Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Nieustraszeni: Afryka Północna – make peace not war

Nieustraszeni: Afryka Północna – make peace not war [Współpraca reklamowa z Ogry Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 4 minut

Nieustraszeni: Afryka Północna to druga odsłona planszowej gry wojennej od Osprey Games wydana w Polsce nakładem Ogry Games. Temat wojny co jakiś czas przeplata się w grach planszowych, sprawdźmy więc, jak prezentuje się w tym przypadku.

„To jest wojna.”

W odróżnieniu od pierwszej gry serii Nieustraszeni, działania wojenne będziemy prowadzili nie w Normandii, a na spalonej słońcem pustyni w Afryce Północnej. Do dyspozycji otrzymamy jednostki specjalne zwiadu Brytyjskiego (Long Range Desert Group) oraz konwencjonalne oddziały Włoskie; tylko od nas zależy, po której stronie konfliktu staniemy.

W trakcie serii misji będziemy musieli zdobywać, utrzymywać lub nawet niszczyć wrogie cele; co niekoniecznie musi być łatwe czy proste, natomiast może być przyjemne, szczególnie biorąc pod uwagę ciężar gry 2.25/5 (wg. Board Game Geek). Świadczy on o tym, iż tytuł ten w kategorii gier wojennych jest jednym z najlżejszych. 

„Porzućcie wszelką nadzieję”

Aby rozpocząć zbrojne konflikty w grze, nie potrzeba wiele. Wystarczy 2 graczy i ogarnięcie 23 stronicowej, aczkolwiek czytelnej i dobrze skrojonej instrukcji, która tłumaczy wszelkie zasady gry; wyjaśnia również od razu niejasności. Zalecam jednak dokładnie przeczytać instrukcję przynajmniej 2 razy.

Przyjemnym zabiegiem jest dodanie na 2 ostatnich stronach skrótu zasad oraz opisu akcji dostępnych w grze; tak w razie wątpliwości.

Nieustraszeni: Afryka Północna to gra składająca się z szeregu misji do wykonania. W księdze scenariuszy znajdziemy ich aż 12, każdy z nich zawierający informacje o celach misji – najczęściej różnych dla każdej ze stron konfliktu – zawartości talii dla danego scenariusza, oraz to, co jest clou całej rozgrywki – setup planszy. 

„Każdy ma swoje rozkazy, które musi wykonać.”

Nasz pojedynek będziemy toczyli na polu utworzonym poprzez odpowiedni dobór kafelków wyszczególnionych w scenariuszu. Każdy z nich jest dwustronny, przez co możliwości tworzenia areny walk się zwiększa. 

Tutaj jednak należy zaznaczyć, że o ile o jakości wykonania kafli terenu nie można powiedzieć złego słowa, tak o ich oznaczeniu niestety już tak. Jako że gra traktuje o konflikcie na obszarach pustynnych, to sprawą dość oczywistą jest, iż grafiki będą w dużej mierze przedstawiały wszechobecny i uporczywy piasek. Piasek, najczęściej w odcieniu żółci, na kilku płytkach terenu zlewa się z cyframi oznaczeń, co spowalnia setup planszy. Myślę, że dałoby się to wykonać tak, aby oznakowanie było lepiej widoczne, chociażby zmieniając jego kolor czy dodając cień.  

Poza przeniesieniem konfliktu z ogarniętej wojną Normandii do Afryki Północnej wprowadzono również kilka innych modyfikacji. Zrezygnowano z drużyn, postawiono na jednostki indywidualne; gdzie każdy żołnierz posiada różne zdolności a także imię i nazwisko, przez co bardziej identyfikujemy się z nimi w trakcie walk. 

Ponadto do walki wprowadzono pojazdy, których we wcześniejszej części cyklu nie było. Skutkiem tego pozwalają one na szybsze przemieszczanie się większej ilości jednostek. Nie wspominając już, że nie zużywając przy tym tylu kart ruchu, a dodatkowo ochraniają naszych żołnierzy przed ostrzałem nieprzyjaciela.

Każdy z pojazdów posiada swoje zdolności – aktywowane kartami zasiadających w nich żołnierzy – co pozwala na jeszcze bardziej poszerzyć spektrum planowania działań wojennych z udziałem naszych jednostek.

„Historię piszą zwycięzcy”

Jeśli chodzi o przebieg tur, ten zawsze będzie wyglądał jednakowo. Na początku każdy z graczy dobierze 4 karty. Jedną z nich wybierze w celu ustalenia inicjatywy – gracza rozpoczynającego rundę. Następnie 3 pozostałe karty będą po pierwsze decydowały o taktyce czy też walce, po drugie o ilości rozegranych akcji. W rzeczywistości możemy użyć 2 z 3 kart.

Należy dodać, że poza kartami żołnierzy mamy jeszcze do czynienia z kartami dowodzenia oraz kartami mgła wojny. Karty dowodzenia nie będą miały odzwierciedlenia w postaci żetonu żołnierza na planszy – dadzą jednak dodatkowe zdolności – a karty mgły wojny zapychają naszą rękę. Mgły wojny możemy pozbyć się z talii, używając rozpoznania.

Łącznie do wykonania w grze jest 18 akcji, podzielonych na akcje ruchu oraz walki; dalej przypisanych poszczególnym jednostkom. Kaemista wykona np. ruch, atak, ogień ciągły i naprawę, zwiadowca natomiast zwiad, atak, maskowanie i rozpoznanie. Także jest z czego wybierać. Niemniej należy mieć na uwadze również to, że do ruchu potrzebujemy rozpoznanego kafelka terenu. W inny przypadku nasze jednostki będą stały w miejscu, angażując się jedynie w ostrzał z daleka.

Fire at will

W przypadku gry Nieustraszeni: Afryka Północna z taką ilością akcji można bez wątpienia stosować wiele taktyk. Najważniejsze, aby na końcu bezsprzecznie móc określić siebie zwycięzcą. Jedną z możliwych do zastosowania taktyk z pewnością może być kampienie znane z gier FPS; czekanie na przeciwnika na bezpiecznym terenie, licząc na szczęśliwy rzut kością. Moim zdaniem lepsze będzie odpowiednie prowadzenie otwartego konfliktu z wykorzystaniem osłon terenowych, pojazdów i ostrzałów.

Atakując przeciwnika, wykonujemy rzut przynajmniej jedną kością K10 (w zależności od umiejętności poszczególnych jednostek). Aby wiedzieć, czy wróg został trafiony, obliczamy jego punkty obrony. Konkretnie należy zwrócić uwagę na obronność jednostki, odległość od naszego żołnierza oraz osłony terenowe. Jeśli wynik jest mniejszy niż obliczona wartość obrony, niestety strzał pudłuje, gdy większa trafiamy; natomiast gdy na kości wypadnie “0” strzał traktowany jest jako sukces; bo jak inaczej moglibyśmy trafić gdy 1 kością należy wyrzucić  11 czy 12?

Po udanym strzale przeciwnik usuwa z ręki kartę danej jednostki, jeśli jej nie posiada na ręce to z talii kart odrzuconych. Jeśli i tam już nie posiada żadnej karty tej jednostki, usuwa z rezerwy. Gdy liczba kart jednostki w rezerwie spadnie do zera, wtedy jednostka definitywnie jest usuwana z planszy bez możliwości przywrócenia.

Jeszcze tutaj wrócę!

Nieustraszeni zarówno w wersji Afryka Północna, jak i Normandia stanowią dobry gateway do świata gier wojennych. Niezbyt złożone zasady i prosta mechanika są naprawdę łatwe do wyjaśnienia. Minusy jakie zauważyłem, w najmniejszym stopniu nie przesłaniają plusów tej produkcji. Pozostaje czekać na polską lokalizację Reinforcements, która stanowi dodatek do wcześniejszych tytułów. Jak dowiedziałem się od Ogry Games, tytuł jest już w tłumaczeniu; także z pewnością ukaże się na naszym rynku – ja już zacieram ręce.

Reasumując dla mnie jako entuzjasty tematyki wojennej, pozycja ta była obowiązkowa. Pozwala graczowi poczuć ciężar dowodzenia oraz odpowiedzialności za swoich żołnierzy, nie męcząc zbytnio jak cięższe gry wojenne. Podczas gdy będziemy prowadzić nasze potyczki na planszy, pamiętajmy o słowach Lucy Maud Montgomery: “Najpiękniej jest walczyć i zwyciężać, ale również dobrze jest walczyć i szlachetnie przegrać.”

 

 

Liczba graczy: 2

Czas rozgrywki: 45-60 min/scenariusz

Zalecany wiek: 14 +

 

 Plusy:

+ 12 scenariuszy zapewnia sporo rozrywki

+ wysoka jakość dostarczanych komponentów

+ pudełko wypakowane zawartością po brzegi

+ przystępne zasady do przeczytania oraz przekazania w 20 – 30 minut

+ asymetria między stronami konfliktu

+ idealna do wprowadzenia w gry wojenne – nawet dla takiego laika jak ja

+ wysoka dynamika gry – pozwala to się poczuć jakbyśmy byli w sercu walk

+ stopień trudności wzrasta stopniowo wraz z kolejnymi scenariuszami

 

 Minusy:

– losowość w dobieraniu kart oraz rzutach kośćmi potrafi przeważyć szalę zwycięstwa na jedną stronę

– numeracja kafli niekiedy ciężka do odczytania – biel zlewa się z żółcią pustyni 

 

 

 Grę Nieustraszeni: Afryka Północna kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Ogry Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings