Home | Katalog gier | Gry dla wielu graczy | Minecraft: Portal Dash – cyfrowy co-op na planszy w oldschoolowym anturażu

Minecraft: Portal Dash – cyfrowy co-op na planszy w oldschoolowym anturażu [Współpraca reklamowa z Ravensburger] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 5 minutes   
 

Minecraft: Portal Dash to najnowsza planszowa odsłona cyfrowego hitu. Osobiście nigdy nie miałem do czynienia z wersją cyfrową, jednak wiele słyszałem; niejednokrotnie trafiałem również na filmy z rozgrywki na platformie YouTube, przedstawiające eksplorację tego kwadratowego świata. Sprawdzę więc, czy młodszy kartonowy brat będzie w stanie przyciągnąć do siebie graczy cyfrowych. O wcześniejszej planszówce Minecraft-Minecraft Builders & Biomes możecie przeczytać tutaj.

Wkraczamy do świata Minecraft

Świat Minecraft został przedstawiony szerszemu gronu odbiorców w roku 2011, kiedy to ukazał się cyfrowy pierwowzór omawianej dziś planszówki. Minecraft: Portal Dash został zaprojektowany przez Ulricha Bluma. Jest to gra kooperacyjna, z rzucaniem kośćmi, punktami akcji oraz modułową planszą. Jak te wszystkie elementy sprawdzają się w tym tytule? Czy tytuł ten ma w ogóle szansę konkurować ze swoim pierwowzorem? Czy jego uroda jest tak samo wątła, jak gry cyfrowej? Zaraz będę starał się na te wszystkie pytania odpowiedzieć.

Otwierając grę po raz pierwszy, byłem wielce zdziwiony. Już śpieszę z wytłumaczeniem, dlaczego? Otóż gra mieści się w opakowaniu rozmiarów Dixit choć trochę wyższym, jednak jego waga jest ogromna. Wewnątrz upchnięte zostały spore ilości kartonu – chociaż przeważnie cienkiego – instrukcję (w 3 językach) oraz drewniane kostki służące tutaj za wydobywane surowce; każdy kolor daje inny efekt po ich użyciu.

Are you ready for some old-school?

Jeśli jesteś zagorzałym fanem plastiku, w Minecraft Portal Dash praktycznie go nie znajdziesz. Przynajmniej w postaci figurek, elementów otoczenia czy też wyposażenia. Jedyne elementy plastikowe to znaczniki zdrowia w kształcie serca oraz podstawki do pionków postaci. Jeśli już o tych znacznikach mowa to pozostaje mi nadmienić, iż są one oldschoolowe jak w mało którym wydawanym obecnie tytule. Przynajmniej w ostatnich latach. Znaczniki postaci są wykonane z tektury, jednak nie są wycięte jako kształt postaci, pozostawiono je w formie kwadratowego skrawka tektury z grafiką.

Plansze graczy, żetony ekwipunku oraz mapa wyglądają podobnie, a grafiki nań zastosowane nie przykuwają wzroku.  Raczej delikatnie trącą myszką; jednak jest to wygląd ściśle w konwencji Minecraft, co według mnie działa na plus. Trzymanie się konwencji pierwowzoru zawsze było w cenie; wszak nie każdy robi tak jak Netflix czy Amazon zmieniając klasyczne dzieła w utwory zupełnie inne.

Do tanga trzeba dwojga

Wydawałoby się, że jest to prawda niepodważalna; jednak nie w tym przypadku. Tak jak zaznaczono na pudełku, gra działa już od 1 osoby. I to działa całkiem dobrze. Wiadome jednak jest, że lepszę frajde odczujemy w grach wieloosobowych. Tak samo jest w przypadku cyfrowego oryginału. Przejdźmy teraz trochę do samej rozgrywki.

Każdy z graczy będzie wykonywał w swojej turze kilka akcji. Pierwsza z nich jest rzut białymi kośćmi na aktywację przeciwników oraz uszczuplenie zasobów. Jeśli chodzi o zasoby, możemy pozbyć się tylko tych, które przynajmniej z 2 stron nie mają styku z innymi. Gdy już pozbędziemy się kolorowej kostki, przejdziemy do aktywacji wroga. Każdy z nich na swojej planszy posiada numer, który musi korespondować z tym na kostce. Czasami aktywowanych wrogów może być więcej niż 1.

Pionek wroga w odróżnieniu od tego postaci posiada oznaczenia, na które będziemy musieli bacznie zwracać uwagę. Są nimi informacje o tym, jak daleko dany wróg się poruszy oraz ile ran zadaje w przypadku ataku. Niektórzy wrogowie mogą również nas atakować z dystansu. Jeśli kości wskażą numer, który nie aktywuje żadnego z potworów, wówczas na planszy pojawi się nowy jedynie, jeśli na planszy wolny jest punkt odrodzenia. Należy również pamiętać, że jeśli którykolwiek z graczy straci wszystkie punkty życia, gra się kończy – w końcu to kooperacja.

Nagły zwrot akcji

Gdy gracz wykona wcześniej wspomniane działania wrogów, nadejdzie pora na turę gracza. W swojej turze będziemy mogli wykonać dwie akcje. Mogą to być akcje z wykorzystaniem wyposażenia, które niestety po wykonaniu ulegnie uszkodzeniu – ach te chińskie jednorazówki – lub akcje standardowe

Dzięki butom będziemy mogli poruszać się o więcej niż 1 pole, pancerz zwiększa poziom życia naszej postaci, miecz i łuk pozwoli nam na atakowanie potworów, będzie to atak bliski lub dystansowy. Siła naszego ataku będzie zależała od jakości przedmiotu, wraz z jakością wzrasta ilość kostek, jakimi będziemy rzucać na atak. Aby pokonać przeciwnika, musimy osiągnąć liczbę trafień równą lub większą jego życiu. Jeśli wynik będzie niższy, przeciwnikowi nie odczuje naszych ataków. Natomiast jeśli ubijemy szkaradę, przeniesiemy go do kolejki oczekujących na ponowne pojawienie się w grze, a my otrzymamy nagrodę w postaci nowego wyposażenia. Ostatnim otrzymanym wyposażeniem jest kilof, który umożliwia wydobywanie kostek z bloku surowców. Wydobyte zasoby możemy przeznaczyć na poczet wykonania misji (osobna planszetka) lub do celów osobistych takich jak regeneracja zdrowia – swojego lub towarzysza – czy naprawa ekwipunku.

Musimy pamiętać o jednej ważnej zasadzie odnośnie wykonywaniu misji. Jeśli nie chcemy przedwcześnie ponieść porażki, sekcja A musi zostać wypełniona zasobami do końca 1 warstwy bloku surowców. Na sekcję B mamy czas do końca 2 warstwy, a C musimy zakończyć przed wyczerpaniem poziomu 3 zasobów. Nie ma oczywiście przymusu przydzielania warstw. Na zadanie C możemy zacząć odkładać surowce już z 1 warstwy. Wykonywanie misji w moim odczuciu zostało przemyślane przyjemnie i raczej nie sprawiało problemu.

Akcje podstawowe

Jeśli nie będziemy w stanie skorzystać z akcji przedmiotów, bo jakimś dziwnym trafem wszystkie przedmioty są uszkodzone, możemy skorzystać z akcji podstawowych. Do wyboru mamy jedną z 3  akcji. Możemy wydobyć 1 blok zasobów, przemieścić się o 1 pole lub naprawić 1 przedmiot. Są to pomocne opcje, szczególnie kiedy działamy na rzecz wypełnienia misji i zapomnimy o swoim ekwipunku, ani nie poratuje nas któryś z towarzyszy. Jednak nie możemy wykonać 2 różnych akcji a jedynie 2 razy tą samą.

Działanie akcji podstawowych niestety nie zawsze będzie możliwe do wykonania. Głównie myślę tutaj o akcji ruchu, gdyż niektóre pola wymagają 2 punktów ruchu, aby nań wejść; akcja podstawowa zapewnia nam tylko 1. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie naprawienie, chociaż butów, aby zwiększyć swoją mobilność, jeśli nie możemy naprawić całości poprzez wydobycie surowca.

To zapach siarki

Poznając plansze, umieszczając na niej kolejne potwory, w końcu będzie nam dane dotrzeć do tytułowego portalu gdzie pojawi się boss, któremu będziemy musieli stawić czoła. Ten czarny charakter w odróżnieniu od innych potworków aktywuje się niezależnie od wyniku, jaki wypadł na kości. Różny jest jedynie efekt ataku. W zależności, jaki będzie wynik otrzymany 1,2 lub 3 obrażenia. Biorąc pod uwagę, że przeciwnik ma życie na poziomie 20, należy działać tutaj bardzo kooperacyjnie.

Dodatkowo pamiętajmy o tym, że poza finałowym przeciwnikiem aktywują się również inne obecne na planszy potwory. Na szczęście tylko te przypisane do danego wyniku rzutu kością. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli zbliży się do nas większa ich ilość, nieźle się spocimy walcząc z kilkoma wrogami naraz. Jednak, gdy życie szefuncia spadnie do 0, odnosimy sukces.

Czuć klimat

Gra w Minecraft Portal Dash daje szerokie pole do popisu wszystkim graczom. Możemy spróbować sił w grze solo, jednak cały swój urok ukazuje nam dzięki kooperacji. Możliwość zdobywania mocniejszego ekwipunku, modyfikowania istniejącego, planowanie wspólnych działań jest na duży plus. Dzięki zdobywaniu lepszego ekwipunku zwiększamy możliwości swojej postaci; mimo braku rozwoju statystyk czujemy jej rozwój w trakcie gry.

Na początku ciężko było przyzwyczaić się do zużywania się ekwipunku już po jednym użyciu, jednak szybko to ogarnąłem i bardzo to polubiłem. Dodatkowo możliwość posiadania 6 elementów wyposażenia pozwala nam dublować jakiś element, który w danym momencie może okazać się nam najbardziej potrzebny.

Elementy modułowej planszy, rzucania kośćmi oraz ograniczona ilość akcji dają możliwość fajnego planowania i sprawdzają się w tym tytule bardzo dobrze. Pozycja cyfrowego pierwowzoru na pewno nie zostanie zachwiana, jednak z każdym kolejnym analogowym tytułem poszerza gamę możliwości gry offline; zdecydowanie tytuł wart rozważenia dla każdego fana Minecraft. Mimo wątpliwej urody grafik tytuł ten jest przyjemny w odbiorze, szczególnie dla osób wychowujących się w latach 90, kiedy to większość gier komputerowych prezentowała podobny styl grafiki co Minecraft Portal Dash.

Gra z tymi w miarę prostymi zasadami może stanowić dobrą bazę do wprowadzania nowych osób w świat gier planszowych. W szczególności tych, które twierdzą, że nie grają ze względu na nadmiar reguł w grach. Jak kiedyś stwierdził Paulo Coelho „Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”, tak więc poznawajmy gry poprzez, jak najczęstsze ich używanie.

 

Liczba graczy: 1-4

Czas rozgrywki: 30-60 minut

Zalecany wiek graczy: 10+

Ciężar gatunkowy wg. BoardGameGeek: 2.00/5

 

Plusy:

+ czerpie z pierwowzoru,

+ dobrze się gra nawet solo,

+ proste, aczkolwiek nie prostackie zasady,

+ wciągająca kooperacja nad planszą,

+ możliwość dzielenia obrażeń w przypadku bezpośredniego kontaktu z wrogiem 2 graczy.

+ przystępny czas setup-u

Minusy:

– jakość tektury na niskim poziomie (sztance nie podocinane w niektórych miejscach),

– mało atrakcyjne dla oka grafiki – jednak trzymają klimat pierwowzoru ,

– brak wypraski wprowadza CHAOS mimo umieszczenia wszystkiego w woreczkachGrę Minecraft: Portal Dash kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Ravensburger za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (5/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings