Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry strategiczne | Newton – jabłko jabłkiem, ale to biblioteka ma znaczenie

Newton – jabłko jabłkiem, ale to biblioteka ma znaczenie [Współpraca reklamowa z Lucrum Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Newton
Projektant: Simone Luciani, Nestore Mangone
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 90 min.
Wiek: 14+
Ranking BGG: 7.7
Rok wydania: 2018 (PL: 2019)
Wydawca PL: Lucrum Games
Instrukcja PDF: do pobrania ze strony wydawcy

Nestore Mangone nie jest zbyt znanym projektantem, ale na dźwięk nazwiska Simone Luciani powinno zabić niejedno serce. Współtworzył takie tytuły jak Tzolk’in, Lorenzo il Magnifico, Council of 4, Grand Austria Hotel, czy Podróże Marco Polo.

Newton dobrze wpisuje się w tę galerię eurosucharków. Bardzo dobrze działająca mechanika, wiele dróg do zwycięstwa i klimat na doczepkę – to cechy charakterystyczne tej gry.

Zagramy 6 rund, podczas których będziemy podróżować po Europie, kształcić studentów (a może to studenci będę rozwijać technologię – i tak nie ma to znaczenia: będziemy przesuwać ludziki po wybranych ścieżkach), pracować (gdyż bez pieniędzy nie da się wiele uczynić), tworzyć bibliotekę oraz rozbudowywać talię (formalnie nazywa się to uczęszczaniem na wykłady ;)). Wszystkie te działania mają na celu zdobywanie punktów zwycięstwa.  Najwięcej da nam umiejętnie budowana biblioteka oraz dotarcie do wybranych celów na ścieżkach rozwoju technologicznego. Będziemy też zdobywać bonusy, które pozwolą nam się lepiej rozwijać.

Newton ma kilka ciekawych mechanik. Jedną z nich jest eliminacja wybranej karty na koniec każdej rundy – co wymusza rozbudowę talii. Bez tego bowiem w ostatniej rundzie zostalibyśmy raptem z jedną kartą na ręku, a do zagrania w trakcie rundy mamy ich 5. W talii startowej mamy zaś tylko 6 kart – po jednej akcji plus joker. Jak tracimy kartę na koniec rundy? Wybieramy jedną z zagranych kart i wsuwany pod nasze biurko. Karta ta staje się niedostępna – ale widoczny  symbol akcji działa jak wzmocnienie.

Newton

Spośród kart, które zagraliśmy w rundzie wybieramy jedną, którą wsuwamy pod biurko. I tak pięć razy, przez pierwsze 5 rund.

Mamy pięć akcji do wyboru:

Książka, czyli rozbudowa biblioteki.
Mechanicznie: możemy położyć żeton ksiąg na wybranym miejscu – o ile spełniamy wymagane warunki, a jest to posiadanie określonych ksiąg na biurku lub wizyta w jakimś miejscu w Europie – co nabywamy wykonując akcje podróżowania

Kompas, czyli podróżowanie.
Mechanicznie: przesuwany naszego naukowca o określoną liczbę pól zostawiając kosteczke podróży na polu, na którym skończyliśmy ruch, przy okazji korzystając z bonusu (bonusów).

Technologia, czyli kształcenie studentów.
Mechanicznie: przesuwamy wybranego studenta na planszy technologii korzystając z bonusów, które zdobędziemy po drodze. Obowiązuje tu senso unico tj. raz obranej ścieżki rozwoju nie możemy zmienić. Niektóre z nich kończą się polem celu – takim, które zapunktuje dla was na koniec gry (o ile będziecie grać pod ten cel) np. uzbieracie komplety różnokolorowych ksiąg na kartach, albo zostawicie swoje kostki podróży na starożytnych ruinach. Ale nie wszystkie ścieżki rozwoju kończą się takiim celem – niektóre kończą się szybko i szybko dają fajny bonus, ale prowadzą donikąd jeśli chodzi o końcową punktację. Co nie znaczy, że są niepotrzebne – wszystko zależy od wybranej strategii.

Linijka (a może to suwmiarka) zwana przez nas – nie wiedzieć czemu – cyrklem. To symbol pracy.
Mechanicznie – przesuwamy swój znacznik po torze pracy za każde pole pobierając monetkę a od czasu do czasu trafiając na bonus.

Biret, czyli wykłady.
Mechanicznie – bierzemy na rękę jedną z dostępnych w puli kart. To jaką kartę możemy pozyskać zależy od siły akcji.

Drugim ciekawym elementem jest siła akcji. To liczba symboli, jakie widnieją na naszym biurku włącznie z symbolem zagranej karty. Początkowo nie ma szału – w talii startowej mamy po jednej karcie z każdej akcji plus jokera. Biurko każdego gracza wyposażone jest też w jeden dodatkowy symbol – pracy, kształcenia, biblioteki lub podróży. Jednak w trakcie gry rozbudowujemy swoją talię (jest to warunek konieczny – można spróbować nie podróżować, nie pracować, nie kształcić studentów, nie tworzyć biblioteki – ale bez wykładów, czyli rozbudowy talii grać się nie da) i w kolejnych rundach bez problemu będziemy wykonywać akcje o sile dwa, trzy a nawet cztery. Tym bardziej, że można „dokupić” sobie wzmocnienie akcji o jedno „oczko” dwoma monetkami.

Newton

Plansza rozwoju technologicznego (na pierwszym planie)

Newton

I plansza podróży. Okrągłe uniwersytety, sześciokątne starożytne ruiny, kwadratowe miasta – to miejsca, w których zostawiamy kosteczki podróży.

W ogóle takie płacenie za różne nasze braki lub wzmocnienia jest tu na porządku dziennym. Ważnym elementem gry są księgi (widoczne na kartach jako akcja dodatkowa) – tych ksiąg mamy trzy rodzaje: niebieskie, pomarańczowe i zielone. Księgi te są wykorzystywane przez grę jako warunek wejścia na pole celu (np. musisz się wykazać trzema zielonymi i jedną pomarańczową księgą) lub jako warunek niezbędny do położenia żetonu księgozbioru w bibliotece. I tu przychodzą nam z pomocą eliksiry – jeden eliksir to jedna brakująca księga, z kolei eliksir można nabyć za trzy monetki (lub zdobyć z bonusu na planszy).

Newton

To co mnie wkurza w Newtonie to setup. Tysiące żetoników układanych na planszy, które potem będziemy zbierać (lub nie) chodząc po tej planszy. A nawet dwóch planszach. Bo jedna z nich to podróże europejskie. Druga zaś to rozwój technologiczny, czyli ścieżki edukacyjne studentów z możliwością dotarcia do celu, który zapunktuje na koniec gry. Na tej planszy jest też niepozorna ścieżka pracy – wraz z trzema bonusami i jednym celem na końcu tej ścieżki. Na wszystkich trzech obszarach bonusy są w zasadzie takie same (małe szare żetoniki, które zabieramy z planszy przechodząc przez to pole) oraz większe żetony (czy to kwadratowe, czy takie lekko wcięte) a także prostokąty z wcięciem, czyli żetony celu. Wszystko to musimy ułożyć losowo na tych planszach – część też zostanie (nie wejdą wszystkie do gry, co gwarantuje regrywalność – oj, gwarantuje! boleśnie się przekonałam o tym nie raz ;)). To, gdzie dane bonusy trafią też gwarantuje regrywalność, bo nic tak bardzo nie boli jak dwa korelujące ze sobą miejsca rozstrzelone na planszy o setki lat świetlnych.

Newton

Ale jak już przebrniecie przez setup (nota bene bywało gorzej – w Newtonie przynajmniej te wszystkie pierdułki lądują na planszy na dedykowanych miejscach, a nie dookoła niej gdzie popadnie. Poza planszą znajdą się jedynie eliksiry, monety i karty) to jest już tylko lepiej i lepiej.

Polski wydawca sugeruje wiek 12+, BGG mówi 14+, ja grałam z 16+ i czułam, że to dla nich trudna gra. Powiem tak: nie wyobrażam sobie dwunastolatka pomykającego w Newtona. Może i zasady same w sobie trudne nie są (choć tłumaczenie zajmie prawie pół godziny – ze wszystkimi tymi niuansami jak siła akcji, wkładanie karty pod biurko, warunki wejścia na pole / położenia księgozbioru w postaci posiadania ksiąg określonego koloru etc.) ale pierwsza partia to macanie się z grą. Rodzinna gra to nie jest. Nie jest to też gateway. Moim zdaniem jest to gra dla graczy. Dopiero oni będą w stanie docenić zazębiające się elementy gry, planowanie, spełnianie warunków, wybieranie takich ścieżek, aby ze sobą współgrały (np. odwiedzanie takich a nie innych miejsc w Europie by móc w łatwy sposób rozbudować bibliotekę, która jest jednym z głównych źródeł punktowania). Granie pod określone cele, które w dodatku dopiero trzeba zrealizować (czyli poświęcić sporo czasu, by student do nich dotarł).

Bardzo podoba mi się rozbudowywanie biblioteki. To, że muszę zaplanować sobie posiadanie ksiąg określonego koloru, odwiedziny w określonych miejscach. I to, że ta biblioteka punktuje mi potem co rundę. Tak, to zdecydowanie najprzyjemniejsze ;)

Podoba mi się rozbudowywanie talii oraz to, że wręcz muszę to robić, jeśli chcę mieć czym grać. Ponadto muszę sobie zaplanować utratę jakiejś karty i jednocześnie zdobyć kartę o tej akcji (co prawda jest jeszcze joker, ale uzależnianie się od jokera to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej), Tak, udało mi się niechlubnie kiedyś zostać z ręką w nocniku kiedy moja ostatnia karta z akcją podróży wylądowała pod biurkiem, a potem lekką ręką wrzuciłam też jokera pod biurko bo był jedyną kartą bez dodatkowych akcji, a ja nie chciałam tracić dodatkowych akcji). I zostałam z ręką gdzie nie trzeba….

Nie ma tu takiej standardowej fazy, w której odnawiamy swoje zasoby. Jak nie zadbam o zdobycie bonusu, który mi da np. dwie monetki co turę, to ich nie będę miała. Przez całą grę muszę myśleć o tym jak zdobywać eliksiry i pieniądze. Bo same nie przyjdą, a są – co tu dużo mówić – praktycznie niezbędne.

Newton to bardzo dobra pozycja. Nie pozostaje nic innego jak cieszyć się, że jest obecna polskim rynku. I jest warta posiadania.

Ginet: Zagrałem w Newtona do tej pory dwa razy. Już na pierwszy rzut oka widać, że tytuł jest skierowana do fanów eurosucharów (brak klimatu, nieciekawe grafiki, pasjansowy charakter). I tej grupie graczy powinien się spodobać, bo gra jest bardzo przyjemną łamigłówka, w której rzadko kiedy ruchy przeciwnika mają szansę pokrzyżować nam plany. Chociaż Newton oparty jest nie na kościach a kartach można w nim wyczuć włoską szkołę designerską i rękę S. Lucianiego. Niby nic w tym tytule nie ma odkrywczego, ale gra się na tyle przyjemnie, że mogę Newtona spokojnie polecić wszystkim miłośnikom średnio-zaawansowanych eurołamiglówek.



Grę Newton kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Lucrum Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (6/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

5 komentarzy

  1. Avatar

    Gra zamówiona, z chęcią sprawdzę czy to naprawdę dobra gra :)

    • Pingwin

      Nie będziesz żałował :-)
      A jeszcze to na plus, o czym zapomniałam dodać, że w zasadzie czy 2 czy 4 osoby – gra się równie dobrze (pomijając czas gry), ale to w sumie wynika z jej pasjansowatości.

  2. Avatar

    Grałem dzisiaj z moim synkiem…9lat (ale szachista)..gre rozwalił 😀…tzn.zdobył maxa.Dlatego mocno polemizuje z wiekiem…prawda ze dorosly gre musi nadzorować..spelniam wiec role komputera,sztucznej inteligencji porzadkujacej plansze a mój Stachu to ta prawdziwa..polecam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings