Home | Audio/Video | Audiobook GF | Trekking Through History – zanurzmy się w strumieniu czasu

Trekking Through History – zanurzmy się w strumieniu czasu [Współpraca reklamowa z Underdog Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Trekking przez historię

Czego się nie robi dla naszych wspaniałych czytelników? Udaliśmy się w podróż po czasie, aby nawiązać kontakty z nieobecnym na naszym rynku wydawcą. Dzięki temu otrzymaliśmy do recenzji Trekking Przez Historię, najnowszą grę wydawnictwa Underdog Games, które przesłało nam swoją jeszcze ciepłą i pachnącą farbą drukarską produkcję.

English sneak peek below

“Great Scott!”

Trekking Through History jest trzecią grą z serii o wędrowaniu wydawnictwa Underdog Games. Swoją serię zaczęli od tytułu Trekking Through National Parks traktującą o parkach narodowych Stanów Zjednoczonych, następnie zaproponowali wędrówki po całym świecie w grze Trekking The World – tytuł można przetestować w serwisie Board Game Arena – a obecnie zabierają nas w podróż po czasie, prezentując nam jakże przyjemny, rodzinny tytuł Trekking Through History.

Tytuł ten został zaprojektowany przez Charliego Binka, który odpowiada za wszystkie gry z serii. Piękne ilustracje natomiast zostały stworzone przez Erica Hibbelera. Całość można traktować jako grę przygodową opartą na trzech mechanikach: budowaniu kolekcji, draftu kart oraz torze czasu.

Instrukcja, składająca się z 8 stron, została napisana oraz zilustrowana w taki sposób, aby nikomu nie sprawić problemu. Nawet jeśli nasz angielski nie jest najwyższych lotów, poradzimy sobie z zasadami szybciej, niż mogłoby się wydawać; chociażby z samych obrazków.

Nie oceniaj książki po okładce

Moje pierwsze spotkanie z grami Underdog Games odbyło się w cyfrowym, zero jedynkowym świecie – w serwisie Board Game Arena, gdzie zagrałem kilka partii w Trekking the World. Zarówno gra, jak i wydawca od razu przykuły moją uwagę. W grach nie ma nic specjalnie nowego ani odkrywczego; jednak gry Underdog Games są tak tworzone, aby sprawiać jak największą frajdę. Gdy tylko dowiedziałem się o nadchodzącym tytule, bacznie śledziłem informacje na Kickstarterze, począwszy od marca tego roku, kiedy to gra czekała na ufundowanie, aż do teraz, kiedy otrzymałem egzemplarz do recenzji.

Wydawca fundował wydanie gry crowdfundingowo, co nie wpłynęło jednak na to, że po dostarczeniu gier do wspierających trafia ona do stacjonarnej dystrybucji, pozbawiona zawartości ekskluzywnej dla KS. Niestety, obecnie żaden polski sklep nie ma jej w swojej ofercie, ale możecie skorzystać z oferty wydawcy, dostępnej w serwisie Amazon: https://pixelfy.me/SsHp7N.

Cena gry może lekko odstraszać, jednak zapewniam: warto. Wszystko, co znajdzie się w pudełku, ma swoje idealnie wymierzone w nim miejsce i jest niemal nieruchome – może poza instrukcją. Spójrzcie tylko na wypraskę: każdy element ma tutaj swoją przestrzeń, nic nie pozostawiono przypadkowi. Na słowa uznania zasługuje dołączenie do gry maty zamiast planszy, która jeszcze dodatkowo wzmacnia pozytywne odczucia. Jakby tego było mało, wydawca udostępnił tryb solo w wersji print & play dla osób, które zakupiły standardową edycję. W wersji Kickstarter-owej wspierający otrzymali go razem z grą.

„I finally invented something that works!”

Do naszej dyspozycji otrzymujemy 108 kart, każda odnosząca się do innego wydarzenia historycznego, wszystkie na płótnowanym papierze wysokiej jakości. Talię podzielono na 3 mniejsze, każda z nich przypisana jest do odpowiedniej tury w grze; tutaj nazwanych dniami. W poszczególnych dniach występuje inny zakres dat tak, aby umożliwić budowanie jak najdłuższych ścieżek przez czas, począwszy od roku 37000 p.n.e. dnia pierwszego, kończąc na roku 1994, w 3 dniu trekkingu.

Każda z kart, poza piękną grafiką, zawiera informację o jakim wydarzeniu traktuje, koszcie dodania jej do swojego szlaku oraz bonusach, które będą przysługiwały osobie pobierającej kartę; z drugiej strony natomiast znajdziemy krótki rys historyczny zdarzenia przedstawionego na grafice.

Gdy już nacieszymy oko urodziwymi kartami, możemy przejść do setupu gry, a ten jest szybki jak strzała. Najdłużej zajmie nam tasowanie kart, całą resztę zrobimy w mgnieniu oka; mata rozwinie się sama, następnie wybierzemy dla siebie znacznik w ulubionym kolorze, pobierzemy jeden kryształ czasu, wybierzemy jeden z planów podróży, rozłożymy karty na torze dobierania i już możemy ruszać na trekking. Całość nie zajmie więcej, niż 5 minut.

„I’m from the future.”

Plan podróży będzie zmieniał się co rundę; każdego dnia będziemy inaczej planować naszą podróż. Oczywiście tylko wtedy, jeśli finalnie chcemy osiągnąć zwycięstwo w rozgrywce. Na naszym planie podróży rozmieszczamy żetony doświadczenia przydzielane w trakcie dobierania kart, które przy odpowiedniej ich ilości oraz konfiguracji umożliwią zdobycie dodatkowych PZ czy kryształów czasu.

Żetony doświadczeń wraz z kryształami czasu

Żetony te zostały podzielone na pięć kategorii. W trakcie dodawania kart do naszej podróży po czasie możemy zyskać: doświadczenie osoby, wydarzenia, innowacji, postępu oraz dzikie doświadczenie, którym będziemy mogli zastąpić każde z wcześniej wymienionych. Dodatkowo w trakcie naszych podróży będziemy mogli zyskiwać kryształy czasu, które pozwolą nam obniżać koszt odwiedzanych wydarzeń. Dzięki temu zabiegowi zyskamy możliwość dłuższych wędrówek; a należy wspomnieć, że im dłuższy trekking, tym lepiej punktowany.

Odpowiednie dobieranie kart to tutaj czynnik kluczowy. W talii występują karty o koszcie od 1 do 5, co znacząco przekłada się na długość podróży odbytej danego dnia. Dobierając karty o najwyższych wartościach, znacznie skrócimy swoje możliwości. Patrząc na dostępną pulę 12 punktów do rozplanowania, aby zyskać dodatkowe 3PZ za punktualność – nie wliczając obniżenia kosztów kryształami czasu – wcale nie mamy dużo ruchów. Tutaj otwarcie przyznaje, że mimo iż jest to gra lekka, wymaga przynajmniej odrobinę strategicznego myślenia oraz analizy.

„Veni, vidi, vici”

Gdy już będziemy mieli za sobą pierwszą, a nawet kilka pierwszych rozgrywek, możemy przejść do „dodatku” który znajdziemy w pudełku. Mianowice do trybu gry z rozszerzeniem „time warp”.

Dodatek ten składa się z 24 kart zakrzywienia czasoprzestrzeni oraz 4 dodatkowych znaczników. Przed rozpoczęciem rozgrywki należy potasować tą małą talię i spośród kart wybrać 3, które będą brały udział w danej partii. Karty te stanowią najczęściej o dodatkowych bonusach lub możliwościach dobierania czy też wymiany kart.

Niektóre karty zakrzywienia, podobnie jak te dobierane w grze, mają swój koszt. Tyle, że tutaj aktywacji, a nie dołożenia do zestawu, inne przez całą turę dają nam ciekawy efekt, bez konieczności aktywacji. To dodatkowo jeszcze zwiększa poziom regrywalności, przez co myśl o pieniądzach odpływających z naszego portfela nie boli tak bardzo, a na myśl o rozsądnym wydawaniu pieniędzy nasuwa się gif z Futuramy:

Drukować każdy może

Gdyby mało nam było rozrywki, wydawca udostępnił również pełnoprawny tryb solo, który zmienia pudełkowe oznaczenie z 2-4 graczy na 1-4. Mamy tu możliwość stanąć do walki z jakże ciekawym przeciwnikiem, którym będzie automa – nazwana pieszczotliwie Historykiem.

Historyka będziemy mogli poznać na wiele sposobów, ponieważ otrzymamy możliwość zagrania na czterech poziomach trudności: łatwym, średnim, ciężkim oraz ekstremalnym. W trakcie testowania trybu solo podjąłem próbę gry na najłatwiejszym poziomie, a i to nie gwarantowało zwycięstwa. O ile w trakcie naszej gry wymieniamy co turę planszetki z planem podróży, to Historyk kumuluje wszystkie zebrane bonusy do końca gry, a co gorsza nie zużywa swoich kryształów czasu. Na koniec gry natomiast punktuje za nie. Teoretycznie my też możemy za nie punktować, ale nie w ilości 10 pkt, a raczej maksymalnie 2-3 pkt.

Pojedynek na poziomie łatwym udało mi się zakończyć zwycięsko, wynikiem 86 do 79, co wcale nie świadczy o wielkiej przewadze, a o dobrym balansie stworzonym przez autorów. Patrząc natomiast na kartę przygotowaną dla poziomu ekstremalnego, obawiam się, że wynik mógłby wynosić 100 – 30. O ile w ogóle byłoby po co liczyć punkty, ponieważ przeciwnik solo ma na karcie pola, które potrafią natychmiast zakończyć grę. Tutaj taktyka i obserwacja planu podróży automy ma kluczowe znaczenie; szczególnie na wyższych poziomach trudności.

Historia lubi się powtarzać

Underdog Games zaprosiło nas w tym roku na wspaniałą podróż po czasie. Przedstawiono nam grę, która moim zdaniem może trochę zmienić postrzeganie słów Georga Wilhelma Hegla: „Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”. Oczywiście jemu chodziło o wydarzenia negatywne, jednak myślę, że nawet o wielu pozytywnych, przedstawionych w grze zdarzeń, gros osób również nie słyszało.

Tytuł ten szczególnie powinien spodobać się pasjonatom historii jako takiej. Przedstawione wydarzenia z historii świata nie ograniczają się jedynie do Stanów Zjednoczonych. Na jednej z kart oraz na okładce możemy dostrzec Marię Skłodowską Curie, co może wywołać narodową dumę, wszak tytuł nie został zaprojektowany w Polsce. 

Rozgrywki są szybkie i przyjemne, bez zbędnego palenia szarych komórek; może co jakiś czas lekko się podgrzeją. Mechanika zbierania zestawów sprawdza się świetnie. Wykonanie elementów, jak i ich rozmieszczenie w wyprasce stoją na najwyższym poziomie. Gra zdecydowanie zostanie na mojej półce na bardzo długo i pomoże w budowie historii rodzinnej kolekcji.

English sneak peek:
The games are quick and fun, without unnecessary gray cells burning; maybe from time to time they will warm up slightly. The mechanics of collecting sets works great. The elements and their arrangement in the insert are of the highest quality. The game will definitely stay on my shelf for a very long time and will help build the history of my family collection.
For full english review click here.

 

Liczba graczy: 2-4 (1-4, jeśli pobierzemy i wydrukujemy oficjalny tryb solo)

Czas rozgrywki: 30 – 60 min

Zalecany wiek: 10 +

 

Plusy:

+ piękne grafiki nieustannie cieszące oko

+ mata dołączona do gry

+ szybki setup

+ dodatkowy tryb rozgrywki urozmaicający rozgrywkę: time warp oraz solo

+ wysoka regrywalność wynikająca z  ilości kart podróży, trybu solo oraz dodatku

+ wypraska idealnie skrojona pod komponenty, wszystko ma swoje miejsce

+ możliwość gry solo na 4 poziomach trudności

+ przejrzysta i czytelna instrukcja

+ wspominałem już, że ilustracje w grze są PIĘKNE? 

 

Minusy:

– nie znalazłem

– no dobra, brak polskiej lokalizacji oraz dostępności na rynku Polskim

 

 Dziękujemy firmie Underdog Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings