Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Alcatraz: The Scapegoat i Alcatraz: The Scapegoat – Maximum Security

Alcatraz: The Scapegoat i Alcatraz: The Scapegoat – Maximum Security [Współpraca reklamowa z Kuźnia Gier] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Alcatraz 1Alcatraz: The Scapegoat otworzyło Kuźni Gier w 2011 r. okno na świat. W rankingu BGG znajduje się obecnie w pierwszym tysiącu gier, do tego średnia ocen prawie 7/10 i 4 zagraniczne edycje: angielsko-francuska (Z-Man Games/Filosofia), niemiecko-włoska (Heidelberger/ Cranio Creations), rosyjska (Mosigra), polsko-hiszpańska (Kuźnia/Gen-X Games). Na Essen 2011 w ciągu 3 dni rozeszła się połowa nakładu, po Essen reszta błyskawicznie trafiła do odbiorców w kraju i za granicą. Później kolejne dodruki, sprzedaż praw wydawnictwu Z-Man Games do wydania angielskiej podstawowej wersji gry, a na koniec dodruk polsko-hiszpański z Gen-X Games. W 2012 r. pojawił się dodatek Alcatraz: The Scapegoat – Maximum Security.

W moje ręce trafiła edycja polsko-hiszpańska z polsko-angielskim dodatkiem. Para, która nie powinna być już nigdy rozłączana. Para, która daje wiele satysfakcji i radości, choć w samą podstawkę też lubię grać, ale… Zanim przedstawię dalsze rozwinięcie tego zdania, muszę wrócić do początku.

2 w 1

2 w 1

Trafiłam do Alcatraz
Alcatraz to 12 kart lokacji, między którymi poruszają się gracze. To strefy, nad którymi pieczę sprawują strażnicy. Czasem nie ma tam żadnego, a czasem jest ich tylu, że utrudniają bądź uniemożliwiają działania. Lokacje pozwalają na wykonywanie akcji, każda ma unikatową, biorąc pod uwagę dwustronność kart lokacji, tych akcji jest 24. Można zdobyć fanty potrzebne do wykonania fragmentu planu ucieczki (w końcu każdy marzy o wolności), zdobyć kasę, krzepę, karty szantażu, a nawet wysyłać strażników do innych lokacji.

Kozłem nie chcę być

Kozłem nie chcę być

Celem gry jest ucieczka z więzienia, niestety nie wszystkim się to uda. Zawsze pozostanie w nim jeden kozioł ofiarny. Nikt nie chce nim być. Chcąc się wydostać trzeba wykonać 6-elementowy plan i realizują go wszyscy. Każdy się stara, nie każdemu się udaje. Realizacja elementu planu polega na: zebraniu odpowiednich fantów wskazanych przez kartę planu, dojściu do lokacji zawierającej tą kartę i wykonaniu akcji. Łatwość realizacji jest pozorna. Po pierwsze przeszkadzają w grze strażnicy, dokładani po jednym co rundę do różnych lokacji, bądź przemieszczani zgodnie z regułami gry. Każdy nowy strażnik symbolizuje upływ czasu w grze – pojawienie się 21 kończy grę, w dodatku przegraną. Im więcej strażników w lokacjach, tym trudniej wykonywać akcje – rosną koszty, czasem nie można w niej nic zrobić, a nawet do niej się dostać. Po drugie w każdej turze ktoś z graczy przyjmuje na siebie rolę kozła ofiarnego – postaci utrudniającej życie innym, całkowicie przeszkadzającej w realizacji planu, ale też walczącej o swoje. Utrudnianie odbywa się poprzez zagrywanie wcześniej zdobytych kart szantażu, kradzieże, ściąganie strażników do danej lokacji i możliwość wykorzystania co najmniej o 1 punkt akcji więcej od pozostałych graczy. Po trzecie, w danej turze gracze dysponują tylko 3 lub 2 punktami akcji (kozioł ma ich zmienną liczbę), zależnymi od liczby graczy, które muszą wykorzystać na różne płatne akcje np. przemieszczanie się do sąsiedniej lokacji, skorzystanie z akcji przypisanej danej lokacji, wszczęcie rozróby, kradzież, wykonanie elementu planu itd. Są również akcje darmowe wynikające z ogólnych reguł gry lub przypisane do danych lokacji. Taka liczba PA wymusza na graczach współdziałanie. Po czwarte, karty planu wymuszają warunki jej realizacji: prócz potrzebnych fantów, wskazują na liczbę graczy, którzy muszą ją zrealizować (1, 2) i liczbę strażników mogących przebywać w lokacji (0-2).

W Alcatraz czuję się dobrze
Liczba PA, ograniczenie w wykonywaniu niektórych akcji do jednej na turę zapobiegają zdobyciu szybkiej przewagi nad innymi. Przy 3 graczach łatwiej jest grać pod siebie, co zapewniają 3 PA (i łatwiej określić przegranego), przy 4 graczach współpraca między graczami jest już koniecznością. Alcatraz nie jest typową grą kooperacyjną. Choć gramy przeciwko grze, choć wszyscy chcemy się wydostać z więzienia, to komuś jednak się nie uda. Komuś, bo nie wiadomo tego praktycznie do końca gry. Przy określaniu zwycięzców bierze się pod uwagę wiele czynników, choć najważniejszym jest zrealizowanie niezbędnych elementów planu. Wszelkie trudności w wyłonieniu przegranego, stara się rozwiązać instrukcja. Okazuje się, że tytułowy kozioł ofiarny nie ma nic wspólnego z rolą podejmowaną w trakcie gry. Kozioł ofiarny w rozgrywce to bardzo wredna postać i wcale nie musi pozostać w więzieniu. Ofiarą jest najsłabsze ogniwo wyłaniane na końcu gry. Lubię takie quasi-kooperacje, niby razem przeciw grze, ale tak naprawdę liczy się własna praca, walka o siebie. W Alcatraz współpraca jest bardzo pozorna, ciągłe zawieranie chwilowych sojuszy i ciągłe wbijanie noży w plecy. To jest okrutna gra, bezwzględna, paskudna. Trzeba wiedzieć z kim i kiedy trzymać. Tak by utrzymać się na powierzchni. Wbijanie noży najbardziej widoczne jest w trakcie wybierania kozła ofiarnego w każdej turze. Odbywa się to poprzez jawne negocjacje i tajne głosowanie. Gdyby nie wymogi regulaminowe, tj. prowadzenie negocjacji maksymalnie przez 2 minuty, mogłoby dojść do wielkich kłótni, bijatyk, złorzeczeń. W tym krótkim czasie wyszukuje się właściwe argumenty, by przekonać do siebie, a jednocześnie podkopać morale jednego z przeciwników. Bycie kozłem ofiarnym w trakcie gry nie jest wcale takie złe. Daje wiele możliwości pracy przeciw innym i realizacji własnych celów: zbieranie/zabieranie fantów, odbieranie możliwości zdobycia nagrody graczom. Przebieg gry, a szczególnie jej wredność, bardzo zależy od współgraczy. Muszą chcieć walczyć o swoje, muszą umieć przeliczać, planować, kombinować, umiejętnie tworzyć intrygi. Przy łagodnych graczach gra się… miło, jednak nie ma wielkiego ładunku emocjonalnego. Od stołu odchodzi się z uśmiechem na twarzy i spokojnie. W pozostałych przypadkach bywa ostro nawet po zakończeniu gry.

Alternatywne rozstawienie

Alternatywne rozstawienie

Pozytywnych cech ta gra ma jeszcze kilka. Jest grywalna, mało powtarzalna ze względu na losowe rozstawienia kart lokacji, planu, pionków, strażników. Ma prostą mechanikę, łatwą do opanowania nawet dla niedzielnych graczy. Do tego 2 poziomy trudności – karty lokacji są dwustronne, jedna ze stron jest łatwiejsza; no i oczywiście klimat. Gra byłaby ideałem, jednak pojawia się w niej kilka ale… Zakończenie gry wzbudza wątpliwości, jest to jednak do przejścia, ze względu na mnogość możliwości ostatecznego wyłonienia kozła ofiarnego. Losowość stwarza ogromny problem, gdy karty planu ułożą się w talii niekorzystnie dla graczy. Bywa, że przez nie nie można ukończyć gry. Ostatnim elementem, który bardzo mnie denerwował to sposób przyznawania nagrody za wykonanie planu. Gracz, który wykonał element planu w sposób losowy dobiera kolejną kartę z talii kart planu jako nagrodę dla pozostałych graczy (poza kozłem ofiarnym). W tym losowym dobrze może pojawić się nieprzydatna karta, tj. już zrealizowany element planu, lub karta, która da innemu graczowi przewagę, mimo, że np. nic przydatnego nie zrobił. Tak wygląda wersja podstawowa gry.

Czuję się też bezpiecznie

Maximum Security

Maximum Security

Dobra gra ma szansę na dodatki. Na elementy i warianty wzbogacające rozgrywkę, czasem też naprawiające to, co szwankowało. Alcatraz: The Scapegoat – Maximum Security to dodatek, który wprowadza: 3 nowe dwustronne lokacje o unikatowych cechach, dodatkowe karty szantażu, karty wyroków, możliwość gry w 5 osób poprzez wprowadzenie roli Frajera, oraz Szefa strażników. Część z tych elementów rozwiązuje problemy, jakie zostały zauważone w wersji podstawowej. Tak też, losowe dociąganie nagród, często nieprzydatnych, naprawia: sposób przygotowania talii kart planu w setupie (odrzuca się losowo po 2 karty na dany element planu czym zmniejsza się całą talię), oraz lokacja Lighthouse pozwalająca na podglądnięcie 1-3 wierzchnich kart i pozostawienie wybranej na wierzchu. Dodatkowo można skorzystać z wariantu Plan G, dzięki któremu losowe nagrody, nawet te powtarzające się, zaznacza się na karcie więźnia. Im więcej takich znaczników, tym większa szansa na ucieczkę. Jest to dodatkowy czynnik pozwalający wyłonić przegranego. Całą grę utrudnia wprowadzenie Szefa strażników. Jego obecność w danej lokacji liczy się jako 2 strażników, nie można go przekupić, ani ściągnąć rozróbą do innej lokacji. To twarda sztuka. W dodatku ma wpływ na najbliższe pola w pionie i poziomie (na kształt krzyża). Co rundę przesuwany jest do innej lokacji zgodnie z prostym algorytmem, dzięki któremu można dobrze zaplanować ruchy. W jego obecności nawet gra dla 3 osób jest o wiele lepsza.
Dodatek pozwala również zagrać w Alcatraz 5 osobom. Dla zachowania balansu, wprowadzono rolę Frajera, którym będzie kolejno każdy gracz. Frajer nie ma żadnych dodatkowych umiejętności, nie zdobywa nagród, zaś gdy samodzielne wykonana część planu nikt nie dostaje nagrody. Do gry są wprowadzane jeszcze 2 ciekawe warianty: inne rozłożenie kart lokacji, co wymusza inny sposób planowania wędrówki i akcji; karty wyroków nadające graczom pewne umiejętności na całą grę – dotyczą one akcji wykonywanych przez kozła, przy głosowaniu i w lokacjach.

Z Szefem same kłopoty

Z Szefem same kłopoty

Dodatek ten wnosi bardzo wiele do gry. Dzięki niemu jest ciekawsza, lepsza, bardziej zajadła i wymuszająca lepsze planowanie. Dla mniej zaawansowanych graczy wystarczy wersja podstawowa gry, dla zaawansowanych dodatek jest koniecznością.

2 edycje

2 edycje

Na koniec słów kilka o wykonaniu. Edycja polsko-hiszpańska zaskoczyła mnie jakością wykonania – pozytywnie i negatywnie. Pozytywem jest wprowadzenie nazw na kartach lokacji i kartach planu w obu językach, czego nie było w poprzedniej edycji. Miły akcent ze strony wydawców. Większość elementów wykonanych jest bez zarzutu (drewniane i tekturowe), jednak karty są cieńsze niż w poprzedniej edycji i kolorystyka jest słabszej jakości np. w miejsce czerni pojawia się szarawy kolor, karty miejscami wyglądają jak wytarte. Elementy dodatku, w edycji polsko-angielskiej, są również dobrej jakości. Cieszy mnie również niewielkie pudełko, które bez trudu zmieści się w pudełku z podstawową wersją gry.

 

Autorzy: R.Cywicki, K.Cywicki, K.Hanusz
Liczba (wiek) graczy: 3-4, z roszerzeniem 3-5 (15+)
Czas gry: 1 h
Skalowalność: 3 dobrze, 4-5 bardzo dobrze
Wydawnictwo: Kuźnia Gier

 

 Dziękujemy firmie Kuźnia Gier za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (5/5):

Złożoność gry (3/5):

Oprawa wizualna (4/5):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings