CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, Nowego Jorku, Miami, Kości, Partnerki… Seriali o zespołach detektywów jest co niemiara. Śledzenie ich poczynań to dla mnie czysta przyjemność, ale o ileż ciekawiej byłoby do nich dołączyć w poszukiwaniu rozwiązania kolejnej zagadki kryminalnej? Na polskim rynku gier planszowych jest kilka tytułów, które dają nam taką możliwość. Dlaczego więc warto zainteresować się grą Tracks od wydawnictwa Muduko? Ponieważ w tej planszówce, poszlak będziemy szukać słuchając nagrań z telefonów i podsłuchów. Powiedzmy szczerze – tego jeszcze nie grali :)
Nowoczesna technologia w służbie prawa i porządku
Gra Tracks zamknięta jest w niewielkim pudełku. W jego wnętrzu znajduje się sporych rozmiarów, rozkładana mapa miasta Siren Bay, broszura dla turystów z kilkoma informacjami na jego temat, talia kart, przedstawiających widok z kamer zlokalizowanych w różnych zakątkach metropolii i folder policyjny z opisem 15 spraw oraz wprowadzeniem w zasady gry. Aby rozpocząć pracę w jednostce S.B.A.B. (Siren Bay Audio Brygada) niezbędna jest jeszcze darmowa aplikacja Tracks: Siren Bay. Wszystkie elementy gry są dobrej jakości, czytelne, a nawet całkiem ładnie zilustrowane przez Piero, którego prace osobiście bardzo lubię.
Zasady działania systemu podsłuchowego
Jak grać w Tracks? To proste. Najpierw należy włączyć aplikację i wybrać sprawę, nad którą chcesz pracować. Przydadzą Ci się też jej akta. Znajdziesz je w folderze policyjnym. Karta każdej zagadki kryminalnej wygląda podobnie – na jej awersie znajdziesz podobiznę zamieszanych w nią osób, numer sprawy i czasami adres. Na odwrocie znajduje się oprócz numeru i tytułu także informacja o tym, o której godzinie zaczynasz pracę nad sprawą oraz jej opis. Po zapoznaniu się z aktami możesz przejść do aplikacji, gdzie czeka na Ciebie nagranie.
Nadstaw uszu!
Najpierw wysłuchaj materiału dźwiękowego w całości. Dowiesz się wtedy, czego szukasz. Zwykle będzie to adres, pod którym znajduje się nagrywana osoba. Następnie możesz odtworzyć ścieżkę dźwiękową ponownie w całości lub wybierając interesujące Cię fragmenty. Jeśli coś będzie dla Ciebie niejasne, skorzystaj z podpowiedzi osób, które dobrze znają Siren Bay lub zajrzyj do folderu turystycznego. Możesz korzystać z mapy, żeby zaznaczać ślady, ale i z obrazów z kamer. Pamiętaj jednak, że w niewielkim pokoiku, który masz do dyspozycji, działają tylko cztery monitory, więc tyle też kart możesz mieć odkrytych w jednym czasie. Zadanie nie jest łatwe, ale wykonalne. Musisz tylko słuchać uważnie, skutecznie łączyć fakty i dobrze kojarzyć dźwięki ulicy. Jeśli nie od razu trafisz pod właściwy adres, spróbuj ponownie i pamiętaj – trening czyni mistrza!
Siren Bay – miasto pełne tajemnic
Gra Tracks od wydawnictwa Muduko to bardzo dobra, zaskakująco wciągająca gra planszowa. Jej największym atutem, jest oryginalność. Tytułów kryminalnych jest na polskim rynku gier planszowych wiele, ale taka, tylko jedna.
Przyznam, że miałam spore obawy co do tego, czy możliwe jest odtworzenie trasy np. samochodu tylko na podstawie tego, co słyszymy. Ku swojemu zdziwieniu szybko przekonałam się, że zadanie, to o ile nie jest łatwe, to na pewno jest wykonalne. Sprawy nie ułatwia oczywiście to, że w wielu przypadkach nie wiemy, gdzie rozpoczyna się podróż, jednak często można do tego dojść już po kilku sekundach nagrania (np. słysząc dźwięki mew). Jeśli dobrze skupicie się na tym, co słychać podczas przemierzania ulic, szybko wychwycicie charakterystyczne dźwięki. Cykanie kierunkowskazu, odgłosy syreny przejeżdżającego obok radiowozu, turkot tramwaju, krzyki dzieci bawiących się na boisku szkolnym, szczekanie psa, hałas robót drogowych… to tylko kilka przykładów odgłosów, dzięki którym możecie mniej więcej określić, gdzie znajduje się w danej chwili śledzony pojazd.
Z każdą sprawą jest łatwiej… i trudniej
Przy każdej następnej sprawie możecie oczywiście korzystać z już zdobytych informacji. Dużą pomocą są też obrazy z kamer, którymi naszpikowane jest Siren Bay. Łącząc dostępne wskazówki, możecie wyśledzić dzielnicę, a nawet ulicę, przy której zakończyła się podróż podsłuchiwanej osoby. Co do konkretnego budynku, to czasem trzeba sprawdzić więcej niż jedną lokalizację, jednak nagranie daje zwykle kilka wskazówek, dzięki którym można mocno ograniczyć ich ilość. W ostateczności można sprawdzić rozwiązanie, choć o wiele zabawniej jest odkryć je na własną rękę.
Tracks: Siren Bay
Gra wydawnictwa Muduko opiera się na prostej w obsłudze aplikacji, imitującej system podsłuchowy Siren Bay. Nagrania, które w niej znajdziemy, zrealizowane są na bardzo wysokim poziomie. Doskonały dobór osób podkładających głosy, ale i wplecione w nie dźwięki miasta nadają im autentyzmu. Jedyny zarzut jaki mam, to fakt, że trudno aplikację wyłączyć – nie ma w niej żadnego przycisku, który by temu służył. Na uwagę zasługuje też fakt, że aplikacja dostępna jest w czterech wersjach językowych, więc sprawy można spróbować równie dobrze rozwiązać np. w języku francuskim lub angielskim.
Szczegóły mają znaczenie
Lubię dopracowane gry planszowe. A po czym takie rozpoznaję? Po szczegółach! W Tracks zachwyciły mnie pod tym względem… nazwy ulic. Ulica Aryi Stark, Umy Thurman lub Kate Winslet, Pasaż Ojca Chrzestnego, ale i Petera Parkera, Aleja Alfreda Hitchcocka, Plac 7 Wspaniałych, czy wreszcie Most Colombo… Osobiście byłabym zachwycona, mieszkając w takim mieście.
Dodam, że do mojej kopii gry dołączony był bonus, w postaci tekturowego radiowozu. Mały, zabawny gadżet bardzo mi się spodobał, dlatego też aktywnie uczestniczył w moich rozgrywkach. Sama od siebie dorzuciłam coś, czego mi brakowało wśród komponentów, czyli znaczniki trasy. Ja zastosowałam zbędne elementy z wyprasek innych gier, ale równie dobrze spisałyby się pod tym względem niewielkie kosteczki lub żetony.
Podsumowując
Tracks to ciekawa, oryginalna, dobrze wykonana kryminalna gra planszowa. Jeśli jesteście fanami tego typu gatunku, tytuł ten zdecydowanie powinniście wypróbować ten tytuł. Choć w pudełku znajdziemy 15 spraw, to oznaczenia każdej z nich, takie jak np. S01 – 03, S01 – 12 dają podstawy, aby sądzić, że w przyszłości zespół S.B.A.B. może mieć jeszcze sporo pracy, na co sama osobiście liczę.
Złożoność gry
(3/10):
Oprawa wizualna
(8/10):
Ogólna ocena
(8/10):
Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.