Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry rodzinne | Park Sawanna – z heksami wśród zwierząt

Park Sawanna – z heksami wśród zwierząt [Współpraca reklamowa z Portal Games] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Szybkich, prostych, ale i sprytnych rodzinnych planszówek nigdy za wiele. Wie o tym doskonale wydawnictwo Portal Games, które niedawno dało nam możliwość sięgnięcia po kolejny tytuł tego rodzaju. Park Sawanna, o którym mowa, to gra sygnowana nazwiskami Michaela Kieslinga oraz Wolfganga Kramera. Duet ten możecie kojarzyć m.in. z pudełek gier takich jak Tikal, czy też Paris. Panowie projektują z resztą gry z powodzeniem nie tylko w parze. Kiesling to autor m.in. uwielbianego przez niezliczone rzesze graczy Azula. A Kramer? To jego właśnie winię za niezliczone godziny, które spędziłam na BGA grając w grę 6. bierze… Krótko mówiąc, dzieła tego duetu zdecydowanie warto sprawdzić. Przekonajmy się więc, jak spisuje się Park Sawanna.

Zasiadając do gry Park Sawanna, będziemy mieli okazję wcielić się w strażnika rezerwatu przyrody. Naszym zadaniem będzie nadzorowanie poczynań zwierzaków, poruszających się po jego terenie. Od tego, czy uda nam się skłonić je do zebrania się w jak największych grupach osobników każdego typu wokół życiodajnych wodopojów, zależy czy zwyciężymy w rywalizacji z innymi graczami.

W rezerwacie przyrody musi być porządek

Park Sawanna mieści się w klasycznym, dużym, kwadratowym pudełku. Jego okładkę zdobi bardzo przyjemna w odbiorze ilustracja. Przedstawia ona krajobraz afrykańskiego rezerwatu przyrody z jego mieszkańcami, m.in. słoniem, żyrafą i nosorożcem. Jeśli chodzi o oprawę graficzną nowości wydawnictwa Portal, to jest ona dość prosta, utrzymana w komiksowym, stylu. Dzięki temu zarówno plansze, jak i żetony są czytelne. Oprócz solidnie wykonanych tekturowych komponentów, w pudełku znajdziemy też drewniane meple surykatek i strażników w czterech kolorach oraz pionki lwów. Niespecjalnie zachwyca mnie kolorystyka komponentów poszczególnych graczy. Sądzę, że osobom z trudnościami w rozpoznawaniu barw te, które wybrano w Parku Sawanna, mogą wydać się wręcz łudząco podobne.

Bardzo podoba mi się natomiast sposób, w jaki uporządkowano elementy gry. Ich przechowywanie ułatwiają cztery papierowe pudełeczka, które musimy poskładać przed pierwszą rozgrywką. Ilustracje na ich wieczkach tworzą obrazek przedstawiający mieszkańców rezerwatu. Te mini puzzle mogą spodobać się przede wszystkim młodszym graczom.

Stwórzmy sobie rezerwat

Tak prezentuje się rezerwat na początku gry.

Tak prezentuje się rezerwat na początku gry.

Zwykle gry kafelkowe polegają na stopniowym zapełnianiu planszetki płytkami. Twórcy Parku Sawanna postawili na inne rozwiązanie. Już na początku gry losowo umieszczamy wszystkie żetony zwierząt na obszarze rezerwatu, na polach, na których nie znajdują się żadne inne obiekty (drzewa, trawy, pożary, kamień). Dwie dodatkowe płytki musimy położyć na heksie z zieleniną. To o tyle istotne, że na koniec gry punktujemy m.in. za odsłonięte drzewa i trawę. Kolejnym etapem przygotowania jest umieszczenie planszy punktacji na środku stołu i położenie na pierwszym polu punktacji pionków strażników oraz mepla lwa obok niej. Na koniec trzeba jeszcze postawić figurkę surykatki w prawym górnym rogu planszetki każdego z graczy.

Wybierz, podnieś, obróć, połóż w innym miejscu

W tych kilku prostych słowach można zamknąć podstawowe zasady gry Park Sawanna. W swojej turze gracz podnosi jeden z odkrytych żetonów (awers jest jasny, rewers ciemny), obraca go i umieszcza w wybranym, wolnym miejscu na planszy. Nie można oczywiście położyć go na obszarze, skąd został zabrany. Aby nie popełnić tego błędu, warto skorzystać z pomocy surykatki, umieszczając ją na wspomnianym obszarze do czasu końca rundy. Każdy z uczestników rozgrywki musi znaleźć wskazany przez aktywnego gracza kafelek i również go przemieścić. Następnie tura przechodzi na kolejną osobę. Gra kończy się, gdy wszystkie płytki zostaną odwrócone na drugą stronę. Wówczas następuje punktacja. Wygrywa oczywiście osoba, która uzyska najwyższy wynik.

Diabeł tkwi w szczegółach

Znamy już podstawowe reguły gry. Czas więc poznać ich detale. A żeby to zrobić, najprościej napisać, za co punktujemy pod koniec rozgrywki w Park Sawanna. Kiedy wszystkie płytki zostaną umieszczone rewersami do góry, wówczas na planszę wkracza król zwierząt. Figurka lwa umieszczana jest na pierwszym polu, w centralnym punkcie planszetki punktacji. Pierwsze trzy etapy punktacji dotyczą pożarów. Kolejne dwa roślin, a ostatnie sześć, poszczególnych gatunków zwierząt.

Pożary

W podstawowej grze występują trzy rodzaje pól tego typu nadrukowane na planszy. Nie jest dozwolone zakrywanie ich, jednak bardzo ważne jest, jakie płytki będą je otaczać. Umieszczając wokół nich zwierzęta, należy zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z pożarem małym, średnim, czy też dużym. Każdy z nich bowiem odstrasza inną grupę lokatorów Parku Sawanna. Jeśli na koniec gry obok pojedynczego drzewa w ogniu znajdzie się samotne zwierzę, płytka taka zostaje zdjęta z planszy. Analogicznie, średnia pożoga przegania dowolną parę zwierząt, a wielka grupę, składającą się z trzech osobników.

Na planszy znajdziemy też przypominajki.

Na planszy znajdziemy też przypominajki.

Trawy i drzewa

Po usunięciu z planszetki niefortunnie umieszczonych żetonów nadchodzi wreszcie czas na zdobycie punktów. Na początek sprawdzamy, ile niezakrytych traw oraz drzew znajduje się w zarządzanym przez nas rezerwacie. Pierwsze z nich przynoszą nam 1 punkt, drugie aż 3 punkty.

Zwierzęta

Na koniec czas na to, co przyniesie nam niewątpliwie najwięcej korzyści, czyli rozpatrzenie każdego z sześciu występujących w grze gatunków zwierząt. Gracze otrzymują na tym etapie punkty za najbardziej wartościową grupę, czyli połączone ze sobą kafelki zwierząt z każdego typu. Na wartość danego stada składają się dwa czynniki – jego liczebność oraz ilość wodopojów, wokół których się ono zebrało. Ostateczny wynik to iloczyn (dla “niematematycznych” czytelników przypominajka – wynik mnożenia ;)) tych dwóch wartości. I tak dla przykładu, grupa pięciu żyraf z dwoma zbiornikami wody warta jest dziesięć punktów, a stado składające się z ośmiu zebr, mających dostęp zaledwie do jednej sadzawki przyniesie nam tylko osiem punktów. Profity przynosi nam wyłącznie jedno stado zwierząt w każdym gatunku.

Sawanna dla każdego

Poza podstawowym wariantem gry, instrukcja dostarcza nam też kilka pomysłów na jego alternatywne tryby. Pierwszym z nich jest propozycja dla osób, które preferują rozgrywki solowe. Zasady w tym przypadku właściwie nie różnią się od tych, które opisałam powyżej. Różnica jest wyłącznie taka, że nikt nie powtarza naszych poczynań, a wynik porównujemy z tabelą w instrukcji zamiast z innym strażnikiem.

Afryka dla miłośników różności

Druga odmiana gry to “Zmienne przygotowanie”. Korzystamy w nim ze strony planszetki gracza, na której nie zostały nadrukowane pożary i drzewa. Gracze rozmieszczają te elementy np. według wzoru z rewersu planszy punktacji, korzystając w tym celu z dodatkowych żetonów. Każdy z uczestników rozgrywki powinien mieć przed sobą oczywiście ten sam układ planszy. Reszta zasad pozostaje niezmienna.

W rodzinnym gronie

Park Sawanna to gra o tak prostych zasadach, że z powodzeniem mogą zasiąść do niej także młodsi gracze. Instrukcja zawiera propozycję, jak jeszcze bardziej uprościć jej reguły. W skrócie, w tym celu należy zignorować zasady dotyczące drzew i pożarów. Ponadto punkty przyznawane są w tym przypadku jedynie za liczebność stada.

Uwaga lew!

W trybie “Lwy na wolności” w rozgrywce stosowane są meple króla zwierząt. Na początku zostaje on umieszczony na heksie z trawą lub drzewem. Z czasem może on zmienić swoje położenie, jeśli gracz zdecyduje się położyć na zajmowanym przez niego obszarze podniesiony żeton. Wówczas przenosi pionek lwa na inne pole, otrzymując przy okazji również punkty za każde zwierzę widoczne na kafelku, który właśnie położył.

Wrażenia

Park Sawanna to szybka gra dla 1-4 graczy o bardzo przejrzystych, łatwych do przyswojenia zasadach. Tytuł ten zaskoczył mnie tym, że wymaga podejmowania decyzji, które bynajmniej do banalnych nie należą. Ogromnymi atutami tej planszówki jest też jej regrywalność. Jest ona związana z zupełnie losowym układem początkowym żetonów, brakiem możliwości kontrolowania poczynań innych graczy, a także wieloma wariantami rozgrywki, jakie zaproponował nam słynny duet projektantów w składzie Kiesling i Kramer.

Nowość od Portal Games to tytuł, który sprawdzi się w gronie rodzinnym i wśród mniej doświadczonych graczy. Jest to przyjemna łamigłówka ze sporą dozą losowości, a także średnią porcją interakcji, która opiera się na śledzeniu ruchów współgraczy. Mimo że mamy możliwość namieszania w parkach innych, z mojego doświadczenia wynika, że podczas gry nasza uwaga skupiona jest jednak w większości na własnym rezerwacie.

Park Sawanna

Pomimo niezaprzeczalnych zalet tego tytułu, mnie osobiście on nie oszołomił. Rozgrywka nie wzbudziła we mnie po prostu większych emocji. Nie oznacza to jednak, że Wam Park Sawanna odradzam. Jeśli bliskie są Waszemu sercu inne gry Kieslinga i Kramera, tematyka dzikiej Afryki lub po prostu szukacie gry o łatwych zasadach, ale zmuszających graczy do średnio intensywnego treningu szarych komórek, może to być pozycja w sam raz dla Was.Grę Park Sawanna kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Portal Games za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (7/10):

Ogólna ocena (6/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Do tej gry mamy konkretne zarzuty. Może być fajna i dawać satysfakcję, ale… ale jest jakieś zasadnicze „ale”. Ostatecznie warto się jej jednak bliżej przyjrzeć, bo ma dużą szansę spodobać się pewnej grupie odbiorców.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings