Moku Tower – rozrywka dekoratywna [Współpraca reklamowa z Mokuomo] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Dyskusja na temat wizualnych wad i zalet gier planszowych trwa od wieków – głównie między graczami a ich lepszymi połówkami. Ile gier można trzymać na półce, żeby to „jeszcze jakoś wyglądało”? Czy pudełka układać rozmiarami czy kolorami? Czy Kallax to ładny mebel, czy może nie do końca? I czy sterta pudełek, tub i kartonów to jeszcze ozdoba, czy już ujma dla pomieszczenia?

Dziś ta dyskusja się kończy.

Oto bowiem powstał tytuł, który graczom pozwoli się rozerwać i spełnić w ramach hobby, a drugim połówkom da estetyczny gadżet, który nie tylko można postawić w domu jako dekorację – można tę dekorację dowolnie modyfikować, zależnie od naszego humoru, pory dnia czy zmian w wystroju.

Oto Moku Tower, w całej swojej drewnianej okazałości!

Budowanie rzeczy własnymi ręcyma to temat nośny i dla graczy raczej ekscytujący. Piszę „raczej”, bo gry zręcznościowe momentami dzielą środowisko i bywają uznawane za mniej poważne, niż np. kanon eurogier czy bogactwo rozbudowanych tytułów przygodowych. Przez to traktowane są z wyższością i lekkim snobizmem.

Moku Tower być może nie przekona nieprzekonanych, ale stanowi ciekawy wkład w świat gier zręcznościowych. Oto dlaczego.

Wyobraźcie sobie budowanie wieży z klocków. Brzmi prosto, prawda?

Teraz wyobraźcie sobie – albo spójrzcie na zdjęcia – że te klocki są nierówne, każdy jest inny i każdy ma kilkanaście płaskich powierzchni, które potencjalnie mogą służyć jako podstawa dla danego klocka lub tych, które ustawimy na nim.

Teraz wyobraźcie sobie, że układamy nie cokolwiek i nie byle jak, ale że działamy zgodnie z wytycznymi, które sami dobieramy w postaci kart zadań o zmiennej wartości punktowej.

I na koniec dołóżmy aspekt czasowy, w postaci pięknej klepsydry.

I może jeszcze ustalmy, że im dłużej zajmie nam nasza tura, tym więcej czasu mieć będzie kolejny gracz.

Czy już czujemy klimat, w jaki odważnie wchodzi Moku Tower?

Wieża na miarę naszych możliwości

Moku Tower to tak naprawdę zestaw 10 drewnianych wielościanów, klepsydra i kilka talii kart. Klocki rozkładamy przy reprezentujących kartach jako szwedzki stół drewnianych łakoci. Resetujemy klepsydrę i zaczynamy zabawę.

Struktura rundy idzie z grubsza tak:

Gracz dobiera kartę z talii podstaw, która mówi, od jakiej konfiguracji ma zacząć budowę. To może być sama kwadratowa podstawka, mogą być już na niej konkretne klocki do dołożenia. To nasz punkt wyjścia.

Gracz dobiera min. 2 karty z talii klocków, które mówią, jakich elementów należy użyć do dalszej rozbudowy. Możemy dobierać tyle kart, ile sugeruje nasza ułańska fantazja.

Gracz opcjonalnie dobiera nie więcej niż jedną kartę Super Jetpot, zawierającą dodatkowe wyzwanie do zrealizowania podczas budowy. To może być np. przyklejenie sobie do czoła rzeczonej karty, skrzyżowanie ramion podczas układania, używanie tylko jednej ręki, stanie na jednej nodze, a nawet użycie własnego telefonu komórkowego jako bazy.

Każda z tych kart ma inną wartość punktową.

Kto pierwszy zdobędzie 15-25 punktów (w zależności od liczby graczy) – bezapelacyjnie wygrywa.

W przypadku skuchy – przewrócenia wieży – runda przechodzi do następnego gracza.

Estetyka prac nie jest oceniana.

Syndrom trzęsących się dłoni

Można nie przepadać za inną, dość znaną i często podrabianą grą w rozbieranie drewnianej wieży.

Ale nie można przejść obojętnie, obok czystego, pięknego chaosu, jakim bywają rozgrywki w Moku Tower.

Samo łączenie ze sobą wielościanów z egzotycznego drewna mogłoby być niewystarczające, żeby przykuć graczy do stołu na dłużej. Wzbogacenie rozgrywki o zmienne cele, dociągane własnoręcznie trochę na zasadzie push-your-luck i delikatne złośliwości. którymi gracze mogą nawzajem się obdarowywać – dodaje sprawie pikanterii i sprawia, że Moku Tower kusi czymś więcej, niż tylko niecodziennym wyglądem. Piękne drewno jest piękne zawsze, niezależnie od okoliczności. A egzotyczne kształty, razem tworzące coś na kształt małej rzeźby w japońskim ogrodzie, tylko dopinają temat. Całościowo – jest to szykowny i na swój sposób uwodzicielski pakiet.

Naturalnie, nadal osią gry jest zręczność – lub, jak choćby w moim przypadku, niezręczność. Wasza ewentualna satysfakcja będzie więc w dużej mierze zależna od tego, jak dobrze radzicie sobie z porażką spowodowaną nie tyle presją czasu, co własną nieporadnością. Jeśli traktować Moku Tower jako lekką, szybką grę – którą jest – to niepowodzenia, potrącenia i nagłe pląsy kończyn będą raczej powodem do uśmiechu, niż do frustracji. A warto tu zaznaczyć, że w przypadku przewrócenia swojej wieży, Wasza runda skończy się natychmiastowo i kolejny gracz rozpocznie swoją.

Drewniane psy ogrodnika

Nieskrycie zabawnym mechanizmem w Moku Tower jest system kart „utrudnień”. Te, trzymane na ręce, mogą być zagrywane w czasie tury innego gracza, by udziwnić, skomplikować, a może wręcz zniweczyć starania naszych oponentów.

I chyba tutaj wskazałbym „hot spot” całej rozgrywki. Wyzwanie zręcznościowe daje dużą uciechę, ale jeszcze większą uciechę dają niekontrolowane i spontaniczne momenty nadstołowego komizmu, ilekroć podrzuca się komuś naprawdę wesołą i złośliwą kartę. Dobry timing sprawi, że efekt będzie koszerny. Wygibasy i akrobacje, okrzyki rozpaczy, nienawistne spojrzenia, a w końcu spazmatyczny śmiech i równie spazmatyczne reakcje współgraczy. A o to przecież chodzi w lekkich, szybkich grach, co nie? Żeby nad stołem było wesoło? A tu przecież będzie.

Karty Special Function pozwolą nam np. dmuchać w wieżę konkurenta, zmuszą go do wylosowania nowych kart lub dobrania karnych klocków, jeśli zaśmieje się w czasie budowy swojej wieży. To sztuka sama w sobie. Podział wieży na dwie mniejsze, kradzież punktów w przypadku sukcesu gracza, ponowne układanie w ramach tej samej klepsydry – opcji jest tu mnóstwo, co jedna to bardziej kreatywna. Poprzeczka już na starcie stoi wysoko – bo klocki, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć, są niesamowicie wręcz nieforemne – a karty podnoszą ją jeszcze wyżej. Na szczęście, nie ma ich zbyt wiele – otrzymujemy dwie na starcie – ale i tak nie raz dadzą się we znaki nam i naszym oponentom.

Zresztą, odnośnie samych klocków. Nieforemność elementów to miecz obosieczny – bo choć płaszczyzny nie ułatwiają układania, to w przypadku źle zbalansowanej wieży pozwolą nam wyjść z opresji właśnie dzięki swej nieokrzesanej formie. Czasem po prostu potrzeba nam przenieść środek ciężkości w inne miejsce – i różnorodność kątów w naszych drewnianych bryłach jest w tych przypadkach nieoceniona.

 

Piaski czasu

Moku Tower ma jeszcze jedną zasadę, o której zapomniałem wspomnieć – dotyczącą klepsydry.

Po tym jak odwróci ją pierwszy gracz, klepsydra najczęściej nie ma czasu, by przesypać się całkowicie. Otóż ilekroć gracz zakończy turę, odwraca klepsydrę i jego następca ma tylko tyle czasu, ile piasku w niej zostało – nic tu nie jest resetowane, nie czekamy na przesypanie się piasku do końca, tylko DZIAŁAMY! I to dodaje całej rozgrywce jeszcze innego wymiaru – chcemy skończyć swoją budowę szybko, by ten po nas miał mniej czasu.

Chciałbym powiedzieć, że Moku Tower to ostra jazda bez najmniejszej trzymanki, ale częściej spotkamy tu wystawiony z ust język, lekko drżące dłonie, podwójną kroplę potu na czole i ciche, choć pospieszne myślenie o tym, jak rozłożyć swoje ruchy, by ułożyć wymaganą wieżę. Przeciwnicy mogą szaleć i skandować, ale w swoim ruchu jesteśmy metodyczni, precyzyjni i zawzięci. A potem tura mija i możemy sobie trochę pokrzyczeć, pozagrywać karty i podmuchać w czyjś twór.

Jest tylko jedna rzecz, która nie daje mi spokoju – oznaczenia klocków. A raczej ich brak.

Mamy 10 drewnianych kamlotów, prawda? 5 małych i 5 dużych. Z grubsza widać kolor, słoje, kształt i tak dalej, prawda? To teraz proszę rozłożyć te klocki na pasujących do nich kartach – no proszę, szybciutko. Trzy czy cztery są logiczne, pasują od razu. A pozostałe? Bądź tu człowieku mądry. Początkowe przypasowywanie klocków do ich kart to moja zmora. Niby na kartach jest nazwa, opis, kształt i kolorowa miniaturka. Ale różnice między niektórymi są tak niewielkie, że niemal niewidoczne – zwłaszcza, jeśli nie gramy w idealnych warunkach oświetleniowych. W mieszanym, nie do końca jasnym świetle niektóre są nie do rozróżnienia. A karty początkowych ustawień mówią wyraźnie jakich elementów użyć. A przecież chcemy grać legalnie i zgodnie z zasadami – a co, jeśli przez błędne rozłożenie komuś będzie trudniej, albo co gorsza – łatwiej? Rozumiem, że to mogłoby zaburzyć estetykę finalnej wieży, ale wystarczyłby mały stempel z numerkiem lub nazwą, by ułatwić odróżnianie elementów od siebie – w obecnym kształcie ja i grupy, z którymi grę testowałem, oblewały egzamin z drewnoznawstwa, już na samym początku rozgrywki, zdając się na wyczucie i domysły.

Dwie Wieże

Moku Tower to bez wątpienia błyskotliwa propozycja z gatunku gier zręcznościowych – urokliwa, zabawna, nietypowa w kształcie i rozgrywce, dynamiczna i wciągająca. Nie sądzę, żeby ktokolwiek pomiędzy rozgrywkami trzymał swoją wieżę na półce czy regale jako ozdobę, jak to mieli w zamyśle twórcy, ale jestem pewien, że gracze niejedną wieżę będą chcieli udokumentować chociażby pamiątkowym fotosem, by pochwalić się nim na Instagramie. To przecież ich dzieło – piękne, imponujące i wykonane w autentycznym pocie czoła. I dla tych momentów osobistego sukcesu warto się do Moku Tower przymierzyć – nawet, jeśli nie wiemy, co to sapele i nie odróżniamy brzozy od klonu.

 

Moku Tower znajdziecie np. na stronie wydawcy
Gra dla 2 do 6 graczy w wieku od 7 lat

Potrzeba około 25 minut na rozgrywkę

 

Zalety:
+ ozdobna, estetyczna forma
+ zręcznościowa rozrywka podana w lekkim sosie strategicznym
+ dobry element push your luck

 

Wady:
– rozdzielanie drewnianych elementów jest trudne – przydałyby się oznaczenia na samych klockachDziękujemy firmie Mokuomo za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (7.5/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

2 komentarze

  1. Michał+Stajszczak
    Michał+Stajszczak

    Uwaga merytoryczna: to nie jest zestaw 10 wieloboków tylko 10 wielościanów. Wielobok albo inaczej wielokąt to figura płaska, której bokami są odcinki linii prostej: trójkąt, czworokąt (np. kwadrat), pięciokąt itd. Natomiast w grze występują bryły o ścianach w kształcie wieloboków czyli wielościany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings