Home | Dlaczego gry planszowe

Dlaczego gry planszowe

❍ Reading Time: 2 minutes

Potocznie zwykło się uważać, że gry planszowe to 'zabawa dla dzieci’. Nic bardziej mylnego. Obecnie głównymi odbiorcami nowoczesnych planszówek są dorośli. Dlaczego? Współczesne gry, przy zachowaniu prostoty zasad, zapewniają grającym spory wysiłek umysłowy, napięcie związane z rywalizacją, a często także pozwalają wcielić się w bohaterów popularnych filmów, książek, epok historycznych czy nawet gier komputerowych. Umożliwiają wybór i realizację własnej strategii, zaskakują, wciągają, pozwalają na żywą interakcję ze współgraczami, ale także odprężają, dają wiele radości.

To bez wątpienia coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Na planszówkowych imprezach/festiwalach, organizowanych cyklicznie w takich miastach jak Gliwice, Gdynia, Wrocław, Poznań i wielu innych, bawią się znakomicie setki osób – zarówno doświadczonych, jak i początkujących planszówkowiczów, ale także przypadkowych odwiedzających.

Zresztą już wcześniej planszówki łączyły ludzi. Swego czasu przy kawiarnianych stolikach pasjami grywano w szachy, domino czy Go… Dziś, wraz z pojawianiem się nowych, coraz ciekawszych gier, obserwujemy prawdziwy renesans tego typu rozrywki.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z kolejnymi stronami, które wprowadzą Cię w świat gier planszowych. To da Ci to w miarę kompletny zestaw informacji 'na początek’.  Jeśli jednak szukasz tylko krótkiej, jednorazowej porady co kupić np. na prezent dla rodziny czy przyjaciół, to przejdź od razu do Jakie gry na początek. Propozycje, które tam znajdziesz to 'evergreeny’. Powinny spodobać się praktycznie każdemu :)

Co znajdziesz na kolejnych stronach działu Dla poczatkujących:

  • Jak grać czyli co nieco o kulturze gry inaczej mówiąc planszówkowy savoir-vivre, aby rozgrywka przebiegała w miłej atmosferze
  • Jak mówić o grach czyli mini-słownik pojęć, wprowadzjący w planszówkową terminologię, wyjaśnienie takich terminów: ameritrash, eurogry, mechanika, interakcja, gra zbalansowana/zepsuta, grywalność, losowość, downtime, replayability, mózgożerność, skalowalność
  • Gdzie czytać o grach czyli lista najważniejszych miejsc w polskich i światowym internecie o planszówkach
  • Gdzie grać – mapa najważniejszych cyklicznych spotkań planszówkocych, gdzie każdy może przyjść
  • Gdzie na konwent czyli mapa przedstawiająca najważniejsze cykliczne konwenty planszówkowe
  • Jak kupować gry czyli pomożemy Ci zanim wejdziesz do sklepu w sprecyzowaniu oczekiwań i określeniu kryteriów wyboru planszówki
  • Jakie gry na początek czyli konkretne propozycje gier w różnych kategoriach, aktualizowane cyklicznie
  • Gdzie kupić czyli lista sklepów z planszówkami

Jeśli masz jakieś dalsze pytania co naszego hobby to zapraszamy na nasze FORUM.

Autorem działu Dla początkującego jest nasz redaktor Odi. Od kilku lat poradnik ten był obecny na naszym forum, by w końcu doczekać się odpowiedniej ekspozycji w naszym serwisie.

Uważasz, że dział Dla początkujących powinien być wzbogacony o jakieś treści to tym prędzej skontaktuj się z nami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*