Home | Gdzie czytać o grach

Gdzie czytać o grach

❍ Reading Time: 6 minutes

A więc spodobało Ci się i pragniesz bardziej zagłębić się w planszówkowe hobby, poszukać samodzielnie tytułów, które Cię zainteresują? Fajnie. Naprawdę się cieszymy :) Pamiętaj o trzech podstawowych pytaniach, które powinieneś sobie zadać przed zakupem: Przy jakiej okazji i z kim będę grać?, Ilu mam chętnych współgraczy?, Ile mam pieniędzy?  Wiesz już to wszystko? Świetnie
Poniżej znajdziesz kilka porad jak się do poszukiwań zabrać oraz linki do najciekawszych witryn w sieci, z informacjami, recenzjami i opiniami o grach planszowych.

Poszukiwania gier najlepiej rozpocząć przeglądając ofertę sklepów internetowych, lub odwiedzając pobliski sklep z grami. Ceny gier możesz porównać w cenowej wyszukiwarce gier i-szop.pl. Serwisem, który może Ci pomóc w poszukiwaniu gier jest Planszeo – znajdziesz tu katalog, rankingi, informacje o premierach oraz oczywiście zakupy.

Jeśli chcesz sprawę załatwić szybko, możesz spokojnie zaufać ludziom pracującym w tych sklepach. Przeważająca większość z nich od dawna zajmuje się planszówkami, znają rynkową ofertę i dobiorą grę zgodnie z postawionymi przez Ciebie kryteriami.

Jeśli jednak chciałbyś samodzielnie zdecydować/znaleźć grę, której aktualnie potrzebujesz, na razie jeszcze powstrzymaj się z kupnem. Wytypuj sobie kilka tytułów które Cię zainteresowały (tematycznie, mechanicznie, a nawet po prostu przyciągnęły wzrok ładną okładką) i zacznij zbierać o nich informacje. Gdzie? Jak? Wszystko co potrzeba do samodzielnych poszukiwań znajdziesz poniżej, w kolejnych punktach.

Polskie serwisy

 • Serwisy planszówkowe
 • Blogi planszówkowe
 • Videocasty
 • Podcasty

ZnadPlanszy.pl – platforma blogowa, baza premier
Board Times – aktualności i recenzje
Poltergeist – dział serwisu Poltergeist
Strategie – portal miłośników gier wojennych wraz z dedykowanym forum

Większość serwisów prezentuje informacje o nowych wpisach czy recenzjach także na forum, w zakładce Ciekawe linki, media o planszówkach. Znajdziesz tam również linki do materiałów dotyczących planszówek w mediów mainstreamowych.

Listę rodzimych blogów i serwisów, z przeglądem prezentowanych w nich aktualnie newsów, możesz znaleźć także tutaj.

Do 2013 roku w dystrybucji znajdował się również magazyn „Świat Gier Planszowych”. To drugi w historii (po Magazynie „Gry Planszowe”), polski magazyn poświęcony wyłącznie grom planszowym i karcianym. Był wydawany przez Portal w latach 2007-2013 w formie papierowej (28 numerów), od numeru 29 miał być dystrybuowany wyłącznie w formie cyfrowej, ale w ten sposób został wydany tylko jeden numer. Obecnie można nabyć jeszcze niektóre archiwalne numery w sklepach z planszówkami.

Gracze zaawansowani na pewno docenią stronę autorskie.eu. Powstała ona od fanów dla fanów, aby łatwiej było wyszukiwać dodatki fanowskie do każdej gry planszowej. Jeśli stworzyliście fanowski dodatek do Waszej ulubionej planszówki, koniecznie napiszcie do twórców strony, Wasza praca może w ten sposób wpłynąć na zdecydowanie szersze wody i nie zniknie w odmętach internetu. Oprócz dodatków, na stronie znajdziecie też pliki do wydruku figurek 3D jak i dział Print&play.

Zagraniczne serwisy

 • Boardgamegeek.com
 • Blogi planszówkowe
 • Videocasty
 • Podcasty

Serwis Boardgamegeek.com (BGG) to najważniejszy anglojęzyczny serwis planszówkowy. Tysiące osób z całego świata dzielą się wrażeniami na temat wszelakich gier. Co konkretnie można na BGG znaleźć?

 • liczne recenzje, wideorecenzje i opinie pisane przez samych graczy – najpopularniejsze tytuły posiadają i po kilkadziesiąt recenzji, pisanych z różnorodnych punktów widzenia
 • bogate galerie zdjęciowe pozwolą Ci zorientować się w wizualnej stronie gry
 • pliki z instrukcjami, pomocami, tłumaczeniami elementów gier itp.
 • ranking najlepszych gier świata w ocenie planszówkowiczów (skala dziesięciostopniowa, Average Rating).

Gry przekraczające w rankingu poziom 8.00, są uznawane za wybitne. Te w okolicach 7.50 to gry z pewnością dobre. 6.50 to wciąż nie są gry słabe – raczej specyficzne. Tymi w okolicach 5.00 nie warto się interesować.
Powyższe sprawdza się jednak tylko w przypadku gier ocenianych przez kilkuset użytkowników, dlatego warto zwrócić uwage na liczbę ocen (Ratings). W przypadku nowych, lub mniej znanych gier, oceny czasami sa zawyżone. Zwykle pierwsze 20-30 ocen pochodzi bowiem od wydawców, autorów, testerów oraz zaprzyjaźnionych graczy, a oni nie zawsze sa obiektywni… Reasumując: znacznie 'pewniejszy’ i bardziej wartościowy jest Average Rating 7.30 powstały w wyniku kilkuset ocen, niż 8.30 wynikający z killkunastu.
Obok liczby ocen (wspomniane Ratings) znajdziesz równiez komentarze użytkowników (Comments), które często mogą Ci powiedzieć więcej, niż niejedna recenzja (zwłaszcza komentarze negatywne).

Ranking jest bardzo przydatny, często stanowi pole do namiętnych dyskusji planszomaniaków o wyższości gry A nad grą B, ale nie należy go traktować jako absolutnej wyroczni. Bądź świadom, że nawet wybitna gra niekoniecznie musi spodobać się Tobie, lub Twoim potencjalnym współgraczom. Dlatego lepiej nie kupuj gry 'w ciemno’, sugerując się jedynie rankingiem. Niech będzie on wskazówką, którymi grami warto się zainteresować, lecz niech nie zwalnia od myślenia i czytania recenzji, opinii… 8)

W opisie każdej gry na BGG znajdziesz także przydatne:
informacje (ramka Information):
– User suggested # of Players – rekomendowana liczba graczy, czyli wskaźnik skalowalności (patrz Mini-słownik w części pierwszej poradnika). To, że gra jest nominalnie na 2 do 5 graczy, nie oznacza, że działa jednakowo dobrze przy każdej liczbie osób. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić, co sądzą o tym jej posiadacze.
– Playing Time – orientacyjny czas gry podawany przez wydawcę. Zwykle niedoszacowany o ok. 20-30%
statystyki (ramka Statistics)
– Avg. Game Weight – poziom komplikacji gry – na początek lepiej wybieraj gry nie przekraczające raczej poziomu 2.50-2.60. Te dobijające do 4 chwilowo sobie odpuść…
– Average Rating (rating graph – ikonka wykresu słupkowego, po prawej stronie) – pokazuje w formie wykresu ilość poszczególnych ocen.

The Dice Tower – serwis z recenzjami Toma Vassela i jego przyjaciół, setki zrecenzowanych tytułów, mnóstwo nowości
Drive Thru Review – Joel Eddy zawsze drobiazg obszernie i drobiazgowo traktuje każdą grę.
Rahdo Runs Trough – Richard Ham to niesamowity facet, którego słuchanie jest wielką przyjemnością.
Undead Viking – wyczerpujące recenzje gier wszelakich.
Shut Up & Sit Down – bez wątpienia najbardziej śmieszne recenzje w całym internecie a przy tym nie głupie.
WatchItPlayed – każdy tytuł wnikliwie prześwietlany przez Rodney’a Smitha
Boardgamegeektv – recenzje, relacje z konwentów
MarcoWargamer – chyba najlepsze videorecenzje gier wojennych w sieci, autorstwa Marca Arnaudo
Board with Life – nieco szalone recenzje
Drakkenstrike’s Video Reviews – ponad 100 klipów w jakości HD autorstwa Jeremiego Salinasa, przede wszystkim wielkie hity

The Dice Tower Podcast – Eric Summerer i Tom Vasel dzielą się najnowszymi wiadomości z całego świata planszówkowego
Secret Cabal Gaming Podcast – z jednej strony recenzje gorących tytułów a z drugiej jakiś ciekawy tematy do dyskusji
The Little Metal Dog Show – show z zaproszonymi gośćmi, głównie projektantami gier
Ludology – Ryan Sturm i Geoff Engelstein rozprawiają o mechanikach wykorzystywanych w grach i projektowaniu gier

Instrukcje do gier i dyskusja na forum

Po lekturze recenzji warto przejrzeć instrukcję do gry, która Cię interesuje. W ten sposób zorientujesz się najlepiej w poziomie komplikacji gry i dokładnie poznasz mechanizmy opisane w recenzjach. Instrukcje znajdziesz najczęściej na stronach wydawców, w serwisie Boardgamegeek.com (w zakładce danej gry, w rubryce 'Files’), a niekiedy także na stronach największych sklepów internetowych

Na tym forum dyskutowano wielokrotnie o najróżniejszych grach. Poszukaj wątku (wątków) poświęconych interesującym Cię tytułom. Niejednokrotnie prowadzone dyskusje pomogą Ci podjąć decyzję, albo zwrócą uwagę na inny tytuł, który do tej pory pomijałeś.

Spotkania i konwenty planszówkowe

Wszystkie te zebrane informacje nie zastąpią Ci jednak bezpośredniego kontaktu z właściwą grą. Przejrzyj forum, w dziale 'Spotkania, konwenty, kluby’ –  całkiem prawdopodobne, że jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzieś w Twojej okolicy odbywają się regularne spotkania planszówkowe. Możesz tam śmiało przyjść, porozmawiać z ludźmi, zagrać w gry, które Cię interesują (warto wcześniej umówić się w odpowiednim wątku, żeby ktoś je przyniósł).

Planszówkowicze w całej Polsce organizują z roku na rok coraz więcej dużych imprez, podczas których każdy, nawet osoba nie grająca na co dzień w gry planszowe, może miło spędzić weekend, poznając różnorodne tytuły (zasady są tłumaczone odwiedzającym na bieżąco, przez wyspecjalizowane grupy wolontariuszy).

Niektórzy planszówkowicze spotykają się na wakacyjnych kilkunastodniowych wyjazdach w Bieszczady czy na Kaszuby. Ale spokojnie – gramy tam nie tylko w planszówki. Skład do meczu siatkarskiego zawsze się zbierze :wink:  O tych wszystkich imprezach dowiesz się także tutaj.

Imprezą, na którą czeka – bez mała – cały planszówkowy świat, są coroczne targi Spiel w Essen. Odbywające się w październiku targi odwiedzają dziesiątki tysięcy miłośników planszówek, spragnionych nowości i kontaktu z wydawcami i autorami. W Essen pojawiają się bowiem praktycznie wszyscy najważniejsi projektanci gier ze swoimi nowymi produkcjami, których debiut specjalnie szykowany jest właśnie na tę imprezę. Na przykład w 2014 roku pojawiło się na targach…700 nowych tytułów!
Nic zatem dziwnego, że jesień jest okresem planszówkowej obfitości, gdy nowe gry pojawiają się w naszych sklepach, a gracze żywo dyskutują o essenowych nowościach.
Od kilku lat coraz bardziej widoczna jest tam reprezentacja naszego kraju. Polskie produkcje planszówkowe cieszą się coraz lepszą marką na świecie.

Granie w internecie

Jeśli już poznacie jakieś gry, możecie skusić się na rozrywkę w sieci. Oto miejsca gdzie można to zrobić:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*