Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry karciane | World of Draghan: O Dodo! – smocza pomoc, czyli ratuj się kto może!

World of Draghan: O Dodo! – smocza pomoc, czyli ratuj się kto może! [Współpraca reklamowa z Jumping Turtle Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

 World of Draghan: O Dodo!World of Draghan to seria niewielkich karcianek od wydawnictwa Jumping Turtle Games, w których możemy przenieść się do świata zamieszkałego przez ludzi, smoki… i dodo. Wymarłe ptaki są głównym bohaterem trzeciej odsłony cyklu. Niemałą rolę odgrywa w O Dodo! też los i umiejętność balansowania pomiędzy kuszącą, rosnącą nagrodą oraz wysokim ryzykiem jej utraty.

O Dodo! to kolejna już gra opowiadająca historię fantastycznego świata Draghan. Tłumaczy ona, jak pojawienie się w nim człowieka wpłynęło na życie występujących w nim, bogu ducha winnych ptaków, które nagle stanęły przed koniecznością walki o swoje życie. Zamieszkujące te tereny smoki postanowiły wspomóc dodo. Efekt? Nieporadne wysiłki stworów przyniosły efekt odwrotny do zamierzonego – ich król postanowił wykończyć dodo, żeby jego poddani przestali się nimi zajmować raz na zawsze… Gra ubrana w tę historię to lekki, rodzinny tytuł dla 1-5 graczy, który można ograć w około pół godziny. Zasiadające do niej osoby podejmują się trudnej misji wyklucia jak największej ilości jaj dodo, zanim na scenę wkroczy Dargon i jednym swoim ognistym podmuchem spopieli gniazda.

Pierwszy raz w Draghan

Gra wydawnictwa Jumping Turtle Games zamknięta jest w niewielkim pudełku. Poza talią kart znajdziemy w nim kilka żetonów i instrukcję. Ilustracje zdobiące karty są utrzymane w przyjaznej dla oka, zabawnej, bajkowej stylistyce. O ile karty podobają mi się także ze względu na czytelność, o tyle nieco zarzutów pod tym względem mam do instrukcji. Niewielka broszurka wypełniona jest dużymi blokami tekstu, które na pierwszy rzut oka nieco odstraszają. Jej treść jest zrozumiała, zwłaszcza że można w niej znaleźć przykłady obrazujące najważniejsze zasady, ale zyskałaby ona na wartości, gdyby czcionka i ilustracje były większe.

Alert – Populacja dodo maleje!

Aby rozpocząć wylęg zagrożonych ptaków, będziemy potrzebować gniazd. Na stole kładziemy więc 7 z nich. Na początku dwa skrajne pozostawiamy puste. W pozostałych umieszczamy losowo po jednej karcie. Każdy otrzymuje po 5 kart do swojej ręki. Pozostałe karty umieszczamy w zakrytym stosie w pobliżu obszaru gry.

Gracze zasiadający do O Dodo! będą wypełniać gniazda jajami (symbolizowanymi przez karty), starając się doprowadzić do ich wyklucia. Zanim rozpoczną, mogą opcjonalnie umieścić jedno z nich w pustym gnieździe. Działanie takie zwiększa zasięg wykluwania (karty można umieszczać tylko tam, gdzie już się jakaś znajduje). W swojej turze gracze zagrywają pod gniazda naprzemiennie kartę z ręki i ze stosu. Należy to zrobić w taki sposób, aby jej wartość była wyższa od wartości ostatniej dołożonej tam karty. Gdy w gnieździe znajdzie się co najmniej 5 jaj, można przystąpić do ich wykluwania. Turę można też kontynuować, zapełniając gniazda jeszcze bardziej. Należy jednak dobrze kalkulować, czy takie działanie się opłaci, ponieważ jeśli gracz nie ma możliwości dołożenia karty do żadnego z gniazd, wykluwanie kończy się porażką.

ABC hodowcy dodo

Jak w praktyce wygląda wykluwanie? Gracz, który się na nie decyduje, wyciąga jaja z jednego z gniazd, do których je dokładał, a następnie odrzuca 4 z nich (są zepsute). Pozostałe umieszcza przed sobą – zapunktują one na koniec gry. Co dzieje się w przypadku nieudanego wykluwania? Jeśli żadna karta z ręki lub dobrana ze stosu nie może według reguł zostać umieszczona na stole, gracz zabiera na rękę karty z gniazda, w którym jest ich najwięcej. Warto dodać, że tury nie trzeba kończyć wykluwaniem. Można spasować po zagraniu co najmniej jednej karty. Dobiera się wtedy jednak karty do ręki, jak wyżej. Przed rozpoczęciem tury gracz musi upewnić się, że co najmniej 3 gniazda są wypełnione jajkami. Jeśli nie, należy do jednego z nich dołożyć kartę ze stosu. Dobiera się też na rękę karty do trzech.

Smok w natarciu

Gra toczy się według wyżej opisanych reguł do czasu, gdy wyczerpie się talia. Wchodzi ona wówczas w drugą fazę – czasu zemsty Dargona. Od teraz gracze dokładają po 1 karcie, korzystając wyłącznie ze swojej ręki. Obowiązują standardowe zasady wykluwania jaj, a rozgrywka jest kontynuowana, dopóki wszyscy nie spasują. Gdy to nastąpi, na scenę wkracza smok, który swoim ognistym oddechem omiata gniazda, kończąc zabawę.

Punktacja w grze O Dodo! przedstawia się następująco: każde leżące przed graczem jajo ma wartość jednego punktu. Pozostałe na ręce karty to zgniłe jaja. Otrzymamy za nie punkty ujemne. Wygrywa osoba, która w ostatecznym rozrachunku uzyska najwyższy wynik, przyczyniając się do wyklucia największej ilości dodo.

Superdodo

W podstawowej wersji gry O Dodo! należy zwracać uwagę na wartości kart, ignorując wszystkie inne oznaczenia. Już w tym wariancie występują jednak dwie karty specjalne. Pierwsza z nich to ta, której wartość wynosi 14. Kartę tę wykłada się jako 14, ale jak tylko trafi na stół, liczy się jako 1. To zaś oznacza, że można na niej położyć cokolwiek od 2 wzwyż. Drugą kartą specjalną jest +1. Jej super moc polega na tym, że może być położona gdziekolwiek, jako karta o wartości o jeden wyższej niż ta, która jest pod nią.

Sposobów na hodowlę dodo jest wiele

Twórcy gry O Dodo! nie poprzestali na wariancie podstawowym. Ba! W instrukcji znajdziemy opis nie jednego, czy dwóch, ale aż siedmiu alternatywnych sposobów rozgrywki. A do tego mamy jeszcze tryb solo i solo kampanii. Poniżej o nich słów kilka.

Jeśli podstawowa gra zaciekawi Was na tyle, że będziecie chcieli więcej, można wprowadzić tryb “Dodatkowe jaja”. W wariancie tym karta “1” warta jest o 2, a karta “2” o jeden punkt na koniec więcej. Przypominają o tym symbole w prawym dolnym rogu każdej z nich. Innym ciekawym trybem gry jest wariant, w którym zbieramy łupy. Stosując go, należy zwrócić uwagę na karty z jego symbolem. Jeśli kładzie się je na karcie o jeden niższej, można dobrać kartę ze stosu kart odrzuconych.

Niektóre z nich napsują krwi innym

Korzystając z dodatkowych zasad, można nie tylko zbierać, ale i się nimi dzielić łupy. Wariant ten wprowadzona negatywną interakcję – dzięki kartom łupu można bowiem przejść czyjąś turę. Żeby to zrobić, zagrywa się kartę z odpowiednim symbolem na zagraną właśnie kartę o wartości o jeden niższej niż ona. Dalej działa osoba, która przejęła turę. Podczas wykluwania w takiej turze nie ma zepsutych jaj. Te, które zostają wyklute, dzieli się między pierwotnego aktywnego gracza i tego, który przejął turę jako ostatni. Gracz, który stracił turę, może na pocieszenie dobrać 3 karty na jej koniec.

Fani świata Draghan mogą w O Dodo! zastosować też m.in. ulepszone wykluwanie. Jest ono oparte na wtasowanych do talii kartach o wartości 14, które odkryte zwiększają liczbę jaj trafiających do graczy. O to, aby nie było nudno  kartom podstępu można też postarać się dzięki aktywnym gniazdom. W wariancie tym wykorzystuje się żetony ze specjalnymi zdolnościami gniazd, takimi jak np.obniżenie liczby psujących się jej podczas wylęgu. Sporo można też namieszać dzięki kartom podstępu. Karty takie można pozyskać i wykorzystać podczas gry w niecnych celach, knując przeciwko innym po to, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną.

My myself and dodo

W O Dodo! można grać nie tylko w grupie, ale i solo. W trybie jednoosobowym stosowane są karty podstępu, choć można prowadzić rozgrywkę także bez nich. Zasady gry są podobne do podstawowych reguł, z tą różnicą, że Dargon wkracza do akcji po zakończeniu każdej tury nieudanym wylęgiem. Niszczy wtedy najdłuższy rząd. Uzyskany wynik porównuje się z listą, którą znaleźć można w instrukcji. Tam też znajdziemy opis jednoosobowej kampanii, w której zanim przystąpi się do wykluwania jaj, należy zdobyć 14 kart podstępu. Kiedy uda się to zrobić, należy kontynuować rozgrywkę, której cel jest prosty, choć niełatwy do osiągnięcia – uratowanie dodo przed wyginięciem.

Wrażenia z wycieczki do Draghan

O Dodo! to tytuł, który przyciągnął mnie do siebie mechaniką push your luck, którą bardzo lubię. Jest to karcianka, w której tury graczy przebiegają szybko i dynamicznie, dzięki czemu cała gra się nie nuży. Komponenty mieszczące się w niewielkim pudełku pozwalają na spędzenie wielu godzin w świecie, który przyznam, że uważam za wyjątkowo ciekawy, ale i zabawny. Podoba mi się humor, który widoczny jest na ilustracjach i w opisach w instrukcji.

Gra broni się także pod względem mechaniki. Oczywiście mamy w niej element losowości, czy powinnam powiedzieć, że stanowi wręcz jeden z jej kluczowych elementów. Warto podkreślić, że dzięki wielu wariantom rozgrywki, można dostosować ją do swoich potrzeb i upodobań. Chcecie zagrać w ciekawą, ale niezbyt skomplikowaną grę? Sięgacie po wariant podstawowy. Lubicie negatywną interakcję? Dzielenie się łupem i karty podstępu to coś, co Wam się spodoba. A może szukacie karcianki na granie solo? Dla osób takich, jak Wy stworzono tryb jednoosobowy i kampanię. W przypadku tego tytułu znajdziecie wiele różnorodnych propozycji rozgrywki. Jako że sama cenię dynamiczne gry karciane, O Dodo! mogę polecić każdemu, kto tak jak i ja, lubi tego typu tytuły.Dziękujemy firmie Jumping Turtle Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings