Home | Wiadomości | Na radarze | Essen’13 czyli gry wstępne eurofila w średnim wieku

Essen’13 czyli gry wstępne eurofila w średnim wieku
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

essenBez względu na to, jak podejdziemy do targów w Essen, jedno jest pewne: jest to najważniejszy tydzień w branży rozrywkowej „inaczej”. Dlatego, stojąc w blokach obserwujemy premiery, czekamy na instrukcje, chłoniemy zdjęcia prototypów, oglądamy filmiki po niemiecku, mimo, że ten język jest nam obcy po 10-kroć. Innymi słowy, tropimy skarby. Dla jednego skarbem będzie paczka sucharów, dla drugiego drewniana dzida, niemniej skarb to skarb. Pierwsze tygodnie października to niczym nieskrępowane fantazje intelektualne połączone z depresją z powodu zbyt niskich zarobków. I jak w takich warunkach coś wyTOPować?

Nie będę oryginalny jeśli powiem, że mam mętlik w głowie. Niektóre gry chciałbym wypróbować w pierwszej kolejności. O niektóre boję się, że po targach znikną za horyzontem. Niektóre strach kupować, bo a nuż przepłacę? Tak czy owak, trzeba podjąć decyzję. Dlatego zabrałem się za przeglądanie katalogu i czytanie instrukcji. W pewnych aspektach poczułem  się mądrzejszy, ale nawet teraz nie mam wielu pewniaków. Nie chcę wyjść na piernika, który wieszczy, że „Rock’n’Roll is dead”, ale w Essen AD 2013 nikt Ameryki nie odkryje. Dostaniemy za to podgrzewane ziemniaki o wielu smakach i bądźmy szczerzy: ziemniaki są wpisane w nasz byt. A zatem, chwyćmy za łychę i przysuńmy michę!

Nations i The Capitals

Nations to bez wątpienia hit tego Essen. Gra cywilizacyjna, nieco prostsza od Cywilizacji: Poprzez wieki, krótsza, mniej krwawa i nieco bardziej taktyczna. To dlaczego wspominam o The Capitals? Bo mechanicznie są do siebie bardzo zbliżone. W obu grach kupujemy karty z półek o różnych cenach, układamy  z nich cywilizację/miasto, uruchamiamy je ludzikami, wyniki zaznaczamy na odpowiednich torach na planszy i pobieramy wypłatę. Co je różni? W Nations będzie odrobinę większa interakcja, w Capitals będzie więcej niuansów do ogarnięcia i element przestrzenny. Osobiście stawiam na Nations, ale Capitals bacznie obserwuję.

Deck-building

Nie da się ukryć, że rock’n’rollowy Manchester i jego Akry śniegu zainspirowały niemiecki big-beat do machnięcia kilku hitów. W październiku posłuchamy zatem Rokoko, Concordii i Kashgara. Wtóruje im francuski Lewis&Clark, brytyjski Cornish Smuggler i hicior samego Mistrza Wallace’a, Study in Emerald. Wszystkie tytułu mają swoje zalety. Rokoko jest eleganckie w zasadach, dość szybkie, stworzone przez duet dobrych autorów, którzy wierzą w moc corocznych dodatków do swoich gier. Concordia to Mistrz Rondla i Patelni, czyli McGerdts i jego wizja kupczenia w Imperium Romanum. Od siebie dorzucę, że jego wizja operowania swoją talią trąci krętą Kretą (cztery ostatnie wyrazy powtórzyć szybko 10 razy – ćwiczenie dla tych co dużo myślą i mało mówią). Kashgar  ma pomysłowe mechaniki i równie pomysłowe napisy na kartach po niemiecku, czyli halt.  Lewis&Clark wymiata graficznie, ma świeży temat i mechaniki, które go podkreślają. Cornish Smuggler to przemytnicy i wredni celnicy, do tego łodzie z ładowniami rodem z tetrisa i śmiganie po mapie. Study in Emerald to bardzo interakcyjna gra z możliwością katrupienia sobie nawzajem agentów i pół-kooperacją (czyli lubię Cię, ale przegrasz). No i Cthulhu i Sherlock Holmess. Nie oszukujmy się, wielu zakupi.

Osobiście mam duży zgryz z powyższą kategorią, bo deck-building w ujęciu post-akrowym bardzo mi pasuje. Na pewno sprawdzę wszystkie tytuły, ale zakupię Lewis&Clark i Rokoko –  nie potwierdzono wysokich nakładów i wolę dmuchać na zimne.

Cięższe chwilery

W tej kategorii namierzyłem Steam Noir – Revolution, Koryo, oraz S-Evolution. Pierwsza to bleff z elementem zdrajcy, druga to mądrzejsza wersja Love Letter, a trzecia to cywilizacyjna gra na branie lew. Właśnie. W końcu ktoś odważył się zmieszać ogórki z dżemem. Do tego dorzućmy rozwój w stylu Roll throught the Ages i mamy  obraz całości. Autor twierdzi, że nad grą da się panować i oferuje ona wiele możliwości taktycznych. Osobiście zakupię wszystkie 3, bo są niedrogie i pochodzą od małych wydawców – znowu dmuchamy na zimne.

Uwe Rosenberg

Glass Road i Caverna. Tu mógłbym już skończyć pisanie, bo obie gry będą hitami Essen, i to największymi. Uwe potrafi i każdy to wie. To sztandarowy przykład, że zapiekanka z ziemniaków jest lepsza od lasagni. Osobiście życzę sobie, żeby wybieranie ról w Glass Road było interakcją wysokich lotów i co by Caverna nie była bardziej skomplikowana od Agricoli. I głęboko wierzę, że obie gry zostaną wydane po polsku. Wcześniej czy później.

Pociągi

W tej kategorii mamy dwóch kandydatów: Russian Railroads i American Rails.  Rozumiem, że awersja autorów kolejówek do bardziej wysmakowanych  tytułów jest  uzasadniona naukowo… Do rzeczy: pierwsza gra to worker-placement autorów 18xx i to BEZ zbierania surowców. Druga to Chicago Express po tuningu. Fani gatunku łykną oba tytuły jak pelikan skorupiaka. A ja zaraz po nich.

Waga ciężka

Niedługo poznamy kilka euro-gier nie dla matek z dziećmi. Madeira, Bruxelles, Wildcatters, Kohle&Kolonie to tytuły skomplikowane. Pierwsza jest worker-placementem z kośćmi, które mają być odkrywcze, ale na pierwszy rzut oka są losowe. Druga skrzy się bajerami, czyli worker placement z przewagami, sterowanie cenami na specjalnej osi współrzędnych, płacenie za budynki zgodnie ze wskazaniami wskazówek zegara, które się kręcą. Brzmi nieco rokoko (nomen omen) ale całość ma sens. Wildcatters to ekonomia o nafciarzach, na pierwszy rzut oka najprostsza z całej czwórki i najbardziej prowadząca gracza za rękę. Co może być wadą lub zaletą, zależy w jakim gronie gramy. Kohle&Kolonie to gra autora zeszłorocznego  Ruhrschifffahrt 1769-1890. Gość słynie z tego, że wygląda srogo i wydaje ciężkie gry w małym nakładzie. Niektórzy nazywają go niemieckim Wallacem (z akcentem na niemieckość). Co oznacza, że jeśli  nie kupimy jego dzieła tu i teraz, to za rok zainwestujemy w blok techniczny, flamastry, nożyczki i laminator. I laminat.

Moje typy to Kohle&Kolonie – znowu dmucham na zimne. Reszta gier nie ucieknie.

Kafelki familijne

W tej kategorii mamy New Haven, Citrusa, Palmyrę, Sanssouci, Expedition: North-West Passage.

Najwięcej interakcji jest w Citrusie, ale też bez przesady. Najelegantsze zasady są w New Haven – to idealna gra do grania w dowolnej grupie wiekowej. Nad instrukcją do Palmyry zasnąłem, wodotrysków mechanicznych nie stwierdziłem. Sanssouci trąci Alhambrą, ale jest bardziej rozbudowana. Niestety, ma również mniej interakcji. Szkoda. North-West Passage kasuje konkurencję tematem. Niestety, można w nim wygrać nie przepływając całej trasy, co ów temat nieco wypacza, ale co tam – nam, eurofilom, to nie wadzi.

Z tej kategorii wybrałbym Origin. Owszem, nie jest kafelkowa i bardziej przypomina Smallworld zrobiony przez Coloviniego. Na szczęście, ma parę fajnych pomysłów (pionki o różnej grubości, wysokości i kolorze, tworzące na początku wspólną pulę) i jest ładnie wydana. No i interakcji jest w niej cała furmanka. Kto ma syna lub jeszcze nie wyłysiał, niech kupuje.

Kafelki ciężkie

Canalis. Gra z serii Tempest, czyli młodszy brat Dominare, Courtier, Mercante i Love Letter. Najwięcej wspólnego ma z dwoma pierwszymi tytułami, czyli furę niepowtarzających się kart ( tu kafelków w 6 kształtach) które mają przytłoczyć i wybić nam z głowy poszukiwanie strategii. Ale nie oszukujmy się, niektórzy i tak będą jej szukać (bo teoretycznie da się), co zaowocuje totalnym paraliżem przy stole. Wniosek: starannie wybierajmy współgraczy. Widzę tu swoiste Brugge z kafelkami.

canalis

Gry średnio-ciężkie

W tej kategorii wyróżniłbym  Artifact i Francisa Drake’a. Pierwsza gra jest dziełem dwóch dobrych autorów, którzy zarzekają się, że stworzyli Dzieło. Instrukcja nie powiedziała zbyt wiele, ale czy dwie niemieckie głowy mogą dać plamę? Z kolei australijski Francis Drake to skopiowana Egizia z doklejonym blefem i czytaniem przeciwników. Dla mnie bomba. Minusem jest fakt, że każda runda w grze zaczyna się od zera i nie mamy poczucia rozwoju. W przeciwieństwie do Egizii

Wspomnieć należałoby jeszcze o grach Kramera i Kieslinga, Coal Baron i Nauticus. Pierwsza wygląda jak Magnum Sal, druga jak Shipyard. Pierwsza jest worker-placementem, druga wybieraniem ról a’la Puerto Rico z minimalna interakcją. Autorzy zacni, ale osobiście w ciemno nie kupię.

Abstrakcje

Tash-Kalar: Arena of Legends czyli karciany bitewniak połączony z warcabami/szachami. Brzmi sensownie, a autorem jest Vlaada Chvatil, więc bubla nie będzie. Opcja kooperacyjna, gra w parach, wariant agresywny, piękne karty, partyjka na 20 minut. Polska wersja i Rebel.pl…?

tash_cover

Feld

Amerigo obserwują prawie wszyscy, w dodatku cena nie jest taka zaporowa. Niemniej,  szał na Felda mi przechodzi, więc grzecznie zaczekam na recenzje. No i to dziwne poczucie, że wieża na kostki jest wykorzystana na siłę, na zamówienie Queen Games…

amerigo

Dodatki

Pewniakami są dodatki do Last Will, Pupili Podziemia, Tzolkina, Ginkgopolis, Keyflowera, Snowdonii,  mapa do  Wysokiego Napięcia. Tu wybory są jedynie konsekwencją.

*****************

Pora na podsumowanie. Mimo, że z roku na rok coraz lepiej zbijam sobie gorączkę zakupów, wiele tytułów z chęcią bym rozpakował już teraz. Niemniej, po wielu przemyśleniach, priorytet mają gry od małych wydawców i gry o sensownych cenach. Dlatego te pierwsze zamówię już dziś, a na ofertę polskich sklepów jeszcze zaczekam.

Chyba, że nie wytrzymam i…

10 komentarzy

 1. Ink

  Imponująca analiza. Brawo.

 2. oopsiak

  Bardzo fajna lista, mam podobne wrażenia co do większości gier; może poza Tash-Kalar, bo zwyczajnie nie przepadam za Chvatilem. Wyleczeyłam się też chyba z dwóch tytułów, więc lista zakupowa się stopniowo skraca… Jest dobrze ;)

 3. Avatar

  super robota.
  ode mnie podziękowania, a od wydawców powinien być jakiś udział w zyskach :)

  ogórki z dżemem lądują na liście „rozpoznać natychmiast i zapewne zakupić”

  Amerigo – zobaczysz to będzie gra godna Felda

  Kramer, Kiesling – nazwiska zacne, ale ja nie pamiętam naprawdę dobrej gry w ich wykonaniu

 4. Odi

  Fanstastyczna robota, Vester :)

 5. Vester

  Dziękuję wszystkim za dobre słowo! Nie da się ukryć, że powyższa lista to raczej przegląd, a nie Top10. Przewidywanie co będzie hitem jest trochę wróżeniem z fusów i przede wszystkim, zabawą.

  Ze swojej strony dziękuję Sipio za okraszenie tekstu zdjęciami i linkami, bo dostał ode mnie goły tekst. Forma ma jednak znaczenie…

 6. Squirrel

  Jasno i przejrzyście. Świetna robota!

 7. Perpetka

  „Niedługo poznamy kilka euro-gier nie dla matek z dziećmi.”

  Podpisano: matka trzylatki z synem w drodze, czekająca na ciężkie eurasy

 8. Perpetka

  O, wycięło mi „[foch]”

 9. Avatar

  Rewelacyjny tekst – a ja rzadko mam takie poczucie ;)
  Może tylko minimalnie więcej szczegółów bym prosił następnym razem (oczywiście można kliknąć odnośnik, a niektóre nazwiska mówią same za siebie, ale niektóre zajawki nie dają nawet skojarzenia)
  Humor też fajny. Gratulki !

 10. Vester

  Perpetka -> Przez te hormony masz chęć na dziwne rzeczy. Pomyśl o ogórkach z dżemem. :-)

  Micelius -> Dzięki. Myślałem o dokładniejszych opisach, ale wtedy artykuł byłby znacznie dłuższy i kto by chciał go czytać? Niemniej, następnym razem się poprawię.

  Update:
  >Amerigo< wygląda coraz ciekawiej. Amerigi nie odkrywa, ale może się podobać. Do tego dorzuciłbym do listy >Colonialism<. Area Control z blefem, średni ciężar, mały nakład i dobrze robi dwóm osobom. A >Coal Baron< zbiera coraz lepsze recenzje...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings