Splendor – recenzja [Współpraca reklamowa z Rebel.pl] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

splendor_okladkaJa (rozkładając grę na stole): Kuba, zagrasz z nami?
Kuba (kręci głową siedząc przed komputerem): Nie
J: Kuba, zagraj z nami….
K: Nieee…..

Po 2 partiach rozegranych za plecami Kuby:
K: Wiecie co, może bym zagrał z wami?

Po kolejnych partiach, późnym już wieczorem:
J: Ale ja już muszę iść…
K: Nie, jeszcze jedną partię zagrajmy!

„Splendor jest dynamiczną i niemal uzależniającą grą w zbieranie żetonów i kart.”
Dokładnie tak.
Naprawdę.

Zdjęcie Wydawcy: stół w grze 4-osobowej.

Stół w grze 4-osobowej. Możesz kupić dowolną kartę, ale na początku gry stać Cię będzie jedynie na karty pierwszego (zielonego) poziomu.

Zasady gry w pigułce

W grze wcielamy się w role bogatych kupców epoki Renesansu pozyskując szlachetne kamienie oraz inwestując w rozwój branży jubilerskiej.

Podstawowymi rekwizytami na stole są żetony kamieni i karty rozwoju, które będziemy starali się roztropnie (acz niekoniecznie z umiarem) nabywać. W swojej kolejce gracz może zatem wykonać jedną z czterech akcji:

 • wziąć 3 różne znaczniki kamieni szlachetnych
 • wziąć 2 takie same znaczniki kamieni (pod warunkiem, że w stosie tego koloru znajdują się co najmniej cztery)
 • wziąć 1 znacznik złota (spełnia rolę jokera zastępując każdy inny znacznik) i zarezerwować dowolną kartę (wziąć ją do ręki)
 • kupić kartę ze stołu lub z ręki płacąc jej koszt w kamieniach

Karty rozwoju podzielone są na trzy rodzaje – te z zielonym rewersem, najtańsze, praktycznie można kupić już po 2-3 rundach gdy uzbieramy sobie trochę znaczników. One zazwyczaj punktów nie dają ale jak wszystkie inne karty posiadają symbol kamienia, który daje nam bonus w tym kolorze, czyli stałą zniżkę do kupna kolejnej karty. Karty drugiego i trzeciego poziomu przynoszą nam również upragnione punkty prestiżu.

Poza kartami rozwoju dostępne są płytki arystokracji – każda z nich przynosi 3 punkty prestiżu a powędruje do osoby, która jako pierwsza uzbiera wymagane bonusy (tj. odpowiednie karty). Kto pierwszy ten lepszy. Kto następny ten musi obejść się smakiem (i celować w innego arystokratę). Warto tego pilnować, bo 3 punkty (przy wymaganych do zwycięstwa 15) piechotą nie chodzi, a nie wymaga dodatkowej akcji, zdobywa się je niejako mimochodem – o ile dobrze zaplanujemy sobie rozwój naszego majątku.

Celem gry – jak przed chwilą wspomniałam – jest zbieranie punktów prestiżu poprzez nabywanie kart rozwoju oraz pozyskiwanie arystokratów. Gramy do 15 punktów  a zwycięzcą jest oczywiście gracz, który uzbiera ich najwięcej (choć niekoniecznie ten, który jako pierwszy uzbiera 15).

Karta pierwszego poziomu. Nie przynosi punktów, ale łatwo ją zdobyć. I daje bonus w postaci jednego czarnego kamienia.

Karta pierwszego poziomu. Nie przynosi punktów, ale łatwo ją zdobyć. I daje bonus w postaci jednego czarnego kamienia.

Wrażenia

Złożoność gry jest niewielka a mechanika bardzo prosta. Na początku nie mamy nic – zbieramy żetony, za uzbierane żetony nabywamy karty, karty dają nam bonusy do kupna kolejnych, coraz silniejszych kart a te najsilniejsze – przynoszą nam dużo punktów prestiżu, o które tak naprawdę w tej grze chodzi. Mechanizm stary jak świat i jednocześnie bardzo potężny.

Karta trzeciego poziomu - daje aż 4 punkty zwycięstwa i również dodatkowy bonus - niebieski kamień. Nie da się jej zdobyć bez innych kart (zwłaszcza w grze 2 i 3 osobowej, gdy dostępnych jest tyko 4 lub 5 znaczników)

Karta trzeciego poziomu – daje aż 4 punkty zwycięstwa i również dodatkowy bonus – niebieski kamień. Nie da się jej zdobyć nie posiadając innych kart (zwłaszcza w grze 2 i 3 osobowej, gdy dostępnych jest odpowiednio tyko 4 lub 5 znaczników każdego koloru)

To co mi się w mechanice Splendora podoba, to niemal idealny balans – ilości obecnych w grze znaczników, kosztu nabycia, różnorodności kart i kamieni. Sprytne jest to, że nie da się wyspecjalizować w określonych kamieniach (bonusach). Nawet jeśli chcesz zdobyć dużo bonusów czarnych i czerwonych (Henryk VIII to nie lada gość) – to i tak po drodze musisz inwestować we wszystkie inne. Tak się wszystko ze sobą zazębia, że po prostu nie da się inaczej. I ma to głęboki sens, ponieważ występuje w kartach spora losowość (gracze kupują karty i na ich miejsce dociągają nowe) i taki równomierny rozwój pozwala na łatwe i szybkie dostosowywanie się do zmian zachodzących w trakcie gry.

Franciszek I Walezjusz, Katarzyna Medycejska

Franciszek I Walezjusz
Katarzyna Medycejska
Elżbieta Austriaczka (Habsburg, nie Sissi!)
Izabela Kastylijska
Henryk VIII
Maria Stuart: arystokracja pójdzie tam, gdzie odpowiednia fortuna się tworzy

Niekiedy może uwierać nadmierna losowość, ale – moim skromnym zdaniem – balans na kartach tę losowość w zupełności równoważy i pozwala cieszyć się taktyką – niekoniecznie dalekosiężną, ale jednak dość istotną.

Interakcja jest dość spora, ale nie jest to interakcja złośliwa – wynika raczej z tego, że mamy wspólną pulę dość zróżnicowanych kart. Podbieranie ich sobie jest absolutnie naturalne i jest przysłowiową wisienką na torcie. Gdyby tego nie było gra nie wywoływałaby tak wielkich emocji.

Splendor jest niczym film Hitchcocka rozpoczynający się od trzęsienia ziemi – a potem dynamika już tylko rośnie. I to w tempie wykładniczym. A co najważniejsze – na jednej partii się nie kończy. Jej szybkość i finezja wyzwala nieodpartą chęć zagrania jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz …

Kiedy zaczniecie kupować te najsilniejsze karty (z trzeciego poziomu) to znak, że gra chyli się ku końcowi bo niewiele wam już brakuje do 15.

Kiedy zaczniecie kupować te najsilniejsze karty (z trzeciego poziomu) to znak, że gra chyli się ku końcowi bo niewiele wam już brakuje do 15.

Jest to gra dla 2-4 graczy i w każdym układzie gra się dobrze. W zależności od liczby graczy – inna jest liczba dostępnych żetonów, co sprawia, że zarówno na dwie jak i na cztery osoby z łatwością można doprowadzić do sytuacji, w której brakuje kamieni na stole :)  Jedyną różnicą między grą dwu- a czteroosobową jest to, że w tej drugiej dłużej czekamy na swoją kolejkę i więcej przez ten czas może się wydarzyć. Jest mniej planowania, więcej dostosowywania się.

Karty zazwyczaj są utrzymane w tonacji koloru bonusa....

Większość kart utrzymana w tonacji kolorystycznej swojego bonusa….

Na koniec jeszcze słowo o wykonaniu. Ilustracje na kartach są piękne i większość z nich utrzymana jest w tonacji koloru swojego kamienia, co mocno ułatwia orientację na stole. Ale najlepsze w tej grze są żetony. Są zaskakująco ciężkie – nie mam pojęcia z czego zrobione, ale na pewno nie z kartonu. I ten dźwięk kiedy się je kładzie jeden na drugim! Witamy w Casino Royale…. Do pełni szczęścia brakuje tu już tylko krupiera.

... ale jednak nie wszystkie.

… ale jednak nie wszystkie.

Kiedy czytałam o grze zastanawiałam się dlaczego nie zastosowano gemm jak w wielu innych grach z kamieniami szlachetnymi w roli głównej. Teraz już wiem. Operowanie ciężkimi żetonami daje taką frajdę jakiej nigdy nie dały by plastikowe kamyczki. Ktoś tu jednak musi być bywalcem kasyna…. ;)

Chciałoby się, aby każda gra miała taką wypraskę.

Chciałoby się, aby każda gra miała taką wypraskę.

Jak pewnie niektórzy zauważą – jestem maniakiem koszulkowania kart. No, może nie do końca maniakiem, ale jednak lubię czuć komfort, że spadnięta kropla soczku albo tłuste paluszki nie popsują mi gry. Jeśli Wy też macie tę przypadłość co ja to dla Splendora istnieje tylko jeden słuszny wybór – Mayday CCG Ultra-Fit. Nawet w tych koszulkach karty mieszczą się w pudełku z trudem, a są one mniejsze i cieńsze od innych obecnych na rynku. A jak już jesteśmy przy pudełku – zwróćcie uwagę na wypraskę – każdy element ma tu swoje miejsce!

Żetony. Poker to czy Splendor?

Żetony. Poker to czy Splendor?

Dla kogo?

Jest to gra, która ma szansę spodobać się praktycznie każdemu. Dla rodzin z dziećmi na niedzielne popołudnie. Dla niedzielnych graczy jako danie główne. Jako element urozmaicenia na wieczorne party z przyjaciółmi. Dla geeków – jako przystawka lub filler gdy na kogoś czekamy. Na dwuosobową partię z naszą połówką po ciężkim dniu pracy. Na niezobowiązujące spotkanie planszówkowe w kawiarni. To naprawdę dobra i uniwersalna gra.

Splendor w pojedynkę?

Tak, to możliwe. Po sieci krążą co najmniej dwa warianty trybu solo. Pierwszy to wyścig z czasem – uzyskać 15 punktów w jak najmniejszej liczbie rund (czas odmierzamy rzucając kostkami i usuwając ze stołu wskazaną kartę pierwszego poziomu (na zawsze) + usuwając  część znaczników (tylko na jedną rundę). Ale mnie bardziej spodobał się drugi wariant – gra przeciw sztucznej inteligencji. AI polega w tym wypadku na sprawdzeniu, czy symulowany gracz może nabyć kartę III (lub w dalszej kolejności II – i zawsze licząc od lewej do prawej strony) poziomu. Jeśli nie – rzuca się kością: wynik 1 – 4 determinuje, którą kartę z I poziomu umieszcza się w jego obszarze gry, 5 lub 6 powoduje wzięcie przez niego żetonu złota. AI nigdy nie zabiera znaczników kamieni. Gracz solo zaś swoją rundę wykonuje normalnie.

Specyfika gry AI jest zupełnie inna niż człowieka. Na początku o wiele częściej niż gracz dobiera karty I poziomu, ale robi to losowo, co implikuje, że w dalszej części gry punkty nie będą przyrastały tak szybko jak człowiekowi, który myśli strategicznie. Zacznie te punkty gromadzić wcześniej (mając o wiele więcej bonusów) ale w wolniejszym tempie. Człowiek rozwija się powoli, ale pod koniec gry nabiera szaleńczego tempa. Jeśli zobrazowalibyśmy oba te wzrosty w układzie kartezjańskim to okazałoby się że wygrana / przegrana zależy od miejsca przecięcia tych dwóch krzywych. Ciekawym pomysłem jest możliwość zmiany trudności poprzez operowanie kartami arystokracji (w wariancie najłatwiejszym magnaci są niedostępni dla AI, w najtrudniejszym to gracz nie może z korzystać z ich łaski).

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie wygrać z tak banalnie – jakby się wydawało – zaprojektowanym AI.

Podsumowanie

Plusy:
+ niski poziom wejścia, bardzo proste zasady
+ dopracowana mechanika, dobry balans
+ rewelacyjne wykonanie
+ dobrze napisana instrukcja
+ negatywna interakcja ale bez złośliwości
+ dobra skalowalność
+ czas gry – ani za krótki, ani za długi
+ wysoka regrywalność
+ gra jest dynamiczna

Minusy:
– odrobinę uwierająca losowość, którą jednak da się przeżyć
– klimat na doczepkę, ale rekompensują go świetne ilustracje i żetony.

Z ostatniej chwili…

J: Kuba, będziemy dzisiaj grać?
K: Będziemy.
J: A w co chcesz? co mam przynieść?
K: To co ostatnim razem!

A nie mówiłam, że Splendor uzależnia?

Ink – Splendor to świetnie działający, kompaktowy mechanizm, tak prosty, że trudno o prostszy. I tu mój problem ze Splendorem – mogę w niego grać, ale będzie to granie czysto mechaniczne, bez bólu, ale i bez emocji. W tej grze nic mnie nie wciąga, nic mnie nie inspiruje, wszystkie karty robią dokładnie to samo, nie ma nawet obietnicy spektakularnych zagrań, alternatywnych strategii czy zaskakujących posunięć. W każdej kolejce robię dokładnie to samo, tak samo i bez nadziei, że w następnym ruchu, albo w następnej partii, cokolwiek się zmieni.

WRS (8/10) – jest to niewątpliwie głupia, losowa gra. Świadczy o tym choćby to, że póki co jeden jedyny raz wygrałem… Piękne wykonanie, arcyproste zasady i mnóstwo frajdy z gromadzenia bogactw (w postaci ciężkich sztonów i kart). A wszystko pięknie okraszone warunkiem zwycięstwa – 15 pktów. Nie da się grać jednej partii zbyt długo, zatem świetnie się gra sprawdzi jako element relaksu po pracy, czy chwili planszowania przed spoczynkiem. Nie wiem jak ludzie wymyślają takie proste, genialne gry, ale chyba byłby to lepszy wybór do SdJ niż te wielbłądy…Dziękujemy firmie Rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (8/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.

4 komentarze

 1. Avatar

  Splendor to faktycznie strasznie ciekawa, uniwersalna i bardzo dobrze wykonana gra. Jesteśmy zachwyceni, a klimat… no cóż, warto o niego zadbać po prostu przy stole ;). Świetna recenzja! :)

 2. Avatar
  iwona Kopczewska

  Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się więcej na temat rozgrywki w wariancie Solo w grze Splendor , w jaki sposób należy przygotować karty startowe dla wirtualnego przeciwnika? Czy mogłabym prosić o dokładne wyjaśnienie zasad solowej rozgrywki? Dziękuję pozdrawiam bardzo serdecznie Iwona

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings