Home | Krótko o grach - topki, zestawienia, podsumowania | GF i Empik polecają | Święta z planszówkami – GF i Empik polecają gry pod choinkę

Święta z planszówkami – GF i Empik polecają gry pod choinkę Współpraca reklamowa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Święta już za pasem i zapewne część z nas gorączkowo szuka prezentów pod choinkę dla bliskich i przyjaciół. Games Fanatic i Empik polecają na taką okazję oczywiście gry planszowe. Szeroki przekrój planszówek dla dzieci, gier imprezowych i gier rodzinnych dostępnych w ofercie Empiku prezentowaliśmy już wcześniej. Ale co kupić osobom, które w  planszówki już grały, są zaawansowane i oczekują bardziej wymagających tytułów? Również i w takim wypadku spieszymy z pomocą.

Wszystkie gry planszowe wymienione w poniższym materiale znajdziecie oczywiście w salonach lub sklepie internetowym Empiku.

Everdell

Gra planszowa przede wszystkim powinna być dobra. Kiedy gra planszowa przeznaczona jest na prezent, dobrze byłoby, gdyby była w dodatku ładna. Kiedy wspomniany prezent ma znaleźć się pod choinką, idealnie byłoby, gdyby tematyka i klimat gry nie burzyły miłego rodzinnego nastroju Bożego Narodzenia. Doskonale się składa – Everdell spełnia z nawiązką wszystkie powyższe wymagania.

W Everdell będziemy kolonizować fragment lasu wystawiając swoje wiewiórki, jeżyki i inne leśne stworzenia na pola akcji dostarczające nam zasobów, oraz zagrywając do swojego tableau karty reprezentujące nowe budynki oraz ich zwierzęcych pracowników. Mechanizmy gry są proste (choć niepozbawione ciekawych twistów), za to wyzwania, jakie stawiają przed graczami, do trywialnych już nie należą. Od dobrego planowania uczestnika rozgrywki zależy, czy szybko zużyje on wszystkie dostępne możliwości, czy też zdoła sprytnie zwielokrotnić je by przedłużyć swoją rundę i zbudować imponujące miasteczko. Dlatego wbrew pozorom stworzonym przez bardzo rodzinną oprawę i temat Everdell to gra dla średniozaawansowanych graczy, którzy pierwsze planszówkowe kroki mają już dawno za sobą.

Oko cieszy naprawdę niesamowicie urocza oprawa graficzna, obecna tak na ilustracjach, jak i wszelkich innych dopieszczonych elementach gry. Ta gra przyciąga spojrzenia nawet postronnych obserwatorów.

Everdell ma jeszcze jedną zaletę – jeśli się spodoba, to duże dodatki do niego będą automatycznie trafnymi pomysłami prezentowymi na kilka kolejnych okazji.

Wiedźmia skała 

Wiedźmia skała to gra dla tych, którzy kochają, gdy pojedynczy prosty ruch przeradza się w długą sekwencję efektów odpalających się jeden po drugim. Innymi słowy uwielbiają kombosy.

Gra teoretycznie traktuje o zmaganiach wiedźm, ale nie oszukujmy się – jest to raczej sztafaż, który ozdabia kilka cwanych minigierek. W swojej rundzie dokładamy kafelek do swojego kociołka – planszetki sterującej, co pozwoli nam odpalić dwie różne akcje oraz zdecyduje o ich sile – jeśli będziemy sprytni, akcje zyskają dwu-, trzy- czy nawet sześciokrotnie większą moc. Akcje te uruchamiają poszczególne minigierki, które z kolei mogą dostarczyć nam kolejnych akcji, zdolności specjalnych, wzmocnień i punktacji. Wszystko to eskaluje dając miłe uczucie, że każdy ruch jest dobry i przynosi więcej korzyści, niż zdawałoby się na pierwszy rzut oka.

Gra jest szybka, dobrze działa na różną liczbę osób (od 2 do 4), jest bardzo satysfakcjonująca i, w swoim segmencie rynku, zdecydowanie niedroga. Aż szkoda nie mieć na półce (albo nie podrzucić na czyjąś z pomocą brodacza w czerwonym wdzianku).

Pandemic Legacy Season 0

Pandemic Legacy to gra która rozwija się z każdą kolejną partią, snując przed graczami niesamowitą opowieść. Na początku cofnij się do roku 1962, w sam środek zimnej wojny i zrób co w Twojej mocy, by powstrzymać Sowietów w ich niecnych planach! CIA zrekrutowało Ciebie i kilku Tobie podobnych śmiałków, którzy wspólnymi siłami zapobiegną realizacji tajemniczego Projektu MEDUZA.

 Pandemic Legacy to gra, która zmienia się w trakcie rozgrywki. Instrukcja, która rozbudowuje się po niemal każdej partii. Przygoda, którą przeżyć można tylko raz, niszcząc komponenty, modyfikując planszę i dołączając do rozgrywki nowe komponenty w miarę, jak rozwija się historia. To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, które do znanej i cenionej mechaniki Pandemica dokłada warstwy unikatowości, jednorazowości i indywidualizacji. Coś, co każdy gracz choć raz powinien przeżyć – nie bez powodu wielu decyduje się po rozgrywce uwiesić planszę na ścianie, w ramie, jako ozdobę pokoju gier czy salonu. W końcu to namacalny dowód na uratowanie świata przed Sowietami.

Pętla

Czerpiąc wiele z „mechanicznego kręgosłupa” znanego z gier typu Pandemic, Pętla zabiera nas na podróż w czasie… i przestrzeni. Na okrągłej, modularnej planszy przyjdzie nam zmierzyć się ze złym Doktorem Fuksem, który na wiele sposobów chciałby uprzykrzyć życie mieszkańców Wszechświata.

Gra to delikatny deckbuilder (w trakcie gry nasza startowa talia może powiększyć się o kilka nowych zdobyczy), w którym osią rozgrywki jest wykorzystywanie synergii między kartami, aktywowanie dodatkowych ruchów, dzięki wykorzystaniu rozsianych po planszy zapasów energii oraz wywoływanie tytułowej pętli, która pozwala zagrywać karty więcej niż raz w ciągu tury. To dynamiczna i zaskakująco szybka gra (zwykle mieszcząca się w godzinie), z pięknymi ilustracjami i robiącymi wrażenie komponentami. Jest też niezbyt trudna, więc rozgrywka w rodzinnym gronie nie jest wykluczona, choć wymaga na pewno kilku ruchów pokazowych. W pudełku zawartych jest kilka trybów gry, różniących się komponentami i stopniem złożoności – spora dawka rozgrywki na długie godziny!

Calico

Nie dajcie się zwieść uroczej oprawie graficznej – ta gra to intensywny wysiłek emocjonalny i intelektualny! Pod pozorem tkania pledów i kuszenia nimi niewinnych kotków będziemy tu bowiem wytężać wszystkie zwoje mózgowe, nawet te, o których istnieniu nie wiedzieliśmy.

Ruchy graczy są proste: wyłóż kafelek na swojej planszetce, pobierz ewentualne nagrody, dobierz kafelek na kolejną rundę. Natomiast sposoby punktowania i zasady układania kafli, dzięki którym to punktowanie będzie dla nas korzystniejsze, to już dłuższa historia. Planszetki graczy są bowiem ograniczone przestrzennie – z każdym ruchem nasze możliwości są coraz mniejsze. Zdobywanie punktów i układanie upragnionych kombinacji wymaga planowania na kilka ruchów do przodu. A przecież jeszcze musimy zdobyć odpowiednie kafelki, a te nie zawsze będą dostępne.

Siostrzana gra Kaskadii (mniej klaustrofobicznej, ale opartej o podobne wyzwania) to prawdziwy test dla naszych umiejętności planowania przestrzennego – ale czy możecie oprzeć się tym uroczym kotkom?

Kakao

To zdecydowanie najlżejsza gra w tym zastawieniu, ale też na tyle dobra, że grzechem byłoby ją pominąć układając listy planszówkowych prezentów. Kakao to lekka, rodzinna gra kafelkowa, która przenosi nas na egzotyczną plantację kakaowca. Podczas swojej tury będziemy dokładać kafelki robotników do wcześniej wyłożonych płytek dżungli, tym samym m.in. pozyskując wodę do nawadniania drzew, zdobywając owoce kakaowca i sprzedając je z jak największym zyskiem.

Barwne, pełne nasyconych kolorów grafiki natychmiast przeniosą nas w cieplejszy klimat nawet w środku zimy. Łatwe do wytłumaczenia zasady i niezbyt długi czas rozgrywki są niewątpliwym atutem przy wyborze planszówki dla całej rodziny. To gra doskonała gdy za oknem śnieg i minusowe temperatury, najlepiej kiedy rozgrywce towarzyszy  aromatyczny kubek kakao.

A po ograniu samego Kakao, możecie jeszcze sięgnąć po dodatki Czekolada i Diamenty. Wtedy zrobi się naprawdę pysznie i bogato :)

Terraformacja Marsa

Istnieje spora szansa, że Terraformację Marsa już znacie, jeśli choć trochę interesujecie się planszówkami bardziej skomplikowanymi niż Carcassonne i Wsiąść do Pociągu. W końcu to jedna z najpopularniejszych gier planszowych ostatnich lat, czyli wybór na prezent bezpieczny, mało oryginalny i oklepany.

Co nie zmienia faktu, że przekształcanie atmosfery czwartej planety od Słońca na zdatną do życia to zadanie zwyczajnie zajmujące, satysfakcjonujące i pobudzające szare komórki. I to w sposób mało konfliktowy i znowu: bezpieczny. Każda partia do dziesiątki kart, z których każda jest dźwignią do pociągnięcia i elementem układanki, dla którego każdy z graczy próbuje znaleźć miejsce w swoim własnym zakątku stołu. Na końcu ktoś wygra, ale wrażenie wspólnego dążenia do jednego celu będzie nam towarzyszyło przez całą rozgrywkę.

Diuna Imperium

Pozostając w klimatach kosmiczno-obco-planetarnych, ale z większym udziałem elementu “fiction” w “science fiction”. Czasami towarzystwo nie lubi wieloosobowych układanek polegających na względnie przyjaznej koegzystencji. Czasami towarzystwo woli rzucić się sobie do gardeł i walczyć o każdy skrawek pozornie bezwartościowej pustyni.

I tutaj pojawia się jeszcze nowszy ulubieniec planszówkowej publiczności ostatnich miesięcy. Diuna: Imperium to gra opierająca się na znanych i przystępnych pomysłach, łącząc je w całkiem pomysłowy sposób. Maksimum efektu przy minimum wymaganego tłumaczenia zasad. W efekcie otrzymujemy grę raczej długą i dość abstrakcyjną w warstwie wizualnej, ale intensywną i trzymającą w napięciu do samego końca. Coś musi nam umilać czas w oczekiwaniu na drugą część filmu Denisa Villeneuve’a.

Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Gra kooperacyjna. Gra narracyjna. Wyjątkowe przeżycie pozwalające wcielić się graczom w detektywów rozwiązujących kryminalną zagadkę. Nie ma współzawodnictwa, jest pełna kooperacja. Nie ma planszy jako takiej, jest odczytywana z kart historia. A w historii kryją się tajemnice, poszlaki i podejrzenia.

Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa to przeżycie dość wyjątkowe dzięki sposobowi prowadzenia rozgrywki. Z jednej strony polega ona na czytaniu i dokładnym słuchaniu oraz dyskutowaniu z innymi w celu rozwiązania centralnej zagadki. Z drugiej jednak strony gracze zmuszeni są do korzystania z internetowej bazy danych, która jak mało co pozwala wsiąknąć w klimat pracy policji. Porównywanie dowodów, przeszukiwanie akt i dokumentów, łączenie faktów, prowadzenie kartoteki podejrzanych… to zabrzmi jak słaby dowcip, ale potrafią być one ciekawsze niż strzelaniny i pościgi.

Wojna o Pierścień

Jest to zdecydowania najcięższy tytuł z tutaj prezentowanych, który możecie kupić osobom bardziej zaawansowanym w tematyce gier planszowych. Z pewnością jest to jednak tytuł który obdarowani doceniom, tym bardziej jeżeli są też fanami prozy J.R.R. Tolkiena.

Jeżeli ktoś kiedyś zastanawiał się, czy można stworzyć grę, ze świetnym klimatem, najlepiej związanym z doskonałą franczyzą, w której zostaną przemieszane wątki przygodowe i strategiczne, to odpowiedź brzmi: można. A nawet więcej, taka gra już istnieje! Doskonała klimatyczna franczyza to oczywiście Władca o pierścień.
Strategia to wielkie armie zła maszerujące głównie na Gondor i Rohan – ale nie tylko… Każda z krain Śródziemia może być zagrożona inwazją, nawet krainy Elfów czy Shire. Z drugiej strony armie Wolnych Ludów mogą sprawić Sauronowi niezłą niespodziankę i przenieść wojnę na terytorium wroga. Choć wydaje się, że każda kolejna wojna powinna być podobna do wcześniejszych, to jednak wcale nie musi to być prawdą. Mogą się one różnić i to bardzo.

Wreszcie przygoda! Frodo i jego wesołą kompania grający w ciuciubabkę z szukającymi ich Nazgulami. Kolejni Towarzysze poświęcają się aby Pierścień dalej zmierzał w stronę Orodruiny a z drugiej strony coraz bardziej zaciskająca się pętla zakładana przez polujące Sługi Pierścienia… Dzieje się oj dzieje!

Każda kolejna rozgrywka jest emocjonująca i pełna klimatu. Zdecydowanie polecam.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings