Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry strategiczne | Nucleum – atomowa dawka planszowego móżdżenia

Nucleum – atomowa dawka planszowego móżdżenia [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

nucleumCzy jesteś gotowy na to, by stać się częścią rewolucji przemysłowej, którą zapoczątkowała Elsa von Frühlingfeld? Naukowczyni ta skorzystała z uranu, aby stworzyć Nucleum – niezwykle wydajne źródło energii. Jej wynalazek chcą teraz wykorzystać wszyscy inżynierowie Saksonii. Czy uda Ci się zrobić to najefektywniej?

W grze Nucleum wcielamy się w XIX-wiecznych przedsiębiorców. Poprzez wznoszenie i zasilanie budynków miejskich, realizację kontraktów i celów wyznaczonych przez króla Fryderyka Augusta będziemy starać się zyskać jak najwięcej wpływu w Saksonii, reprezentowanego oczywiście przez punkty zwycięstwa.

Gra wielkiej wagi – w przenośni i dosłownie

Wypchane po brzegi, bardzo ciężko pudełko gry Nucleum skrywa mnóstwo różnorodnych elementów. Drewniane znaczniki, kafelki kilku rodzajów, karty, plansza główna, boczna i eksperymentu, dwuwarstwowe planszetki graczy, trójwymiarowe modele elektrowni… rozłożenie tego wszystkiego zajmuje dużo czasu, a co za tym idzie, gra wydawnictwa Rebel to tytuł dla cierpliwych graczy, którym długi set up nie jest straszny.

Mało jednak tego! Gracze, którzy zasiądą do Nucleum muszą posiadać nie tylko spore pokłady wytrwałości w dążeniu do rozpoczęcia rozgrywki, ale także… dużo miejsca. Nowa gra Davida Turcziego i Simonego Lucianiego to tytuł potwornie stołożerny. Zmieszczenie wszystkich plansz i planszetek to już nie lada wyzwanie, a trzeba jeszcze znaleźć miejsce na panel boczny gracza, rozwinięcia technologiczne i kafelki akcji… Słowem bez potężnego stołu się nie obędzie.

Atomowa, czyli pstrokata szata graficzna

Warto zauważyć, że gra Nucleum stoi na bardzo wysokim poziomie, pod względem czytelności. Wśród jej komponentów, znajdują się karty pomocy, jednak zrozumiała dla każdego, komu nie obce są euro gry ikonografia tego tytułu sprawia, że przydają się one właściwie tylko podczas pierwszej rozgrywki. Ponadto w instrukcji znaleźć można sporo przykładów i informacji ułatwiających grę. Do tej ostatniej kategorii należą zarówno wskazówki, jak i opisy działania kart początkowych, złotych, srebrnych i fioletowych kontraktów, żetonów sukcesu, technologii, turbin a także objaśnienia symboli występujących w planszówce wydawnictwa Rebel.

Dość przejrzysta jest także plansza gry. Przedstawia ona mapę Saksonii. Na tle regionu wyróżniają się zwłaszcza różnokolorowe miasta. Ich barwy są istotne podczas planowania i wykonywania akcji oraz kontraktów. Rozwiązanie to jest więc pewnym ułatwieniem dla osób wcielających się w XIX-wiecznych inżynierów, co warto uznać za plus, nawet jeśli nieco razi w oczy tych przemysłowców, którzy cenią nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę.

Droga do postępu wiedzie przez kolej

Mieliście kiedyś doskonały pomysł, który okazał się trudny do zrealizowania ze względu na takie detale, jak np. czas, pieniądze, miejsce w mieszkaniu? Z tym samym problemem zetkniecie się zasiadając do Nucleum. Rewolucji przemysłowej nie można bowiem przeprowadzić zanim nie zadba się o niezwykle prozaiczne kwestie, takie jak odpowiednia infrastruktura. Zanim więc rozpoczniecie produkcję łatwej do wytworzenia energii musicie postawić sporo budynków i zasilić je energią – a jakże! Niezbędne ku temu będą turbiny, kopalnie uranu, ale i elektrownie. Wszystko to trzeba jeszcze połączyć siecią kolei, dzięki której będziecie mogli szybko i wygodnie transportować węgiel i uran. Połączenia między miastami tworzone będą z wykorzystanych wcześniej płytek akcji, które wyłożone na planszę przepadają, stając się torami kolejowymi.

ABC trybika w maszynie postępu

W swojej turze gracz zasiadający do Nucleum może zrobić jedną z trzech rzeczy: zagrać płytkę akcji i rozpatrzyć ją, wyłożyć płytkę akcji ze swojej puli na puste pole torów na planszy głównej i umieścić na niej robotnika lub przeprowadzić doładowanie, czyli pobrać dochód i odzyskać płytki akcji ze swojej planszetki.

Jakie akcje można wykonać w Nucleum? Do głównych działań wykonywanych przez graczy należą:

 • Urbanizacja – stawianie budynków na planszy. Wybrany żeton umieszcza się na pustej działce budowlanej, w mieście należącym do sieci gracza (a więc połączonym jego liniami kolejowymi z innymi metropoliami).
 • Industrializacja – budowa kopalni i turbin w miastach będących elementem sieci. Pierwsza z budowli pozwala na pozyskanie cennego uranu, druga natomiast odblokowuje stałą zdolność specjalną.
 • Rozwój – dokupienie nowych płytek akcji
 • Podpisanie umowy – pozyskanie nowych kontraktów
 • Zasilanie budynków – akcja ta polega na przetransportowaniu węgla lub uranu do elektrowni, dzięki czemu uzyskana zostaje energia elektryczna. Tę wykorzystuje się do zasilenia wybranego budynku, co sprawia, że gracz otrzymuje żetony osiągnięć i wskazane na nich nagrody.

Pięć akcji podstawowych stanowi trzon gry Nucleum, ale nie wyczerpuje jeszcze puli działań, jakie mogą podjąć gracze podczas rozgrywki. Płytki akcji pozwalają na wykonanie jeszcze kilku czynności. Są to np. pozyskanie robotnika, zwiększenie dochodu talarów, pobranie żetonu osiągnięcia.

Warunki końca gry

Gracze wykonują działania, dzięki którym starają się zyskać przewagę nad przeciwnikami w wyścigu technologicznym aż do spełnienia określonej ilości (w rozgrywce 2-osobowej – 3, w pozostałych przypadkach – 2) spośród następujących warunków:

 • Stosy dobierania płytek akcji wyczerpały się
 • Wszystkie srebrne i złote kontrakty zostały pobrane
 • Każdy z graczy przeprowadził co najmniej 3 razy fazę doładowania
 • Co najmniej jeden z graczy odblokował 8 technologii
 • Minimum jeden z graczy zdobył 70 punktów zwycięstwa.

Kiedy osiągnięte zostaną kamienie milowe, gracze kontynuują, aż wszyscy będą mieć rozegraną taką samą liczbę tur. Następnie rozgrywana jest jeszcze jedna tura, po czym należy przeprowadzić końcowe punktowanie.

Planszówki to nie fizyka jądrowa. A może jednak?

Nucleum to propozycja dla 1-4 graczy od 14 roku życia. Granica wieku została ustalona tak wysoko, ponieważ tytuł ten stanowi naprawdę solidne wyzwanie nawet dla zaprawionych w planszówkowych bojach osób. Pewnie wielu z Was pomyśli teraz, że w sumie zasady gry nie są aż tak skomplikowane. To prawda. Należy jednak zauważyć, że ilość decyzji do podjęcia w czasie rozgrywki, trwającej od 60 do nawet 150 minut potrafi przepalić zwoje mózgowe każdego gracza.

Optymalizacja kluczem do zwycięstwa

Planszówka Davida Turcziego i Simonego Lucianiego to tytuł, którzy trzeba poznać, zanim będzie można mówić o świadomej rozgrywce. Ta toczy się na przestrzeni zaledwie 3 rund. Ich długość determinowana jest przez działania osób zasiadających do gry. Do wybory mają one tylko kilka akcji podstawowych, a to jak z nich skorzystają, będzie w dużej mierze stanowić o tym, czy mają szansę na ostateczne zwycięstwo. Bardzo ważną kwestią jest oczywiście zarządzanie surowcami, ale i samymi płytkami akcji. Te bowiem umieszczone na planszy pod postacią torów, pozostają tam do końca gry. Na to, jak wyglądać będzie rozgrywka spory wpływ ma również niewielka losowość, która występuje w przygotowaniu do gry.

Regrywalność

Nucleum to tytuł o wysokim stopniu regrywalności. Zapewnia ją wspomniany przed chwilą, losowy setup ( m.in. randomowe neutralne budynki i wspólne kontrakty), ale i asymetryczność, która pojawia się wraz z prywatnymi technologiami. Dzięki nim gra potrafi dostarczyć atomową dawkę frajdy nawet po wielu rozrywkach.

Interakcja

Planszówki z gatunku euro cierpią często na brak interakcji między graczami. Na szczęście choroba ta nie dotknęła Nucleum. W grze próżno szukać co prawda sposobów na to, by szkodzić przeciwnikom, można jednak wykorzystać infrastrukturę, którą stworzyli. Planując nasze poczynania, warto wziąć pod uwagę zarówno ich połączenia kolejowe, jak i turbiny. W grze niemałe znaczenie ma też element wyścigu o pierwszeństwo m.in. w realizacji ogólnodostępnych, fioletowych kontraktów. Nucleum to dobra opcja także dla tych graczy, którym przeciwnicy nie są do szczęścia potrzebni. Gra posiada rozbudowany tryb solo, w który jednak nie miałam okazji zagrać, a zatem jedyne co mogę o nim powiedzieć, to że jest :P

Nie ma rozszczepiania atomów bez promieniowania

Czy gra Nucleum to tytuł bez wad? Nic podobnego. Planszówka ta, jak wspomniałam wcześniej wymaga sporo miejsca i nie zachwyca (przynajmniej mnie) szatą graficzną. Jej wadą jest też bez wątpienia długi setup oraz to, że daje spore pole do popisu osobom, które zmagają się czasem z paraliżem decyzyjnym. Ogromna ilość możliwości sama w sobie przekłada się często na przydługi downtime.

Dla kogo została stworzona ta gra?

Nucleum to znakomita propozycja dla miłośników srogiego móżdżenia. Gra zachwyci bez wątpienia geeków co się zowią, którzy lubią długie, wymagające, ekonomiczne gry planszowe o mechanice będącej niepowtarzalnym miksem tego, co już im znane i lubiane. Planszówka Davida Turcziego i Simonego Lucianiego to także gratka dla osób, które chętnie eksplorują różne drogi do zwycięstwa, uzyskując punkty z wielu, rozmaitych źródeł.

Nucleum

P.S. Pewnie część osób zastanowi się, dlaczego w recenzji Nucleum nie padły tytuły dwóch powszechnie znanych i cenionych gier planszowych, do których tytuł ten jest porównywany. Odpowiedź jest niezwykle prosta – nie miałam okazji zagrać do tej pory w żadną z nich, a więc sama nie mam możliwości odpowiedzieć na pytanie, jak na tle sami wiecie jakich gier wypada nowość wydawnictwa Rebel.Grę Nucleum kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (8/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

2 komentarze

 1. Avatar

  Wiem, że to recenzja ale jednak to zdania uważam za mocne niedopowiedzenie zasad:

  „przenieść wyłożoną wcześniej płytkę na puste pole torów na planszy”

  Opcja nr dwa powinna brzmieć:
  Zagranie płytki akcji ze swojej puli (a nie wyłożoną wcześniej płytkę) na pusty tor z robotnikiem i odpalenie akcji jeśli kolory pomiędzy płytka a miastem (inną płytką) się zgadzają.

  Moim zdaniem jest to o tyle istotne, że połowa gry to próba dobrego dopasowania płytek i szukanie takich miejsc żeby jak najbardziej utrudnić grę przeciwnikom.

  Z reszata recenzji się zgadzam :)

  Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
PHPSESSID

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings