Bestiary of Sigillum – hexowe zmagania [Współpraca reklamowa z CrowD Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Bestiary of Sigillum

Z odkrywaniem nowych gier zawsze wiążą się jakieś oczekiwania. Może to być nazwisko autora czy ilustratora. Nierzadko ważną rolę pełni sama okładka. A jeszcze niektórych przekonuje cena, bo spodziewają się, że nie da się zrobić słabej gry w cenie powyżej trzystu złotych. Z Bestiary of Sigillum nie miałem takich problemów, bo po samej grze nie spodziewałem się niczego. Okazało się, że jest to jedno z najprzyjemniejszych zaskoczeń w mych planszowych odkryciach.

Kolekcjonerski sznyt

Mój eurosceptyzm sprawia, że mam w sobie taki wstręt do gier z dużą liczbą różnych żetonów. I jak zobaczyłem te trzysta unikatowych żetonów to trochę się przeraziłem. Niemniej nie taka bestia straszna jak ją malują i po wypraskowaniu żetonów wszystko idealnie wchodzi do świetnie zaplanowanego pudełka. A co kryje się w tym „wszystko”? Zawartość jest naprawdę obfita, ale warto wymienić chociażby: 4 dwustronne plansze, 36 plansz postaci, 5 instrukcji/książeczek z kampaniami czy wspomniana tona żetonów. Na pudełku do Bestiary of Sigillum znajdziemy napis Collector’s Edition i jest to faktycznie wydanie z kategorii „odpimpowanych”.

Bestiary of Sigillum

Konfrontacja pełną gębą

Dwuosobowy pojedynek na hexach? Powiedzmy sobie szczerze, że nasz rodzimy tytuł wciąż stanowi niedościgniony wzór w tej kategorii, nawet jeśli czasem denerwują mnie poczynania wydawcy. Niemniej nie ma co Bestiary of Sigillum porównywać, bo tu aspekt pojedynkowości został rozłożony na zupełnie inne akcenty. W swojej grze do dyspozycji będziemy mieli trzech wojowników, którzy rywalizować będą z monstrami przeciwnika. Wygra gracz, który jako pierwszy doprowadzi do zera wartość wytrzymałości wrogich zamków. Doprowadzimy do tego eliminując bestie przeciwnika lub kontrolując odpowiednie obszary na mapie. Na odwrocie pudełka mamy ten koncept wyjaśniony w trzech punktach i trudno mu nie odmówić adekwatności.

Bestiary of Sigillum

Gdy rozpoczynamy naszą turę, każda z naszych postaci może wykonać dowolną liczbę akcji ze swojej planszetki. Każda postać posiada akcję podstawową oraz dwie wspierające. Pierwsza umożliwia nam na zaatakowanie lub poruszenie się. Dwie pozostałe zapewnią nam różne efekty w trakcie gry. Co istotne umiejętności podstawowe nie posiadają swojego czasu odnowienia, możemy co turę ruszyć się lub zaatakować. Natomiast zdolności wspierające będą do nas wracać w odpowiednim czasie. Do gry dołączono efektowną planszę „Pieczęci Czasu”, która służy nam za czasomierz zużycia naszych żetonów. Te wspierające umiejętności oznaczamy kładąc żeton na odpowiedniej wartości na planszy odpowiadającej ich czasowi odnowienia. Przesuwając naszą pieczęć żetony te będą wracać do nas po kilku turach. Oczywiście cały ten mechanizm jest bardziej efektowny niż bardzo praktyczny. W końcu musimy dołożyć drugą planszę tylko po to, żeby odliczać sobie nasz cooldown. Niemniej, prezentuje się to dobrze, a przy tym jest to bardzo przejrzyste, więc tym bardziej doceniam taką ideę. Żetony, postacie, ruchy. Czas omówić esencję tej gry, czyli walkę naszych wojowników.

Bestiary of Sigillum

Bestiary of Sigillum

Znaczniki wież to nasze punkty życia. Gdy wytrzymałość naszej bazy wejdzie na ostatnie pole – przegrywamy grę.

Festiwal zależności

Tak jak wspomniałem punktować będziemy za zabijanie postaci przeciwnika oraz kontrolę mapy. Każda z naszych postaci posiada określoną liczbę punktów życia. Gdy ataki zadadzą odpowiednią liczbę obrażeń, postać taka wraca bazy, ale wartość zdrowia zamku obniża się o jeden punkt. Z drugiej strony, gra zniechęca do taktyki bunkrowania się w rogach mapy poprzez drugi sposób zadawania obrażeń twierdzy wroga  poprzez kontrolę zamków. Na mapie znajdziemy dwa zamki (klasyczna mapa), które możemy kontrolować poprzez zajmowanie sąsiadujących z nimi pól. Gracz, który ma najwięcej postaci na tych polach będzie zadawał obrażenia przeciwnikowi – jedno za każdy kontrolowany zamek. I tak te nasze postacie będą przepychać się wzajemnie między sobą by zadawać jak najwięcej obrażeń przeciwnikowi. Cały ten rdzeń rozgrywki może wydawać się banalny, ale w tym momencie należy wspomnieć o tej tonie żetonów, którą otrzymujemy w tym pudełku.

Bestiary of Sigillum

Każda z postaci posiada zestaw unikatowych umiejętności , których decydować będą o ostatecznym zwycięstwie. Wystarczy spojrzeć na liczbę żetonów znajdujących się w pudełku by zrozumieć ile znajdziecie tu różnych pomysłów na postacie: zwiększanie obrażeń czy wytrzymałości postaci, zwiększanie możliwości czy spowalnianie; wampiryzm, latanie, trucie, stawianie blokad… Trudno to zliczyć, bo indywidualnych cech jest mnóstwo, a przecież to nie tylko żetony decydują o asymetryczności, ale wiele z umiejętności zawiera też sposób działania. Cele na: hexach sąsiadujących, w linii prostej, w dowolnym miejscu na planszy czy tylko „na siebie”. Same opisy tekstowe również są bardzo istotne, bo one również wpływają na efekt działania. Liczba możliwych wariantów jest kosmiczna, bo trzydzieści sześć postaci zapewnia nam sto osiem unikatowych zdolności. Kosmos…

Bestiary of Sigillum

Przykładowa planszetka postaci. Na pierwszy rzut oka niezrozumiała, ale po rozegraniu kilku partii wszystko staje się bardzo przejrzyste.

Trudne początki

Moje początki z Bestiary of Sigillum rozpoczęły się od solowej kampanii i bardzo polecam takie rozwiązanie wszystkim tym, którzy po raz pierwszy, zwłaszcza bez pomocy współgracza, będą siadać do tego tytułu. Kampania kusznika Ballistariusa przeprowadza nas bardzo łagodnie przez ten świat zależności. Bo Bestiary nie jest grą łatwą w jej początkach. Liczba zależności jest tutaj naprawdę duża i efektywne wykorzystywanie umiejętności naszych postaci zmusza nas do niezwykłej optymalizacji również w kwestii wyborze naszych wojowników. To nie jest gra, gdzie weźmiemy trzy postacie i „coś się wyklepie”. Tutaj wybór postaci będzie niezwykle ważny, bo to właśnie synergia między postaciami będzie decydować o ich sile. Przykładowo Equita to mobilna postać, która zadawać będzie więcej obrażeń, gdy posiada na sobie żeton „Swiftness”. Sama z siebie jest w stanie wygenerować go raz na trzy rundy. Ale są postacie, które potrafią zapewnić ten żeton sojuszniczym postaciom. I nagle otrzymamy sytuację,  w której Equita smagać będzie co turę. I właśnie dołączone do pudełka kampanie uczą nas takiego myślenia o tej grze. Przygody Ballistariusa oraz innych postaci (w pudełku znajdziemy trzy kampanie solowe) stawiają przed nami sytuację. A my musimy doprowadzić do wygranej w określonych warunkach. To takie łamigłówki w stylu „mat w dwóch ruchach”. Niemniej, świetnie wprowadzą nas w zależności tej gry, bo często znajdziemy tylko jedno poprawne rozwiązanie, które wymagać od nas będzie doskonałego rozeznania w umiejętnościach wszystkich postaci na planszy. Gdy dorwałem się do tego pierwszego dnia, spędziłem kilka godzin nad planszą układając kolejne łamigłówki zastanawiając się nad nowymi zależnościami. Uwielbiam takie zastanawianie się i analizę poszczególnych sytuacji a tego Bestiary of Sigillum dostarczyło mi w nadmiarze.

Bestiary of Sigillum

Bestiary of Sigillum

Środkowy gigaszczur będzie bohaterem innej kampani. Ta przeprowadzać nas będzie przez różne krainy zawarte w dodatku.

Dodatkowa posypka

Uważam, że przy takiej liczbie postaci Bestiary Of Sigillum zapewnia rozrywkę na kilkaset partii, ale twórca gry stwierdził, że to jeszcze za mało zmiennych. I tak w ramach dodatku Distant Lands otrzymamy jeszcze sześć odmiennych map, które również posiadają swoje indywidualne specyfikacje. Możemy grać na dedykowane bazy, których unikatowe umiejętności będą odpalać się w wraz z kruszeniem naszych murów. Wreszcie wprowadzić możemy talię wydarzeń modyfikującą pewne elementy na planszy. A jakby nam było mało to możemy zagrać pojedynkową kampanię przeprowadzającą nas przez te wszystkie plansze. Peter Vibe „zwariował” jeżeli chodzi o liczbę dodatkowych elementów jakie można wprowadzić do tak prostego rdzenia, ale to wszystko doskonale się ze sobą komponuje. Nie mamy tutaj do czynienia z przerostem treści, która tak bardzo potrafi zepsuć proste gry. To po prostu dodanie kolejnych warstw do doskonałego ciacha. Można, ale też pewnie każdy znajdzie swój ulubiony wariant rozgrywki.

Bestiary of Sigillum

Bestiary of Sigillum

Bestiary of Sigillum

Kraina estetyki

Gdy zobaczyłem wieczko pudełka spodziewałem się jakiegoś settingu graficznego spod stylu „random fantasy numer 72”, ale jakimż zaskoczeniem okazało się pieczołowitość w tworzeniu historii tego świata. Od fabularnego opisu na planszetkach przez cytaty przy umiejętnościach, aż po historie zawarte w solowych kampaniach. Po kolejnych spotkaniach z Iresidą, Magnusem, czy Messumem zaczniemy doceniać ich design, a to za sprawą świetnego połączenia mechanik z tematyką. Unikatowe zdolności postaci świetnie korespondują z ich designem. Jak ktoś ma skrzydła to poleci, jak ma trucizny to zatruje itp. To nie jest zbiór doklejonych obrazków do losowych mechanik. Podobnie jak w grze, tu wszystko się ze sobą zazębia. Bestiary of Sigillum to projekt bardzo przemyślany i dopieszczony.

Bestiary of Sigillum

Podsumowanie

Czy zatem Bestiary of Sigllum to gra dla każdego? Otóż w moim odczuciu jest to dość hermetyczny tytuł, któremu trzeba poświęcić trochę czasu by w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Liczba zależności jest na tyle duża, że na pewno odstraszy to casualowych graczy. Nie jest to też gra do wyciągnięcia raz na rok, bo po prostu nie wykorzystamy tego, co jest tu schowane. Ale jeżeli znajdziemy kompana, który wsiąknie w tę grę razem z nami, czeka nas świetna dwuosobówka, która zapewni nam frajdę po: dziesięciu, dwudziestu, a nawet kilkuset partiach. Mam świadomość, że to jedna z tych gier, do których zawsze usiądę z wielką przyjemnością, nawet za kilkanaście lat. To taka gra, o której pewnie dowie się niewielkie grono, ale myślę, że każdy entuzjasta tego gatunku, będzie tą grą zachwycony.

Bestiary of Sigillum

Bestiary of Sigillum

Bestiary of Sigillum

Zalety:
+ świetna rozgrywka
+ olbrzymia zawartość
+ jakość wydania
+ styl graficzny

Wady:
– wymaga czasu, aby w pełni ją zrozumieć
– tryb czteroosobowy grywalny, ale nie rekomendowanyDziękujemy firmie CrowD Games za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (6/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Ogólna ocena (9/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings