Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla wielu graczy | Astra – zaczynamy obserwację nocnego nieba

Astra – zaczynamy obserwację nocnego nieba [Współpraca reklamowa z Mindclash Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Nocne niebo usłane jest tysiącami gwiazd, które widać gołym okiem. Kolejne setki widać z użyciem teleskopu. Na stole również możemy zaobserwować wiele konstelacji; wszystko dzięki grze Astra wydawnictwa Mindclash Games. Czy trzeba być fanem astrologii aby gra się spodobała? Przekonajcie się w poniższej recenzji.

Idziemy na łatwiznę

Spoglądanie w nocne niebo może sprawić, że wszyscy będziemy zastanawiać się nad ogromem wszechświata, wpatrując się w te odległe, migoczące punkciki świetlne. Jeśli masz ochotę zostać kolejnym Galileuszem lub Kopernikiem, Astra może być właśnie dla ciebie.

Astra została dostarczona nam przez Mindclash Games, firmę odpowiedzialną za ciężkie hity, takie jak Trickerion, Anachrony i najnowsze Voidfall. Jednak w przeciwieństwie do swych złożonych krewnych, Astra skierowana jest do graczy, którzy chcą gry mniej wymagającej i czasochłonnej. Jest to gra dla 2-5 graczy, a sugerowany czas rozgrywki to zaledwie 20 minut na gracza.

W grze Astra gracz wciela się w rolę obserwatora gwiazd, który stara się odkryć nowe konstelacje na nocnym niebie i ostatecznie zdobyć największą sławę w społeczności astronomicznej.

Minimalizm kluczem do sukcesu?

Pierwszą zauważalną cechą jest to, że gra jest po prostu piękna. Prawdopodobnie powtórzę to kilka razy, ponieważ prostota kart jest wspaniale ujęta w przepięknych ilustracjach.

Na środku stołu umieszcza się planszę sfery, wybierając tę, która odpowiada liczbie graczy. Sfery te mają małe oznaczenia, które mówią, gdzie umieścić nowe karty konstelacji podczas ich dobierania, tak aby były ułożone jak gwiazdozbiory.

Instrukcja mówi, jak przygotować talię, umieszczając kartę „końca gry” w pewnej odległości od góry, w zależności od liczby graczy. Następnie należy odwrócić wierzchnią kartę, aby utworzyć stos kart odrzuconych i umieścić znacznik sfery na odpowiednim żywiole (ogień, woda, ziemia lub wiatr), który znajduje się w rogu odrzuconej konstelacji.

Każdy gracz otrzymuje planszę z dziennikiem, pisak suchościerny i umieszcza osiem kawałków gwiezdnego pyłu w swoim „woreczku”. Każdy gracz otrzymuje również kartę punktacji końcowej, która z jednej strony ma poradnik, a na odwrocie widnieje siatka punktacji, która jest unikalna dla każdej karty, a także kartę podsumowania tury, jeśli taka jest potrzebna. Istnieje wariant dla 2 graczy, nad którym nie będę się rozwodził ani wyjaśniał, ale powiem tylko, że instrukcja sprawia, że brzmi to zawile, podczas gdy w rzeczywistości wygląda to całkiem prosto i intuicyjnie, więc nie zniechęcajcie się tym! Na koniec należy rozmieścić karty konstelacji wokół planszy Sfery i można zaczynać.

Obserwacja nieba

Astra można określić grą typu area control, jeśli chcemy sprowadzimy wszystko do dominującej mechaniki. Głównym celem twojej tury będzie albo wydawanie gwiezdnego pyłu, aby „obserwacja” gwiazdy w dowolnej z odkrytych konstelacji, albo „odpoczynek” w celu uzupełnienia zapasów gwiezdnego pyłu i aktywowania zużytych konstelacji.

Aby obserwować, gracz zwraca gwiezdny pył równy liczbie gwiazd, które chce zaznaczyć, i zaczynając od gwiazdy początkowej na dowolnej karcie, używa pisaka do zaznaczania sąsiednich gwiazd. Na koniec swojej tury, jeśli wszystkie gwiazdy w konstelacji zostały zaobserwowane, możesz ją przejąć, a każdy inny gracz, który pomógł ci w odkryciu, wybiera bonus z dostępnych na dole karty.

Od razu ma się wrażenie, że trzeba się spieszyć aby odkryć jak najwięcej kart, ponieważ każda z nich ma pewną liczbę punktów zwiększających sławę i zdolności, z których można skorzystać na początku rundy.

Bonusy te potrafią być również bardzo cenne, dają garść gwiezdnego pyłu, zwiększają rozmiar sakiewki, aby mieć więcej gwiezdnego pyłu po odpoczynku, zwiększając mądrość lub po prostu dają pewną ilość sławy.

Jest też coś prostego i oczywistego w projekcie tych konstelacji, ponieważ rozmieszczenie każdej gwiazdy początkowej oznacza, że nigdy nie masz jednej prostej ścieżki do jej ukończenia, a rozgałęzienia oznaczają, że napotykasz naturalne ograniczenia tego, co możesz obserwować w danej turze, i potencjalnie pozwalasz rywalom zgarnąć konstelacje w momencie jej ukończenia.

Lubię móc przywołać porównanie z innym tytułem, niezależnie od tego, jak naciągane lub niepewne, ponieważ dzięki temu czuję się lepiej zrozumieć, jak działa gra, i może to być pomocne  również dla innych. Ale Astra naprawdę nie przypomina niczego innego, w co grałem. Board Game Geek podaje około 30 „również lubianych” gier, ale z tych, w które grałem, żaden z nich nie jest blisko Astry.

Często będziemy spoglądać w metaforyczne niebo, wpatrując się w zestaw kart konstelacji z kilkoma gwiazdami, które pozostały, ale na ścieżkach rozgałęzionych, więc możemy zaznaczyć tylko jedną, potencjalnie dając przewagę innym graczom. Ale niekoniecznie wszystko jest stracone.

Płonące kule gazowe oddalone o miliony mil

Kim byłby astronom bez teleskopu? Na szczęście w grze Astra dostępne są żetony teleskopów, które, odpowiednio użyte, mogą znacząco zmienić sposób obserwacji.

Użycie żetonu teleskopu pozwala przejść do obserwacji innej konstelacji w tej samej turze, albo przejść do obserwacji gwiazd na innym torze w tej samej konstelacji. Daje to naprawdę duże możliwości wyboru sposobu gry, potencjalnie pozwalając przeciwnikom zapędzić się w kozi róg z ich własnymi wyborami lub pozwalając ukraść sławę innym graczom.

Ponieważ jednak gra się dynamicznie to żetony teleskopu można zdobyć tylko w ramach wyboru bonusu z odkrycia innego gracza. Przypuszczam, że jest to rodzaj spekulacji opartej na kosmosie.

„Gdyby nie ciemność, nigdy nie zobaczylibyśmy gwiazd.”

To najlepsza starożytna grecka gra słów, jaką mogę wymyślić… Tak jak Ptolemeusz zapisał pierwsze 48 wzorów astralnych, które dziś nazywamy konstelacjami, przed podjęciem głównej akcji obserwacji lub odpoczynku możesz najpierw użyć mocy odkrytych konstelacji.

Zazwyczaj pozwalają one na oznaczenie pojedynczej gwiazdy w trzech różnych konstelacjach bez wydawania gwiezdnego pyłu lub oznaczenie dowolnej gwiazdy za darmo, ignorując jednocześnie zasady dotyczące oznaczania sąsiednich gwiazd. Istnieją również moce, które można wykorzystać po swojej turze, takie jak otrzymanie zniżki na gwiezdny pył, jeśli zaznaczyłeś tylko zwykłe gwiazdy. Mogą one pomóc ci w drodze do sławy i fortuny, ale aby jak najlepiej je wykorzystać, musisz używać mocy strategicznie, ponieważ po ich użyciu może minąć trochę czasu, zanim zostaną ponownie aktywowane.

Odpoczynek

Inną główną opcją w grze Astra jest odpoczynek. W tym celu należy wykonać trzy kroki, z których pierwszym jest uzupełnienie zapasów gwiezdnego pyłu do liczby podanej nad sakiewką w dzienniku. Domyślnie jest to pięć, choć bonusy z kart za pomoc w odkryciach mogą pomóc ci zwiększyć tę liczbę.

Następnie należy sprawdzić, który obszar żywiołów na planszy zajmuje obecnie znacznik sfery. Jeśli masz jakieś zużyte moce konstelacji, które pasują do tego żywiołu, możesz (i tylko ty) je ponownie aktywować do wykorzystania w przyszłej turze. Następnie gracz przesuwa znacznik o jedno pole zgodnie z ruchem wskazówek zegara do następnego żywiołu. Co czwarty ruch znacznika odrzuca również kartę z talii, przybliżając nieco koniec gry.

Jest w tym element strategiczny. Grałem w grę, w której wykorzystałem wszystkie swoje moce konstelacji i odpocząłem, ponieważ mogłem je natychmiast aktywować ponownie. Grałem też w gry, w których przeciwnik dążył do odpoczynku, ponieważ oznaczało to, że wszystkie moje konstelacje zostały wyczerpane – sztuczka, która sprawiła, że przegrałem o kilka punktów, gdzie ta reaktywacja zrobiłaby różnicę.

Zmieniamy teleskop Hubble na Webba

Punktacja jest nieco… intrygująca i wciąż pamiętam moją pierwszą grę w Astrę, w której brak dbałości o zasady oznaczał, że zostałem sromotnie pokonany, więc postaram się to tutaj dobrze opisać.

Wokół planszy dziennika biegnie tor sławy, a jeśli zdobywasz punkty jako bonusy, zaznaczasz je w trakcie gry. Następnie zdobędziesz punkty równe wielkości twojego woreczka z gwiezdnym pyłem i całkowitej ilości mądrości, którą skreśliłeś w trakcie gry. Jak dotąd proste. Następnie otrzymujesz jeden punkt za każde trzy pozostałe ci drobiny gwiezdnego pyłu, a także punkt za każde dwie gwiazdy, które zaobserwowałeś w nieodkrytych konstelacjach na stole. Trochę więcej matematyki, ale jak na razie wszystko w porządku.

Następnie liczymy punkty sławy za wszystkie aktywne gwiazdozbiory. To słowo jest naprawdę ważne i może sprawić, że gracz pozostanie w tyle, jeśli nie będzie ostrożny. W tym miejscu kluczowe jest strategiczne podejmowanie pozostałych działań (w celu poprawy własnego wyniku lub utrudnienia komuś innemu). Możesz znaleźć się w sytuacji, w której spędziłeś całą grę na zwiększaniu swojej mądrości, odkryłeś maksymalną liczbę konstelacji, ale zdobyłeś punkty tylko za jedną lub dwie z nich, ponieważ nie byłeś w stanie ich ponownie aktywować.

Na koniec należy odwrócić kartę siatki punktacji i postawić krzyżyk w każdym polu elementu od lewej do prawej dla wszystkich elementów w konstelacjach (niezależnie od ich stanu aktywnego lub wyczerpanego). Maksymalne odkrycie określonego rodzaju żywiołu daje 11 punktów, podczas gdy dywersyfikacja na różne rodzaje daje ich mniej, lecz może być łatwiejsza do osiągnięcia. Może się to wydawać skomplikowane, ponieważ karta leży zakryta na stole przez cały czas trwania gry, ale sprawdzenie jej i dostosowanie strategii może pomóc w zdobyciu dużych punktów na koniec.

Kiedy wszystko zostanie policzone, osoba z największą sławą jest zwycięzcą, a remisy oznaczają, że zwycięzców jest kilku.

Powrót z gwiazd

Gra podoba mi się coraz bardziej za każdym razem, gdy w nią gram. Kierunek artystyczny jest po prostu piękny, a kolor i wrażenie gwiezdnego pyłu są naprawdę ciekawe. Tury są w rzeczywistości dość szybkie, jeśli nie analizujemy zbytnio, gdzie możemy zostawić uchyloną furtkę dla przeciwnika i po prostu fajnie jest umieszczać małe znaczki na tych wszystkich suchościeralnych kartach.

Myślę, że będą momenty, w których poczujesz, że masz pecha, zwłaszcza gdy próbujesz odpocząć, aby reaktywować konstelacje, nie wiem jednak, na ile można na to wpłynąć, planując na przyszłość. To podłe uczucie pracować ciężko na odkrycie, by nie móc za nie zdobyć punktów. Prawda jest jednak taka, że odkryte konstelacje same w sobie nie są warte mnóstwa punktów, to ich kombinacje na siatce punktacji przynoszą wysokie wyniki. Ale trudno jest być osobą, która coś odkrywa i otrzymać mniejszą nagrodę niż przeciwnik bonus.

Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że Astra jest super. Nie przypomina żadnej innej gry, którą posiadam lub grałem – z pewnością bardzo różni się od innych gier typu flip/roll&write i, jak już powiedziałem, jest piękna.

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 40-90 min

Zalecany wiek: 10+

Ciężar gatunkowy wg Board Game Geek: 2.19 / 5

 

Plusy:

+ przyjemny design

+ całkiem łatwe do nauki

+ dobry przedstawiciel gatunku Roll/draw/flip & write

+ dostępne polskie zasady na stronie wydawcy (fanowskie tłumaczenie)

+ dostępny tryb solo na stronie wydawcy – wykorzystuje K6 niedołączone do zestawu

+ motyw przewodni przewijający się przez całą grę

+ przyjemny balans między strategią a wyścigiem

 

Minusy:

– nie przemawia do mnie implementacja 3 gracza w grze 2 osobowej

– wkradający się downtime powyżej 3 graczy

– uczucie zawodu po wyczerpaniu konstelacji

 Grę Astra kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Mindclash Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings