Home / Artykuły / Na radarze / Reiner Knizia – na radarze

Reiner Knizia – na radarze

(fot. Dave Lartigue)

(fot. Dave Lartigue)

Wiemy już, co planuje Bruno Faidutti, czas zajrzeć do jego o cztery lata starszego kolegi z Niemiec. Reiner Knizia zapowiedział na ten rok (jak na razie?) cztery tytuły, w tym dwie przeróbki swoich wcześniejszych tytułów (rok bez odgrzania kotleta rokiem straconym), jedną kontynuację serii oraz jedną nową grę. Patrząc na to, co proponuje miszczu Reiner można stwierdzić, że 2013 to dla Knizii rok spod znaku brzydoty. Nie wiem, może się z kimś założył, a może spaczył mu się gust, ale takich brzydactw to ja już dawno nie oglądałam…

Scary Tales Big Bad Wolf vs. CinderellaBig Bad Wolf vs. Cinderella to czwarta gra z serii Scary Tales (idzie najwyraźniej tropem Scary Movie), w której dwaj gracze stają naprzeciwko siebie w walce o relikty. Tym razem jeden wciela się w przebiegłego Złego Wilka, który potrafi namówić do współpracy nawet trzy małe świnki, a drugi w przepracowanego i zestresowanego Kopciuszka z dobrą Wróżką u boku.

Seria Scary Tales to dwuosobowe gry karciano-kościane rozgrywające się w królestwie baśni, w którym bezpotomnie zmarł król. Na tę wieść, jak to zwykle bywa, obudziła się w mieszkańcach bajkowej krainy niezdrowo pojęta ambicja i wszyscy ruszają po koronę. Postaci dysponują specjalnymi mocami, osobistymi kośćmi, kartami władzy, szczęścia i opowieści. W walce ponadto liczą się: siła, mądrość, magia oraz szczęście.

Invasion of Garden GnomesJak już przy różnorakich stworkach jesteśmy, zajrzyjmy do ogrodowych krasnali. W Invasion of the Garden Gnomes rozgorzała między nimi walka o dominację i uznanie wyższości krasnali z ogrodów z równo przystrzyżonym trwanikiem nad resztą ferajny, chociażby z ogrodów kwiatowych czy zielnych. Ceramiczne imerium kontratakuje!

Brzydal z Samoobrony (fot. Robert Seater)

Brzydal z Samoobrony (fot. Robert Seater)

Bardzo ogólnie, gracze tworzą kolumy kart reprezentujące uzbrojone po zęby krasnale z jednego podwórka. Najkrótsza kolumna nigdy nie zarobi punktów, najdłuższe zarobią ich wiele.  Dodatkowo w grę wchodzą efekty specjalne, ostatecznie krasnale wcale takie puste nie są, losowo przydzielane pomiędzy walczące grupy.

I dziki brzydal z łopatką (fot. Robert Seater)

I dziki brzydal z łopatką (fot. Robert Seater)

Cała gra opiera sie na wczesniejszej grze Knizii, Vampire. Koncept jednak wzbogacono, dzięki czemu potyczka nabrała jeszcze więcej zaciętości i wymiaru taktyczno-strategicznego. Tytuł oferuje rozgrywkę uproszczoną (bardziej przypominającą pierwowzór) oraz zasady pełne. Na chwałę krasnali!

Silver ScreenA może reflektujecie na Silver Screen? W tym karcianym odpowiedniku gry Dream Factory / Hollywood Blockbuster /Traumfabrik gracze rywalizują o jak największą liczbę ukończonych filmów z lat 20tych ubiegłego wieku. Główny ciężar mechaniki oparty jest na licytacji, a punkty zdobywa się zarówno za ukończenie filmów, za odpowiednie ich składowe oraz za nagrody, jakie, daj Boże, zdobędą.

W porównaniu z wersją planszową autorzy poszukali większego balansu między źródłami punktów oraz ukryli część informacji. Nie zdradzili jednak, jakich.

Buster Keaton jako aktor i reżyser (fot. Robert Seater)

Buster Keaton jako aktor i reżyser (fot. Robert Seater)

Postać z filmu "Metropolis" (fot. Robert Seater)

Postać z filmu „Metropolis” (fot. Robert Seater)

Die drei???Na koniec porywająca zagadka kryminalna w grze Die drei ??? und der Feuerdiamant (po mojemu „Trzy niewiadome i diament ognia”). Dobrych gier detektywistycznych nie jest za dużo, więc może Reiner Knizia ożywi nieco temat, ale po skąpym opisie trudno wyrokować. Gracze – detektywi współpracują w celu rozwiązania czterech spraw przy użyciu kart podejrzanych, wskazówek, kart ryzyka, kart alibi oraz żetonów władzy. A wszystko ze świadomością upływającego czasu. Tyle z detali, jak na zagadkę przystało ;)

Gra będzie także dostępna w postaci APP.

One comment

  1. Avatar

    cenię wiele gier Knizi (Amun Re jest w TOP 3), ale teraz wygląda, że zaoszczędzę kaskę :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sklep z grami planszowymi planszomania.pl
x

Check Also

Gry z Essen już u redaktorów GF!

No i zaczęło się wielkie testowanie! Pierwsze planszówkowe nowości z targów Spiel’14 spłynęły już do Polski. W różnych zakątkach kraju gracze skwapliwie przystąpili do rozgrywek w najgorętsze tytuły tegorocznego Essen. Oczywiście wszyscy rzucili się na „nowego Wallace’a”, „nowego Felda” czy innego „nowego Rosenberga”. My… również :) ALE oprócz tego mamy do zrecenzowania ponad 40 innych tytułów, debiutujących w tym roku. Sami jesteśmy ciekawi, czy wśród nich kryją się jakieś niezauważone do tej pory perełki. Zapraszamy do przeglądu gier z Essen, nad recenzjami których zaczynamy właśnie pracę. Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap