Home | Katalog gier | Gry dla wielu graczy | DUOS Rzeczy i Zwierzaki, Sport i Baśnie

DUOS Rzeczy i Zwierzaki, Sport i Baśnie [Współpraca reklamowa z Granna] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Duos GrannaJaka powinna być dobra gra imprezowa? Prosta, szybka, angażująca, o wysokim stopniu regrywalności i najlepiej na jak najwięcej osób. Sprawdźmy, czy takie też są dwie siostrzane propozycje wydawnictwa Granna – DUOS Rzeczy i Zwierzaki oraz DUOS Sport i Baśnie.

Średniej wielkości, kwadratowe pudełka gier ozdobione są różnorodnymi symbolami, nawiązującymi do ich tematyki. Znajdziemy tu więc w przypadku pierwszego tytułu z jednej strony rzeczy codziennego użytku, z drugiej zwierzyniec, którego nie powstydziłby się żaden ogród zoologiczny. Okładka drugiej gry upstrzona jest z kolei sprzętem sportowym i elementami ze znanych i lubianych opowieści dla dzieci i nie tylko. Wszystko to widnieje też na kartach, które znajdziemy po otwarciu opakowania. W ich wnętrzu mamy jeszcze planszetki i zasłonki dla graczy, zestaw prostych, drewnianych znaczników, żetony punktacji i pudełeczka na komponenty. Jakość wykonania gier DUOS oceniam na dobrą – wszystkie ich elementy spełniają swoje zadanie. Jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić, to zbyt duże pudełka. Zawartość z powodzeniem zmieściłaby się w znacznie mniejszych opakowaniach.

Raz, dwa i gotowe

Imprezówki powinny rozkładać się ekspresowo. I tak też wygląda set up gier DUOS Rzeczy i Zwierzaki oraz DUOS Sport i Baśnie. Przed rozpoczęciem zabawy wystarczy rozdać każdemu graczowi planszetkę, zasłonkę i 8 znaczników, a potem jeszcze rozłożyć na środku karty w układzie 4×3. Jeden z uczestników rozgrywki zostaje na Narratorem, co oznacza się wręczając mu odpowiednią kartę.

Do pary

Rozgrywka toczy się na przestrzeni dwóch rund. W jej czasie gracze wskazują za zasłonkami pary symboli z kart. Gdy wszyscy są gotowi, Narrator odsłania swoją planszetkę. Następnie przenosi znaczniki na karty i wyjaśnia swoje skojarzenia. Każdy pasujący zestaw symboli daje innym uczestnikom zabawy po jednym puncie. Aktywny gracz może ich dostać maksymalnie 2, za każdego gracza, jeśli ten miał dokładnie takie same typy par obrazków. Po rozegranej turze Narratorem zostaje kolejna osoba. Karty na stole należy odwrócić na drugą stronę lub dobrać nowy zestaw i można kontynuować rozgrywkę. Po tym, jak każdy dwukrotnie będzie aktywnym graczem, następuje koniec gry. Wygrywa ją oczywiście osoba z największą liczbą punktów.

Duos na cztery ręce

Do imprezowej gry wydawnictwa Granna można zasiąść także w duecie. Wówczas jednak mamy do czynienia nie z rywalizacją, a kooperacją. Rozgrywka w tym wariancie trwa 9 rund i polega na dokładnie tym samym, co jej podstawowa wersja. Różnica jest tylko taka, że aby wygrać, należy odnieść 9 sukcesów. Każdy z nich oznacza utworzenie minimum 3 z 4 par identycznych do zestawów symboli wskazanych przez współgracza. Zadanie to ułatwić mogą trzy dodatkowe akcje:

  • Słowo – pozwala na wypowiedzenie jednego wyrazu pomocniczego
  • Tak – polega na umieszczeniu znacznika na karcie, której użyliśmy do tworzenia pary
  • Nie – ma działanie odwrotne do powyższego, czyli wskazujemy kartę, której nie użyliśmy.

Wrażenia

Jakie są gry DUOUS Rzeczy i Zwierzaki oraz Sport i Baśnie? Dokładnie takie, jak wspomniałam na początku. Ich zasady są banalne, dzięki czemu mogą się sprawdzić na spotkaniu znajomych lub w gronie rodzinnym. Rozgrywka w każdą z nich zajmuje zaledwie kilkanaście minut i angażuje 2-6 uczestników. Choć w instrukcji znajdziemy opis gry dwuosobowej, uważam, że nie jest on na tyle ciekawy, żeby go stosować. Imprezówki wydawnictwa Granna dużo lepiej spisują się w większym gronie osób. W ich przypadku zdecydowanie sprawdza się powiedzenie „Im więcej tym lepiej”.

Dużym plusem tych tytułów jest ich wysoki poziom regrywalności. W każdym z pudełek znajdziemy po 116 dwustronnych kart, co daje nam 232 symbole, a więc ogromną liczbę możliwych układów. Jeśli dodamy do tego fakt, że każdy może mieć zupełnie inne skojarzenia, to można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że nie ma szansy na powtarzalność w przypadku tych tytułów. Warto podkreślić też, że zasady są niezmienne dla obu wersji gry. To zaś oznacza, że ich komponenty można dowolnie mieszać, uzyskując jeszcze więcej, dużo ciekawszych zestawów symboli.

Dla kogo?

DUOUS Rzeczy i Zwierzaki oraz Sport i Baśnie to propozycje przede wszystkim dla fanów szybkich, prostych gier imprezowych. Właściwie zerowy prób wejścia sprawia, że doskonale nadają się dla planszówkowych laików.Grę Duos kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Granna za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (6/10):

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (6/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*