności i recenzje
Poltergeist – dział serwisu Poltergeist
Strategie – portal miłośników gier wojennych wraz z dedykowanym forum

Większość serwisów prezentuje informacje o nowych wpisach czy recenzjach także na forum, w zakładce Ciekawe linki, media o planszówkach. Znajdziesz tam również linki do materiałów dotyczących planszówek w mediów mainstreamowych.

Listę rodzimych blogów i serwisów, z przeglądem prezentowanych w nich aktualnie newsów, możesz znaleźć także tutaj.

Do 2013 roku w dystrybucji znajdował się również magazyn „Świat Gier Planszowych”. To drugi w historii (po Magazynie „Gry Planszowe”), polski magazyn poświęcony wyłącznie grom planszowym i karcianym. Był wydawany przez Portal w latach 2007-2013 w formie papierowej (28 numerów), od numeru 29 miał być dystrybuowany wyłącznie w formie cyfrowej, ale w ten sposób został wydany tylko jeden numer. Obecnie można nabyć jeszcze niektóre archiwalne numery w sklepach z planszówkami.

Gracze zaawansowani na pewno docenią stronę autorskie.eu. Powstała ona od fanów dla fanów, aby łatwiej było wyszukiwać dodatki fanowskie do każdej gry planszowej. Jeśli stworzyliście fanowski dodatek do Waszej ulubionej planszówki, koniecznie napiszcie do twórców strony, Wasza praca może w ten sposób wpłynąć na zdecydowanie szersze wody i nie zniknie w odmętach internetu. Oprócz dodatków, na stronie znajdziecie też pliki do wydruku figurek 3D jak i dział Print&play.

Zagraniczne serwisy

  • Boardgamegeek.com
  • Blogi planszówkowe
  • Videocasty
  • Podcasty

Serwis Boardgamegeek.com (BGG) to najważniejszy anglojęzyczny serwis planszówkowy. Tysiące osób z całego świata dzielą się wrażeniami na temat wszelakich gier. Co konkretnie można na BGG znaleźć?

  • liczne recenzje, wideorecenzje i opinie pisane przez samych graczy – najpopularniejsze tytuły posiadają i po kilkadziesiąt recenzji, pisanych z różnorodnych punktów widzenia
  • bogate galerie zdjęciowe pozwolą Ci zorientować się w wizualnej stronie gry
  • pliki z instrukcjami, pomocami, tłumaczeniami elementów gier itp.
  • ranking najlepszych gier świata w ocenie planszówkowiczów (skala dziesięciostopniowa, Average Rating).

Gry przekraczające w rankingu poziom 8.00, są uznawane za wybitne. Te w okolicach 7.50 to gry z pewnością dobre. 6.50 to wciąż nie są gry słabe – raczej specyficzne. Tymi w okolicach 5.00 nie warto się interesować.
Powyższe sprawdza się jednak tylko w przypadku gier ocenianych przez kilkuset użytkowników, dlatego warto zwrócić uwage na liczbę ocen (Ratings). W przypadku nowych, lub mniej znanych gier, oceny czasami sa zawyżone. Zwykle pierwsze 20-30 ocen pochodzi bowiem od wydawców, autorów, testerów oraz zaprzyjaźnionych graczy, a oni nie zawsze sa obiektywni… Reasumując: znacznie 'pewniejszy’ i bardziej wartościowy jest Average Rating 7.30 powstały w wyniku kilkuset ocen, niż 8.30 wynikający z killkunastu.
Obok liczby ocen (wspomniane Ratings) znajdziesz równiez komentarze użytkowników (Comments), które często mogą Ci powiedzieć więcej, niż niejedna recenzja (zwłaszcza komentarze negatywne).

Ranking jest bardzo przydatny, często stanowi pole do namiętnych dyskusji planszomaniaków o wyższości gry A nad grą B, ale nie należy go traktować jako absolutnej wyroczni. Bądź świadom, że nawet wybitna gra niekoniecznie musi spodobać się Tobie, lub Twoim potencjalnym współgraczom. Dlatego lepiej nie kupuj gry 'w ciemno’, sugerując się jedynie rankingiem. Niech będzie on wskazówką, którymi grami warto się zainteresować, lecz niech nie zwalnia od myślenia i czytania recenzji, opinii… 8)

W opisie każdej gry na BGG znajdziesz także przydatne:
informacje (ramka Information):
– User suggested # of Players – rekomendowana liczba graczy, czyli wskaźnik skalowalności (patrz Mini-słownik w części pierwszej poradnika). To, że gra jest nominalnie na 2 do 5 graczy, nie oznacza, że działa jednakowo dobrze przy każdej liczbie osób. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić, co sądzą o tym jej posiadacze.
– Playing Time – orientacyjny czas gry podawany przez wydawcę. Zwykle niedoszacowany o ok. 20-30%
statystyki (ramka Statistics)
– Avg. Game Weight – poziom komplikacji gry – na początek lepiej wybieraj gry nie przekraczające raczej poziomu 2.50-2.60. Te dobijające do 4 chwilowo sobie odpuść…
– Average Rating (rating graph – ikonka wykresu słupkowego, po prawej stronie) – pokazuje w formie wykresu ilość poszczególnych ocen.

The Dice Tower – serwis z recenzjami Toma Vassela i jego przyjaciół, setki zrecenzowanych tytułów, mnóstwo nowości
Drive Thru Review – Joel Eddy zawsze drobiazg obszernie i drobiazgowo traktuje każdą grę.
Rahdo Runs Trough – Richard Ham to niesamowity facet, którego słuchanie jest wielką przyjemnością.
Undead Viking – wyczerpujące recenzje gier wszelakich.
Shut Up & Sit Down – bez wątpienia najbardziej śmieszne recenzje w całym internecie a przy tym nie głupie.
WatchItPlayed – każdy tytuł wnikliwie prześwietlany przez Rodney’a Smitha
Boardgamegeektv – recenzje, relacje z konwentów
MarcoWargamer – chyba najlepsze videorecenzje gier wojennych w sieci, autorstwa Marca Arnaudo
Board with Life – nieco szalone recenzje
Drakkenstrike’s Video Reviews – ponad 100 klipów w jakości HD autorstwa Jeremiego Salinasa, przede wszystkim wielkie hity

The Dice Tower Podcast – Eric Summerer i Tom Vasel dzielą się najnowszymi wiadomości z całego świata planszówkowego
Secret Cabal Gaming Podcast – z jednej strony recenzje gorących tytułów a z drugiej jakiś ciekawy tematy do dyskusji
The Little Metal Dog Show – show z zaproszonymi gośćmi, głównie projektantami gier
Ludology – Ryan Sturm i Geoff Engelstein rozprawiają o mechanikach wykorzystywanych w grach i projektowaniu gier

Instrukcje do gier i dyskusja na forum

Po lekturze recenzji warto przejrzeć instrukcję do gry, która Cię interesuje. W ten sposób zorientujesz się najlepiej w poziomie komplikacji gry i dokładnie poznasz mechanizmy opisane w recenzjach. Instrukcje znajdziesz najczęściej na stronach wydawców, w serwisie Boardgamegeek.com (w zakładce danej gry, w rubryce 'Files’), a niekiedy także na stronach największych sklepów internetowych

Na tym forum dyskutowano wielokrotnie o najróżniejszych grach. Poszukaj wątku (wątków) poświęconych interesującym Cię tytułom. Niejednokrotnie prowadzone dyskusje pomogą Ci podjąć decyzję, albo zwrócą uwagę na inny tytuł, który do tej pory pomijałeś.

Spotkania i konwenty planszówkowe

Wszystkie te zebrane informacje nie zastąpią Ci jednak bezpośredniego kontaktu z właściwą grą. Przejrzyj forum, w dziale 'Spotkania, konwenty, kluby’ –  całkiem prawdopodobne, że jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzieś w Twojej okolicy odbywają się regularne spotkania planszówkowe. Możesz tam śmiało przyjść, porozmawiać z ludźmi, zagrać w gry, które Cię interesują (warto wcześniej umówić się w odpowiednim wątku, żeby ktoś je przyniósł).

Planszówkowicze w całej Polsce organizują z roku na rok coraz więcej dużych imprez, podczas których każdy, nawet osoba nie grająca na co dzień w gry planszowe, może miło spędzić weekend, poznając różnorodne tytuły (zasady są tłumaczone odwiedzającym na bieżąco, przez wyspecjalizowane grupy wolontariuszy).

Niektórzy planszówkowicze spotykają się na wakacyjnych kilkunastodniowych wyjazdach w Bieszczady czy na Kaszuby. Ale spokojnie – gramy tam nie tylko w planszówki. Skład do meczu siatkarskiego zawsze się zbierze :wink:  O tych wszystkich imprezach dowiesz się także tutaj.

Imprezą, na którą czeka – bez mała – cały planszówkowy świat, są coroczne targi Spiel w Essen. Odbywające się w październiku targi odwiedzają dziesiątki tysięcy miłośników planszówek, spragnionych nowości i kontaktu z wydawcami i autorami. W Essen pojawiają się bowiem praktycznie wszyscy najważniejsi projektanci gier ze swoimi nowymi produkcjami, których debiut specjalnie szykowany jest właśnie na tę imprezę. Na przykład w 2014 roku pojawiło się na targach…700 nowych tytułów!
Nic zatem dziwnego, że jesień jest okresem planszówkowej obfitości, gdy nowe gry pojawiają się w naszych sklepach, a gracze żywo dyskutują o essenowych nowościach.
Od kilku lat coraz bardziej widoczna jest tam reprezentacja naszego kraju. Polskie produkcje planszówkowe cieszą się coraz lepszą marką na świecie.

Granie w internecie

Jeśli już poznacie jakieś gry, możecie skusić się na rozrywkę w sieci. Oto miejsca gdzie można to zrobić:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings