Home | Katalog gier | Gry dla dzieci | Auch schon clever – rzeczywiście sprytna wykreślanka dla najmłodszych!

Auch schon clever – rzeczywiście sprytna wykreślanka dla najmłodszych! [Współpraca reklamowa z G3] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 4 minutes

Auch schon cleverUwielbiam wykreślanki. Jest w nich coś, co mnie przyciąga, niczym zakryta karta w talii, gdy w grę wchodzi mechanika „push your luck”. Muszę jednak przyznać, że jest to sympatia, można by rzec, platoniczna. Dlaczego? Ponieważ tytuły tego typu, które znajdują się na moim regale… mogę policzyć na palcach jednej ręki. Z jakiegoś powodu, mimo że bardzo je lubię, omijają mnie one szerokim łukiem, a ja też w nawale nowości zawsze tracę je z oczu. Tym razem jednak dotarła do mnie wykreślanka dla dzieci, opublikowana przez wydawnictwo G3, czyli Auch schon clever.

Wypoczęliście już po szaleństwie sylwestrowej nocy? W takim razie jesteście pewnie gotowi na kolejne przyjęcie! Podczas rozgrywki w Auch schon clever możecie wziąć udział w imprezie z prawdziwego zdarzenia. Czekają na Was różnokształtne, wielokolorowe balony, mnóstwo świeczek, rozmaite smakołyki i oczywiście prezenty. Rzucajcie kośćmi, wybierajcie symbole, skreślajcie je na swoich kartach, zdobywając dodatkowe akcje, starajcie się zebrać tęczowe gwiazdki. Osoba, która pod koniec przyjęcia będzie ich miała najwięcej, zwycięży rywalizację.

Wygląd i wykonanie

Niewielkie pudełko gry Auch schon clever opatrzone zostało miłą dla oka grafiką, przedstawiającą urocze zwierzaki. W jego wnętrzu znajdziemy gruby bloczek z dwustronnymi kartami do wykreślania, pięć sześciennych kości, cztery ołówki i krótką, ale bardzo dobrze napisaną instrukcję (w wersji polskiej i niemieckiej). Przed rozgrywką należy rozdać każdemu graczowi arkusz i ołówek, a kości umieścić w centralnym obszarze gry.

Co na kartach?

Zanim wykonacie pierwszy rzut kośćmi, warto rzucić okiem na arkusz gracza. Jest on podzielony na cztery, różnokolorowe obszary. To w nich będziecie wykreślać wyrzucone na kościach obiekty. Na górze, w żółtej strefie, mamy balony. Niżej znajduje się czerwony pociąg, wiozący świeczki. W prawym dolnym rogu na graczy czekają smakołyki na niebieskim tle, a obok oznaczone na zielono prezenty. W pierwszych trzech obszarach obowiązuje zasada wykreślania po kolei, od lewej strony. Przypominają o tym strzałki. W przypadku prezentów kolejność jest dowolna. Jeśli skreślany symbol jest otoczony okręgiem, otrzymujemy bonusową akcję w strefie pasującej do niego kolorem. W przypadku prezentów extra ruch należy się osobie, która wykreśli całą kolumnę. 

Arkusz gracza

Arkusz gracza

Z zasad dotyczących symboli na arkuszu należy jeszcze pamiętać o tym, że parę obiektów, np. świeczek lub dwa kawałki ciasta można wykreślić wyłącznie, jeśli na dobranych kościach znajduje się dokładnie taka ich liczba. Gra toczy się do momentu, gdy któryś z graczy nie wykreśli wszystkich przedmiotów w jednym z czterech obszarów.

Imprezowe kości

Wiemy już jak skreślać. Dobrze byłoby się więc dowiedzieć, kiedy możemy to robić. Rozgrywka w Auch schon clever podzielona jest na szereg rund. Na początku każdej z nich aktywny gracz rzuca kompletem kości. Następnie wybiera dowolną ilość sześcianów o jednakowym tle. Jego barwa odpowiada wymienionym wcześniej obszarom na arkuszu gracza. Na ściankach poza symbolami, które możemy dostrzec na kartach, znajdują się też jokery. Mogą one być traktowane jak dowolny przedmiot z wybranego przez nas obszaru. Aktywny gracz wykreśla wybrane obiekty. Przed końcem rundy inni gracze mogą jeszcze skorzystać z pozostałych kości. Oni także wybierają tylko te, które należą do jednego obszaru, jednak nie zabierają sześcianów – są one ogólnodostępne dla wszystkich.

Joker może być użyty jako dowolny symbol.

Joker może być użyty jako dowolny symbol.

Wrażenia

Auch schon clever to szybka, prosta wykreślanka. Pomimo przestępnych zasad, zapewnia ona odpowiednią dawkę rozrywki, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Grą w pewnym stopniu rządzi oczywiście ślepy los, jednak możliwość doboru kości z puli przeciwnika, pozwala go nieco kontrolować.

Pam pam pam!

Co najbardziej podoba mi się w nowości wydawnictwa G3? Kombosy! Na arkuszu znajdziemy sporo kolorowych okręgów, uprawniających do dodatkowego skreślania. Nieco szczęścia i odrobiną strategicznego myślenia wystarczą, aby uruchomić efekt domina… Ten zaś umiejętnie wykorzystany, pozwoli nam znaczne przybliżyć się do zwycięstwa.

 

Tu balonik, tam ciacho…

À propos wygranej. W ferworze skreślania symboli na własnej karcie warto kontrolować poczynania przeciwników. Gra kończy się bowiem, gdy którykolwiek z nich wykreśli wszystkie przedmioty z jednego z obszarów. Jeśli nie czujemy się jeszcze gotowi na porównywanie ilości gwiazdek, należy wziąć to pod uwagę, przy wyborze kości w turze, gdy jesteśmy aktywnym graczem.

Rzeczywiście sprytna!

W moim domu gra Auch Schon clever przyjęła się znakomicie.

W moim domu gra Auch Schon clever przyjęła się znakomicie.

Jako że nie władam językiem niemieckim, tytuł Auch schon clever musiałam sobie przetłumaczyć. Przyznam, że został on dobrany bardzo dobrze. Nowość wydawnictwa G3 jest jednak nie tylko sprytna. Szybki czas pojedynczej partii, rozgrywka angażująca wszystkich graczy, kombosy, przyjemna w odbiorze szata graficzna, możliwość zaproszenia do gry dzieci, ale i dorosłych – tytuł ten ma sporo zalet.

Oczywiście możemy powiedzieć też o tym, że jest to pozycja losowa, która nie rewolucjonizuje rynku wykreślanek i że arkusze mogłyby wystąpić w więcej niż jednej wersji, jednak warto pamiętać, że jest to przede wszystkim pozycja dla dzieci od 5 roku życia. Te zaś będą się moim zdaniem doskonale przy niej bawić przy pierwszej, dziesiątej i trzydziestej partii. Podsumowując, tytuł ten mogę Wam spokojnie polecić, co też niniejszym czynię.

Pingwin (7/10): Bardzo lubię serię Ganz shon clever i niezmiernie cieszy mnie fakt, że powstała wersja dla dzieci. Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Grunt to dobrze wychować młode pokolenie, bo czego Jaś się nie nauczy…  Ale do rzeczy. W Auch shon clever zostały zawarte prawie wszystkie elementy (z wyjątkiem odkładania na tacę) starszej siostry, ale dostosowane do wieku dziecka. Dla osoby dorosłej nie stanowi wielkiego wyzwania, ale dla dziecka powinno być idealnym wprowadzeniem w świat gier strategicznych i logicznego myślenia. Nie wiem jak się bawią przy tym dzieci, wiec ocena jest osoby dorosłej, ale gdybym miała dziecko (ups, mam dziecko, a nawet dwoje, ale moje mają już po 20 lat ;)) na pewno bym mu tę grę pokazała a nawet z nim grała – i to dość często.Dziękujemy firmie G3 za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*