Transformers Shuffle – wojna robotów [Współpraca reklamowa z Cartamundi] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

transformersKiedy po raz pierwszy przeczytałam instrukcję Transformerów pomyślałam „o mój królu, przyjdzie mi grać w wojnę…”. I z pewną taką nieśmiałością, rzucając karty na stół, zapytałam moje znajome dzieci, czy chcą ze mną w nie zagrać, mimo że to wojna (po drodze już szykując argumenty, że to jednak taka nie do końca wojna, bo będzie trochę i decyzyjności, i blefu) – kiedy usłyszałam pełne zapału:  „no pewnie! przecież to TRANSFORMERS, to MUSI być WOJNA!”

Karty terytoriów, o które toczy się wojna

Przykładowe karty terytoriów, o które toczy się wojna

Tranformers to gra dla 2 lub 4 osób na licencji Hasbro z serii Shuffle wydana w sierpniu tegoż roku przez Cartamundi. Przypomnę, że Shuffle to nowatorskie podejście do gier w karty polegające na poszerzeniu ich możliwości o interaktywną zabawę przy użyciu tableta lub smartfona. W tym odcinku będzie więc o walnej bitwie pomiędzy Decepticonami a Autobotami o władzę nad światem.

Karta robota - u góry widoczne są dwie liczby - większa używana jest przy zgodności z kolorami terytorium, mniejsza - gdy tej zgodności nie ma

Karta robota – u góry widoczne są dwie liczby – większa używana jest przy zgodności z kolorami terytorium, mniejsza – gdy tej zgodności nie ma

Zasady gry w pigułce

Każdy gracz otrzymuje talię 13 kart (decepticonów lub autobotów), z których losowo 3 odkłada na bok (nie będą używane). Z pozostałych dziesięciu bierze 5 na rękę a 5 pozostawia w rezerwie. Na środku stołu rozkładane jest 8 kart terytoriów. Aktywny gracz wybiera terytorium, o które będzie się toczyć wojna, a następnie każdy w tajemnicy przed innymi decyduje które z kart (1 lub 2) wystawi do bitwy. Na kartach terytoriów oraz na kartach robotów widnieją kolorowe paski – symbolizują one określone umiejętności. Jeśli karta robota posiada wszystkie kolory użyte na karcie terytorium oznacza to, że w walce o to terytorium siła jego jest określona przez wyższą liczbę – w przeciwnym wypadku robot nie jest w stanie sprostać trudnościom i będzie walczył z mniejszą siłą (niższa z dwóch przedstawionych na karcie liczb). Kiedy wszyscy już zdecydowali się – roboty wykładane są na stół jednocześnie i podsumowywane są punkty siły każdej z drużyn (walka trwa pomiędzy decepticonami a autobotami i nawet jeśli graczy jest 4, to grają oni drużynowo – dwóch graczy kontroluje decepticony i dwóch autoboty). Karty robotów są zbierane (nie wracają na rękę), zwycięska drużyna obejmuje w posiadanie terytorium, a gracze dobierają z rezerwy karty tak aby mieć pięć na ręku. Gra kończy się zwycięstwem jednej z drużyn (lub jednego z graczy, jeśli grają dwie osoby) gdy opanuje ona cztery terytoria.

Przygotowanie do rozgrywki 4-osobowej.

Przygotowanie do rozgrywki 4-osobowej.

Wrażenia

Chylę czoła i biję się w piersi – pierwsze wrażenie było mylne. Daleko temu do popularnej wojny. Po pierwsze zawsze wybieramy z kilku kart –  jeśli na początku zgramy silne karty, na później pozostaną słabsze, po drugie zawsze mamy wybór – wystawić jednego czy dwa roboty – ale jeśli będziemy wystawiać ciągle dwa, to na koniec nie zostanie nam żaden! Po trzecie – możemy blefować (zwłaszcza w wariancie drużynowym kiedy próbujemy się porozumieć ze swoim partnerem) i jednocześnie uważać na blef przeciwnika. Po czwarte w swojej kolejce mamy wpływ na to, o jakie terytorium walczymy,  więc możemy wybrać to bardziej pasujące do naszych kart.

Jednak z drugiej strony – coś w sobie z wojny jednak ma. Musimy dobierać karty najlepiej pasujące do terytorium (bo inaczej nie wykorzystujemy całej siły robota a to się nie opłaca) a wtedy wybór jest zwykle niewielki. Poza tym już tradycyjna losowość w postaci dobierania kart na rękę jest jak najbardziej obecna.

Należy też zauważyć, że przed każdą bitwą odsłaniana jest karta misji. Ona może nam dość istotnie zmienić warunki – np. dodać brakujący pasek do naszego robota, ale też dodać jeden punkt przeciwnikowi. Taka ruletka, ale za to jak bardzo podnosząca adrenalinę w żyłach….

Karty kontroli misji (przykłady)

Karty kontroli misji (przykłady)

Temat wojny za nami – pytanie czy ta wojna jest klimatyczna? Otóż i tak, i nie. Tak – bo to wojna. Wykładasz karty,  wyższe wygrywają, koniec, przed państwem następna tura. Nie – bo równie dobrze mogłaby to być wojna mrówek albo starcie Gajusza Juliusza Cezara z Pompejuszem w połowie I wieku p.n.e. Ja się nie znam na transformerach, ale podstawową ich cechę pamiętam – zdolność przekształcania swoich ciał w inne formy np. pojazdy czy zwierzęta. Otóż tej cechy niestety mechanika zupełnie nie wykorzystuje. Dlatego raczej do wybitnie klimatycznych tej gry nie zaliczę.

Jest to gra zdecydowanie konfrontacyjna (w końcu to wojna), przez niektórych zaliczana do strategicznych, ale ja bym ją raczej nazwała grą blefu. Taktyka co najwyżej może dotyczyć tego czy zgrać się teraz z silnych robotów czy raczej zostawić je na później. Bardziej przyda się pokerowa twarz i umiejętność blefu niż strategiczne myślenie. Trochę przywodzi na myśl Rycerzy i Zamki z serii „Dobra gra w dobrej cenie”

transformers_bladwinstrukcji

Wynik Sofie to 14=9+5
a nie 14=8+6 jak pokazano na obrazku

Wykonanie trzyma poziom – karty są dobrej jakości, ilustracje klimatyczne (tak! to wojenno-abstrakcyjna gra z klimatycznymi grafikami!)  a pudełko mnie po prostu rozczula. Złożoność gry jest niewielka a instrukcja dobrze napisana. Udało mi się jednak znaleźć zabawny błąd w przykładzie zawartym w instrukcji.

Idzie nowe, czyli tablet w dłoń a karty na stół

Przykład ułożenia kart terytoriów wokół tableta. Każde z 8 pól na ekranie odpowiada jednemu z terytoriów.

Przykład ułożenia kart terytoriów wokół tableta. Każde z 8 pól na ekranie odpowiada jednemu z terytoriów.

Skoro to gra Shuffle, to sięgnijmy po aplikację. Rzeczywiście poszerza możliwości – nie tworząc nowej gry a jedynie modyfikując tę dobrze już znaną. Tablet kładziemy na środku stołu układając wokół niego 8 kart terytoriów (instrukcja prowadzi nas krok po kroku podpowiadając jak przygotować grę). Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wgrania do aplikacji swojego imienia przy użyciu mikrofonu – kiedy to my będziemy wybierać terytorium do walki aplikacja wezwie nas po imieniu (obok tradycyjnej grafiki). Stół gry przedstawiony jest w formie radaru, który wykrywa punkty misji odpowiadające określonemu terytorium. I na tym (poza oprawą dźwiękowo-graficzną) polega główna różnica w stosunku do wersji czysto karcianej. W karcianej wersji zawsze odkrywamy kartę misji i rozpatrujemy efekt. W wersji elektronicznej gracz wybierający terytorium wybiera terytorium do którego przypisana jest (lub nie) jakaś misja – efekt jej rozpatrywany jest już po dokonaniu wyboru. A może być nim np. otrzymanie zielonego paska, którego …. nie ma jak wykorzystać. Ale równie dobrze po prostu można wybrać terytorium bez misji, co nie było możliwe w wersji karcianej. I muszę przyznać, że ta wersja tabletowa podoba nam się o wiele bardziej. Ona budowała klimat (którego poza ilustracjami daremnie byłoby szukać w wersji karcianej).

Home rules

W tym miejscu chciałabym się podzielić zasadami nieco zmodyfikowanymi w stosunku do oficjalnej wersji. Po pierwsze o wiele większą frajdę sprawiało nam, gdy wystawialiśmy swoje roboty w sposób jawny co do ich ilości. Wyglądało to tak, że poczynając od gracza aktywnego każdy wykładał na stół zakrytą – jedną lub dwie karty – lub modyfikował swoje wyłożenie (tzn. gdy przychodziła jego kolej mógł wystawić lub wycofać swojego robota) – do momentu, w którym wszyscy gracze jeden po drugim spasowali (tj. nikt już nie chciał dokonywać zmian). Dlaczego to było takie fajne? Dawało bowiem większe pole do popisu jeśli chodzi o blef. Była to swoista próba sił. Próba charakterów. Dawało poczucie, że gracz do końca nad czymś panuje. Zresztą – co tu dużo mówić – to dość naturalne. Dopóki nie rozgorzeje walka przecież zawsze można wystawić lub odwołać wojownika.

Druga modyfikacja to właściwie spostrzeżenie – jeśli nie leży komuś wariant drużynowy a chętnych jest czworo – nic nie stoi na przeszkodzie podzielić karty i zagrać w dwóch zespołach 1-1. Kart terytoriów jest akurat 16, kart kontroli misji aż 20, a talii cztery (po dwie na każdą frakcję). Jedyne co trzeba zrobić to zaplanować akcję dla misji, która pozwala na wymianę wolnego terytorium – można albo zignorować tę misję i pociągnąć (lub nie) nową kartę, albo pozwolić na zmianę strony (karty są dwustronne).  Grane, sprawdzone, działa. Wydaje mi się jednak, że to nie będzie często wykorzystywana opcja (IMHO wariant drużynowy jest ciekawszy) ale nigdy nic nie wiadomo (jak powiadał szewc) i warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje.

Podsumowanie

Plusy:
+ Niewielka złożoność, dobrze napisana instrukcja, prostota zasad
+ Możliwość rozszerzenia gry o aplikację na systemy MacOS i Android
+ Klimatyczne grafiki
+ Dobra jakość wykonania
+ Przyzwoita skalowalność – choć ja preferuję grę drużynową.
+ Niska cena
+ Zadbano o daltonistów – mimo tego, że używane są kolory i przeciętny gracz operuje kolorami, to jednak każdy kolor umieszczony jest na określonej wysokości (jednej z 4 możliwych) tak, że nawet daltonista będzie w stanie się w tym połapać (choć z większym trudem niż osoba prawidłowo widząca barwy)

Minusy:
– W mechanice nie wykorzystano cechy transformacji na czym ucierpiał klimat
– To wciąż daleka krewna klasycznej wojny – choć blef jest tu bardzo potrzebny.

 Dziękujemy firmie Cartamundi za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings