Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry kooperacyjne | Diuna: Sekrety Rodu – wciągające piaski pustyni

Diuna: Sekrety Rodu – wciągające piaski pustyni [Współpraca reklamowa z Portal Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Śmiało, śmiało, podejdź bliżej! Jesteś na Arrakis, pustynnej stolicy rozrywki i międzykartelowych intryg! Wyglądasz na całkiem świeżego członka rebelii, pozwól więc, że wprowadzę Cię w temat i zaraz ruszysz w swoją wesołą drogę, poznając nie tylko sekrety Diuny, ale też Sekrety Rodu. Witaj na pustynnej planecie – będę Twoim przewodnikiem!

Jeśli wyjrzysz za okno, po lewej widzisz złowrogi ród Harkonnenów, którzy większość swoich dni spędzają na knuciu, spiskowaniu, umacnianiu swojej władzy i powiększaniu zysków. Po prawej zaś mamy ród Atrydów, pochodzących z odległej planety Kaladan. Te dwie rodziny walczą ze sobą od dziesięciu tysiącleci i już za chwilę ochoczo dołączysz do tej waśni jako sojusznik Atrydów. Nie tylko na własnej skórze przekonasz się o niebywałym okrucieństwie, z jakiego słyną Harkonnenowie, ale też zobaczysz z bliska majestatyczne czerwie pustyni. Kto wie, przy odrobinie szczęścia może uda Ci się uniknąć śmierci w pysku tych ogromnych potworów? Nieprawdaż, że czeka nas tu cudowny czas? Może więcej herbatki?

Know-how

Twoim zadaniem na Arrakis będzie wspieranie rebelii, którą po cichu przygotowują Atrydzi. W tym celu wspomagać Cię będzie drużyna trzech śmiałków, których unikatowe zdolności pomogą Ci przetrwać w nieprzyjaznym i niebezpiecznym świecie Diuny. Będziesz wykonywać misje polegające na rekonesansie, rozmowach i inwigilacji, a Twoim celem będzie zdobywanie informacji mogących pomóc Atrydom. Wszystko wiadomo? W takim razie zakładaj filtrak, bierz do ręki kartkę i długopis i ganiaj – muszę trochę odkurzyć mieszkanie, znowu naniosło piasku!

Gra przygotowana do rozgrywki dwuosobowej

Mission: Possible

Wszystkie wykonywane przez Ciebie misje mają określony cel główny, opcjonalny cel poboczny oraz czas, który będzie do Twojej dyspozycji. Rozgrywka polegać będzie na podejmowaniu kolejnych rozmów, podążąniu za śladami, zbieraniu dokumentów i dowodów, a także eksplorowaniu miejsc kluczowych dla historii. Wszystkie te ruchy odbywają się za pomocą kart Spotkań, a każde spotkanie (z małymi wyjątkami) przesuwa znacznik na torze czasu coraz bliżej zera. Z każdą zdobytą informacją wiesz więcej, ale masz coraz mniej czasu, by sprawdzić inne poszlaki i spotkać innych bohaterów opowieści.

Cele misji w Prologu – bez spoilerów

Tor odliczający czas pozostały do końca gry oraz Tor Konsekwencji pokazujący, ile punktów doświadczenia zyskamy na koniec rozdziału

Oprócz czasu, kolejne rozmowy i eksploracje będą wymagać zasobów, których na pustynnej planecie jest jak na lekarstwo. Każdy bohater zaczyna grę z innymi zasobami, a kolejne zdobyć można w trakcie rozgrywki, jednak w żadnym momencie nie będzie ich na tyle dużo, by lekkomyślnie rozdawać je na lewo i prawo. Ponadto, część kart Spotkań wymagać będzie od Ciebie podjęcia dodatkowego ryzyka (reprezentowanego przez losowanie stosownych żetonów), aby pójść dalej – co może kosztować Cię cenne punkty doświadczenia, używane do rozwoju postaci.

Przeklęte żetony ryzyka

Rozważne decyzje będą więc niezbędne do zrozumienia historii, gdyż nie da się odbyć wszystkich możliwych spotkań i sprawdzić wszystkich dostępnych informacji – część ścieżek fabularnych pozostanie więc nieodkryta. Gdy upłynie Twój czas, złożysz raport swoim zwierzchnikom i podejmiesz decyzję co do dalszych kroków śledztwa. O ile, rzecz jasna, nie przerazi Cię to, co zobaczysz na Arrakis i nie zdecydujesz się wrócić do domu, przerywając misję. Wielu już tak zrobiło… ich kości rozrzuca po piasku pustynny wiatr szalejący na Arrakis…

Planszetki bohaterów choć niezbyt grube, są pięknie lakierowane

Nasi sojusznicy cierpliwie czekają, aż staną się przydatni

Podróż bohatera

Na usługach rebelii pozostaje czworo bohaterów: żołnierz, szpieg, przemytniczka oraz informator. Każda z postaci posiada unikatową zdolność przemiany dwóch dowolnych zasobów w inny. Każda postać może też w trakcie gry zyskać trzy nowe zdolności, odblokowywane po kolejnych rozdziałach, kupowane za uzyskane punkty doświadczenia i oznaczane na karcie postaci przy pomocy naklejek. Zdolności te mają charakter jednorazowy – pozwalają uzyskać zasób, zignorować zagrożenie, zyskać czas lub wymienić zasób na inny, ale tylko raz w ciągu całej gry.

Ścieżek kariery jest tu sporo, choć instrukcja nie precyzuje, czy każda postać może wybrać dowolną umiejętność, nawet taką przypisywaną innemu bohaterowi

Wszystkie postaci biorą udział w każdej rozgrywce, niezależnie od liczby graczy – „nieaktywne” postaci przechodzą w tryb sojusznika i nadal służą graczom swoimi początkowymi zasobami i nadal można je rozwijać używając naklejek zdolności. I choć każda postać ma na karcie krótką historię, to ich udział w grze jest zaiste symboliczny – podczas prologu wprowadzają do gry określone zasoby, a później służą jedynie swoimi umiejętnościami przetwarzania zasobów.

Animowane wstawki stanowią klimatyczny dodatek do rozgrywki

Radio Arrakis

W grze zaobserwujesz również ciekawy aspekt multimedialny. Towarzysząca grze witryna internetowa zawiera filmy wprowadzające do gry i poszczególnych jej rozdziałów, a także służy jako swoiste archiwum znajdowanych w grze dokumentów i poznawanych historii. Również tu pojawiać się będą filmy pogłębiające Twoją wiedzę o świecie Diuny, o jej rodach i zależnościach między nimi. Choć gra sugeruje zapisywanie kluczowych informacji na zwykłej kartce, to do materiałów na stronie można w dowolnym momencie wrócić, gdyby intryga stała się zbyt zawiła lub pojawiła się nowa teoria wymagająca potwierdzenia faktów.

Witryna pełni jeszcze jedną funkcję – to właśnie tu złożysz raporty po ukończeniu poszczególnych rozdziałów gry.

[minimalny spoiler dotyczący mechaniki składania raportów]

I choć brzmi to dość poważnie, to raport nie jest skomplikowany i składa się z pojedynczego pytania. Jego celem jest wyznaczenie kolejnego kierunku śledztwa lub wskazanie działań, które powinni podjąć Twoi zwierzchnicy. Twoja decyzja wpływa na to, z jakimi kartami Spotkań rozpoczniesz kolejny rozdział.

[koniec minimalnego spoilera]

Strona jest w pełni spolonizowana, filmy rozbrzmiewają głosem polskiego lektora, a przedstawione na niej wstawki wprowadzają w klimat gry i dodają jej niemal filmowej jakości. Oczywiście, nie ma tam żadnych treści, których nie dałoby się przedstawić w formie kart czy kilku akapitów w instrukcji – samo wprowadzenie do gry to tak naprawdę slajdy z napisami i towarzyszącą muzyką – ale należy docenić ten multimedialny aspekt i jego wpływ na budowanie nastroju podczas rozgrywki.

Talia kart Spotkań – Prolog

Karty Spotkań z wprowadzającego do gry Prologu – nie jest ich dużo, ale i tak najwyżej 6 z nich zostanie użytych w rozgrywce.

Mer de noms

Diuna: Sekrety Rodu to przede wszystkim gra dla fanów uniwersum. Samej rozgrywki nie ma tu wiele, bo decyzje podejmowane przez graczy nie są podyktowane niedoborem zasobu, zarządzaniem postaciami czy logiczną łamigłówką, ale rozumieniem fabuły i podążaniem za rozwojem historii. W grze pojawia się naprawdę dużo postaci i w tym morzu imion łatwo się pogubić – zwłaszcza, jeśli w jednym momencie mamy do wyboru rozmowę z czterema różnymi osobami, co jedną to egzotyczniej brzmiącą. Wtedy właśnie przydają się notatki i szybkie spojrzenia na wcześniej zrealizowane karty Spotkań.

Problem nieco mitygują karty Ilustracji, które okazjonalnie pojawiają się jako element rozgrywki. Znajdziemy tu portrety pojawiających się w grze postaci, obrazy miast i lokalizacji, a także inne obrazki, które pomogą nam wczuć się w nastrój i uczynić świat przedstawiony nieco bardziej plastycznym. Część z tych kart zawiera również tekst na odwrocie, który może popychać nasze śledztwo w nowych kierunkach lub dodawać ciekawy kontekst do przedstawionych wydarzeń.

Charakterystyczne i dobrze dobrane ilustracje wzmacniają nastrój podczas gry i pomagają budować jej świat

– Znasz pan tego człowieka? Nie? Może i dobrze…

Komu trochę przyprawy?

Dla osób znających ten świat Diuna: Sekrety Rodu będzie świetnym dodatkiem do uniwersum i ekscytującym gadżetem, który pozwala w interaktywny sposób wziąć udział w intrydze rozgrywającej się na Arrakis. Karty Spotkań czyta się jak najlepszą książkę – pełno tu żywych postaci, fascynujących detali, wciągających zdarzeń i nieoczywistych zwrotów fabularnych. To właśnie z tych kart wyłania się plastyczny i trójwymiarowy obraz pustynnej planety, jej mieszkańców i ich historii.

Dla graczy niezaznajomionych bliżej z twórczością Franka Herberta, Diuna: Sekrety Rodu może nadal być ciekawym przeżyciem, jednak z mechanicznej strony mniej tu gry-gry, a więcej fabularnego dociekania i detektywistycznych poszukiwań. W Diunę: SR chyba tak naprawdę nie da się przegrać – można po prostu poznać jej nieco mniej, jeśli na fabularnych rozdrożach skręcimy nie w tę stronę. Pewnym rozczarowaniem może być też dobór postaci. Mimo twarzy znanych aktorów widocznych na okładce, nie są oni bohaterami samej gry – zamiast tego gracze mają do dyspozycji postaci wymyślone na potrzeby tego wydawnictwa.

Samotnie przez pustynię

Choć Diuna: Sekrety Rodu przeznaczona jest dla 1-4 graczy – i faktycznie bez problemów da się w nią grać solo – to gra pokazuje swoje pustynne zęby szczególnie w większym gronie. Diuna zdecydowanie ożywa, kiedy przy stole kilka osób spiera się o to, którą ścieżką pójść, z kim porozmawiać i jakie ryzyko podjąć. Jeśli połączymy te twórcze dyskusje z uczestnictwem w grze dobrego narratora, który nieco zmieni głos czytając różne postaci, a w tle włączymy ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera z nadchodzącego filmu Diuna, otrzymamy naprawdę ciekawe doświadczenie z pogranicza gry i literatury, w którym stajemy się częścią tego fantastycznego świata i mamy realny wpływ na jego losy.

Diuna raz… albo trzy razy

Poza naklejkami, które nadają grze mały aspekt legacy, jest to przygoda z natury jednorazowa. Kończąc składającą się z prologu i trzech rozdziałów kampanię poznajemy nie tylko sekrety rodu, ale też zakończenie fabuły. Powracanie do gry ma sens tylko wtedy, jeśli chcielibyśmy podjąć inne decyzje i sprawdzić inne, nieobrane wcześniej ścieżki. Czy taka jednorazowa rozrywka jest dla Ciebie odpowiednim wyborem – wiesz tylko Ty.

Diuna: Sekrety Rodu to rozrywka na około 4-10 godzin, z grubsza w cenie trzech nowych książek. Przeczytanie trzech pierwszych części Kronik Diuny (ok. 1200 stron) zajmuje przeciętnemu czytelnikowi około 32 godzin ciągłego czytania. Można więc w cenie gry zanurkować naprawdę głęboko w pustynny świat Arrakis, Harkonnenów, Atrydów i Fremenów lub podarować sobie i bliskim kilka godzin fabularnej, planszowej zabawy w słynnym uniwersum.

Dołączysz do rebelii?

Samo wydanie gry jest poprawne – ilustracje są naturalnie piękne i bez problemu wprowadzają graczy w świat Diuny. Gra tak naprawdę składa się z dwóch talii niepłótnowanych kart (zwykły papier kredowy), czterech kart postaci, niewielkiej karty z torem czasu i zestawu znaczników i żetonów. Pudełko jest nieprzyzwoicie duże jak na te komponenty i choć wypraska jest bardzo praktyczna i wygodna, a załączone mapy i arkusze misji stanowią ciekawy gadżet, to nasuwa się pytanie czy nie można było zmieścić wszystkiego w mniejszym pudełku i oszczędzić nieco naszych regałów?

Diuna: Sekrety Rodu to pierwsza gra z planowanej trylogii. Być może kolejne części przyniosą nowości i innowacje, które przyciągną do tytułu nie tylko osoby zainteresowane książkami i filmami. Póki co jest to pozycja skierowana raczej do fanów literacko-filmowej Diuny, niż do graczy planszowych – jest przy tym zaskakująco przystępna pod względem zasad i posiada relatywnie krótką, kilkustronicową instrukcję – i choć bez wątpienia potrafi dostarczyć przyjemnych wrażeń obu grupom, to zdecydowanie bliższa będzie sercom osób już wciągniętych w pustynny świat Arrakis.

A teraz przepraszam, musimy kończyć i zamykać drzwi, znowu mi piasku nawiewa

Zalety

+ łatwo wyczuwalny klimat

+ wciągająca, bogata fabuła

+ świetne ilustracje

Wady

mało „gry w grze” – to bardziej interaktywna książka z elementami dedukcji

jakość wydania mogłaby być lepsza

jednorazowa z natury

 

1-4 graczy w wieku 14+ (zbrodnia, tortury i morderstwo to elementy fabuły)

ok. 90-180 minut na rozdział (3 rozdziały plus krótki, godzinny prolog)Grę Diuna: Sekrety Rodu kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Portal Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (6/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Do tej gry mamy konkretne zarzuty. Może być fajna i dawać satysfakcję, ale… ale jest jakieś zasadnicze „ale”. Ostatecznie warto się jej jednak bliżej przyjrzeć, bo ma dużą szansę spodobać się pewnej grupie odbiorców.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings