Patchwork, czyli tetris pod kołderką [Współpraca reklamowa z Rebel.pl] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 4 minut

DSC_0777Patchwork, dwuosobowa gra Uwe Rosenberga, która miała swoją premierę podczas zeszłorocznego Essen, za sprawą wydawnictwa Rebel od połowy lipca jest już dostępna w polskiej wersji językowej. Z tym zachwytem nad polską wersją językową może trochę przesadziłam, bo gra, poza instrukcją, nie zawiera żadnego słowa pisanego, niemniej z faktami się nie dyskutuje, a przyjemnie jest poczytać polski opis na pudełku i zasady w instrukcji.

Zasady w pigułce

Pierwszy rzut oka i okazuje się, że  są one baaaardzo proste, 5 minut to nie tylko tłumaczenie, ale tłumaczenie razem z pierwotnym czytaniem instrukcji. Poruszając się pionkiem wśród kawałków tkaniny ułożonych dookoła planszy czasu (prawie jak przy uciekających z laboratorium amebach), będziemy kolekcjonować guziki (które są walutą i jednocześnie punktami zwycięstwa) oraz fragmenty układanki, które przenosimy na własną planszę próbując zszyć z nich jak najbardziej spójną poszewkę dla naszej kołderki.

Kawałki materiałów dookoła planszy czasu

Kawałki materiałów dookoła planszy czasu

W swojej turze gracz może zatem zakupić (płacąc guzikami i przesuwając swój pion o wskazaną liczbę pól na planszy czasu) jeden z trzech leżących przed neutralnym pionem fragmentów tkaniny, lub przesunąć swój pionek na planszy czasu tak, aby wyprzedził pion przeciwnika pobierając przy tym tyle guzików ile pól musiał przebyć. Ciekawostką jest to, że kolejność graczy nie jest z góry ustalona – swój ruch wykonuje gracz ostatni na torze, co oznacza, że można wykonać kilka akcji pod rząd (zanim się nie przeskoczy piona przeciwnika) oraz dochodzi jeszcze jeden element planowania – czas – ile go zostawimy naszemu oponentowi.

Co jakiś czas na planszy przekraczamy guziczek – pobieramy wtedy tyle guzików, ile widnieje na naszej kołderce. Co jakiś czas przekraczamy także mały, kwadratowy fragment tkaniny – kto pierwszy go przekroczy, ten go zdobywa – to jedyny sposób na zdobycie tak małego kawałka, wszystkie materiały wokół planszy przykrywają co najmniej dwa pola. Na koniec gry, gdy oba piony na planszy czasu dotrą do mety, zlicza się zdobyte guziki odejmując po dwa punkty za każde niezasłonięte miejsce na planszy gracza.

Wrażenia

To bardzo prosta gra, ale ma spory potencjał. Podczas pierwszej partii mnie zauroczyła. W kolejnych – emocje nieco opadły. Jednak po jakimś czasie odkryłam, że gra mimo wszystko mnie ciągnie, mimo wszystko coś w niej jest, co sprawia, że ma się ochotę wyciągnąć pudełko i znowu w nią zagrać.

W czym jest twist? W decyzjach: który fragment układanki wybrać? Tańszy czy droższy? Mniejszy z guzikami (guziki na kołderce przynoszą nam co jakiś czas dochód, więc im więcej tym lepiej) czy bez guzików, ale za to większy lub zwyczajnie bardziej pasujący? No i ten czas… wybrać fragment, który niewiele posunie nas do przodu i przez to pozwoli na kolejny ruch czy jednak coś bardzo, bardzo fajnego, ale kosztującego dużo czasu?

Gra skończona...

Gra skończona…

I jeszcze ten tetris… Grał ktoś w tetris? (chyba by ze świecą szukać tego, kto nie grał…;)). No to tutaj mamy tetris na płaszczyźnie. Im bardziej spójna wyjdzie nam kołdra (im mniej będzie dziur), tym mniej punktów ujemnych dostaniemy na koniec gry. Im wiecej będziemy mieć guzików na naszej kołdrze, tym więcej punktów zwycięstwa (dochodząc do mety, ostatni raz nasze guziki przynoszą nam dochód). A żeby jeszcze tego było mało – ten, kto pierwszy uszyje spójny kwadrat 7×7 (cała plansza ma 9×9), dostanie dodatkowy bonus 7 PZ. Dylematy w stylu: pójść dalej pionkiem, żeby przeciwnik nie wziął pasującego fragmentu czy skupić się tylko na sobie – też nie będą rzadkością.

Ta gra praktycznie pozbawiona jest losowości. Losowo układamy tylko fragmenty materiału dookoła planszy. Reszta to planowanie i przewidywanie ruchów przeciwnika.

Nie jest łatwo ułożyć wszystkie fragmenty układanki tak, by do siebie pasowały. Podejrzewam, że powinno się dać zmieścić wszystkie kawałki na dwóch planszach, ale nam się to nie udało. A konkretnie mojemu synowi, który uwielbia wszystko dopasowywać do siebie – próbował, próbował, w końcu się poddał. A z nikim wtedy nie rywalizował, miał pełne pole do popisu. A więc podczas gry na pewno zostanie wam sporo wolnej przestrzeni i nie należy rwać sobie z tego powodu włosów na głowie. Będziemy minimalizować dziury, ale one będą. Bez obawy. Jak nie u Ciebie, to u Twojego oponenta.

Nie udało nam się zszyć dwóch kołderek bez dziur....

Nie udało nam się zszyć dwóch kołderek bez dziur….

Jaką obrać strategię w grze? Wydaje się, że na początku dobrze będzie zbierać guziki (fragmenty z guzikami), bo w trakcie gry będziemy za nie dostawać walutę. Im wcześniej zdobędziemy dużo guzików, tym lepiej, bo więcej przyniosą korzyści. Jednak takie płytki są drogie. Pod koniec gry ja osobiście wolę skupić się już na zajmowaniu jak największej ilości wolnej przestrzeni, przeliczając, że jeden guzik to tylko jeden punkt, a jeden przykryty kwadracik to, jak by nie było, dwa punkty do przodu. Ale żeby to nie było takie proste – te fragmenty muszą do siebie pasować, muszą się zmieścić na planszy 9×9. I właśnie dlatego ta gra jest taka fajna.

Uwe Rosenberg po raz kolejny pokazał klasę. Czy się to komu podoba, czy nie…Dziękujemy firmie Rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

2 komentarze

  1. Avatar

    O kurcze.. czy ja dobrze widzę, że kolory plansz nie odpowiadaja kolorom pionów graczy? Plansze są szare i żółte a pionki zielony i żółty. W mojej niemieckiej wersji jest to spójne. czy to Rebel tak wydrukował czy większej liczbie wydań jest takie poplątanie?

    • Pingwin

      Tak, dobrze widzisz. Ona co prawda nie jest tak zupełnie szara („w zależności od typu i ustawień monitora, kolory przedstawione na zdjęciu, mogą się różnić od rzeczywistych” ;)) – jest delikatnie oliwkowa, ale tak bardzo delikatnie, że gdyby nie zielony (o, pardon, limonkowy ;)) kolor piona to by mi się z tą oliwką nie skojarzyła. Zielony im nie wyszedł, zdecydowanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings