Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry imprezowe | Taboo – idealna imprezówka, czyli o wyższości Tabu nad Dixitem i Tajniakami – ze starej półki cz. 36

Taboo – idealna imprezówka, czyli o wyższości Tabu nad Dixitem i Tajniakami – ze starej półki cz. 36
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

TabuTaboo (lub jak kto woli Tabu) miało swoją premierę w 1989 r. Mimo to gra również dzisiaj jest bez problemu dostępna w większości sklepów planszówkowych lub większych księgarni. Ja kupiłem Tabu na grilla. Od lat grywamy na grillach w kalambury i ta zabawa lekko się już nam przejadła (nomen omen), więc potrzebowaliśmy czegoś nowego, co nie wymaga dużo miejsca, w co można spokojnie pograć w plenerze. Najlepiej, żeby była to gra drużynowa. Po przejrzeniu oferty wydawniczej do rundy finałowej zakwalifikowały się Time’s Up i właśnie Taboo. Ostatecznie wybór padł na ten drugi tytuł. I nie żałuję. Sezon grillowy jeszcze się nie zaczął, a ja już Tabu ograłem bardzo dobrze, więc chętnie się podzielę wrażeniami.

Za co tyle płacimy?
Gdyby patrzeć na Tabu jedynie przez pryzmat stosunku ceny do jakości wydania, to należałoby się złapać za głowę i zakrzyknąć: „Za co? Za co – do jasnej anielki – mam płacić tyle kasy?”. Za grę zapłaciłem 110 zł (w promocji można było podobno znaleźć za ok 80 zł, ale ja… nie znalazłem), a otrzymałem w zamian talię kart, klepsydrę, podstawkę, notesik na punktację i zupełnie zbędny bajer w postaci piszczałki do denerwowania przeciwników (to znaczy do sygnalizowania ich skuchy). Acha i jeszcze kostkę, ale z nią nie gramy, bo wprowadza ona jakieś zbędne udziwnienia do prostej jak drut mechaniki. Na grafiku też wydawca chyba zaoszczędził, bo gra nie zawiera żadnych ilustracji (poza tą z okładki, na marginesie też niespecjalnie urokliwą). No, ale też trzeba przyznać, że grafiki na kartach są zbędne. Ba, gdyby były, to mogłaby nawet ucierpieć na tym czytelność gry. Jedyne, co trzeba pochwalić, to wykonanie – nie jakieś zaskakująco rewelacyjne, ale porządne. I tylko dlatego gra w zakresie wykonania i grafik załapała się na ocenę z klasy średniej, czyli cztery na dziesięć.
Gdyby więc ktoś miał chęć kupić tę grę tylko po to, żeby ją podziwiać (jak to mogłoby być np. w przypadku Cyklad czy Kemeta) to zdecydowanie odradzam. Jeżeli jednak ktoś decyduje się na zakup Tabu, żeby w nią pograć… Aaa, to już zupełnie inna sprawa.

Taboo (4)

Gierki słowne
Zasady są z tych należących do gatunku banalnych i zrozumiałych dla każdego, nawet dla 5-letnich dzieci (tu barierą może być jednak umiejętność czytania i stosunkowo ubogie słownictwo przedszkolaków). Ot, mamy kartę, a na niej słowo, które musimy wytłumaczyć swojej drużynie. A pod nim słowa, których nie możemy użyć przy opisywaniu naszego hasła. Jak nasi trafią we właściwy wyraz lub wyrazy, to odkrywamy następną kartę. A tam kolejne słowo… i tak dalej, dopóki nie przesypie się piasek w klepsydrze. Wypada jeszcze dodać, że przeciwnicy nas sprawdzają i jeśli użyjemy któregoś z zakazanych słów, to oznajmiają nam to piszczałką (najczęściej tuż przy naszym uchu). Wtedy jest punkt dla nich. Punkt dla nich jest też wtedy, kiedy samowolnie zrezygnujemy z opisywania danego słowa, bo uznamy że nie potrafimy lub że za długo to zajmie. Hasła odgadnięte przez naszą drużynę to oczywiście punkty dla nas. Tak gramy dopóty, dopóki nam się to nie znudzi (my zazwyczaj gramy tyle, żeby każdy członek z każdej drużyny mógł opisywać hasła przynajmniej raz), a potem zliczamy, kto uzbierał więcej kart. No i jest jeszcze ta kostka naginająca trochę zasady, ale my jej nie używamy – niby po co poprawiać doskonałe?

Taboo (3)

O wyższości Tabu nad Dixitem i Tajniakami
Tabu to gra „w skojarzenia” i jako taka z mojej kolekcji przypomina mi po trosze Tajniaków, a po trosze Dixita Odyseja (oba te tytuły są obecnie w czubie rankingu gier imprezowych na BGG). We wszystkich tych grach osoba wymyślająca hasło (nazwijmy ją „prowadzącym”) tworzy jakieś skojarzenie, czy to z innym słowem czy obrazkiem, a reszta graczy musi się domyślić, co autor miał na myśli. Co prawda jedynie Tabu i Tajniacy to gry drużynowe, natomiast w Dixicie każdy gra na siebie, a dodatkowo tam każdy grający tworzy jakieś skojarzenia z podanym przez prowadzącego hasłem, jednak koncepcja każdego z tych tytułów wydaje mi się nieco podobna, a wszystkie gry zapewne działałyby równie dobrze w podobnych sytuacjach i w podobnym towarzystwie. Podsumowanie Tabu oprę więc na porównaniu go z Dixitem Odyseją oraz Tajniakami, gdyż wszystkie te tytuły królują u mnie ostatnio na imprezach.

Dlaczego więc uważam Tabu za lepsze od Dixita? Po pierwsze jest bardziej regrywalne. Kart w Dixicie jest tylko 84,  wszystkie obrazki raczej prędzej niż później się opatrzą, a dodatkowo, jeżeli gramy ciągle w tym samym towarzystwie, to istnieją tendencje do powtarzania tych samych, sprawdzonych skojarzeń podczas kolejnych gier. A z drugiej strony, jeżeli grają dwie osoby, które albo dobrze się znają, albo grały już wcześniej razem, a pozostali gracze zasiadają do partii z nimi po raz pierwszy, wówczas często podają hasła-skojarzenia jedynie im znane, a zupełnie abstrakcyjne dla pozostałych graczy. Co prawda można dokupywać nowe dodatki, ale to każdorazowo koszty 50-60 zł. Tymczasem haseł w Tabu jest ponad tysiąc (po cztery na każdej z 260 kart), dodatkowo lecą one szybko i nikt nie ma czasu zapamiętać, jak ktoś inny kiedyś opisywał, np. „Białe kozaczki”. Problemów z regrywalnością czy z lepszą lub gorszą znajomością graczy nie ma.

Dodatkowo w Dixita może grać „tylko” do 12 osób, a gra potrzebuje nieco miejsca na tor punktacji i zagrywanie kart, podczas gdy w Tabu – bez utraty płynności czy funu – może grać dowolna liczba graczy (mój rekord to 18 osób), a jakiekolwiek miejsce na stole jest zupełnie zbyteczne.

Taboo (2)

Jeżeli chodzi o Tajniaków, to tu problemów z regrywalnością nie ma. Haseł jest 400, dodatkowo mogą być one różnie ułożone, więc trudne jest dopasowanie takich samych skojarzenia do różnych układów kart, a co dopiero powtórzenie takiej samej partii. Ograniczenia w liczbie grających też nie ma, chociaż im więcej członków drużyny, tym więcej opinii, więc o kompromis i wybór trudniej.

Są za to problemy z downtimem i… syndromem lidera. Używanie klepsydry wyznaczającej limit czasu prowadzącemu uznaliśmy za pozbawione sensu, gdyż wprowadza niepotrzebną nerwowość i psuje zabawę. Jednak bez klepsydry partia się ciągnie, bo każdy chce wymyślić jak najlepsze skojarzenie, tym bardziej, że ma szansę powiedzieć tylko jedno słowo (plus cyfrę). Z drugiej strony (ze strony zgadujących) zdarzają się mądrale, którzy wiedzą najlepiej i zdążą „stuknąć” dane hasło zanim reszta drużyny choćby przeczyta wszystkie odpowiedzi.

Takich problemów nie ma w Tabu. Tu zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie stołu potrzebny jest słowotok, bo prowadzący musi podać jak najszybciej jak największą liczbę skojarzeń, które mogłyby naprowadzić drużynę na właściwe hasło, dla zgadujących natomiast korzystniejsze jest szybkie strzelenie nawet 10 haseł, z których 9 będzie błędnych, niż nie wypowiedzenie żadnego. Sprawia to, że Tabu jest szybkie, płynne, żywe, pełne pozytywnej energii i zupełnie niepodatne na syndrom lidera.

Tajniacy, podobnie jak Dixit, zajmują sporo miejsca, najlepiej na równej powierzchni i w miejscu osłoniętym od wiatru, przez co trudno się z nimi rozłożyć w podróży czy na grillu lub biwaku. Jak pisałem wcześniej, ten problem z Tabu nie występuje. Co prawda pudełko mogłoby być trochę bardziej kompaktowe, ale jakby zostawić je w domu i zabrać ze sobą tylko niezbędne elementy, to zagrać można praktycznie wszędzie.

W Tajniakach istnieją też problemy z interpretacją i trzymaniem się zasad, których w Tabu również nie doświadczyłem. Reguła, że podane przez prowadzącego hasło musi się kojarzyć z hasłami na stole, jest bardzo uznaniowa – jednemu się kojarzy, innym (zwłaszcza przeciwnikom) już niekoniecznie. Co do trzymania się zasad, to chodzi mi głównie o prowadzącego, któremu czasami trudno zachować pokerową minę i powstrzymać się od komentarzy w stylu „jak to ci może się z tym kojarzyć?”. O ile jeszcze traktujemy grę jako zabawę, to pół biedy, gorzej, kiedy do partii wkrada się niezdrowa rywalizacja, bo rozstrzygnięcia sporu trudno czasem szukać w instrukcji. Tymczasem w Tabu instrukcja jasno określa zasady co do używanych skojarzeń, a milczenie prowadzącego jest zupełnie niewskazane i praktycznie w każdej chwili wszyscy grający żywo uczestniczą w zabawie.

Taboo (1)

Dziwne to trochę podsumowanie. Rozpisałem się o Dixicie i Tajniakach, a przecież recenzja jest o Tabu. Tak więc chociaż na koniec i wrażenia z recenzowanego tytułu krótko spuentuję.
Tabu to świetna i bardzo dynamiczna, drużynowa gra imprezowa dla nieograniczonej liczby osób. Ilość haseł i zmienność skojarzeń zapewni jej długą żywotność i wysoką regrywalność, a proste zasady oraz wesoła i niewymagająca rozgrywka przyciągną do niej wiele osób, którym z planszówkami jest niekoniecznie po drodze. Gra praktycznie nie wymaga miejsca. Jej główne elementy – karty na podstawce i piszczałka – są trzymane przez graczy w rękach, a jedynie małą klepsydrę trzeba postawić na kawałku równej powierzchni. Dzięki temu gra zapewni rozrywkę nie tylko na imprezach, ale i w pociągach czy na biwakach. O wadach Tabu nie napisałem… bo ich nie widzę. No może jedną drobną – nieliczne hasła wydają się być trudniejsze od całej reszty, bo albo zakazane skojarzenia są określone bardzo szeroko, albo wyraz jest po prostu wyjątkowo trudny do szybkiego opisania. Przykładowo taki Stieg Larsson czy Eric Schmitt większości graczy nie kojarzą się w ogóle, podczas gdy Jan III Sobieski każdemu kojarzy się bardzo i to głównie z odsieczą wiedeńską i z dowódcą, które to słowa akurat zakazane w tym przypadku nie są. Mimo to nie wyobrażam sobie jednak, żeby komuś Tabu nie przypadło do gustu, nawet jeżeli jest się introwertykiem czy osobą zupełnie nie trawiącą gier planszowych. Tabu to dla mnie bez wątpienia najlepsza gra imprezowa w jaką grałem, bijąca na głowę całką konkurencję i na wysoką ocenę – w swojej kategorii – w pełni zasłużyła.

Złożoność gry (2/10):

Oprawa wizualna (4/10):

Ogólna ocena (9.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra tak dobra, że chce się ją polecać, zachwycać nią i głosić jej zalety. Jedna z najlepszych w swojej kategorii, której wstyd nie znać. Może mieć niewielkie wady, ale nic, co by realnie wpływało negatywnie na jej odbiór.

Przydatne linki:

6 komentarzy

 1. Avatar

  każdy ma swój gust…
  ale w Tajniakach taka:
  …”Reguła, że podane przez prowadzącego hasło musi się kojarzyć z hasłami na stole”
  moim zdaniem nie istnieje

  • Pingwin

   E…. to jak chcesz grać w Tajniaków bez kojarzenia haseł?
   W końcu… „Jeśli jesteś szefem, musisz wymyślić jednowyrazową wskazówkę powiązaną z kilkoma kryptonimami, które ma zgadnąć Twoja drużyna”

 2. Ginet

  W zasadach jest, że wskazówka musi dotyczyć znaczenia słowa.
  Mi bardziej chodziło o przypadek, że np. prowadzący jednej ekipy powie „Wiadro” a członek drużyny (dajmy na to żona) zgadnie „Francuz” i „Paryż”, bo akurat mieli jakąś przygodę z wiadrem i Francuzem w Paryżu. Tylko oni mogą to skojarzyć. Taki ból mieliśmy w Tajniakach dość często (zresztą w Dixicie także).
  Mimo to Tajniaków uważam za niezłą gierkę, ale Tabu po prostu podeszło mi bardziej

 3. Avatar

  Cześć,
  Przenieśliśmy tę grę na telefony, nazywa się eTABU :)
  Polecamy serdecznie.

 4. Avatar

  Gra bardzo ciekawa, ja dałbym jej 8/10. Chyba lepiej, jak w parze nie grają osoby, które się znają i mogą sobie kojarzyć niektóre sytuacje, które przeżyły wspólnie. No, ale jak kto woli :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings