Home | Katalog gier | Gry dla dzieci | Rollo – z kośćmi wśród zwierząt

Rollo – z kośćmi wśród zwierząt [Współpraca reklamowa z Lucrum Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 2 minutes

Rollo od Lucrum GamesCo roku powstaje niezliczona ilość gier. Jedne są świetne, inne nie. Niektóre oparte są na zupełnie nowych, odkrywczych mechanikach, inne czerpią z klasyki. Rollo, czyli nowa gra dla dzieci od wydawnictwa Lucrum Games zdecydowanie należy do tej drugiej grupy. Czy warto więc po nią sięgnąć? Jako wielka fanka tradycyjnej gry w kości nie mogę odpowiedzieć inaczej – zdecydowanie tak!

Małe, bardzo ładnie zilustrowane pudełko gry Rollo mieści w swoim wnętrzu 5 sześciennych kości, notatnik do zapisywania wyników oraz króciutką instrukcję. Dowiemy się z niej, że podczas rozgrywki każdy z graczy może w swojej turze wykonać maksymalnie trzy rzuty dowolną liczbą kości. Po wyczerpaniu prób lub w przypadku gdy wynik jest dla nas satysfakcjonujący, należy zapisać go w notatniku. Jeśli nie uda nam się stworzyć żadnej kombinacji, wpisujemy do notesu zero w wybranej kratce. Gra toczy się do momentu, gdy wszystkie wiersze w tabeli zapełnią się punktami. Wygrywa oczywiście osoba, która zgromadzi ich najwięcej.

Klasyka w wersji dla maluczkich

Aby zdobyć bonus z górnej części tabeli musimy zdobyć co najmniej 20 punktów.

Kojarzycie grę Yahtzee? Tytuł ten to nic innego, jak niezwykle popularne także w Polsce kości, w których zadaniem graczy jest zbieranie zestawów symboli. Zwykle są to oczka, reprezentujące liczby od 1 do 6. Rollo to uproszczona wersja tej właśnie gry. W nowości wydawnictwa Lucrum Games na ściankach nie znajdziemy kropek. Zamiast nich możemy natomiast wyrzucić królika, żabę, sowę, rybę, wiewiórkę i ptaka. Podobnie jak w starszej siostrze, tabela wyników w Rollo podzielona jest na dwie części. W jej górnej zapisujemy zestawy tych samych symboli, w dolnej nieco bardziej różnorodne ich układy, np. 3+2 lub 5×1.

 

Czy wiewiórka jest lepsza niż żaba?

Symbole na kościach są proste, ale czytelne.

Symbole na kościach są proste, ale czytelne.

Podstawowa różnica między Yahtzee i Rollo jest taka, że zwierzęta mają tę samą wartość. Co za tym idzie, tabela w kościanej grze dla dzieci nie jest, ponieważ nie może być kopią jej dorosłej wersji. Znajduje się w niej nieco więcej wersów. Są wśród nich też takie, których w pierwotnej wersji nie znajdziemy, np. para lub trzy różne symbole. Z racji, że niemożliwe jest ułożenie wartości kości w kolejności rosnącej, w notesach próżno szukać natomiast strita w dwóch wersjach.

 

Wrażenia

Rollo to przyjemny tytuł dla dzieci, ale i dorośli mogą się przy nim dobrze bawić. Gra jest nieco prostsza od klasycznej odmiany kości, dlatego też z powodzeniem można do niej zaprosić nawet młodsze dzieciaki. Rozgrywka jest na tyle szybka i angażująca, że nowość wydawnictwa Lucrum Games sprawdzi się równie dobrze w mniejszej, jak i w większej grupie osób.

Losowa, ale nie bezmyślna

Ten, kto myśli, że gra w kości jest całkowite losowym przerzucaniem sześcianów, srogo się myli. Choć szczęście ma w niej spore znaczenie, to żeby móc liczyć na zwycięstwo, trzeba też umiejętnie planować. Istotne jest też, aby umieć wyczuć, kiedy ryzykować, a kiedy nie. Zasiadając do gry, trzeba pogodzić się z zerową interakcją i klimatem na tym samym poziomie. Jeśli jednak szukacie szybkiej gry, do której można usiąść zarówno z rezolutnym czterolatkiem, jak i zielonym w temacie nowoczesnych planszówek dorosłym, Rollo może być tytułem w sam raz dla Was.

Kości? W moim domu zawsze znajdzie się dla nich miejsce :)

Kości? W moim domu zawsze znajdzie się dla nich miejsce :)Dziękujemy firmie Lucrum Games za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*