Home / Targi w Essen / Essen 2011 / City Tycoon – pierwsze spojrzenie

City Tycoon – pierwsze spojrzenie

Na tegorocznych Targach w Essen wydawnictwo Rebel.pl, prócz znanej już czytelnikom Games Fanatic gry „Drako” Adama Kałuży, będzie promować kolejny tytuł. Jest to „City Tycoon” (tytuł roboczy „City Constructor”), której autorami są: Hubert Bartos i Łukasz S. Kowal. Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy, w wieku od 14 lat. O samej grze opowiedział nam jeden z autorów – Hubert Bartos.

Na stronie wydawnictwa Rebel.pl pojawił się krótki opis gry City Tycoon – czy mógłbyś przybliżyć nam o czym będzie ta gra?
W grze wcielamy się w role przedsiębiorców posiadających własny kapitał i inwestujących w rozbudowę miasta. Miasto zgłasza zapotrzebowanie na konkretne budynki, rozwiązania architektoniczne, całe dzielnice. My wydajemy pieniądze spełniając je i rozwijając infrastrukturę miejską, dbając o potrzeby mieszkańców i nie zapominając o własnym zysku. Całość podzielona jest na trzy fazy – planowanie, podczas której wybieramy projekty architektoniczne, budowanie – czyli realizacja tychże oraz zasilanie czyli dostarczenie do nich prądu, wody i dóbr luksusowych. Grę wygra ten gracz, którego inwestycje będą najlepiej odebrane przez mieszkańców (punkty zadowolenia).
Z krótkiego opisu od razu przyszła mi na myśl gra komputerowa SimCity – czy są w Waszej grze jakieś odniesienia do niej? Kiedy zrodził się pomysł?
Skojarzenie bardzo dobre – to właśnie ta gra komputerowa była impulsem do tego, aby wymyślić grę o budowie miasta.  Odniesień daleko szukać nie trzeba, chociażby sam podział na dzielnice mieszkalne, handlowe, użyteczności publicznej jest bardzo podobny do tego znanego z SimCity, podobnie jak zapotrzebowanie mieszkańców w dobra podstawowe i luksusowe. Pomysł pojawił się trzy lata temu, będąc jedynie koncepcją i paroma szkicami. Odkurzony i wyciągnięty z szuflady ponad rok temu, był przez ten czas dopracowywany. Przeszedł wiele i jak większość gier, doszlifowywanych do wydania, znacznie odbiega od swojej pierwotnej formy.
Jaki rodzaj mechaniki jest podstawą tej gry?
W trakcie gry najpierw wybieramy plany inwestycyjne mechaniką „draftu”, następnie rozbudowujemy miasto (tile placement) dbając jednocześnie o sieć transportową (nasze budynki w bezpośrednim sąsiedztwie transportują surowce za darmo – w pozostałych przypadkach trzeba płacić innym graczom). Całość dość mocno zależy od posiadanych przez nas funduszy, a te potrafią się dość szybko kończyć przy złym zarządzaniu.
Gra jest przeznaczona dla 2-5 graczy – czy są znaczne różnice w regułach w zależności od składu osobowego?
Zasadniczą różnicą jest to, że rozdaje się mniej kafli. W każdym etapie jest ich trzydzieści, a w trakcie gry rozdajemy ich po sześć dla każdego gracza. Grając w dwie osoby używamy losowych dwunastu, w pełnym składzie wszystkich trzydziestu. Dodatkowo ograniczony jest kierunek rozbudowy miasta – wygląda to mniej więcej tak, jakbyśmy grając w pełnym składzie rozbudowywali miasto w środku lądu – dla przykładu Łódź, w trzy osoby rozbudowujemy Trójmiasto (jedna strona ograniczona morzem), a dla dwóch osób pozostaje Hel (rozbudowa tylko w jedną stronę).
Kto jest odpowiedzialny za oprawę graficzną i z jakich materiałów skorzystacie w produkcji (tektura, plastik, drewno)?
Jeśli chodzi o materiały to będzie drewno (kostki surowców) oraz tektura (plansza punktacji, kafelki dzielnic, pieniądze i znaczniki przedsiębiorstw).
Grafików odpowiedzialnych za ten projekt jest dwóch – Jakub Babczyński i Wojciech Rojek. Kuba jest komiksiarzem i absolwentem architektury, Wojtek jest znanym Trójmiejskim grafikiem i fotografem.
Czy będzie można zapoznać się z nią wcześniej, czy dopiero na tegorocznych targach w Essen? Kiedy pojawi się profil gry na BGG?
Dużo zależy od tego czy Rebel pojawi się na jakiś konwentach w Polsce. Tych stricte planszówkowych w tym roku za wiele nie zostało, a to właśnie tam powinno się ją zaprezentować. Nad grą długo pracowaliśmy wspólnie z Rebelem, ale decyzja o jej wydaniu, po bardzo dobrym odbiorze testerów, zapadła tak szybko, że nawet nie zdążyłem jej wysłać swoim znajomym do zagrania. Efekt jest taki, że zamiast dowiedzieć się o tym ode mnie, wyczytali to ze strony internetowej. Może to i dobrze, bo City Tycoon zmieniany był wielokrotnie i zaoszczędziło im to kilkukrotnych zmian w zasadach, a teraz otrzymają prototyp w wersji zbieżnej z finalną. Sama gra (wydrukowana) ma datę premiery ustawioną na Essen i pozostaje mi trzymać kciuki, aby nic po drodze się nie popsuło :)
Profil na BGG pojawi się, gdy tylko dostaniemy jakieś pierwsze grafiki, aby móc dodać trochę kolorytu do samego opisu.
Czy możesz udostępnić jakąś grafikę z gry?
Mogę, ale będzie to grafika z prototypu, na którym testowaliśmy grę.
Dziękuję.

Prototyp

13 komentarzy

 1. Avatar

  „… w wieku od 8 lat”. Rozumiem, że poziom skomplikowania to tak mniej więcej Carcasonne, Ticket to Ride itp.?

 2. scheherazade

  Gra jest od 14 lat – na stronie wydawcy był błąd, który już skorygowałam w tekście.

 3. Avatar

  Kiepsko u mnie ze wzrokiem, a i rozdzielczość obrazka nie jest nadzwyczajna, ale wydaje mi się, że na pudełku widnieje 8+ ;). No ale jak 14 to 14 lat. Jakoś lepiej mi to pasuje do tematu, choć z rysunku poglądowego gra nie wydaje się być bardzo skomplikowana.

 4. scheherazade

  Prototyp to nie wersja finalna ;-)

 5. MichalStajszczak

  A może to celowy (bardzo pomysłowy moim zdaniem) zabieg marketingowy – na pudełku napisać: „Gra od 8 lat”, a w środku dać erratę: „Wiek 14+” :)

 6. Avatar

  Dociąg planów inwestycyjnych + wykładanie kafli + budowa sieci… brzmi ciekawie. A kasę w grze z czego się dostaje? I skąd to 14 lat, raczej niespotykane obecnie? Ta gra jest aż tak zawiła? Czy nie oznacza to przesadnie rozbudowanych reguł w stosunku do możliwości?

 7. scheherazade

  Wiek jest podany tu: http://www.rebelgames.eu/upcoming/city-tycoon/ Przypuszczam, że to pewnie chodzi o 12+ bo tak zwykle jest podawane, choć poprawkę z 8 na 14 dokonał sam autor.

 8. MichalStajszczak

  Wiek 14+ ma tę zaletę, że gra nie jest wtedy uważana za zabawkę i nie musi spełniać kryteriów, wynikających z rozporządzenia ministra gospodarki
  z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek.

 9. Avatar

  byłem dociekliwy i znalazłem
  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA GOSPODARKI
  z dnia 5 kwietnia 2011 r.
  w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek

  http://lex.pl/serwis/du/2011/0454.htm

  reguły dowolnej eurogry to przy tym pikuś:)

 10. Avatar

  Na pierwszy rzut oka nie wygląda tak strasznie. Są dużo cięższe akty prawne.

 11. MichalStajszczak

  Może to rozporządzenie na pierwszy rzut oka tak strasznie nie wygląda, ale moim zdaniem wynika z niego, że większość gier planszowych nie ma szans na spełnienie wymagań w nim zawartych. Chociażby dotyczących palności:
  2.1. Zabawki nie mogą stanowić niebezpiecznego, palnego „elementu środowiska”, w którym przebywa dziecko. Dlatego muszą być wykonane z materiałów, które spełniają jeden lub więcej z następujących warunków:
  2.1.1. nie palą się w razie bezpośredniego zetknięcia z płomieniem, iskrą lub innym potencjalnym źródłem ognia;
  2.1.2. nie są łatwopalne, co oznacza, że płomień znika natychmiast z chwilą usunięcia źródła ognia, który go spowodował;
  2.1.3. jeżeli się zapalą, to palą się powoli, a płomień rozprzestrzenia się powoli;

  Czy np. gra, w której są papierowe pieniądze, może być uznana za niepalną?

 12. Avatar

  Nie wątpię że inne akty prawne są bardziej ciężko strawne- chociaż nie mam praktycznych doświadczeń:)

  Jeśli chodzi palność, to nieco dalej za cytytam Michała, w 2.1.4 stoi
  ‚Materiały dające się zapalić, o których mowa w pkt 2.1.1-2.1.4, nie mogą stwarzać ryzyka zapalenia dla innych materiałów użytych w zabawce’.

  Czyli (chyba) może być dowolna palna rzecz, o
  ile ‚nie mogą stwarzać ryzyka zapalenia dla innych materiałów użytych w zabawce’.

  Inaczej żadna gra z kartonem/papierem, nie miałaby racji bytu dla dzieci poniżej 14 lat:)

 13. scheherazade

  Założono już profil gry w serwisie BGG: http://boardgamegeek.com/boardgame/104994/city-tycoon
  Dolna granica wiekowa nie jest więc pomyłką – ta gra ekonomiczna jest od 14 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Patronat GF: Rusza przedsprzedaż New Frontiers

New Frontiers to gra planszowa wykorzystująca mechanikę budowy silniczka, w której gracze budują swoje kosmiczne imperia, odkrywają i kolonizują planety, nabywają technologie, produkują i sprzedają towary. Dzięki unikalnemu mechanizmowi wyboru akcji, w którym gracze korzystają z Akcji wybranych przez ich rywali, gra jest emocjonująca dla wszystkich w każdym momencie rozgrywki. New Frontiers zachwyca dynamiczną rozgrywką, silną interakcją między graczami, piękną grafiką oraz nastrojowym klimatem science-fiction. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap