Poznaj planszówki z Empikiem Współpraca reklamowa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Wielu osobom gry planszowe kojarzą się głównie z zabawkami dla dzieci lub niszowym hobby zarezerwowanym dla nerdów i zapaleńców. Styczność z grami kończy się bowiem najczęściej na wspomnieniach partii w chińczyka, Fortunę czy Magię i Miecz. I jakkolwiek miłe by nie były owe wspomnienia, w dalszym ciągu pozostają one wspomnieniami z dziecięcej zabawy w rzucanie kostkami i przesuwanie pionków po planszy. Tymczasem nowoczesne gry planszowe nie są oparte tylko na losie, ale też na wyobraźni, inteligencji, refleksie, koordynacji, zdolności współpracy i wzajemnego zrozumienia. W planszówkach każdy znajdzie coś co lubi i przy czym przyjemnie spędzie czas z dziećmi, rodziną i przyjaciółmi. Wystarczy tylko poszukać.

Żeby jednak znaleźć coś interesującego i nie odbić się już przy pierwszym podejściu trzeba wiedzieć czego się szuka. Warto przed zakupem zastanowić się przy jakich okazjach chcemy grać (z dziećmi, na imprezach, z rodziną), w ile osób, jaki rodzaj rozrywki się lubimy, jak dużo gier planszowych już poznaliśmy i które nam się spodobały, a także jakie gry znają i co lubią nasi znajomi – w końcu (zazwyczaj) w planszówki nie gramy samemu ;).

Ponieważ wybór planszówek jest ogromny warto podzielić je na różne kategorie. Dziś zajmiemy się grami wprowadzającymi (tzw. gateway’ami), które powinny dobrze się sprawdzić w sytuacji, kiedy chcecie dopiero wejść w świat gier planszowych lub szukacie fajnego prezentu dla znajomych. Z nich z kolei wyodrębnimy gry imprezowe i rodzinne, pomijając na razie gry dla dzieci, do których wrócimy przy innej okazji.

Wszystkie opisane niżej gry planszowe znajdziecie w salonach lub sklepie internetowym Empiku. Jeszcze do jutra w Empiku trwa Festiwal Gier Planszowych, na którym kupicie wiele planszówek w cenach obniżonych do 20% (salony) lub 25% (sklep internetowy).

Gry imprezowe

Gry imprezowe to świetny sposób na przełamanie lodów. Dobra gra imprezowa to taka, która ma proste zasady, dynamiczną rozgrywkę i dobrze się sprawdza w większym gronie grających. Może być to gra słowna, gra zręcznościowa czy gra na refleks.

Przykładem tej ostatniej kategorii jest dobrze znane wielu osobom Dobble, w którym na unikatowych kartach staramy się jak najszybciej znaleźć wspólny symbol, dzięki czemu będziemy mogli (w zależności od wariantu) kartę dobrać lub pozbyć się jej z naszego stosiku. W ofercie Empiku znajdziecie kilka gier z tej serii od klasycznej (8 symboli na każdej karcie) i dziecięcej (6 symboli na karcie), przez liczne wersje tematyczne, m.in. Dobble Minionki, Dobble Kraina Lodu czy Dobble Marvel.

A jak już Dobble macie, podoba Wam się i szukacie czegoś podobnego, to polecam np. Grę w Kolory, w której staramy się pierwsi zejść z posiadanych na ręku kart. To jakie karty możemy zrzucić determinują w każdej rundzie dwie kostki, które określają albo jakie kolory muszą znajdywać się na kartach, albo jakich kolorów ma na zagrywanych kartach nie być. Z zagrywaniem kart musimy się zarówno spieszyć, bo zagrywamy je jednocześnie, a w każdej rundzie gracze mogą łącznie zrzucić jedynie tyle kart ile osób uczestniczy w rozgrywce, jak i uważać, bo każda pomyłka skutkuje dobraniem 3 kart „karnych”.

Jeżeli jednak zamiast gier na refleks wolimy gry zręcznościowe, to polecam np. Spaghetti. To takie bierki, tylko zamiast patyczków mamy sznurówki w różnych kolorach i różnej długości. No i mamy jeszcze klopsiki przypominające brązowe piłeczki ping-pongowe. Spaghetti wraz z klopsikami kładziemy na talerzu (spokojnie, jest dołączony do gry). Teraz gracze mogą się częstować, ale nie mogą nabrudzić. To znaczy żaden klopsik ani żadna nitka makaronu nie może wypaść za talerz. Oczywiście im zręczniej grający je (dłuższe nitki makaronu wyciąga), tym więcej punktów zgromadzi na koniec zabawy. A ta kończy się kiedy talerz będzie pusty. Gwarantuję – jest smacznie i zabawnie, będziecie chcieli dokładkę.

Klasykiem gier zręcznościowych jest chyba Jenga. Ale nie o Jendze będę pisał, bo nikomu jej nie trzeba przedstawiać ani polecieć jej zalet. Napiszę natomiast o Mistakos, w którym również budujemy wieżę tylko z … krzesełek. Musimy układać lub zaczepiać jedno o drugie, tak żeby żadne poza pierwszym nie dotykało ziemi. Kto spowoduje upadku wieży – przegrywa. Początkowo jest łatwo, ale z czasem dokładanie kolejnych krzesełek jest coraz trudniejsze. Ale też i satysfakcja z udanego zagrania rośnie. Zabawa jest przednia, a emocje wielkie i to niezależnie od grona, które siedzi przy stole.

Gdyby ktoś jednak preferował gry z odgadywaniem słów i szukał alternatywy do klasycznych kalambur to warto sprawdzić np. Po Prostu P. Wzorem kalambur w każdej rundzie jedna osoba wciela się w rolę narratora, który chce przekazać pozostałym graczom słowo zapisane na wylosowanej przez niego karteczce. Trudność polega na tym, że wszystkie podpowiedzi muszą zaczynać się na literę „P”. Z taką np. „burzą” pójdzie łatwo (pogoda, piorun, pada), ale już „Kalesony” mogą stanowić większe wyzwanie.

Doskonałą propozycją dla wielbicieli gier słownych będzie też kooperacyjna gra Jednym Słowem, w której to narrator będzie tym, który będzie musiał odgadnąć hasło, na podstawie podpowiedzi współgraczy. Trudność w tym, że podpowiedzi tych współgracze nie mogą ze sobą konsultować, a wszystkie identyczne są eliminowane. Wracając do powyższego przykładu, jeżeli do słowa „burza” podpowiedziami byłyby słowa „pogoda”, „piorun”, „deszcz” i „ulewa” to mamy szczęście, ale jeżeli gracz, którego podpowiedzią był np. „deszcz”, zamiast tego również napisałby „piorun”, to zdublowane słowa by odpadły i narrator przed próbą odgadnięcia hasła widziałby tylko wyrazy „pogoda” i „ulewa”.

Oczywiście to tylko przykłady, bo dobrych imprezówek można w Empiku znaleźć dużo więcej. Chociażby z samych gier słownych warto zainteresować się jeszcze Tajniakami, Grą w zielone czy Dekrypto, ze zręcznościowych można sprawdzić Postaw na Klocka (nazwa może niezbyt trafiona, ale gra świetna), a z gier na spostrzegawczość i refleks godne polecenia są też Fliper czy Blue Banana.

Gry rodzinne

Gry rodzinne to jedna z moich ulubionych kategorii gier planszowych. Mają proste do wytłumaczenia zasady, jednak podczas samej rozgrywki wymagają skupienia i pewnego wysiłku intelektualnego. Gry rodzinne charakteryzują się najczęściej pewną losowością (rzut kośćmi, losowy dobór kart), która jest jednak równoważona pozostawienie graczom dużej swobody w zakresie podejmowanych decyzji. Gry rodzinne można podzielić według szeregu rożnych kryteriów. Ja postanowiłem to zrobić według kryterium „ciężkości” (a właściwie czasu tłumaczenia) zasad, mając jednak w dalszym ciągu na uwadze to, żeby gry były łatwe do przyswojenia nawet dla osób dotychczas w ogóle nie znających nowoczesnych planszówek.

Jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej łaskawych dla portfela tytułów jest malutka karcianka Wirus. Naszym zadaniem w grze jest uzbieranie całego, zdrowego organizmu składającego się z mózgu, serca, żołądka i kości. W swojej turze gracz zagrywa jedną z kart z ręki i dobiera nową. Zagranymi kartami możemy tworzyć narządy, leczyć je, jeżeli są chore, albo zarażać narządy przeciwników (pamiętając, że narząd dwukrotnie zarażony ulega odrzuceniu, a dwukrotnie zaszczepiony, staje się odporny na zarazki). Szybkie, zabawne, wredne – zdecydowanie warte polecenia.

Za idealny tytuł wprowadzający do gier planszowych przez wielu uważany jest Catan. Pozostając grą mocno losową, Catan wprowadza do zabawy pewne elementy decyzyjne oraz szeroki aspekt negocjacyjny, stanowiący o sile tego tytułu. Naszym zadaniem jest zdobycie 10 punktów zwycięstwa. Punkty dostajemy za wioski (1 pkt), miasta (2 pkt), czasami za karty rozwoju. Każda wioska i miasto musi być połączona z innymi siecią dróg. Żeby wybudować drogi, wnioski, miasta lub kupić karty rozwoju potrzebujemy surowców, a te zdobywamy poprzez rozbudowę włości w pobliżu odpowiednich terenów. O tym, który teren przynosi zasoby każdorazowo decyduje rzut dwoma kostkami, przy czym po zbiorach surowcami możemy się wymieniać między sobą albo z bankiem lub portami. Cała siła gry polega więc na tym, żeby a) rozbudować się w odpowiednich miejscach przed innymi, b) twardo negocjować wymiany, bo to – wraz z odrobiną szczęścia w rzutach – zapewni nam wygraną.

Hitem ostatniego roku wśród gier rodzinnych jest Kaskadia – tegoroczny zdobywca prestiżowej niemieckiej nagrody Spiel des Jahres i jeden z finalistów obecnie trwającej edycji polskiej Planszowej Gry Roku. Jest to gra kafelkowa, w której budujemy nasz ekosystem dobierając co rundę jeden z czterech dostępnych zestawów kafelka terenu i zwierzęcia. Po wyborze dokładamy kafelek do naszego terytorium, a następnie umieszczamy zwierzę na odpowiednim dla niego terenie (musi być to teren możliwy do zamieszkania przez dane zwierzę). Punkty zwycięstwa dostajemy na koniec partii za największy obszar jednolitych terytoriów (bagna, rzeki, lasy, itp.) i realizację wymagań określonych gatunków zwierząt (np. jelenie trzymające się w większych grupach, lisy otoczone innymi zwierzętami lub niedźwiedzie żyjące w samotnie lub w parach).

Jedną z naszych ulubionych gier planszowych jest Wsiąść do Pociągu. Ten tytuł jest ze mną niemal od początku zainteresowania nowoczesnymi grami i wciąż regularnie trafia na stół. W tej ślicznie wykonanej planszówce naszym zadaniem jest budowanie tras kolejowych łączących miasta wskazane na wybranych przez nas biletach. Przejazdy budujemy zbierając karty wagonów odpowiadające kolorami trasom pomiędzy miastami. Poza dwoma podstawowymi wersjami USA i Europa w Empiku można też znaleźć liczne dodatki w tym m.in. Polskę, wersję dla dzieci – Pierwsza Podróż czy wersje bardziej kompaktowe, jak Londyn, Nowy Jork czy San Francisco.

Jeżeli szukalibyście gry, w której musicie użyć wyobraźni, a jednocześnie możecie sprawdzić jak bardzo znacie i rozumiecie się ze swoimi współgraczami, to zachęcam do sięgnięcie po Dixit. Narrator rzuca skojarzenie oraz kartę z obrazkiem do niego nawiązującym. Następnie pozostali gracze dorzucają ze swojej ręki kart pasujące do skojarzenia. Po przetasowaniu talii wszyscy z wyjątkiem narratora próbują odgadnąć, która z zagranych kart należy do niego. Skojarzenie nie może być ani zbyt oczywiste, ani za trudne, bo narrator zdobywa punkty wyłącznie, gdy ktoś, ale nie wszyscy wskażą na jego kartę. Współgracze otrzymują punkty za odgadnięcie karty narratora i za każdego grającego, który obstawi ich kartę.

Świetnych rodzinnych gier planszowych w ofercie Empiku jest dużo więcej, dlatego też, jeżeli znacie i lubicie któryś z opisanych przeze mnie tytułów, poniżej znajdziecie propozycję alternatyw dla każdego z nich:

– Wirus – Mozzaroller, Fasolki

– Catan – SuperFarmer Big Box, Szarlatani z Pasikurowic

– Kaskadia – Carcassonne, Ekosystem

– Wsiąść do Pociągu – Wyprawa do El Dorado, Jamajka

– Dixit – Obrazki, Koncept

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings