Home | Wiadomości | Aktualności | Planszowe Celebrities na Essen

Planszowe Celebrities na Essen
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Jeśli są wśród Was szaleńcy pokroju Ala, który w kajecie odhaczał kolejnych twórców, których autograf zdobył, powinniście już teraz rezerwować bilety na przyszłoroczne targi. Tylko tam stężenie znanego autora na metr kwadratowy jest tak duże i możecie nie tylko zniszczyć sobie pudełko jakimś gryzmołem, ale po prostu porozmawiać z Waszym ulubionym projektantem gier, wypytać go o plany na przyszłość (chociaż i tak pewnie nie powie) i podarować swojego ukochanego misia (którego pewnie przez grzeczność weźmie). Mst był dużo skuteczniejszy niż ja i na swoich zdjęciach zdołał bezwstydnie umieścić również siebie (co macie okazję zobaczyć poniżej). Ja, ponieważ nie miałem żadnej gry słynnego twórcy na liście zakupowej, a ulubionego misia zabrał mi Pancho (podobno będzie pasował do jego ulubionej lalki), musiałem zadowolić się zdjęciami z dalszej odległości.

Na targach nie mogło zabraknąć słynnego doktora od planszówek. Co ciekawe nie był specjalnie oblegany (w końcu Ja_n został w domu) i wszyscy chętni mogli z nim porozmawiać. Niestety podpisywał mierne Keltis, więc nie skusiłem się na bliższy kontakt. Dr Knizia sprawia bardzo miłe wrażenie – widziałem go 2 razy, na różnych stoiskach i za każdy m razem ciepło się uśmiechał i cierpliwie rozdawał autografy. Niesamowite wrażenie stać obok człowieka, który stworzył tyle dobrych gier (i Keltis).

dr Reiner Knizia

Zupełnym przypadkiem, na stoisku Portala, spotkałem charakterystycznego Friedemanna Friese. Korzystając z okazji zrobiłem mu zdjęcie, pogratulowałem wspaniałego Wysokiego Napięcia (ku mojemu zaskoczeniu znał polski tytuł gry i spytał, czy dobrze go wymawia :-) ) i zapytałem o plany na przyszłość. Trochę ekscentrycznie odpowiedział, że tyle jest aktualnie skomplikowanych gier w sprzedaży, że jakoś nie czuł potrzeby. Ale już zaczynają mu pomysły buzować na coś bardziej skomplikowanego i być może ekonomicznego. Mam nadzieję, że już wkrótce świetne Wysokie Napięcie znajdzie godnego następcę.

Friedman Friese

Friedemann Friese

Razem z Pancho spotkaliśmy się w sobotę z Ericiem Martinem, szefem Boardgamenews i porozmawialiśmy o wielu ciekawych rzeczach, możliwej współpracy, obecności Polaków na targach i specyfice Boardgamenews i sposobach recenzowania gier. Eric był przemiły, bardzo dobrze się nam rozmawiało. Był świadomy obecności polskich gier na targach (w tym gry Adama „Mozaika”, którą kilka dni wcześniej testował) i odwiedził polskie stoiska. Był strasznie zabiegany, więc szybko zrobiłem mu pamiątkowe zdjęcia, podarowałem dwa numery Świata Gier Planszowych i pobiegł dalej.

Eric Martin

Eric Martin

Udało mi się również porozmawiać z twórcami gry Kraków 1325AD, o której już trochę pisałem. Peter (twórca) i Melchior (grafik) byli bardzo sympatyczni. Porozmawialiśmy o ich przygodzie z samodzielnym wydawaniem gry, odbiorze Krakowa przez graczy, procesie tworzenia i dumie z gotowego działa. Byli oczywiście bardzo zajęci i w końcu nie zdołałem zdobyć kopii gry. Ale nic straconego, wcześniej czy później do nas trafi.

Peter Struijf i Melchior van Rijn

Peter Struijf i Melchior van Rijn

Mst miał nieco więcej szczęścia i udało mu się spotkać z następującymi osobistościami (oddaję mu głos):

Na zakończenie mojego pierwszego dnia pobytu na Targach razem z Anią, Russem i Samurem zasiedliśmy do partyjki Cavum. Grało się dosyć przyjemnie ale bez wielkich odkryć i rewelacji za to z dosyć częstym wertowaniem instrukcji i dopytywaniem o szczegóły u obsługi stoiska. Właśnie myślałem sobie, że Cavum to całkiem przyjemna klasyczna eurogra ale nie muszę jej kupować gdy na stoisku zapanowało wielkie poruszenie. Pojawili się Państwo Kramerowie. Ta wizyta okazała się w moim przypadku znakomitym chwytem marketingowym ponieważ nie mogłem odmówić sobie zdjęcia i autografu słynnego Autora na nowozakupionym Cavum. I jeszcze ciekawostka – autorką prezentowanego zdjęcia jest Pani Kramer.

Wolfgang Kramer

Wolfgang Kramer

Bracia Fraser i Gordon Lamont oprócz dołączania do swoich gier pięknych figurek znani są z wielkiego poczucia humoru. Jadąc na Essen miałem nadzieję, że oprócz wypróbowania nowej gry Fragor Games uda mi się z nimi chwilkę porozmawiać. Niestety, gdy dotarłem do ich stoiska krzątały się na nim tylko dwie panie. Na początek popełniłem małą gafę pytając jedną z nich – jak się okazało Judi, żonę Gordona – czy będzie w stanie wytłumaczyć mi grę po angielsku. Gdy poznałem reguły okazało się, że toczona przy drugim stole rozgrywka demonstracyjna dobiega końca. Właśnie wtedy na stoisku zjawili się Fraser i Gordon. Ponieważ jedna z 5 zasiadających do gry osób zrezygnowała z pełnej partii na rzecz obserwacji części rozgrywki do stołu zasiadł Fraser. Partia z nim była rewelacyjna – znakomite, klimatyczne wyłożenie reguł, mnóstwo nieszkodliwych docinków i żarcików, zacięta rywalizacja. A na zakończenie wieści dla kolekcjonerów – Fraser powiedział, że może na kolejną okrągłą rocznicę działania Wydawnictwa wyprodukują kolejną partię ekskluzywnej wersji gry Leapfrog.

Fraser Lamont

Fraser Lamont

Z Corne van Moorsel odbyłem bardzo krótką rozmowę, podczas której Corne powiedział mi, że ma mnóstwo pomysłów na nowe gry ale nie chciał zdradzić żadnych szczegółów.

Corne van Morsel

Corne van Morsel

Po pierwszym dniu targów moi warszawscy koledzy z GF usiłowali przekonać mnie, że wyrzuciłem pieniądze w błoto kupując w ciemno Książąt Machu Picchu. Gdy podczas rozmowy z Mac Gerdtsem zapytałem, czy w przyszłym roku pokaże kolejną grę z rondlem odpowiedział, że nie jest już rondlem ograniczony, bo pokazał Książętami Machu Picchu, że potrafi też robić gry bez rondla. Jeśli natomiast chcecie ocenic siłę gry Waltera w Imperial to często można go spotkać na BSW – podobno nawet czasami przegrywa. I jeszcze małe zaskoczenie. Już wcześniej zauważyłem na stoisku PD-Games kobietę ubraną w tradycyjny strój peruwiański, zrobiłem jej nawet zdjęcie. Gdy na koniec rozmowy poprosiłem Mac Gerdtsa o wspólne zdjęcie zaproponował żeby na zdjęciu była także jego żona, czyli właśnie ta Pani, którą wcześniej wziąłem za hostessę.

Mac Gerdts oraz jego peruwiańska żona

Mac Gerdts oraz jego peruwiańska żona

Gdy w sobotę wieczorem opuszczałem opustoszałe już hale targowe na stoisku z grami projektu GIPF zauważyłem ostatnich dwóch zwiedzających, którym zasady Tzaara objaśniał osobiście Kris Burm. Poczekałem cierpliwie na zakończenie tłumaczenia, przekazałem swój zachwyt Gipfową twórczością Krisa i dowiedziałem się, że wśród licznych fanów projektu Gipf Autor nie dostrzega szczególnego uwielbienia dla żadnej ze swoich gier, kosztem innych. Rozkłada się to raczej równo ponieważ różni gracze doceniają w grach logicznych Burma bardzo różne elementy.

Kris Burm

Kris Burm

Przez chwilę rozmawiałem również z Alanem Paullem, twórcą jednej z moich ulubionych gier – Confuciusa. Miałem do niego trochę szczegółowych pytań dotyczących możliwości eliminacji lub minimalizacji losowości pozyskiwania kart łask cesarskich oraz potencjalnego kingmakingu występującego podczas następującego jedno po drugim rozstrzygania sytuacji w dwóch lub trzech ministerstwach. Niestety naszą rozmowę przerwała konieczność włączenia się Alana w tłumaczenie Confuciusa na jednym z demonstracyjnych stolików. Później nie udało mi się go już spotkać na stoisku Surprised Stare Games.

Nie wątpię, że na targach było mnóstwo autorów i twórców gier, których nie udało nam się spotkać – lista spotkań z twórcami liczyła kilkadziesiąt pozycji. Nie udało się też porozmawiać z Vlaada Chvatilem, który cały czas był zajęty prezentowaniem Space Alert (liczę, że zawita na listopadowym Pionku). Mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu uda nam się pojechać i zdobędziemy kolejne skalpy zdjęcia znanych postaci.

Słynna Tiju z namolnym fanem z Warszawy

Słynna Tiju z namolnym fanem z Warszawy

7 komentarzy

 1. Avatar

  „Namolny fan z Warszawy” :D
  To fakt, kręcił się wiecznie wokół naszego stoiska, jakby chciał autograf, ale się wstydził… :)

 2. Mst

  Wysyłając do Szymona opis moich targowych spotkań z Autorami zapomniałem o jeszcze jednym, bardzo ciekawym spotkaniu z mniej znanym w Polsce twórcą, Michaiłem Antonowem. Na początku Michaił wyjaśnił mnie i drugiemu graczowi (chyba z Holandii) reguły swojej nowej gry logicznej Aronda, po czym pomógł nam przeprowadzić testową rozgrywkę. Później wypróbowałem jeszcze drugą, starszą grę Antonowa. ConHex poznawałem grając z Autorem. I była to rozgrywka znakomita. Oczywiście, jak to zwykle bywa w grach logicznych reguły były b.proste. Natomiast każdy ruch opatrywany był obszernym komentarzem prezentującym możliwości, zagrożenia i ocenę aktualnej sytuacji. W międzyczasie porozmawialiśmy także nt.wielu innych obecnych na rynku gier logicznych,a Michaił zrobił ciekawe spostrzeżenie, że często zdarza się iż jakiejś gry logicznej nie potrafią zrozumieć niektórzy członkowie jury znanych planszówkowych nagród podczas gdy znakomicie wychodzi to grającym na targach dzieciom. ;-)

 3. Avatar

  Super.
  Jako, że pomagałem chłopakom z Portalu na ich stoisku, miałem okazję także kilka ciekawych osób spotkać. Był więc po sąsiedzku Vlada Chvatil, który długo rozmawiał z Michałem Oraczem i grał w Witchracfta z Mutidejem. Był też Roberto Fraga. Był Eric Martin, szef Boardgamenews, który rozegrał kilka partii Witchcrafta z różnymi ludźmi, tłumacząc im zasady! Byli członkowie jury nagrody Spiel des Jahres (w tym jeden ze współzałożycieli). Był też widoczny na zdjęciu Friedman Friese. Dr Knizia zdaje się nie przyszedł :( A szkoda, bo chciałem mu pogratulować jego najlepszej gry – Żółwików! :P

 4. Avatar

  Kolejny świetny tekst. W ogóle wszystkie relacje z ESSEN rewelka. Czuję się trochę jakbym tam był. Serdeczne dzięki.

  W przyszłym roku jadę!!!

  PS. jak Le Havre?

 5. Avatar

  Friedemann Friese, nie „Friedman Friese”.

 6. Don Simon

  Poprawione – dzięki za czujność.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings