Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry imprezowe | Odjechane Jednorożce – urocze, a wredne

Odjechane Jednorożce – urocze, a wredne Recenzja •••
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Wyobraźmy sobie, że mamy odpowiedzieć na pytanie: Jakie są jednorożce? Większość z nas zacznie od określeń: urocze, magiczne, piękne, kochane. Ci, którzy mają już za sobą rozgrywkę w Odjechane Jednorożce, dorzucą do tego: zabójcze, bezwzględne, niszczycielskie i wredne. Jak to możliwe? Gra wydawnictwa Rebel łączy w sobie (zgodnie z opisem na jej pudełku) jednorożce oraz totalną destrukcję, ale nie tylko. Ta niewielka karcianka to kawał fantastycznej rozrywki, z mnóstwem negatywnej interakcji. Dawno nie spotkałam tak wrednej gry i choć może się wydawać inaczej, jest to z mojej strony komplement :)

Pokaż kot…jednorożcu, co masz w środku

Odjechane Jednorożce mieszczą się w niewielkim pudełku. Muszę powiedzieć, że bardzo mi się ono podoba. Białe tło w połączeniu z kolorowymi grafikami prezentuje się ładnie i estetycznie. Ciekawym rozwiązaniem jest też zamknięcie na magnes. Ogromnym plusem jest dla mnie to, że rozmiar opakowania dostosowany jest do jego zawartości. Zjawisko przechowywania powietrza, które występuje w przypadku wielu planszówek, bardzo mnie drażni. W pudełku pozostawiono nieco miejsca na dodatki, co również jest sporym plusem.

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy 135 karty wypełnione ładnymi i kolorowymi grafikami. Są one też przejrzyste, co ułatwia grę. Jeśli chodzi o ich wykonanie, to uważam, że karty powinny być nieco grubsze. Wewnątrz znajduje się także instrukcja, która jest moim zdaniem największą wadą gry. O ile merytorycznie stoi ona na nie najgorszym poziomie (dodałabym do niej kilka informacji, o czym będę wspominać później), to jej format jest dla mnie zupełnie niezrozumiały. Nie zachwyca ona wyglądem, a odszukanie w niej konkretnej zasady (mimo że instrukcja jest krótka), nie należy do najłatwiejszych zadań.

Format instrukcji nie zachwyca

Przygotowanie

Rozłożenie gry zajmuje zaledwie chwilę. Rozpoczynamy od przygarnięcia jednorożka. Do wyboru mamy aż 13 maluchów. Każdy z nich jest oryginalny, uroczy i kolorowy. Umieszczamy stworzonko przed sobą, w obszarze gry, który będziemy nazywać stajnią. Resztę kart kładziemy na środku stołu. Talia ta będzie nazywana żłobkiem. Musimy jeszcze potasować karty z czarnym rewersem i rozdać każdemu po 5 z nich. Gracze otrzymują też kartę pomocy. Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która najbardziej przypomina jednorożca… Czyli ta, która jest najbardziej kolorowo ubrana.

Zasady gry

Tura gracza składa się z 4 faz:

Rozpoczęcie – W tym momencie aktywować można niektóre efekty na kartach jednorożców w naszej stajni. Jeśli nie zrobimy tego w tej fazie, później nie będziemy mieli już możliwości ich wykorzystania.

Dobranie karty z talii

Faza akcji – Zagrywamy kartę z ręki lub dociągamy kolejną z talii. Możemy w tej części gry dołożyć jednorożca do swojej stajni, rzucić ulepszenie lub karę na wybranego gracza lub użyć magii.

Odrzucenie kart – limit kart na ręce to 7. Jeśli mamy ich więcej, musimy w tym momencie odrzucić ich nadmiar.

Trzyosobowa rozgrywka

Gracze wykonują swoje tury zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak długo, aż komuś uda się zebrać w swojej stajni 7 jednorożców w przypadku 2-5 graczy lub 6, jeśli w rozgrywce uczestniczy 6-8 osób. Po burzy mózgów z współgraczami, przewertowaniu instrukcji oraz przejrzeniu licznych wątków na forach internetowych stwierdzam, że jednorożki są brane pod uwagę w ustalaniu zwycięstwa. Jest to informacja, która jest niezwykle istotna, a zarazem budzi sporo wątpliwości. Niestety autorzy gry nie zawarli jej wyraźnie w instrukcji. Jest to moim zdaniem spore niedopatrzenie.

Jeśli przed skompletowaniem wymaganej drużyny jednorożców wyczerpie się talia, wygrywa ten z graczy, który posiada ich najwięcej. W przypadku remisu należy zliczyć litery z nazw stworzeń. Osoba z większą ich liczbą zostaje zwycięzcą. Jeśli i to nie rozstrzyga remisu, wszyscy gracze ponoszą porażkę.

W grze Odjechane Jednorożce występuje 5 rodzajów kart:

Jednorożce – Wśród nich wyróżniamy: jednorożki, jednorożce zwyczajne i magiczne. Pierwsze możemy otrzymać wyłącznie ze żłobka. Pozostałe trafiają do nas z talii kart. Tylko magiczne jednorożce posiadają specjalne umiejętności – jednorazowe, stałe lub takie, które wymagają aktywowania.

Magia – Jednorazowe efekty, aktywowane w momencie wyłożenia karty.

Ulepszenia – Stałe, pozytywne efekty, przypisane do stajni danego gracza.

Kary – Stałe, negatywne efekty, działające na stajnie gracza, w której się znajdują.

Riposty – Blokują zagranie dowolnej karty. Gracze mogą przerzucać się ripostami tak długo, aż komuś ich zabraknie.

Wariant dwuosobowy

Kompletowanie jednorożców w dwie osoby toczy się na takich samych zasadach, jak rozgrywka dla większej liczby graczy, ale przygotowanie do niego trwa nieco dłużej. Dla zachowania odpowiedniego balansu autor gry zaleca, by przed rozpoczęciem odłożyć do pudełka kilkanaście kart. Kolejną zmianą jest to, że gracze rozpoczynają nie tylko z 5 losowymi kartami, ale też z jednym „Rżeniem”. Niestety w instrukcji Odjechanych Jednorożców nie znajdziemy informacji jak skompletować poprawnie talię w rozgrywce dwuosobowej. Odsyła nas ona do anglojęzycznej strony internetowej, która dla wielu osób może nie być zbyt pomocna. Żeby dowiedzieć się, jakie karty powinniśmy usunąć, najlepiej zajrzeć na stronę sklepu Rebel. Znajdziemy tam zasady rozgrywki dwuosobowej. Biorąc pod uwagę fakt, że obejmują one zaledwie kilka wytycznych, dziwię się, że wydawca nie pokusił się o dołączenie ich do instrukcji gry.

„Rżenie”, czyli riposta doskonała.

Wrażenia

Jak widać, zasady Odjechanych Jednorożców są bardzo proste. Można je wytłumaczyć w 3 minuty i nawet niezbyt doświadczeni gracze będą w stanie je szybko przyswoić. Gra wydawnictwa Rebel pomimo banalnych zasad, daje mnóstwo możliwości kombinowania. Zdarza się, że podczas rozgrywki gracze muszą porządnie się zastanowić, by rozpatrzyć poprawnie łańcuchy efektów, które powstają w wyniku wykładania kolejnych kart. Choć początkowo wydawały mi się one zbędne, niezwykle użyteczne są definicje, które możemy znaleźć w pomocy gracza. Precyzują one pojęcia użyte w opisach efektów, takie jak „Poświęcenie” lub „Kradzież”. Na niewielkich kartach mieszczą się właściwie wszystkie reguły gry i, zwłaszcza na początku rozgrywki, są one bardzo przydatne.

Gra stworzona i zilustrowana przez Ramy’ego Badiego przeznaczona jest dla 2-8 graczy. Czas rozgrywki szacowany jest na ok. 30-45 min. Muszę przyznać, że zarówno w mniejszym, jak i większym gronie, tytuł ten sprawdza się znakomicie. Rozgrywka dwuosobowa bywa nieco bardziej przewidywalna, choć i tak dostarcza mnóstwo zabawy. Czasami trudno jest powstrzymać przeciwnika przed zwycięstwem, jeśli nie trafimy na właściwe karty, co bywa frustrujące. Jest to konsekwencją losowości, którą trudno wyeliminować w grach karcianych.

Im więcej graczy, tym trudniejsza, ale i bardziej zacięta oraz zabawna jest rozgrywka. Już przy trzech osobach mamy aż dwóch oponentów, którzy patrzą nam na ręce. Możemy być pewni, że bez wahania zniszczą nasze jednorożce, jeśli zbytnio zbliżymy się do zwycięstwa. Przy ośmiu graczach o wygraną jest piekielnie ciężko i koniecznie trzeba kontrolować zmniejszającą się w szybkim tempie talię kart.

Odjechane Jednorożce sugerowane są jako gra dla osób powyżej 14 roku życia. Może to zaskoczyć wielu graczy. Dlaczego kolorowa, bajeczna karcianka ma aż tak wysoki próg wiekowy? Domyślam się, że odpowiedzią są dwa słowa: negatywna interakcja. W grze wydawnictwa Rebel jest jej mnóstwo. Odjechane Jednorożce to nie tylko znakomita strategiczna karcianka, ale też doskonały sposób na skłócenie przyjaciół, zerwanie więzi rodzinnych i rozpoczęcie separacji w zgodnym do tej pory związku. Jak wiadomo, Monopoly od lat nosi tytuł najbardziej destrukcyjnej gry, niszczącej relacje międzyludzkie, jednak myślę, że Odjechane Jednorożce mogą z powodzeniem walczyć o miejsce na podium w tej kategorii.

Magiczne jednorożce

Na emocjonującą, ciekawą rozgrywkę w Odjechanych Jednorożcach składa się wiele czynników. Poza wspomnianą już przeze mnie negatywną interacją, dużą przyjemność daje też możliwość tworzenia łańcuchów efektów kart (w naszym domu nazywanych „Pam, pam, pam”). Dobrze przemyślany ruch może spustoszyć stajnie innych graczy, wzbogacić nas o dodatkowe stworzenia i karty, czy też wprowadzić sporo zamieszania, zamieniając np. wszystkie jednorożce konkurenta w pandy. Możliwości kombinowania, przeszkadzania i pozyskiwania magicznych istot jest naprawdę mnóstwo. Dodatkową zaletą gry są zabawne nazwy kart (np. riposta „Rżenie”) i świetnie do nich pasujące ilustracje. Autor gry wspiął się na wyżyny kreatywności, tworząc jednorożce, o jakich nikt inny by nie pomyślał.

Wydawnictwo Rebel już zapowiedziało, że na polskim rynku pojawią się dodatki do gry. Jest to bardzo dobra nowina dla fanów tego tytułu. Już podstawka daje mnóstwo radości z grania, ale myślę, że autor Odjechanych Jednorożców nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i dzięki dodatkom uczyni grę jeszcze bardziej zaciętą i emocjonującą. Zdecydowanie polecam ten tytuł zarówno początkującym, jak i zaawansowanym graczom.

Plusy:

– Proste zasady

– Możliwość tworzenia łańcuchów efektów

– Mnóstwo negatywnej interakcji

– Ładne i zabawne ilustracje oraz opisy kart

– Wielkość pudełka dostosowana do zawartości

Minusy:

– Format instrukcji

– Brak kilku istotnych informacji w instrukcji

– Zbyt cienkie kartyGrę Odjechane Jednorożce kupisz w sklepie


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings