Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry przygodowe | Critical: Sanctuary – Season 1 – przygoda na pół godziny

Critical: Sanctuary – Season 1 – przygoda na pół godziny [Współpraca reklamowa z Gigamic] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Critical: Sanctuary – Season 1 od Gigamic.

Critical: Sanctuary – Season 1

Budzisz się w zimnej, wilgotnej celi. Wysoko, wysoko nad Twoją głową widzisz sklepienie, podtrzymywane przez pokryte tajemniczymi rysunkami kolumny. 

Zza stalowych krat słyszysz czasem głuche uderzenia, czasem jęki, czasem echo dziwnych kroków, jakby grzechoczących po kamiennej posadzce. Rozglądasz się dookoła, widząc dwóch kompanów, jeszcze pogrążonych w nerwowym śnie. Decydujesz się bliżej przyjrzeć symbolom na ścianach i rozpoznajesz w nich bogów, wielbionych na tym Archipelagu. Czujesz jak przechodzi cię zimny dreszcz. Wiesz, że musisz jak najszybciej się stąd wydostać.

Próbujesz sforsować metalowe kraty, dzielące cię od wolności. Bierzesz rozbieg, używasz całej swojej siły i…

Kris, ja cię chromolę, znowu! Kostka ci spadła ze stołu, a kurde mówiłem, używaj dice tray’a, a nie się popisujesz… Szukaj jej zanim Hassel jej nie zje! Masz? Dobra, uff.

Na czym to skończyliśmy?

Aaa, tak, robiłeś test Siły. Rzucaj ponownie, wynik z podłogi się nie liczy.

Critical: Sanctuary – Season 1

Grami planszowymi zajmuję się na poważnie od kilku lat – nie udało mi się w tym czasie rozegrać choćby jednej, pełnoprawnej sesji RPG.

A to dziwne.

Uwielbiam gry jako zjawisko społeczne, uważam się raczej za osobę kreatywną i towarzyską, potrafię docenić dobrą historię… role-playing powinien być naturalnym przedłużeniem planszowej fascynacji. A jednak, ani okazje się nie nadarzały, ani grupy się nie materializowały, ani sam nie potrafiłem w temat wejść. Nauka podręczników i wybór systemów, poświęcanie czasu na przygotowanie scenariuszy, organizowanie ekipy… nie wiedziałem, jak się do tego zabrać.

Teraz na rynku pojawił się idealny „pomost” między grami planszowymi a grami RPG. Critical: Sanctuary – Season 1 to w moim odczuciu idealny mariaż dwóch światów. Prosty do nauczenia, ale z otwartą eksploracją, charakterystyczną dla RPG. Zwięzły w komponentach, ale zachęcający do kreatywnego z nich korzystania. Oparty na historii, ale nie tej odczytywanej z kartki, a tej tworzonej spontanicznie przez graczy. Z Mistrzem gry, ale bez potrzeby tworzenia zawczasu własnych scenariuszy. Krótki, ale dający poczucie zdobywania kolejnych fabularnych kamieni milowych.

Postawiłem pierwszy krok w stronę świata RPG. I co najlepsze? Towarzyszył mi w tym ukochany Vincent Dutrait.

Critical: Sanctuary – Season 1

Rozgrywka w Critical: Sanctuary podzielona jest na 9 krótkich epesodionów. Każdy z nich powinien zająć około 30 minut… o ile gracze nie błądzą zbyt daleko w świecie fantazji.

Jeden gracz staje się Mistrzem Gry, a od 1 do 4 graczy wciela się w bohaterów. Celem jest pokonywanie kolejnych wyzwań, wychodzenie z opresji i popychanie historii do przodu. Mechanika jest oparta o kilka podstawowych zasad jak testy umiejętności, wykorzystywanie przedmiotów i zdolności. Ale nie znajdziemy tu tradycyjnej struktury rund czy tur – wszystko jest małym, przygodowym sandboxem. Możemy tu robić niemal wszystko i pytać niemal o wszystko – zadaniem Mistrza Gry jest nakierowanie naszych działań tak, by wpisywały się w pewne punkty w fabule i pozwalały nam iść dalej.

[uwaga na spoilery pierwszego epizodu – wymagane, jeśli chcemy opowiedzieć o sposobie prowadzenia rozgrywki]

W sytuacji z prologu – bohaterowie uwięzieni w celi – wyjścia są dwa: grupowy lub indywidualny test Siły lub Zręczności. Kratę trzeba wyważyć siłą lub poluzować kraty. Ale czy musimy wprost powiedzieć, że wyważamy je z barka lub kopniaka? Nie. W przypadku naszej gry, mój towarzysz był uprzejmy użyć mojej głowy, by uderzyć w drzwi. Akcja zakończyła się sukcesem… i 1 punktem obrażeń dla mnie.

Dzięki delikatnym smaczkom, zawartym w scenariuszach, które widzi Mistrz Gry, może on naprowadzać nas na odpowiednie działania – ale może to robić na różne sposoby. Rozmowa przy stole często przenika dwa wymiary gry: jej mechaniczną, obsługową stronę i jej fabularną, przygodową warstwę. Gra zachęca do kombinowania, zadawania pytań i szukania rozwiązań, tych oczywistych i tematycznych, jak i tych wychodzących poza kanon.

Małpi bożek

Historia w Critical: Sanctuary zabiera nas na Archipelag, w którym ścierają się opowieści o bożkach, ich wyznawcach, mieszkańcach i przybyszach z dalekich krain. Poruszamy się po klimatach fantasy, bezpiecznych i swojskich, ale upstrzonych interesującymi, mini-historiami, spinającymi się w krótką kampanię.

Nasze postaci mają swoją klasę – jak Złodziej czy Wojownik – a do tego kilka bazowych cech i jedną, dominującą cechę. Znajdziemy tu przedmioty, karty ran, umiejętności charakterystyczne dla każdej z klas, a nawet czary. Ich talie nie są obszerne – po 3-4 karty danego typu dla każdej z postaci – ale stanowią dobrą bazę, by poczuć rozwój postaci i pobawić się nieco jej możliwościami.

Mamy tu nawet tabliczki, które możemy spersonalizować imionami czy tytułami i indywidualne kopertki do zapisywania stanu gry między partiami. System nie jest bardzo rozbudowany, ale sama instrukcja sugeruje, że cała gra może być „starterem” dla większych przygód – również tych pisanych własnoręcznie, wykraczających poza kampanię zawartą w pudełku.

Ta „zwartość” Critical: Sanctuary może sugerować, że mało tu gry w grze. Warto jednak pamiętać, że to nie Gloomhaven, które potrzebuje 1700 kart, żeby opowiadać każdy aspekt historii i rozgrywki. Tutaj największą przyjemnością nie jest wertowanie talii czy zagrywanie kilkunastu czarów na każdą okazję. Tu radość płynie z zaczynania rozdziału w zupełnie nowym i nieodkrytym miejscu. Krótki wstęp i pojedynczy obrazek dają nam pierwsze okruchy, po których musimy dojść do rozwiązania. Gdzie iść? Z kim rozmawiać? Kogo bić? Kogo zabić? Kto z nas powinien poddać się kolejnym testom, a kto powinien po prostu poczekać na swój moment?

Przygoda w głowie, przygoda w kieszeni

Dla mnie, Critical: Sanctuary dwie rzeczy robi bardzo dobrze. Wprowadza nieznających tego typu gier w świat odgrywania ról i otwartego stylu rozgrywki. A przy okazji nie przytłacza ciężarem zasad i tworzenia szkieletu scenariusza.

Epizody są krótkie i systematycznie dokładają nowe elementy do rozgrywki. Przygoda więc rozkręca się powoli, dając graczom czas na wyczucie się nawzajem, wczucie się w role i wypracowanie swojego stylu gry. Rozmowa, współpraca i dobre rozumienie swoich mocnych i słabych stron będą podstawą naszych działań. Kreatywność i wejście w klimat gry pozwolą nam wyjść poza mechaniczne „rzucam kością w teście Siły”, a przejść do „sprawdzam, czy głowa mojego towarzysza jest mocniejsza, niż te zardzewiałe drzwi”.

Zawierający wszystkie podstawowe mechanizmy ekran Mistrza Gry to małe centrum dowodzenia. Dzięki niemu GM może szybko weryfikować czy to, co chcą zrobić gracze, mieści się w zakresie historii i pozwoli im przejść dalej, czy będzie ćwiczeniem w bezcelowości.

Miejcie na uwadze, że gra daje bohaterom naprawdę niewiele informacji na starcie. Trzeba zadawać pytania, domyślać się, używać wyobraźni i szukać kolejnego kroku, który przybliży nas do zakończenia epizodu sukcesem. Potrzeba, w najprostszym ujęciu, rozmowy – i w odpowiedniej grupie, Critical: Sanctuary nie będzie serią 30-minutowych mini-historyjek: stanie się ekscytującą podróżą, dzieloną z przyjaciółmi. Emocje, śmiech, wzajemne docinki i rozkoszne nieporozumienia towarzyszą grze od pierwszej minuty. Dla klimaciarzy – może to być niebo, do którego zaglądać mogą na krótkie wizyty lub któremu poświęcić mogą serię wieczorów.

Przydrożne Sanktuarium

Critical: Sanctuary – Season 1 to ciekawe wprowadzenie do gier RPG i do bycia Mistrzem Gry. Bez zbędnych ceregieli wrzuca graczy w wir przygody, dając im jednocześnie jasne punkty, w których mogą zrobić przerwę i przegrupować się przed kolejną sesją. Zasady w grze wyłożone są bardzo klarownie, dając Mistrzowi Gry wygodną ściągawkę i przerzucając na niego odpowiedzialność za to, by gracze nie rozpędzili się za bardzo w swych swawolach. Te „szyny” czy sugestie mogą być zbyt ograniczające dla ambitnych Mistrzów Gry – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by czasem dodać od siebie nowe motywy, spotkania i możliwości, o ile da się je objąć systemem umiejętności zawartym w grze.

Poza kartą postaci i kilkoma bibelotami, gracze zaczynają grę niejako z biegu. To do nich należy odkrycie niewidzialnych ścian i sufitów: wyczucie, co mogą zrobić i jak mogą eksploatować możliwości, jakie daje im gra. To interesujące doświadczenie, które może i momentami frustruje – gdy rozwiązanie nie przychodzi samo – ale na ogół jest raczej uwalniające. Bez jasnej struktury rund, listy dostępnych akcji i czytelnych wskazówek co zrobić, gracze mogą naprawdę poszaleć i cieszyć się przygodą. Rolą Mistrza Gry jest tu prowadzenie narracji w taki sposób, by ewentualne zacięcia i ślepe zaułki wyprowadzić na prostą. Skalowalny poziom trudności ułatwia potyczki z wrogami, a tylko od uczynności GM’a zależy, jak proste będą inne wyzwania, z którymi zmierzą się bohaterowie.

Dla bardziej wprawionych w boju graczy pewnym ograniczeniem będą „punkty obowiązkowe” scenariuszy – momenty, które należy „odhaczyć”, by ruszyć do kolejnej sceny. Dla początkujących takie szyny są na pewno ułatwieniem – ograniczają błądzenie i ułatwiają Mistrzowi Gry okiełznanie rozdziału. Nie ma tu pełnej swobody, którą poczuć można w bardziej otwartych systemach RPG, a krótkie przygody sprawiają, że pełne wejście w rolę może być trudne. Ale i nie taki jest cel.

Gra ma dawać przedsmak tego, co gry role playing mogą oferować. Critical: Sanctuary – Season 1 to zachęta do szukania dalej i wchodzenia głębiej, nie tylko w rolę, ale i w nowy tryb rozgrywki. 5 czy 6 godzin, które zajmie graczom przejście całej kampanii z pudełka, to niewiele. Ale system, który jest tu zawarty, może być początkiem dalszych poszukiwań. Pisania własnych scenariuszy, tworzenia własnych przygód, a później – kto wie – może nawet poszukiwania bardziej rozbudowanych systemów RPG?

Zalety:
+ zwięzłość i epizodyczność przygód
+ przystępne reguły dla obu stron rozgrywki
+ cudowne, działające na wyobraźnię i wprowadzające w klimat ilustracje
+ potencjał na wykorzystanie zasad i komponentów do tworzenia własnych przygód

Wady:
– linearność scenariuszy może być zbyt duża dla graczy znających bardziej rozbudowane systemy
– krótki czas rozgrywek nieco ogranicza możliwość pełnego wejścia w rolęDziękujemy firmie Gigamic za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings