Home / Katalog gier / Gry dla dzieci / Zgadnij kto to? Shuffle

Zgadnij kto to? Shuffle

zgadnij kto toZgadnij kto to? w wersji Shuffle (przypomnijmy, że to seria gier, która pozwala łączyć tradycyjną grę w karty  z zabawą online) to karciana odmiana dobrze znanej i (podobno) lubianej na całym świecie 2-osobowej gry o tym samym tytule. W skrócie – każdy z graczy losuje jedną kartę z wizerunkiem osoby, a idea gry polega na zadawaniu pytań (na które da się odpowiedzieć jedynie tak lub nie) by na ich podstawie wyeliminować wszystkie inne osoby i w końcu móc odgadnąć jaką kartę wylosował przeciwnik. Proste jak drut i jasne jak księżyc w pełni. I nudne jak – bez obrazy – „Cierpienia młodego Wertera”.

Shuffle__AnalogCards_GuessWhoTo gra w założeniu przeznaczona dla dzieci już nawet od 4 lat. I słusznie, 4-6 (a nawet 8-latki) świetnie się przy niej bawią. Przy takim założeniu dostajemy genialną zabawę edukacyjną odkrywającą przed naszymi milusińskimi tajniki logicznego myślenia. Powiedzmy sobie jednak szczerze – to nie jest gra. Gra zaczyna się wtedy, gdy trzeba podejmować decyzje. Gdy trzeba wykazać się większym sprytem niż przeciwnik. Tutaj co najwyżej możemy zdecydować czy zapytać o okulary, czy też łysinę… i tak nie ma to większego znaczenia.

Nie da się jednak przecenić walorów edukacyjnych tej zabawy. Ona w niesamowicie lekki i przyjemny sposób uczy dzieci metody eliminacji. Jakby przedszkola zaczynały od Zgadnij kto to? to pod koniec podstawówki dzieciaki rozwalałyby sudoku w trzy minuty.

zgadnij_kto_to_karty

Buźki są śliczne i charakterystyczne

Home rules

I właściwie to byłby koniec tematu (poza rzutem oka na aplikację – o czym to za chwilę), gdyby nie to, że w sieci (bynajmniej nie w instrukcji) znalazłam zasady jak grać, żeby dało się zagrać z geekiem. Otóż – zamiast losować jedną kartę – każdy gracz losuje dwie. Pyta zaś zawsze o jedną a przeciwnik musi mu odpowiedzieć twierdząco, jeśli co najmniej jedna wylosowana przez niego osoba spełnia kryteria pytania. A więc jeśli zapytasz „czy twoja osoba jest łysa?” a ja mam łysego okularnika i piękną blondynkę z bujną czupryną – to muszę Ci dać odpowiedź „tak, jest łysa”.

To istotnie podnosi trudność gry, wymaga ogromnej koncentracji i pamięci oraz wymaga zadawania dobrze przemyślanych pytań (aby dało się wyeliminować co-nie-co nie tylko po przeczącej odpowiedzi naszego oponenta). Te zasady to – wbrew temu co napisałam w tytule – nie jest home rules. To zasady, które podobno znaleźć można w klasycznej wersji tej gry. Szkoda, że nie zostały zawarte w instrukcji Shuffle. Może dlatego, że wtedy przestaje to być gra dla 4 latków? Wtedy to już gra dla geeka z 12-letnim matematykiem. Dobra gra.

Idzie nowe czyli tablet na stół a karty … przed obiektyw.

Shuffle__DigitalGameCards_GuessWhoAplikacja z założenia ma rozszerzać możliwości gry. Tutaj jednak nie ma ona nic wspólnego z grą – jest to po prostu program umożliwiający zabawę elementami grafiki. Możemy zatem zrobić / wczytać swoje zdjęcie a następnie upiększyć je elementami z kart – dołożyć brodę, okulary, zmienić kolor włosów. I kto nas wtedy pozna na Twitterze?

Podsumowanie

Plusy
+ Ładne grafiki, bardzo dobre wykonanie
+ Niska cena
+ Uczy najmłodszych logicznego myślenia
+ Kompaktowe rozmiary, można zabrać ze sobą wszędzie
+ (Nieoficjalnie) możecie zagrać sobie w wersję gry satysfakcjonującą również starszych
+ Aplikacja umożliwiająca zabawę graficzną w oparciu o elementy gry

Minusy
– Wersja podstawowa gry nadaje się jedynie dla dzieci
– To gra, w której brak jakiejkolwiek istotnej decyzyjności – co dałoby się przeboleć w przypadku gry imprezowej, ale nie logicznej.
– Niestety – zasady rozszerzone, czyniące grę atrakcyjną nie tylko dla najmłodszych – nie zostały zawarte w instrukcji, co implikuje, że jeśli ich nie znacie z wersji planszowej to ich nie poznacie (no chyba, że uważnie przeczytacie tę recenzję ;-))

Na koniec muszę powiedzieć, że jako gra dla dzieci Zgadnij kto to? coś w sobie ma. Moje 11-latki z radością spędziły nad podstawową wersją tej gry całe popołudnie. Ja nie dałam rady. Wymiękłam po pierwszej partii. Patrzyłam z pełnym zaskoczeniem jak dzieci, które na co dzień grają w Nightfall, Mr Jacka, Na chwałę Rzymu czy nawet (od święta) w Arkham Horror bawią się przy tej grze znakomicie. Widać dzieci też muszą się czasem odmóżdżyć (bo nie oszukujmy się – 11 latek na tyle logicznie już potrafi rozumować, że ta gra niczego go nie nauczy). Ja, geek, dołączyłam do dzieciaków dopiero po wyszperaniu zaawansowanych zasad.

W związku z tym czuję się zobligowana do skomentowania oceny. Myśląc o wersji zaproponowanej przez wydawcę – dla dorosłego – porażka. Nie da się grać. Ja z powodu znikomej decyzyjności nie jestem w stanie wykrzesać z siebie zapału nawet w grze z dzieckiem (a uwierzcie mi, że potrafię z przyjemnością zagrać nawet w chińczyka). Dla dziecka – hit. Nawet duże dzieci ciągnie do tej gry. A ponieważ da się zastosować dodatkowe reguły znane z klasycznej gry  – bardzo surowa nie będę ;)

Jeśli szukacie gry dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym – to może być dobry pomysł.
Ale jeśli sami zamierzacie grać z dzieckiem w grę, którą kupicie – lepiej rozważcie inną pozycję.

Ogólna ocena (6/10):

Złożoność gry (1/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Dziękujemy firmie Cartamundi za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Kahuna – Zło i podłość

Na okładce Kahuny znajduje się otwarta dłoń, bo po partii poczujesz się jakby przeciwnik przywalił Ci z liścia w twarz. To ile zła i podłości zmieściło się w tym niepozornym pudełeczku od KOSMOSu (a teraz też od Galakty) zaskakuje mnie niezmiennie od lat. Jeśli nie leży Ci negatywna interakcja to bez żalu możesz ominąć tę grę szerokim łukiem. Czytelników, którzy poczuli się zaintrygowani zapraszam dalej.  Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap