Home / Recenzje / Gry dla dzieci / Polowanie na skrzaty

Polowanie na skrzaty

Polowanie na skrzaty 1Pierwszego dnia, po rozpakowaniu gry, rozegrałam z moją 4latką 30 partii pod rząd. Około 20tej partii mój umysł był już tak zmęczony, że nie byłam w stanie zapamiętać co i gdzie wyłożyłam. Dziecko zaś pełne energii i radości, co było widać i słychać, ani myślało o zakończeniu. Tak zaczęła się przygoda z Polowaniem na skrzaty Alexandre Garcia.

Obserwując zachowania dzieci przy planszy z całą stanowczością stwierdzam, że najlepsze gry to te, które uaktywniają dzieci nie tylko umysłowo, ale też fizycznie. Małą aktywność ruchową zapewniają gry, które nazwałam stacjonarnymi czyli plansza, kostki, pionki. Dużą aktywność zapewniają gry zręcznościowe. Dzieci mają niespożyte pokłady energii, więc koniecznie trzeba mieć jej spalarkę. Wielbiciela gier planszowych cieszy, gdy ma w kolekcji właśnie coś z obszaru jego hobby, ale mocno angażujące dzieci. Wpisują się w to 2 ostatnie propozycje z wydawnictwa Hobbity.eu: Merlin ZinZin i Polowanie na skrzaty. Obie zapewniają aktywność ruchową, jednak ta druga ma mniej wspólnego z grą, a więcej z zabawą.

Domek dla skrzatów

Domek dla skrzatów

Polowanie na skrzaty to zestaw 36 dużych kart o wartościach 1, 2, 3 i z symbolem gwiazdy. Na solidnych kartach znajdują się bardzo ładne rysunki skrzatów w liczbie wskazanej przez cyfrę. Ostatni zestaw kart zawiera 1 skrzata zwanego Spryciarzem, który nieźle potrafi napsocić w końcowej punktacji. Kart się nie zagrywa, nie układa, nie odkrywa, więc do czego służą? Do chowania i zdobywania punktów. Karty to skrzaty, które przed ludźmi chowają się w różnych miejscach. Zaś ludzie, szczególnie ci, którzy w nie wierzą, uparcie je wypatrują. Zadaniem animatora, bądź dzieci w zależności od wariantu gry, jest schowanie kart w pomieszczeniu/pomieszczeniach zgodnie z zasadami: 1 widać całe, 2 widać tylko do połowy, 3 mają być całkowicie schowane, Spryciarzy chowa się w sposób dowolny, pod warunkiem, że wchodzą do gry. Zadaniem graczy jest odnalezienie kart w ściśle określonym czasie, po czym następuje podliczanie punktów za znalezione karty. Prócz punktów dodatnich można też zarobić kilka ujemnych za znalezienie tylko1-2 Spryciarzy – trzeba po prostu oddać po 1 karcie skrzata za każdego Spryciarza. Za to 3 Spryciarzy i więcej daje dodatkowe punkty.

Gromadka skrzatów

Gromadka skrzatów

Spryciarz

Spryciarz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cóż jest fajnego w zabawie w chowanego? Zacznijmy od tego, że dzieciaki bardzo lubią takie zabawy. Szukanie a nawet chowanie jest dla nich bardzo atrakcyjne i rozwijające. Ćwiczą spostrzegawczość i pomysłowość. Dają ujście pozytywnym emocjom, w trakcie zabawy nie frustrują się, jak przy wielu innych grach zręcznościowych, bo zawsze jakiegoś skrzata znajdą. No i są cały czas w ruchu zaglądając w każdy kąt. Niestety czasem zapomni się gdzie jakaś karta się ukrywa, bywa, że odnajduje się ją dopiero następnego dnia i to przez przypadek. Jeśli jednak animator pamięta wszystkie schowki, a dziecko nie może czegoś znaleźć, to warto pomóc mu wołając ciepło/zimno.

Misiek to też dobre miejsce do schowania kart tylko gdzie jest trzecia?

Misiek to też dobre miejsce do schowania kart tylko gdzie jest trzecia?

Gra sprawdza się w domu, u znajomych z dziećmi, w przedszkolu, na zajęciach w bibliotece itp. – wszędzie jest śmiech i zabawa.

 

 

Ogólna ocena (5/5):

Złożoność gry (1/5):

Oprawa wizualna (5/5):

Dziękujemy firmie Hobbity.eu za przekazanie gry do recenzji.

One comment

  1. stalker

    ! Cóż za cudownie prosty i genialny w swojej prostocie pomysł! Wspaniały! :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Zombie Kidz: Ewolucja – czy legacy dla dzieci może zadziałać?

Najczęściej stronię od gier typu legacy. Mierzi mnie to, że niszczy się karty, pisze po planszetkach czy nakleja coś na planszę. A nawet to, że trzeba (powinno się) grać w tym samym składzie całą kampanię i, że nie można gry sprzedać lub wymienić jak już się znudzi albo po prostu nie spodoba. Z grami dla dzieci jest jednak trochę inaczej. Wiem, że będę w nią grał z synem, do tego w obecnym czasie raczej regularnie. Ponadto wiem też, że gra, którą akurat będę dla Was recenzował oparta jest na mechanice Strasznego Dworu, w który zagrywaliśmy się kilka lat temu, a do tego jest obecnie najlepiej ocenianą grą planszową dla dzieci na świecie. (zdjęcia i informacje, które znajdziecie w recenzji znane są już od pierwszej partii i nie zawierają spoilerów dotyczących rozwoju gry)