Home | Wiadomości | Aktualności | Evolutio! – solidna kooperacja w polskich realiach?

Evolutio! – solidna kooperacja w polskich realiach?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

okładkaNo i doczekaliśmy się kolejnej inicjatywy planszówkowo-dydaktycznej. evolutio! to gra zaprojektowana przez Kuźnię Gier dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Gra jest częścią kampanii promującej wykorzystanie środków unijnych w Polsce. O dziwo, poza wstępem klimatycznym zawartym w instrukcji oraz tekstami na pudełku, w samej rozgrywce prounijnej propagandy jest dość niewiele. Gra jest kooperacją – w pewnym sensie odwróconą Pandemią. Mając okazję rzucić okiem na rozgrywkę, spieszę podzielić się wrażeniami.

plansza mapa Polski

plansza mapa Polski

Plansza, w której centrum jest mapa Polski podzielonej na województwa, a wokół rozmieszczono szereg torów i tabelek koniecznych do rozgrywki. Pożyteczną tradycją jest przygotowanie planszetek graczy, co dla początkujących będzie znacznym ułatwieniem w zarządzaniu swoimi growymi zasobami.

tył pudełka rozwiewa nieco wątpliwości

tył pudełka rozwiewa nieco wątpliwości

Mapa nie jest tylko pretekstem. W zależności od liczby graczy stają się oni odpowiedzialni za regiony złożone z kilku województw. I w czasie rozgrywki starają się podnieść poziom zadowolenia przez realizację inwestycji albo wydając żetony kultury.

tor zadowolenia oraz tur

tor zadowolenia oraz tur

Gra podzielona jest na trzy etapy, które czytelnie oznaczono na torze tur oraz rewersach kart inwestycji i wydarzeń (szkoda, że nie zdecydowano się na rozróżnienie kolorystyczne – łatwiej byłoby segregować komponenty po partii). Poza tymi kartami mamy jeszcze sporą garść żetonów zasobów, znaczniki graczy i zrealizowanych inwestycji. W pudełku jest wypraska, ale jakaś taka nieoczywista – nie bardzo widać jaka myśl projektantowi przyświecała.

korzyści ze zrealizowanych inwestycji

korzyści ze zrealizowanych inwestycji

Mechanika rozgrywki jest prosta, co sprzyjać będzie wykorzystaniu gry wśród osób nie mających styczności z nowoczesnymi grami planszowymi. W swojej kolejce gracz wykonuje dwa razy akcję spośród dwóch możliwych – zdobywanie zasobów i inicjowanie inwestycji. Ponieważ na koniec tury mamy ograniczone możliwości zostawienia sobie żetonów zasobów, zwykle jest to para akcji – zasoby i inwestycje. O zasoby staramy się rzucając kośćmi. Efekt określają tabele dla każdego z sześciu zasobów.

tabele rzutów zasobów

tabele rzutów zasobów

tabele rzutów zasobów

tabele rzutów zasobów

W toku rozgrywki gracze zdobywają karty modyfikujące efekt rzutów i o zasoby jest znacznie łatwiej.

Karty inwestycji określają przede wszystkim w których województwach mogą być one realizowane. Wymaga to współpracy między graczami, by sobie nie podbierać kart i nie blokować w ten sposób efektywnego wykorzystania zgromadzonych żetonów surowców. Inwestycje wymagają także wydatkowania pewnych zasobów, początkowo niewielu, później stają się coraz droższe. I tu pojawia się ciekawy patent. Karta inwestycji trafia na tor inwestycji, a każda kolejna przepycha ją do pola realizacji.

realizowane inwestycje

realizowane inwestycje

Dopiero wtedy gracz może zabrać ją na swoją planszetkę, umieścić odpowiedni żeton na mapie i korzystać z opisanych pożytków. Świetnie wzmaga to aktywność graczy, bo każda nowa inwestycja przyspiesza realizację już ufundowanych. A to zwiększa możliwości graczy dodatkowymi akcjami. Korzyści dzielą się na jednorazowe oraz do użycia w każdej turze. Liczba kart inwestycji w dyspozycji gracza jest ograniczona i musi on roztropnie decydować razem z zespołem, które odrzucić gdy przekracza limit.

sporo już zainwestowano

sporo już zainwestowano

Dzięki ograniczeniu możliwych akcji rozgrywka może być dość szybka. Sprzyjają temu dobrze opracowane pomoce graczy.

karty pomocy

karty pomocy

Po akcjach graczy należy rozpatrzeć wydarzenie. Są one losowo dobierane z talii, co zapewnia zróżnicowane rozgrywki. Większość jest niekorzystna, stąd ułatwienie dla graczy – widzą oni trzy najbliższe wydarzenia i mogą się, w pewnym stopniu, na nie przygotować.

przykładowe wydarzenia z I okresu

przykładowe wydarzenia z I okresu

Zdarzają się wydarzenia potencjalnie korzystne, ale koszt ich jest bardzo wysoki. A warto zauważyć, że niemal równoważny reakcji na zdarzenia niekorzystne. Są też i takie, na które nie można nic poradzić. Właściwie tylko w wydarzeniach pojawia się element związany z Unią (dla mnie zaskakujące jest wykorzystanie zamieszek jako nazwy wydarzenia…).

kontrole

kontrole

Część wydarzeń ma powtarzające się nazwy, ale efekty – na szczęście dla grywalności – są zróżnicowane.

stałe zagrożenie strajkiem

stałe zagrożenie strajkiem

Gra trafiła do naszego Klubu Gier Planszowych kilka dni temu, w ramach kampanii promującej mistrzostwa Polski w grze evolutio!

Nie było jeszcze czasu na wiele partii, ale w trakcie rozgrywki gra prezentuje się sympatycznie.

rzut okiem na wizualizację rozgrywki

rzut okiem na wizualizację rozgrywki

Czuć presję czasu. Jest kilka elementów które zespół musi uwzględnić planując inwestycje – czy ważniejsze są karty dające długofalowe korzyści czy trzeba ratować sytuację (zagrożenie ze strony wydarzeń) w określonym regionie. Los, w postaci kości, czasem płata figle. Z drugiej strony korzystny układ wydarzeń czy kart inwestycji może wiele pomóc. To wstępne spostrzeżenia w kontekście walki między uczniami o wielkie nagrody…

niemal wszyscy sprawcy

niemal wszyscy sprawcy

Myślę, że osoby lubiące kooperację i swojskie klimaty mogą bez obaw spróbować zagrać w evolutio! A że mleko się rozlało (kasa już wydana), to warto wykorzystać ciekawą inicjatywę do promowania nowoczesnych planszówek.

Niestety nie obyło się bez wpadek. W przykładzie opisującym regiony pomylono odwołania do kolorów, a w opisie inwestycji nie jestem pewien (bo nie ma precyzyjnego wyrażenia) czy można realizować więcej niż jedną. Graliśmy, że można.

13 komentarzy

 1. MichalStajszczak

  Skoro gra jest kooperacyjna, to na jakiej zasadzie mają odbywać się Mistrzostwa Polski w Evolutio?

 2. WRS

  Tu https://ejsak.home.pl/appmrr/images/regulamin.pdf jest to objaśnione.
  Jak dla mnie to bardzo słaby pomysł z tymi mistrzostwami. (Ale nie o tym miało być w rzucie okiem na samą grę…) Mnóstwo okazji do zagrywek niefair – choćby obserwator może stopować grę…

 3. Avatar

  Okej, wszystko w porządku, ale jak można wejść w posiadanie tej gry? na stronie ministerstwa nie potrafie nic znaleźć :|

 4. Avatar

  @madeusz – zadałem to pytanie w imieniu Board Times, dokładniej pytałem, czy gra będzie dostępna w sprzedaży – no i dowiedziałem się, że nie będzie.
  Zdaje się, ze Ministerstwo ma inny pomysł na edukacyjne wykorzystanie gry, albo nie przemyślało do końca tej kwestii.

 5. WRS

  Pewnie tak było w warunkach przetargu – gra do dystrybucji w placówkach, mistrzostwa, kampania promocyjna.
  A kase trzepie się niekoniecznie ze sprzedaży…

 6. Avatar

  no ale jak przyszli uczestnicy mistrzostw mają zapoznać się z tytułem i o jakich placówkach WRS piszesz? ministerstwo czy placówki edukacyjne?

 7. Veridiana

  Myślę, że jak szkoły zgłoszą się do mistrzostw to otrzymają egzemplarz. tak by było logicznie.
  a po drugie, nasz klub gier otrzymał znienacka przesylke z gra, ale w zasadzie nie wiadomo po co, skoro gra nie jest przeznaczona do sprzedazy… :/

 8. WRS

  Więcej szczegółów (bo ja też jestem tylko jednym z zaskoczonych beneficjentów jako Klub Gier Planszowych w Ropczycach) można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/MocEfektow
  A o dystrybucji nieco więcej tutaj: https://ejsak.home.pl/appmrr/images/faq.pdf

 9. MichalStajszczak

  Z tego, co się pokazuje na podlinkowanej przez WRS stronie pejsbuka wynika, że w to „wydarzenie edukacyjne” zaangażowane jest pismo Świat Gier Planszowych, co do którego miałem podejrzenie, że nie istnieje

 10. WRS

  Zachodzi pytanie, czy ŚGP o tym wie ;)

 11. Avatar

  Mistrzostwa Polski, w grę:
  a) której nie można kupić
  b) którą rozsyłamy wybranym
  c) która jest grą korporacyjną
  d) która powstała tuż przed terminem Mistrzostw

  żeby były cenne nagrody, to bym powiedział, że to jakiś przekręt :)
  ale pewno żaden przekręt, tylko grant z Unii :) -> a wtedy sens nie jest wymagany :):):)

 12. Avatar

  cezaras popraw się!
  u mnie w korporacji nie mamy żadnych gier :)

 13. Avatar

  Potrzebuję skan lub pdf instrukcji, ktokolwiek posiada [była i zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach przyrody], będę wdzięczny:]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings