Plutocracy – kosmiczna ekonomia władzy [Współpraca reklamowa z Doppeldenkspiele] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Plutocracy board gameDystopijne historie wieszczące przeprowadzkę ludzkości na inne planety przyciągają mnie jak magnes. Dlatego też zawsze chętnie sięgam po nowe planszówki z tym właśnie motywem przewodnim. Pod koniec zeszłego roku dotarł do mnie kolejny tytuł tego typu. Co ma do zaoferowania graczom Plutocracy od wydawnictwa Doppeldenkspiele, które prezentowane było na tegorocznych targach w Essen? Zapraszam do lektury.

Zniszczona Ziemia nie mogła już pomieścić wszystkich ludzi. Trwająca kilka stuleci ekspansja kosmosu, prowadzona przez wielkie korporacje, przyniosła efekty, w postaci nowych mieszkańców innych planet Układu Słonecznego. Na Ziemi pozostała niewielka grupa osób, którym udało się stworzyć bezpieczną przestrzeń do życia na kilku obszarach rodzinnej planety. Ludzkość rządzona jest przez parlamenty planetarne i zrzeszającą ich przedstawicieli Radę Plutokratyczną – stworzoną po to, aby regulować międzygalaktyczny handel. Oczywiście każda korporacja marzy o tym, aby mieć w niej swoich popleczników. I o to właśnie będzie toczyć się gra w czasie rozgrywki w Plutocracy. Gracz, któremu uda się zyskać większe wpływy, zwycięży.

Wygląd i wykonanie

Średniej wielkości pudełko gry Plutocracy szybko przykuło moje spojrzenie. Umieszczona na nim czarno-biała grafika w połączeniu ze złotymi napisami wygląda intrygująco i elegancko. Po otwarciu opakowania możemy przekonać się, że plansza gry przedstawia Układ Słoneczny z zaznaczonymi na nim orbitami planet. Całość podzielona jest na heksy. Wygląd tego elementu nie oszałamia, ale jest on za to bardzo czytelny. To samo można powiedzieć o planszetkach planet i korporacji. Te drugie mogłyby być wykonane z grubszego papieru. W pudełku znajdziemy też cztery zestawy drewnianych znaczników w kolorach graczy, dyski reprezentujące planety, kostkę K12, kosteczki waluty/surowców i sporo różnych, kartonowych żetonów. Te ostatnie wyglądają dość mizernie. Sądzę, że gra prezentowałaby się znacznie lepiej, gdyby były one zastąpione plastikowymi lub ceramicznymi znacznikami, choć trzeba przyznać, że kilka z nich cechuje za to duża funkcjonalność, o czym dokładniej napiszę później.

Przygotowanie

Plutocracy to gra, której rozłożenie zajmuje dosłownie trzy minuty i jest niezwykle intuicyjne. Najpierw umieszczamy na stole planszę główną i wszystkie planszetki planet. Następnie rozmieszczamy drewniane żetony reprezentujące ciała niebieskie okrążające Słońce oraz asteroidę z kosmitami na pokładzie. Alienów powinno być tyle, ile korporacji biorących udział w grze. Początkowe pozycje wszystkich obiektów w podstawowej wariancie oznaczone są jasną gwiazdą na heksie w kolorze planety. Plansza główna otoczona jest torem czasu. Umieszczany na nim znaczniki wydarzeń: Rotacji, Zmiany Cen, Wyborów i Końca Gry. Ich miejsce różni się w zależności od ilości graczy, o czym przypominają nam nadrukowane na nich informacje.

Teraz musimy ustalić wartości popytu i podaży. W grze występuje 5 surowców, którymi będziemy handlować: Tlen, Uran, Węgiel, Rośliny i Woda. Do każdego z nich, podobnie jak do ciał niebieskich okrążających Słońce, przypisany jest inny kolor. Na każdej można sprzedać i kupić tylko jeden zasób. Barwa planety wskazuje, którego surowca potrzebują jej mieszkańcy. Podczas podstawowego przygotowania odpowiedni żeton należy umieścić na torze cen, na wartości 5. Wybór drugiego zasobu, którego wartość początkowa wynosi 3, może być losowy lub podyktowany radami autorów. Instrukcja przewiduje też możliwość zmiany układu planet oraz wartości zasobów, przy użyciu kości.

Na koniec przygotowania każdy z graczy otrzymuje planszetkę korporacji i znaczniki w jej kolorze. Znajduje się na niej 6 obszarów magazynowych dla każdego z surowców (ładowność – maksymalnie 5 jednostek) oraz nieograniczona przestrzeń kosmicznej waluty – Space Euro. Na starcie otrzymujemy 12 S€. Zanim rozpocznie się wyścig po wpływy w Radzie Plutokratycznej, należy jeszcze umieścić żetony statków kosmicznych na którejś z planet (według instrukcji lub uznania graczy) i tokeny czasu na torze. Grę rozpoczyna osoba, która jako ostatnia wybrała swoją pozycję, a więc jej znacznik jest na wierzchu.

Rozgrywka

Gra Plutocracy podzielona jest na tury, w których każdy z graczy może, w zależności od lokalizacji, w której się znajduje wykonać kilka akcji opcjonalnych i jedną obowiązkową. Kolejność wyznacza wspomniany już tor czasu. Osoba, która wykorzystała go dotychczas najmniej, a więc zajmuje na nim najniższą pozycję, jest aktywnym graczem.

W swojej turze możemy:
 • Sprzedać surowce na planecie, na której znajduje się nasz statek. Ich cena spada o jedno oczko.
 • Kupić zasoby do limitu 5 jednostek. Następne ich wartość rośnie o 1.
 • Kupić miejsca w parlamencie planety, na której jesteśmy.
 • Uratować kosmitę z asteroidy
 • Dołączyć do jednego z czterech społeczeństw Ziemi poprzez spełnienie ich warunków członkostwa.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na którąś z powyższych akcji, na koniec tury musimy przemieścić statek kosmiczny lub jeśli nie możemy lub nie chcemy tego zrobić, iść na emeryturę. Pas kończy ostatecznie poczynania gracza. Nasz pojazd możemy umieścić na dowolnej planecie Układu Słonecznego, asteroidzie lub jednym z kolorowych, lub obramowanych hexów. Po każdej podróży należy przesunąć znacznik na torze czasu o wartość równą liczbie pokonanych sześciokątów plus 2 za start i lądowanie. W czasie gry może zdarzyć się, że jeden z graczy będzie wykonywał swoją turę więcej niż jeden raz z rzędu. Jeśli ostatni na torze jest jeden ze znaczników wydarzeń, należy go rozpatrzeć, a następnie przesunąć o wskazaną na nim liczbę pól.

Żetony wydarzeń:
 • Obrót – poruszamy planety o jedno pole w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara przemieszczając je na hex w ich kolorze
 • Wybory do Rady Plutokratycznej – w pierwszych dwóch za każdą planetę, na której mamy większość reprezentantów w parlamencie, dodajemy jednego przedstawiciela do RP. W trzecich umieszczamy tam dwóch radnych, a druga osoba jednego
 • Ceny – zwiększany o jeden S€ cenę surowca, którego potrzebuje każda planeta i obniżamy cenę tego, który oferuje
 • Koniec gry – może być też rozpatrzony, gdy wszyscy gracze przeszli już na emeryturę.

Ziemia

Termin „planeta” w Plutocracy nie odnosi się do Ziemi. Ta bowiem rządzi się własnymi prawami. Jeśli w czasie gry nasz statek zatrzyma się na jej powierzchni, możemy dołączyć do zamieszkujących ją społeczeństw. Jedno z nich będzie nam przychylne, jeśli dostarczymy im obcego do badań, inne, jeśli zgromadzimy 25 S€, będziemy zasiadać w parlamencie 4 planet lub posiadać w ładowni min. 3 różne zasoby. Pierwsza osoba, której uda się dołączyć do Ziemian, może umieścić 3 parlamentarzystów w Radzie Plutokratycznej. Druga dwóch. Kolejne osoby muszą obejść się smakiem.

Wrażenia

Plutocracy to średniej ciężkości ekonomiczna planszówka przeznaczona dla od 2 do 4 graczy. Jej zasady są dość proste i nie ma ich zbyt wielu. A jednak gra dostarcza sporo powodów do główkowania. Które zasoby kupić w pierwszej kolejności? Lecieć dalej, czy odbyć krótką podróż zapewniając sobie dodatkową turę przed innymi graczami? Czy już na początku opłacić miejsce w parlamencie planetarnym, czy zbierać pieniądze? A może polecieć po kosmitę, żeby wkupić się w łaski mieszkańców Ziemi? To tylko niektóre z pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie gracze. A jeśli dodamy do tego fakt, że podejmując decyzje, należy wziąć pod uwagę nie tylko poczynania współgraczy, ale i ruch planet (na które czasem musimy czekać, innym razem nam uciekają, ale mogą też posłużyć jako podwózka), teoretycznie proste, międzyplanetarne wymiany handlowe nabierają rumieńców.

Nie jesteśmy sami w kosmosie

W grze wydawnictwa Doppeldenkspiele staramy się obsadzić w Radzie Plutokratycznej większą ilość członków, niż nasi oponenci. Choć w rozgrywce nie występuje bezpośrednia negatywna interakcja, to jednak istnieje wiele sposobów, aby uprzykrzyć życie innym graczom. Zajęcie upatrzonego przez nich miejsca w jednym z 4 ziemskich społeczeństw, czy też wyprzedzenie ich i sprzedaż choćby niewielkiej liczby towarów tylko po to, aby obniżyć cenę zasobu, który wiozą na tę właśnie planetę – to przykład działań tego typu, które mogą zdecydować o ostatecznym wyniku rywalizacji. Dlatego też planując kolejne ruchy, zdecydowanie należy zwracać uwagę na to, co robią przeciwnicy.

 

Zarządzanie czasem

Czas ma w grze Plutocracy kluczowe znaczenie. To on decyduje o kolejności wykonywania akcji przez graczy. Od jego upływu zależy ruch planet, przebieg wyborów i wysokość cen towarów na planetach. Podczas gry należy więc bardzo rozsądnie nim dysponować. Chcesz wybrać się na drugi koniec Układu Słonecznego? Zrób to, ale miej świadomość, że taka wyprawa da Twoim przeciwnikom sporo dodatkowych możliwości, gdy Ciebie nie będzie w pobliżu. Czy czas zawsze trzeba oszczędzać? Niekoniecznie. Czasem zależy nam, aby planety poruszyły się, by „złapać ” jedną z nich znajdując się w jej przyszłej lokalizacji. Wtedy możemy… zużyć więcej czasu na podróż, niż ustalone minimum. Rozwiązanie to wydaje mi się bardzo pomysłowe i choć nie było przeze mnie często stosowane, to jednak muszę być ono niezwykle przydatne.

Regrywalność

Mimo że w Plutocracy nie znajdziemy grubego stosu kart, regrywalność tego tytułu stoi na dobrym poziomie. Wpływ na to ma przede wszystkim losowy set up, obejmujący randomowy dobór surowców na planetach Układu Słonecznego, ale i zmianę pozycji startowych ciał niebieskich. Zdecydowanie sporo w tej kwestii mają też do powiedzenia nasi przeciwnicy, których poczynania nie są nam obojętne. Osoby, które poznają już grę i będą chciały ją urozmaicić, mogą skorzystać też z jednego z dwóch trybów, opisanych w instrukcji. W pierwszym z nich wprowadzona zostaje presja czasu. W drugim – element licytacji.

To ma sens!

W Plutocracy bardzo podoba mi się to, że planszówka nieźle, choć w bardzo uproszczonej formie oddaje rzeczywistość. Autorzy odwzorowali zmiany na rynku, zachodzące w wyniku wymiany towarów, ruch planet, a nawet korupcję, która ma miejsce w kręgach władzy nawet w przestrzeni kosmicznej. Każda z tych kwestii została „załatwiona” prosto i elegancko, dzięki czemu podczas rozgrywki nie musimy przekopywać się przez instrukcję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o szczegóły gry.

Instrukcja – tak to się robi!

Skoro już o tym mowa, warto nadmienić, że instrukcja jest bardzo dobrze napisana. Reguły opisano w sposób prosty i zrozumiały, ilustrując je ponadto licznymi przykładami. Wisienką na torcie są dla mnie wstawki fabularne i humorystyczne elementy, które w przypadku tego tytułu były dla mnie wyjątkowo przyjemnym urozmaiceniem w czasie przyswajania zasad prowadzenia kosmicznej korporacji.

Podsumowanie

Plutocracy to gra, która łączy prostotę zasad z ciekawą, satysfakcjonującą rozgrywką. Osadzony w kosmicznych klimatach tytuł to propozycja, która przyciąga przede wszystkim mechaniką. Tytuł ten spodoba się zwłaszcza graczom średniozaawansowanym, którzy lubią optymalizować swoje ruchy i dostosowywać strategię do tego, co dzieje się na planszy.

Jeśli chodzi o ostateczną ocenę wyglądu Plutocracy… muszę przyznać, że jestem rozdarta. Z jednej strony minimalistyczne, czytelne grafiki prezentują się nieźle i pasują do prostoty, która jest zaletą tego tytułu. Z drugiej jako osoba, która lubi ładne gry, jestem przekonana, że gdyby drewniane tokeny zastąpić figurkami, lub innymi elementami wyższej jakości, z pewnością planszówka ta zrobiłaby dużo większe wrażenie. Faktem jest, że mimo że zwracam dużą uwagę na wygląd i wykonanie gry, a w planszówce wydawnictwa Doppeldenkspiele można by na tym polu co nieco zmienić, to jednak tytuł ten zostanie w mojej kolekcji i chętnie jeszcze nie raz do niego zasiądę.

 Dziękujemy firmie Doppeldenkspiele za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

2 komentarze

 1. Avatar

  Gra wygląda bardzo ciekawie. Szkoda ze nie da się jej kupić w Polsce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings