Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Crowdfunding | Children of Morta: The Board Game – rodzinny biznes

Children of Morta: The Board Game – rodzinny biznes [Współpraca reklamowa z Roomiz Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Children Of Morta: The Board Game od Roomiz Games.

Children of Morta: The Board Game

To miało być ciche życie.

Dom w sąsiedztwie pięknego wzniesienia, wokół kojąca duszę przyroda. Powolne poranki, nienachalne popołudnia, wieczory spędzone na ganku. Opieka nad tą okolicą miała być ucieczką od zgiełku, od stresów, od ludzi.

Ale nadeszło Zepsucie.

I jak wiele historii przed nią, i ta zaliczyła nagły zwrot akcji. Musieliśmy wrócić do zapomnianej przez lata magii, ponownie odczytać zakurzone tomy zaklęć i rozgrzać dawno nieużywane mięśnie.

Trzeba przepędzić stąd to cholerstwo.

Children of Morta: The Board Game

Children of Morta: The Board Game: The Video Game

Children Of Morta: The Board Game to planszowa wersja gry video o podobnym, ale krótszym tytule. W komputerowo-konsolowym pierwowzorze gracze wcielają się w rodzinę Bergsonów. Korzystając z charakterystycznych dla jej członków zdolności muszą przedzierać się przez kolejne podziemia, oczyszczając je z hord wrogów i bossów.

Proceduralnie generowanie poziomy w stołowej wersji zastąpiono księgą scenariuszy, a pady zastąpiono planszetkami, kartami i kośćmi. Rdzeń rozgrywki pozostał jednak ten sam. Naszym zadaniem nadal jest walka, urozmaicana rozwojem postaci oraz silnymi akcentami kooperacyjnymi. Oddanie dynamiki gry komputerowej jest wyzwaniem – zwłaszcza przy grach tego typu – jednak Children Of Morta podejmuje je z gracją. Co zresztą zaraz udowodnię.

Recenzowany tu prototyp zawiera okrojoną wersję gry, mającą jedynie zilustrować jej mechanizmy. Wygląd komponentów może różnić się od finalnej wersji, prezentowanej w kampanii. Pojawią się w niej m.in. dwuwarstwowe planszetki graczy, realistyczne znaczniki, unikatowe kości, obszerniejsza księga scenariuszy oraz inne niespodzianki.

Slay together, stay together

A więc siadamy do stołu. Rozkładamy księgę scenariuszy, służącą tu za mini-mapę. Rozdajemy graczom komponenty, przygotowujemy kilka rzeczy do scenariusza i możemy zaczynać.

Przed nami ok. 45 minut intensywnej walki, z drobnymi przerywnikami fabularnymi. Naprawdę drobnymi.

Runda rozpoczyna się od ruchu po mapie do połączonego, zawierającego żetony wrogów lub rozdziału pola. Następnie odkrywamy żetony, rozdzielamy je między graczami i dobieramy karty wrogów lub bossów. Te rozmieszczamy powyżej naszej planszetki – część wrogów atakować będzie w zwarciu, część z dystansu. Mamy miejsce na sześciu wrogów, ale lepiej nie wykorzystujmy go w całości. Jeśli w którymkolwiek momencie zabraknie nam miejsca na przyjęcie nowego potwora, wrócimy do domu okryci wstydem porażki.

Paliwem napędzającym nasze ruchy w samej walce są żetony, dobierane przed nią ze współdzielonego worka. Posłużą nam do wykonywania akcji z planszetki: ataków, wzmocnień i rozmaitych manewrów obronnych. Ten worek będziemy systematycznie rozbudowywać o nowe, mocniejsze i pozwalające na lepsze kombinacje żetony, kupowane za Gniew – walutę generowaną z akcji i otrzymywaną za pokonanych wrogów. Fani bag-buildingu mają tu używanie, bo mechanizm jest zaimplementowany w ciekawy sposób. Konkretne akcje wymagają żetonów w konkretnym kolorze, ale np. możemy użyć dwóch dowolnych jako „jokera”. Jest tu sporo kombinatoryki i okazji do satysfakcjonujących manewrów. Mamy 10 pól do obsadzenia, akcje kosztujące jeden lub dwa żetony i całą plejadę efektów, które rozpatrywać możemy w dowolnej kolejności… i równolegle z innymi graczami.

Ferwor walki

Rozgrywka symultaniczna to jeden z mocniejszych aspektów Children Of Morta: The Board Game. Dzięki temu tury są angażujące i szybkie, a tylko od graczy zależy, jak sprawnie poradzą sobie z zagrożeniami.

Po dobraniu żetonów następuje tu istny festiwal pomruków, chrząknięć, nie zawsze cichych kalkulacji i zadowolonych przytaknięć, ilekroć gracz wpadnie na koszerną sekwencję ruchów. Mikroskopijna ikonografia informuje nas o tym, jakież to rozkoszne cierpienia zadamy naszym przeciwnikom. Mamy tu więc ataki z dystansu, ataki obszarowe, gwarantowane trafienia i niewiadomą w postaci rzutu kośćmi. Kości z kolei skonstruowane są tak, że oprócz obrażeń skutkują czasem atakiem krytycznym – bonusem, innym dla każdej z postaci.

Różnice między atakami są z początku niewielkie, a nasze pierwsze potyczki nieśmiałe. Gdy jednak trochę rozbudujemy swój worek z żetonami, awansujemy niektóre umiejętności, zyskujemy szeroką paletę możliwości, które możemy łączyć w zabójcze ciągi.

Jeden żeton daje nam oznaczone klepsydrą Skupienie – zasób niezbędny do wykonania niektórych akcji. Drugi żeton pozwala to Skupienie wykorzystać na Unik, ratujący nas przed kośćmi przeciwników (bo ci również rzucają tu kośćmi o różnej sile i skuteczności). Kolejnym żetonem generujemy Gniew, który wykorzystujemy do zakupu kości do naszego jedynego, ale za to zabójczego ataku. Children Of Morta daje tu graczom dużo swobody, pozwalając na płynne przechodzenie między szybkimi efektami i cierpliwym zbieraniem zasobów do wykorzystania w nadchodzących walkach.

Children of Morta: The Board Game

Razem groźniej

Motto gry komputerowej to „The family that slay together, stay together” – i wszystkie mechanizmy gry zdają się na to wskazywać.

Jednym z głównych przejawów kooperacji są karty Wsparcia, rozkładane między sąsiadującymi ze sobą graczami. Tylko oni mogą z nich skorzystać, by otrzymać jednorazowy efekt „pomagający” sąsiadowi. Tu pozwolimy komuś przerzucić kość, tam podarujemy żeton albo pozwolimy dobrać kolejny z worka – to proste, ale często ratujące tyłek akcje.

Oczywiście centralnym punktem rozgrywki jest worek rozkoszy. Tu każdy z graczy może – wydając punkty doświadczenia – dołożyć kolejne, mocniejsze żetony, które oprócz aktywowania akcji, dają nam zasoby lub wzmacniają ataki dodatkowymi kośćmi.

Punkty doświadczenia możemy wydawać też na siebie. Na końcu każdego scenariusza wracamy do domu, by naładować baterie, odświeżyć garderobę i zdobyć nowe umiejętności. Tu znowu panuje pełna dowolność co do kolejności, w jakiej wzmacniamy swoje postaci. Mamy więc prawdziwe poczucie budowania swojego bohatera, który na przestrzeni kolejnych rozgrywek i kolejnych prób staje się coraz silniejszy.

Nasze wirtuozerskie swawole możemy wzmacniać również jednorazowymi przedmiotami i Talentami: zdolnościami aktywnymi do końca aktualnej rozgrywki. Każde z nich to kolejny trybik do naszej machiny wojennej. Kolejna nuta w symfonii zniszczenia. Podoba mi się tutaj prostota ich zastosowań. Nie ma tu skomplikowanych sekwencji jak na kartach Gości z Viticulture – i zupełnie ich tu nie brakuje. Children Of Morta jest szybką i skoczną grą, rozgrywaną w formie kampanii lub jednorazowych potyczek z kilkoma wrogami i bossami. Jej siła nie drzemie w wielopoziomowej strategii i runicznych mieczach aktywowanych przy określonej fazie Księżyca. Zgodnie z komputerowym pierwowzorem, mamy tu szybko wpadać w gromadę wrogów i rozprawiać się z nimi w brutalny i niekoniecznie finezyjny sposób.

Tanecznym krokiem w loch

Lekkość i zwięzłość to dwie ogromne zalety Children Of Morta. Dzięki wygodnej księdze gra rozkłada się w moment, a jak sądzę dzięki dwuwarstwowym planszetkom bohaterów przywrócenie stanu gry będzie wymagać jedynie wyjęcia bohatera z pudełka.

Rozgrywka nie ma specjalnej głębi fabularnej, ale chyba jej nie potrzebuje. Ma za to kilkadziesiąt pomysłów na zadawanie i unikanie obrażeń, co w lekko pachnącej dungeon crawlerem otoczce sprawdza się wyśmienicie. Pasuje mi to mechanicznie i organizacyjnie do gry komputerowej. Włącz, zagraj, wyłącz. System obsługi i rozwoju postaci jest tu wygładzony do tego stopnia, że Children Of Morta: The Board Game sprawdzi się w każdym gronie, również tym niezaprawionym w planszowych strategiach. Mimo to odpalanie akcji i tworzenie z nich sekwencji czy wręcz combosów daje sporo radochy – szczególnie gdy już rozbudujemy swoją postać i zyskamy te nieco mocniejsze zdolności. Tym, co przyciąga do każdego kolejnego starcia jest ciągłe poszukiwanie balansu między ryzykownymi akcjami opartymi o rzuty kośćmi, a kumulowaniem zasobów potrzebnych do potężniejszych manewrów i ataków. Poza pierwszymi spotkaniami, każda walka to wyzwanie, a źle zainwestowane żetony mszczą się utraconym zdrowiem.

Dwie strony rodzinnej monety

Największym minusem gry na jej obecnym etapie jest ikonografia. Ikony ilustrujące co tak naprawdę mamy zrobić w danej akcji są mikroskopijne, kilkakrotnie mniejsze niż żetony. Te same żetony, które wystarczy nieopatrznie przesunąć, by zasłonić interesujące nas piktogramy. Zresztą, czasem wystarczy, że żeton rzuci cień i ikona znika niemal zupełnie. Niezbyt też podobają mi się paski życia, tarczy i uników – w dwuwarstwowej planszetce mogą sprawdzić się lepiej, ale obecnie są mało czytelne i niepraktyczne. Mam też wrażenie, że księga scenariuszy to niewykorzystany potencjał. Mamy tu tak naprawdę jedynie kilka punktów i ładny obrazek. Esencja rozgrywki to stosy żetonów, które równie dobrze mogły być po prostu spisem treści – „przystanek 1, dobierz cztery żetony” itd. Mamy tu piękne ilustracje, które jednak nie dają poczucia eksploracji czy zmiany otoczenia – potwory finalnie i tak lądują przy naszej planszetce.

Moja jedyna obawa – czy może raczej ciekawosć – dotyczy scenariuszy. Choć w Children Of Morta można zagrać po prostu szybką partię – bez rozwijania postaci – to jej siłą powinna być kampania. I tu przed twórcami stoi wyzwanie, by kolejne rozdziały historii nie były jedynie kolejnymi potyczkami z dobieranymi z talii potworami. Jest tu dużo do odkrycia, od prostych, machających mieczem Szkieletów po Mroczne Galaretki i Czarnoksiężników, którzy potrafią np. przywoływać kolejne potwory. Już w prototypie widać mechaniczny progres między pierwszym, a drugim rozdziałem (gdzie m.in. dołącza mechanika kart wsparcia – w grze znajdziemy jeszcze chociażby mechanizmy ogłuszania czy wyczerpania). Mam nadzieję, że kolejne scenariusze dodadzą kolejne mechanizmy i niespodzianki, dzięki którym nasza przygoda będzie jeszcze bardziej zaskakująca i wymagająca.

Przyszłość w podziemiach

Odkrywanie różnic między postaciami, budowanie synergii i tworzenie wspólnych strategii to esencja tej gry. Ten rozsądny podział wrogów między graczy, wspieranie się umiejętnościami i zasobami, wspólne rozwijanie puli żetonów i zdobywanie doświadczenia podbijają klimat kooperacji i dają graczom sporo rzeczy, w które można się wgryźć – lub w które można wbić miecz. W tych interakcjach i wspólnym planowaniu upatrywałbym największych zalet Children Of Morta.

Niezależnie od scenariuszy, Children Of Morta: The Board Game w odpowiedniej grupie będzie cieszyć i satysfakcjonować. I dobrze oddano tu atmosferę chaotycznej, intensywnej siekaniny w mrocznych lochach. Tu akcja jest wartka. Zastępy przeciwników padają u naszych stóp. A nasze zdrowie, tarcza i wszelkie zasoby pływają to w te, to we w tę, wraz z rytmem naszych starć. Nie raz spocą nam się czoła od nagłego natłoku wrogów i nie raz przybijemy sobie piątkę po szczególnie skutecznej akcji, wykorzystującej niemal wszystkie klawisze na naszym pianinie zniszczenia. Jak zabrzmi Wasza symfonia, niosąca się echem po tej krainie?

Kampania gry na Kickstarterze rozpoczyna się 7 maja – zapiszcie się, by jej nie przegapić!

Zalety:
+ niemal intuicyjne zasady
+ szybki setup scenariuszy
+ różnorodne, asymetryczne postacie i spora ilość urozmaiceń w postaci Przedmiotów i Talentów
+ swoboda w rozwoju zdolności bohaterów
+ duża satysfakcja z odpalanych combosów i wspierania innych graczy

Wady:
– niepraktyczna, drobna ikonografia
– nie do końca wykorzystany potencjał księgi scenariuszy i ruchu po mapie
– klimat obszaru, w którym się znajdujemy, tworzy tylko jeden obrazekDziękujemy firmie Roomiz Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4.5/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Ogólna ocena (7.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings