Ark Nova – zbuduj zoo co się zowie! [Współpraca reklamowa z Portal Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 9 minut

Ark Nova okładkaTrudno powiedzieć, co zadecydowało o tym, że poziom hypu, dotyczący tego właśnie tytułu osiągnął tak monstrualne rozmiary. Chwytliwa, bardzo ostatnio popularna tematyka zwierzątek? A może fama, że nowość wydawnictwa Portal Games będzie tak zwanym “killerem Terraformacji Marsa”? Niezależnie od przyczyny, jedno jest pewne. Ark Nova to bez wątpienia najbardziej oczekiwana premiera tego roku wśród gier planszowych. Wiem już, dlaczego. I chętnie się wiedzą tą z Wami podzielę.

Ark Nova to karciana gra ekonomiczna, łącząca znane i lubiane przez miłośników euro mechaniki. Kupowanie i zagrywanie kart, kompletowanie zestawów, budowanie silniczka, tworzenie łańcuchów zależności pomiędzy akcjami, zabudowywanie planszetki heksami, odblokowywanie i korzystanie z bonusów… W Ark Nova znajdziemy to wszystko i wiele więcej. Podczas gry wcielimy się w zarządcę ZOO. Aby zadbać o optymalny rozwój naszego ogrodu, musimy podejmować liczne, często trudne decyzje. Umiejętne gospodarowanie gotówką, tworzenie nowych wybiegów i zapełnianie ich zwierzętami, wspieranie projektów ochrony przyrody, zdobywanie sponsorów – to tylko niektóre zadania, które czekają na nas w tytule Mathiasa Wigge. Osoba, która najlepiej poradzi sobie z czekającymi na nią wyzwaniami, wyprzedzając konkurentów w wyścigu po atrakcyjność i reputację, a do tego wspierając najskuteczniej działania na rzecz ochrony przyrody, zostanie zwycięzcą.

Rzut oka na to, co w grze Ark Nova najważniejsze - karty

Rzut oka na to, co w grze Ark Nova najważniejsze – karty

Wygląd i wykonanie

Potężne, prostokątne pudło gry Ark Nova wypełnione jest po brzegi komponentami. Próżno w nim szukać wypraski. Zamiast niej wydawca postawił na dwa plastikowe organizery, mieszczące większość płytek i żetonów. Wewnątrz znajdziemy jeszcze sporych rozmiarów planszę, wspólną dla wszystkich planszetkę stowarzyszenia, 8 dwustronnych planszetek graczy, drewniane znaczniki w czterech kolorach, znacznik przerwy i wreszcie karty. Dużo kart. Wyjaśnienia, jak skorzystać z tych wszystkich elementów, aby wybudować najlepsze ZOO, możemy szukać w dwudziestostronicowej instrukcji, glosariuszu i przeglądzie ikon, występujących w grze.

Jeśli chodzi o wykonanie, Ark Nova stoi na dobrym poziomie. Większość jej komponentów jest moim zdaniem wystarczająco solidna. Wyjątkiem są cieniutkie planszetki graczy, które aż proszą się o wymianę na grubszy model lub zalaminowanie. Okładka nowości Portalu przyciąga spojrzenie ładną grafiką, przedstawiającą kilka gatunków zwierząt, które możemy zaprosić do naszego ZOO. Jak pod tym względem prezentują się elementy gry? Plansze, planszetki, żetony i płytki wyglądają dość surowo. Ich zaletą jest jednak dobra czytelność oraz to, że znajdziemy na nich przypominajki o zasadach. W grze występuje kilka rodzajów kart. Wszystkie są ozdobione prawdziwymi zdjęciami. Szata graficzna, choć nie powala, jest spójna i estetyczna.

Pochwalić muszę też jakość instrukcji. Choć znajdziemy w niej mnóstwo bloków tekstu, co może na początku odstraszać, jest on bardzo dobrze zredagowany. Reguły są też zilustrowane przykładami, które ułatwiają ich zrozumienie. Znajdowanie odpowiedzi na nurtujące nas w czasie gry wątpliwości zajmuje niewiele czasu. Poszukiwanie przyspiesza spis treści oraz liczne odnośniki do innych stron, zawierających opis reguł, dotyczących danego zagadnienia. Podczas gry dużo bardziej jednak niż sama instrukcja, przyda się nam przegląd ikon, a także glosariusz. Drugi z nich przypomina najważniejsze zasady ogólne, wyczerpująco omawia projekty ochrony przyrody, zdolności zwierząt, sponsorów, czy też zaawansowanych map ZOO.

Set up

Przygotowanie rozgrywki zajmuje kilka minut. Najpierw rozkładamy na stole planszę główną i stowarzyszenia. Następnie umieszczamy w odpowiednich ich miejscach karty, żetony oraz znaczniki. Każdy gracz otrzymuje planszetkę, która reprezentować będzie jego ogród zoologiczny, komponenty w swoim kolorze, zestaw kart akcji, 8 kart ZOO (z których zostawiamy połowę, a resztę odrzucamy) i 2 punktacji końcowej. Grę rozpoczynamy z gotówką o wartości 25 oraz jednym dostępnym pracownikiem.

Zarządzanie ZOO

Do gry będziemy używać wspólnej planszy, z której, podobnie jak z naszej ręki, możemy kupować karty. Podczas każdej tury wybieramy jedną z pięciu akcji, a następnie realizujemy opisaną na niej czynność z mocą uzależnioną od jej pozycji w rzędzie poniżej naszej planszetki. Karty te pozwalają na wykonanie różnorodnych czynności. Możemy dzięki nim postawić nowy wybieg, umieścić w nim zwierzęta, zdobyć sponsorów, wziąć udział w projekcie ochrony środowiska lub podjąć współpracę z jednostkami naukowymi i innymi ogrodami zoologicznymi, rozsianymi po obszarze całego świata. Każde działanie pociągnie za sobą szereg konsekwencji, np. odblokowywanie dodatkowych źródeł dochodu, aktywowanie jednorazowych akcji lub zapewnienie stałych bonusów. Rozgrywka toczy się do momentu, gdy któremuś z graczy uda się minąć swoimi znacznikami na dwóch przeciwnie zorientowanych torach punktacji.

Wrażenia

Grze Ark Nova w zaledwie kilka miesięcy po swojej światowej premierze udało się już zdobyć serca tysięcy użytkowników portalu BGG. W momencie pisania tego tekstu znajduje się ona na 7. miejscu rankingu najlepszych gier planszowych, wyprzedzając takie klasyki wśród gier ekonomicznych, jak Great Western Trail czy Projekt Gaja. Do wspomnianej Terraformacji Marsa brakuje jej zaledwie dwóch oczek.

Ark Nova – czy rzeczywiście nowa?

Co sprawiło, że tytuł ten wzbudził tak wielki entuzjazm wśród graczy? Ark Nova to bez wątpienia kawał dobrego, solidnie wydanego euro, o atrakcyjnej, lub przynajmniej neutralnej dla większości osób tematyce. Co ciekawe gra ta pod względem technicznym nie wprowadza absolutnie nic nowego. Jej autor sięgnął po mnóstwo znanych i lubianych przez euro graczy mechanik i połączył je w taki sposób, że choć podczas pierwszej rozgrywki wielokrotnie przychodziła mi do głowy myśl, że tę mechanikę znam z jednej planszówki, a ta pojawiła się w drugiej, to zupełnie nie miałam poczucia powtarzalności. Dlaczego? Ponieważ w czasie gry zbyt wiele się działo.

Euro na bogato
Na początku mamy 4 karty i to na nich musimy zacząć budować nasz silniczek.

Na początku mamy 4 karty i to na nich musimy zacząć budować nasz silniczek.

Jeśli macie za sobą kilkadziesiąt partii w najbardziej znane gry strategiczne, to jesteście już zaznajomieni z pewnością z większością mechanik występującej w nowości Portalu. Najważniejszą z nich jest zastosowanie kart akcji, które z upływem czasu od ich ostatniego użycia stają się coraz mocniejsze, a których wartość można jeszcze podrasować znacznikami. Nie mniej ważne jest też budowanie silniczka poprzez wykładanie kart przynoszących nam m.in. stałe efekty, jednorazowe profity oraz dochód stały. Przesuwając się na trzech torach, możemy zgarniać też bonusy, np. wzmocnić kartę akcji lub odblokować kolejnego pracownika. Jeśli o nich zaś mowa, warto ich wysyłać na planszetkę stowarzyszenia, po to, żeby wziąć udział w wyścigu o realizację celów z kart projektów ochrony środowiska, co da nam punkty, czy też nawiązać współpracę z uniwersytetami i ogrodami zoologicznymi z innych kontynentów. Te zaś umieszczamy na planszetce, często otrzymując dzięki temu kolejne bonusy. Nie można też zapomnieć o klasycznej układance na mapie naszego ZOO, gdzie stawiamy budynki takie jak kiosk, pawilon i oczywiście wybiegi, które zapełniamy zwierzakami. Wszystko te czynności wykonujemy, mając w pamięci karty punktacji końcowej, posiadających np. warunek zebrania zestawu kilku symboli….

Jak widzicie, w grze Ark Nova dzieje się bardzo wiele. I choć rozgrywka toczy się na ostatecznie bardzo prostych zasadach, to jednak samą grę oceniłabym jako pozycję średniej ciężkości ze sporym plusem. Z jednej strony budowanie własnego ZOO i zapełnianie go zwierzakami to czysta przyjemność, dająca realne poczucie tworzenia czegoś. Z drugiej strony rozgrywka wymaga od graczy ciągłego podejmowania decyzji, które do najłatwiejszych zazwyczaj nie należą. W grze Ark Nova istnieje mnóstwo ścieżek do zwycięstwa. Warto podkreślić, że nie jest to planszówka, w której możemy na początku założyć sobie, którą z nich będziemy podążać. Dlaczego? Z powodu wcale nie tak dużego, jak np. w Terraformacji Marsa dociągu kart.

Plany są po to, żeby je zmieniać

Grę rozpoczynamy z czterema kartami. Możemy na nich znaleźć zwierzęta, sponsorów lub projekty ochrony przyrody. Najważniejszym, co należy zrobić na tym etapie gry, jest zarysowanie koncepcji zbudowania silniczka. Nie ma znaczenia, co się nam dostało, ponieważ z każdego układu kart można coś ciekawego wykombinować. Alternatywą jest ich odrzucenie, sprzedanie lub podłożenie pod inne karty w wyniku korzystania ze zdolności specjalnej niektórych zwierząt. Podczas gry w Ark Nova warto mieć otwarty umysł i nasz plan zmieniać, optymalizować, albo w rzadszych przypadkach rzucać go w diabły, by podążyć za nową, bez wątpienia wygrywającą strategią. Istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest limit kart. Możemy ich mieć na ręce bowiem tylko 3 lub 5 po zdobyciu odpowiedniego uniwersytetu. Podczas gry możemy ich mieć więcej, jednak gdy nadejdzie czas przerwy (wywoływanej wspólnie przez graczy poprzez wybieranie konkretnych akcji), musimy odrzucić ich nadmiar. I to czasem boli.

Ark Nova zmienna jest

W pudełku gry znajdziemy potężną talię unikatowych kart. Na bardzo dobrą regrywalność gry Ark Nova wpływają też planszetki graczy w trzech wersjach, (w jednej z nich są one asymetryczne), różne żetony bonusów i karty projektów ochrony przyrody, które wchodzą do gry. Nie bez znaczenia jest również konieczność współdzielenia z przeciwnikami planszetki stowarzyszeń, z której inni mogą zabierać np. upatrzone przez nas uniwersytety. Wszystko to sprawia, że każda rozgrywka wygląda zupełnie inaczej.

Klimat ZOO? Wyczuwalny

Nowość Portalu to tytuł, który nie tyle klimatem, co mechaniką stoi. Owszem, podczas gry realnie zapełniamy ZOO wybiegami, a te mieszkańcami, co jest bardzo dobrym przełożeniem tematu na planszę i mamy po rozgrywce uczucie satysfakcji z tego, co stworzyliśmy. Z drugiej jednak strony umiejętności poszczególnych zwierząt oraz bonusy, które dostajemy podczas wykonywania poszczególnych akcji i przesuwania się po torach są zupełnie abstrakcyjne. O tym, że nie musi tak być, przekonać się można sięgając po Terraformację Marsa, którą uważam za jedną z najbardziej klimatycznych gier strategicznych (walisz asteroidę na sąsiada, palisz mu roślinki – czysta logika!). Muszę jednak powiedzieć, że średni klimat nie jest to dla mnie dużą wadą, choć za to właśnie obniżyłam swoją ocenę tego tytułu. Ogromnym plusem jednak jest to, że na kartach oprócz nazwy każdego zwierzaka, znajdziemy tej jego łacińską wersją, a także kategorię w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, a więc możemy tu mówić o wartości edukacyjnej.

Wyścig po chwałę
Planszetka stowarzyszeń w grze Ark Nova to arena, na której rozgrywa się wyścig między graczami.

Planszetka stowarzyszeń to arena, na której rozgrywa się wyścig między graczami.

Podobnie jak w wielu innych grach strategicznych, w Ark Nova interakcji jest niewiele. Niby ścigamy się po torach, możemy podbierać sobie znaczniki, wykupywać karty, a czasem nawet zaszkodzić swojemu przeciwnikowi korzystając z umiejętności zagranego zwierzaka, ale jednak głównie będziemy się skupiać na swoim poletku. Warto jednak zaznaczyć, że początkowo szybkie tury graczy z czasem znacznie się wydłużają. A im dalej w… ZOO, tym lepiej śledzić ruchy przeciwników, choćby po to, aby wyjątkowo wyszukanym łańcuszkiem kombosów nie doprowadzili do zaskakującego nas końca gry.

Zapraszamy do ZOO

Optymalny skład do gry Ark Nova to moim zdaniem 2 lub 3 osoby. Nawet przy niepełnej liczbie graczy trzeba na pierwsze rozgrywki zarezerwować sobie około 2 godzin. W pełnym składzie budowa ZOO może trwać jeszcze dłużej, przy czym na czas gry niemałe znaczenie ma to, czy nasi współgracze mają tendencję do długiego rozkminiania swoich ruchów oraz z których map korzystamy. Nie ma też wtedy właściwie sensu planowanie z dużym wyprzedzeniem np. kupowania karty, ponieważ sytuacja na rynku zmienia się dużo bardziej dynamicznie, dużo trudniej jest też pilnować poczynań współgraczy.

Jeśli jesteście osobami, które praktykują gry solo, zdecydowanie powinniście wypróbować grę Ark Nova. W trybie jednoosobowym naszym zadaniem jest ukończenie ogrody zoologicznego (minięcie się znacznikami) w 27 rundach. Automa, która nam towarzyszy działa w oparciu o bardzo prostą w obsłudze płytkę i wymaga minimum uwagi, co jest dla mnie bardzo dużą zaletą.

Killer? Niekoniecznie

Terraformacja Marsa to moja ulubiona gra. I dlatego w recenzji tytułu, który tak często zostaje z nią zestawiony, nie mogą nie pokusić się o ocenę tego, czy rzeczywiście porównanie to jest zasadne i czy Ark Nova ma szansę wyprzeć kultową już planszówkę z serc i umysłów graczy.

Obie gry mają kilka punktów wspólnych, jednak różni je tak wiele, że w mojej ocenie porównywanie ich jest całkowicie bezcelowe. Opinię tę wzmacnia dodatkowo fakt, że moim zdaniem są one przeznaczone dla zupełnie innej grupy graczy. Do Terraformacji Marsa mogę zaprosić osobę, która ma za sobą choćby kilka partii w klasyczne, rodzinne planszówki. Ba! Mogę nawet zgodzić się na frustrujące tłumaczenie zasad w trakcie, ponieważ w tym przypadku da się to ogarnąć. Osoby zasiadające po raz pierwszy do gry nie zdobędę stu punktów, ale sobie jakoś poradzą.

W Ark Nova sytuacja wygląda diametralnie różnie. Gra ta została stworzona z wielu niezbyt trudnych samych w sobie mechanik, których połączenie jest jednak na tyle wymagające, że próg wejścia znacznie się zwiększa. Mnogość małych zasad, dużo wolniejszy dociąg kart, konieczność podejmowania o wiele bardziej złożonych decyzji i wielość kroków prowadzących do zagrania karty, sprawiają, że gra ta jest dużo trudniejsza, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Ark Nova zdecydowanie zostaje w mojej kolekcji.

Ark Nova zdecydowanie zostaje w mojej kolekcji.

Tym, co łączy oba tytuły, jest niemalże identyczny układ ikonek na kartach, mechanizm budowania tableau i kolekcjonowania symboli, aby spełnić wymagania kolejnych z nich. Z różnic warto wymienić jeszcze o wiele ładniejsza szatę graficzną występującej w nowości wydawnictwa Portal Games.

Jakie jest moja opinia co do przyszłości gry Ark Nova? Sądzę, że podzieli sukces Terraformacji Marsa, trafiając do kanonu klasycznych planszówek. Gra bez dwóch zdań jest rewelacyjna, a do tego daje sporo możliwości tworzenia dodatków, czy też pakietów trójwymiarowych budynków. Biorąc pod uwagę obecny hype nie mam wątpliwości, że społeczność graczy przyjmie je z otwartymi rękami. A ja nie tylko się im nie dziwię… będę jedną z nich :)

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości – czy warto?

Ark Nova to rewelacyjna strategiczna gra karciana, która w fantastyczny sposób łączy znane i lubiane mechaniki kultowych gier euro. Świetna tematyka, lekkość rozgrywki, występująca o dziwo pomimo wysokiej trudności decyzji, które należy w jej czasie podejmować, a także uczucie satysfakcji ze stworzonego ZOO (nawet jeśli przegrywamy z wynikiem -8) sprawiają, że jest to tytuł, który gorąco Wam polecam.Grę Ark Nova kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Portal Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (7/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (9.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings