Miasto szpiegów: Estoril 1942 [Współpraca reklamowa z Rebel.pl] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

W czasie II wojny światowej Portugaliamiasto3d.2692911.300x460 – na mocy paktu o nieagresji i pomocy zawartego z Anglią w 1377 pozostawała krajem neutralnym. Ale nie  biernym. Płynęło stąd „wsparcie” dla każdej ze stron. Alianci swobodnie korzystali z lotniska na Wyspach Azorskich, zaś tajne służby Hitlera całkowicie bezkarne działały na terenie całego państwa portugalskiego.

W kawiarni siedzę prawie całkiem sam
Pod oknem jakiś pan porucznik czyta Zeit
Głowę bym dał, że skądś go znam.

Tytułowe Estoril to niewielki kurort w pobliżu Lizbony. Piękne plaże, pogoda, kasyna i luksusowe hotele. Z tego właśnie powodu ściągały tu rzesze książąt, dyplomatów, wysoko postawionych polityków. W Estoril  ścierali się ze sobą m.in. agenci niemieckiej Abwehry ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami. Niemal każda znacząca postać z tego miasta była szpiegiem.

Już pół godziny temu miał tu być
Z centrali łącznik lecz nie przyszedł nikt
Kto wie, może złapali go gdzieś.

Zadaniem graczy jest stworzenie najbardziej efektywnej siatki szpiegowskiej. Wszyscy rozpoczynają rozgrywkę z zestawem takich samych 6 kart postaci, które będą posyłać w różne historyczne miejsca, aby wykonywały zadania polegające na pozyskiwaniu nowych szpiegów. To swoisty deckbuilding. W swojej turze gracze po kolei umieszczają karty postaci na wybranych polach (na większości z nich w sposób tajny tj. awersem do dołu). Przy czym swoją postać można położyć na dowolnym polu zewnętrznym (brzegowym) lub na wewnętrznym o ile sąsiaduje z polem, na którym leży już inna postać tego gracza. Na koniec rundy kolejno rozpatrujemy każdą z 6 plansz miejsca odsłaniając na nich karty należące do graczy oraz kartę-nagrodę (szpiega, którego należy pozyskać).

Każda z postaci dysponuje siłą wpływu oraz specjalnymi umiejętnościami:
zabójca – zabija wybraną postać należącą do któregoś z graczy, postać ta wraca na rękę tego gracza
konspirator – może podmienić kartę nagrody na wierzchnią kartę stosu
nacjonalista – otrzymuje dodatkowe wsparcie od postaci z taką samą narodowością będących na tej lub sąsiedniej planszy
uwodziciel – może przeciągnąć dowolną postać (ale nie postać-nagrodę) z sąsiedniej planszy o plansza posiada wolny obszar
dyplomata – zabezpiecza przed akcją zabójcy i uwodziciela siebie lub inną postać na tej/sąsiedniej planszy
kobieta – nie ma efektu, liczy się tylko do wykonania misji.

Zgodnie z kolejnością pól na planszy miejsca wykonywane są efekty postaci a następnie obliczana siła wpływu – gracz o najwyższej sile swoich agentów zabiera kartę-nagrodę. Po rozpatrzeniu wszystkich plansz gracze odrzucają nadmiarowe karty (limit kart na ręku to 6) – odrzucone karty przyniosą na koniec gry po jednym punkcie zwycięstwa. Rozgrywka toczy się przez 4 rundy. Karty, które zostaną nam na ręku na koniec gry przyniosą tyle punktów zwycięstwa ile są warte (liczba PZ to jedna z cech karty). Punkty zwycięstwa zdobywamy też za wykonane misje – najczęściej jest to największa liczba określonego typu kart na ręku (np. nacjonalistów, kobiet, zabójców).

Wpadł, a pewnie ten porucznik 
Ma mnie śledzić, ot cholera, co mam robić
Chyba wiać mi przyjdzie.

Wstyd tak głupio wiać przed czasem
Będąc kontrwywiadu asem
Bez instrukcji dziś wymyślę jakiś podstęp.

Miasto szpiegów to gra blefu i dedukcji. Ponieważ plansze miejsc rozpatrujemy w określonej kolejności przydatność pewnych cech nie będzie taka sama na każdym kaflu. Jeśli dyplomatę położymy na kafelku nr 8 to z jego umiejętności nie skorzystamy w takim zakresie, jak gdybyśmy położyli go na kafelku nr 1. Bo rozpatrywany jako ostatni nie zabezpieczy nam postaci na kafelku obok – skoro ta postać została już rozpatrzona i być może nawet zabita, albo przeciągnięta…. Ważne więc aby tak rozmieszczać swoich agentów, aby wspomagali agentów z sąsiednich kafli (jak wspomniany wcześniej dyplomata). Trzeba też brać pod uwagę na którym obszarze kafla kładę np. zabójcę – jeśli to będzie obszar oznaczony „I” to prawdopodobnie uda mi się zabić niewygodnego szpiega przeciwnika, ale jeśli to będzie „II” czy „III” , to całkiem możliwe, że on zabije mnie….

Porucznik wstaje nagle tak jak ja
I skurcz uśmiechu krzywi mu pobladłą twarz
Sięga po broń, to samo robię ja.

Na strategię w tej grze składa się więc naprawdę całkiem sporo aspektów, które opanowujemy dopiero przy kolejnych partiach.

On wie, że wiem.
Ja wiem, że on wie.
On wie, że ja wiem, że on wie.

I oczywiście możemy się tylko domyślać, kogo on tam położył…

I strzelamy w jednej chwili
On mnie trafia, ja go trafiam…

Na szczęście remisy w tej grze są zawsze rozstrzygalne – wygrywa osoba posiadająca agenta na obszarze o niższym numerze – i nie będzie takiej sytuacji, że wybijemy się wzajemnie. Zawsze ktoś zdobędzie kartę-nagrodę.

I zginęli, i zginęli
I tak zginęli Stirlitz i Kloss. *)

Nie wiem czy Stirlitz i Kloss mieli bywać w Estoril. Ale na promocyjnych kafelkach znajdziemy Ignacego Paderewskiego i Krystynę Skarbek. W wolnym czasie możemy zabawić się w detektywa i spróbować namierzyć postaci występujące na kartach. Jest tu np. rosyjski szachista Aleksandr Alechin, który kolaborował z Niemcami, jest Dusko Popov otaczający sie luksusem i pięknymi kobietami podwójny agent (pracujący jednocześnie dla niemieckiej Abwehry i brytyjskiego MI5) – pierwowzór James Bonda oraz Ian Fleming, który obserwował działania Popova w kasynie Estoril. Popov musiał sprowokować pewną osobę do odejścia od stołu, przy którym grał w bakarata. W tym celu postawił więc 40 tys. dolarów wykluczając rywala z gry. Flaming wykorzystał ten motyw w Casino Royale. Jest Zsa Zsa Gabor – amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia oraz Hedy Lamarr – hollywoodzka gwiazda filmowa i wynalazczyni (w czasie II wojny światowej opracowała system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych).

Miasto szpiegów dobrze się skaluje. W dwie osoby wykładamy na planszę wszystkie 6 kart, w cztery – tylko 3. Tak czy owak będzie to 12 postaci co jest liczbą, śmiem twierdzić, optymalną. Ani zbyt mało (nie ma wrażenia luzu) ani zbyt dużo (nie ma opcji, by ostatni gracz miał niewielki lub żaden wybór). Regrywalność również jest niczego sobie. A nawet więcej niż „niczego sobie”. Każda plansza miejsca jest jedyna w swoim rodzaju:
– w Kościele  nie wolno wykonać akcji zabójstwa
Hotel Palacio daje +1 do siły dla Brytyjczyków
– na Plaży nie ma pól „Top secret” a więc wszystkie umieszczane tu karty są jawne.
– w Hotelu Atlantico +1 do siły otrzymują Niemcy
Muchaxo to plansza, której wszystkie pola są traktowane jak zewnętrzne
Wrota piekieł to skała, na której przegrany traci bezpowrotnie swojego agenta (to jedyny sposób na utratę karty)
– w Muzeum wszystkie pola są „Top secret” – nawet karta-nagroda
– a w Kasynie dla każdej postaci rzucamy kostkami dodając wynik rzutu (a konkretnie różnicę między wynikami obu kostek) do jej siły wpływu
W grze wykorzystujemy tylko 6 z ośmiu plansz i można je ułożyć za każdym razem inaczej. To sporo kombinacji. Jeśli dodamy do tego różne karty misji (wybieramy cztery spośród 12) oraz opcjonalne zasady z nimi związane (tajne misje, punktowanie za drugie miejsce) to okaże się, że praktycznie każda partia będzie wyglądała inaczej.

Karty pomocy

Karty pomocy

Karty są zróżnicowane – te z zestawu początkowego są słabe. Mają z reguły 0 lub 1 punkt wpływu i pojedyncze punkty zwycięstwa. Służą w zasadzie po to, by je wymienić i odrzucić (przypomnę, że każda odrzucona karta też daje 1 PZ). Dopiero karty, które pojawiają się jako nagrody są mocniejsze, zwykle jednak dają albo dużo punktów zwycięstwa, albo dużo siły. Te, które mają silny efekt (np. zabójca) pod względem siły bywają słabsze. W trakcie gry musimy podejmować decyzje kiedy zacząć odrzucać te silne karty (ale dające 1 lub 2 PZ) na korzyść słabszych, ale dających 3 czy 4 punkty. W ostatniej rundzie? A może już w przedostatniej? Powstają też dylematy – skupić się explicite na punktach czy spróbować wykonać misje (to ryzyko, bo można nie uzyskać przewagi). Dylematy pojawiają się już podczas pierwszej rundy (zwykle jest to wtedy wybór pomiędzy siłą a efektem z karty) i zdarza się nawet niektórym graczom zamulać.

Miasto szpiegów to ciekawa gra. Jest tu miejsce na blef i przewidywanie, ale jest to rozciągnięte w czasie. To  nie jest zwykłe wyłożenie karty i „ups, nie powiodło się” (jak choćby w recenzowanym wczoraj przeze mnie Pocket Imperium). Tu mam poczucie, że wciąż nad czymś panuję, mogę na bieżąco zmieniać taktykę, wykładam tych kart kilka i tak naprawdę moje decyzje zależą od decyzji pozostałych graczy. A odkrywaniu kart towarzyszą nie lada emocje.

Gra daje dużo satysfakcji pod warunkiem, że gracze utrzymują wyrównany poziom. Jeśli jednak ktoś odpadnie na początku, bądź wyrwie się do przodu może być trudno nadrobić straty. Oczywiście wszystko jest jeszcze możliwe, w końcu to licytacja trochę na ślepo, ale jednak wraz ze świadomością posiadania dużo słabszej ręki spada poziom frajdy a wzrasta poczucie niemocy. Niemniej, większość partii jakie rozegrałam było dość wyrównane (taki przypadek odstającego gracza trafił mi się chyba tylko raz).

Czas na krótkie podsumowanie:
+ dobrze napisana instrukcja, proste zasady, czytelna ikonografia
+ bardzo dobra jakość wykonania
+ ładne grafiki
+ sporo decyzji do podjęcia
+ wysoka regrywalność
+ dobra skalowalność
+ krótki setup gry
+ niewielka losowość, która bardziej pomaga (regrywalność) niż szkodzi (wpływ na zwycięstwo)
– możliwe niewielkie przestoje – choć z reguły jednak gracze sobie z tym radzą
– zdarza się, że ktoś odpadnie w jedną lub drugą stronę i może to być frustrujące, bo trudno jest nadrobić straty

Summa summarum to całkiem udana pozycja rodzinna, nie za długa, ale też nie za krótka. W sam raz na niedzielne popołudnie.

Miasto szpiegów: Estoril 1942
Autor: Gil d’Orey, Antonio Sousa Lara
Liczba graczy: 2–4
Czas gry: 45–60 min
Wiek: 10+

*) Kabaret OT.TO „Stirlitz i Kloss”



Dziękujemy firmie Rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (7.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings