Home / Recenzje / Dodatki / Patronat GF: Kingdomino – Era Gigantów

Patronat GF: Kingdomino – Era Gigantów Recenzja

Kingdomino to moja ulubiona gra. Cenię ją sobie za prostotę zasad oraz za świetne wykonanie. Samo budowanie królestwa – jak to budowanie, ale mechanizm wyboru płytki (jeśli zdecyduję się na „lepszą” płytkę, w następnej turze będę mieć mniejszy wybór) jest tak dobry, że zachwyca mnie swoją elegancją wciąż i niezmiennie.

Budowanie królestwa (a właściwie to odkrywanie, jesteśmy bowiem królem, który wybiera się na podbój i poszukiwanie nowych terenów aby przyłączyć je do swej posiadłości) – mimo, że robię to już od dawna – wcale takie proste nie jest i nadal zdarza mi się popełniać błędy.

Kiedy mam dłuższą przerwę to właśnie Kingdomino – nie Queendomino – jest grą pierwszego wyboru, choć Queendomino jest świetne i daje więcej możliwości kombinowania. Po Qeendomino sięgam, gdy nacieszę się już i zapoznam nowych graczy z Kingdomino.

Era Gigantów

To dodatek zarówno do Kingdomino jak i Queendomino. Oczywiście polecam najpierw zagrać w tę pierwszą grę, ale w Qeendomino też będzie się świetnie spisywał. To dwa w jednym. Dostajemy dodatkowe kafle terenu – 6 z gigantami oraz 6 ze stópkami. Kiedy dokładasz kafel z Gigantem do swego królestwa (a przypomnę, że zdobyty kafel mamy obowiązek dołożyć, o ile mamy taką możliwość – nawet jeśli będzie to dla nas niekorzystne) otrzymujesz w pakiecie figurkę Giganta, którą musisz postawić na wybranej koronie. Dopóki Gigant na niej stoi – jest ona nieaktywna i nie przyniesie punktów na koniec gry. Jako przeciwwagę mamy też płytki ze śladami stóp – w tym przypadku możesz przekazać swojego Giganta (pod warunkiem, ze go masz w swoim królestwie) dowolnemu innemu graczowi.

Giganci są bardzo fajnym urozmaiceniem, podkręcają atmosferę, czasem frustrują, choć najczęściej zdobywanie ich nie boli aż tak jakby się wydawało. Zwykle jednak mamy w swoim królestwie takie mniej punktujące korony i to zwykle na nich lądują Giganci. Jeszcze mniej bolą w Queendomino, w którym sporo punktów można zdobyć za budynki. Jedyne co mogę zarzucić to wykonanie. Jest ładne, tylko dlaczego oni są tacy … gigantyczni? ;) IMHO w zupelności wystarczyłby mały meepelek, akurat taki, żeby przesłonić jedną koronę, no ale wtedy to nie byłby Gigant? mam rację? ;)

Płytki celów

Drugim rozszerzeniem jaki dostajemy to płytki celów. Dwie z nich są już znane: dodatkowe punkty za zamek w środku królestwa, oraz za wykorzystanie wszystkich zdobytych płytek (królestwo bez dziur). Do tego dochodzą jeszcze punktowania za pola określonego rodzaju otaczające zamek lub na narożnikach. A także pewne układy koron (np. co najmniej trzy korony w jednej linii).

Na początku każdej rozgrywki losujemy dwie płytki. Najczęściej trafiają się te z polami terenu wokół zamku i w narożnikach (w sumie jest ich aż 12, więc duże prawdopodobieństwo, że losując, wylosujecie właśnie te). Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej. Bo płytka płytce nie równa. O wiele więcej punktów można sobie nabić z płytki, która premiuje tereny wokół zamku (mimo, że zamykamy sobie tym samym dostęp do jokera, przynajmniej częściowo) niż z płytki premiującej narożniki. Dużo ciekawszym wymaganiem jest też premiowanie terenów bez koron, albo korony ulożone w linii. Z jednej strony takie niezbalansowanie nie ma żadnego wpływu na rozgrywkę (bo cele są wspólne), z drugiej jednak strony czuć gdy gramy, że któryś cel lepszy, któryś gorszy i w zasadzie wylosowanie takiego „gorszego” nie podkręca rozgrywki jakoś znacząco.

To już znamy z Kingdomino – bez dziur / zamek na środku

Te cele też są ciekawe: bez koron, zamek w narożniku i korony w linii

Punkty za otoczenie zamku

oraz punkty za tereny narożne – IMHO najsłabsze cele

Dlaczego by nie w piątkę?

W Erze Gigantów dostajemy też dodatkowy zamek aby móc się bawić w 5 osób – a ponieważ gra jest szybka i na tyle mało skomplikowana, że nie generuje przestojów – to rozszerzenie rozgrywki do 5 graczy jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Na uwagę zasługuje lekka zmiana w rozkładaniu płytek. Do tej pory bowiem nadmiarowe płytki odrzucaliśmy na początku gry – teraz zawsze rozkładamy 5 przy czym przy 4 graczach odrzucamy środkową, a przy 3 drugą i czwartą. Na początku wydawało mi się to dziwne, ale po pierwszej rozgrywce przyznałam temu rację – to o wiele bardziej efektywny i po prostu lepszy sposób, tym bardziej, że widzimy co odrzucamy.

Giganci i piąty zameczek

Wieża Gigantów

A teraz się przyczepię. Do wieży. W pudełku oprócz tego dobra dostajemy podajnik do płytek (który jednocześnie robi za pudełko w pudełku – w nim bowiem przetrzymujemy kafelki, zamki i piony). No więc on jest tu zupełnie zbędny. Ładny, owszem, nie powiem. Ale kompletnie niefunkcjonalny. Wyciąganie płytek z niego trwa wieki (im więcej płytek tym jakoś trudniej jest je wyciągnąć) a po prawdzie o wiele efektywniej jest zostawić płytki w pudełku i wyciągać je z pudełka albo po prostu ułożyć w stosik i stąd je pobierać. Ot, łatny ale niepotrzebny gadżet. Ale może to ja nie umiem z niego korzystać? Jeśli macie inne doświadczenia z wieżą gigantów to piszcie…

Summa summarum

Giganci są bardzo fajnym rozszerzeniem i jeśli lubisz serię Kingdomino, to warto ich nabyć. Tym bardziej, że jak pominąć podajnik, to cały dodatek da się zmieścić (choć z ledwością) w pudełku Kingdomino. W Queendomino tego nie próbujcie.

A tak się mieści razem z KingdominoGrę Era Gigantów kupisz w sklepie

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Dziękujemy firmie FoxGames za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Kamienna mandala – czysta logiczna abstrakcja

Kamienna mandala to bardzo ładnie i solidnie wykonana gra. Jeśli chodzi o samą mechanikę - jest elegancka, daje spore pole do kombinowania, ale jednocześnie nie przytłacza. W naturalny sposób Kamienna mandala wywołuje skojarzenie z Azulem - jest jednak od niego prostsza, choć satysfakcja z gry jest porównywalna. Z czystym sumieniem polecam graczom rodzinnym.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap