Home | Katalog gier | Gry dla wielu graczy | Wsiąść do Pociągu: Berlin – czym tym razem skuszą nas pociągi?

Wsiąść do Pociągu: Berlin – czym tym razem skuszą nas pociągi? [Współpraca reklamowa z REBEL] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Wsiąść do Pociągu: Berlin jest najnowszą odsłoną serii Wsiąść do Pociągu wydawnictwa Rebel. Ponownie jest to wydanie w mniejszym i szybszym formacie. Tym razem w podróż udamy się,  nie tytułowymi pociągami a wagonami metra i tramwajów w stolicy zachodnich sąsiadów – Berlinie.

„Berlin Zachodni,  Berlin Zachodni”

W swoich podróżach kilkukrotnie udało mi się zawitać do Berlina. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc do parkowania oraz Umwelt Zone w trakcie większości wizyt korzystałem z transportu publicznego. Nie dość, że nie jest on szczególnie drogi to jeszcze całkiem dobrze skomunikowany. Prym wiedzie metro, gdyż nie miałem jeszcze potrzeby korzystania z tramwajów czy autobusów. W grze Wsiąść do Pociągu: Berlin będziemy walczyli o dominację właśnie na trasach połączonych szynami; zarówno tymi tramwajowymi, jak i metra.

Podobnie jak w przypadku pozostałych mniejszych wariantów (Londyn, Nowy Jork, Amsterdam czy San Francisco) tak i tutaj gra jest przeznaczona dla grona 2-4 graczy. Pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy były kolory wagoników. Korelowały one z kolorami, jakie znajdziemy na Niemieckiej fladze; są to wagoniki w kolorze żółtym, czarnym, czerwonym oraz dodatkowo białym.

Drugą rzeczą, która od razu przykuła moją uwagę, były dwa typy wagonów. Tak jak wspomniałem; pojedynki będą toczone na siatce połączeń metra oraz tramwajów. Właśnie takie kształty przybrały wagoniki. Za to należy się plus, gdyż ten zabieg bez problemu pozwala rozpoznać stan własnego taboru.

„To Berlin, wiecznie młode miasto.”

Podobnie jak Berlin, świeża wydaje się najnowsza wersja Wsiąść do Pociągu. Do naszej dyspozycji autorzy udostępnili tym razem wagony metra i tramwajów. Trasy te różnią się nie tylko wyglądem wagoników. O ile tramwaje działają standardowo, tak w metrze musimy zagrać w zależności od długości trasy od 1 do 3 kart, jednak zawsze umieścimy tylko jeden wagonik. Jednak to od ilości zagranych kart będzie zależała punktacja trasy. Niemalże taka sama reguła jednak nieco inaczej przedstawiona. Osobiście bardzo lubię ten zabieg.

Na kartach lokomocji znajdziemy niemalże wszystkie możliwe środki transportu, jakimi możemy poruszać się po Berlinie. Na obrazkach znajdziemy autobus, taxi, wagon metra, pociągu czy tramwaju oraz statek; rolę jokera we Wsiąść do Pociągu: Berlin pełni rower. Brakuje jedynie hulajnogi.

Pozostałe reguły są identyczne, jak w pozostałych grach z serii. Możem w każdym swoim ruchu wykonać 1 z 3 akcji; dobrać karty, zrealizować połączenia albo dobrać karty biletów. Ze względu na rozmiar planszy większość połączeń jest blisko. Grając na 2 osoby, szybko robi się gęsto – wręcz powiedziałbym, że ciasno. Mimo tego gra pozwala całkiem nieźle pokombinować właśnie ze względu na wprowadzenie metra oraz tramwaju.

Jedyne co nie spodobało mi się w układzie mapy to to, że tramwaj zajmują całe centrum, a metrem podróżujemy jedynie po obrzeżach. Wszak pod Bramę Brandenburską oraz Reichstag bez problemu dojedziemy metrem, jednak w grze wiedzie tam jedynie tramwaj. Może to moje czepialstwo wynikające z tego, że nie tak dawno trochę się tym metrem najeździłem.

Berlińska przygoda

Wsiąść do Pociągu: Berlin jest grą szybką i przyjemną. Pozwala szybko zadowolić zasiadającej do niej graczy. Szybki setup oraz długość trwania partii na poziomie 10-15 minut sprawia, że tytuł ten może być rozegrany kilka razy z rzędu, na przykład jako rozgrzewka przed Wsiąść do Pociągu: Europa albo jakimś innym ciężkim tytułem.

Wariacja ta jest pozycją obowiązkową dla każdego fana kolejek, niezależnie czy tym dużych, czy też mniejszych. Z czystym sumieniem polecam każdemu. Nada się na większość spotkań towarzyskich oraz jako wprowadzenie do planszówek. Jak ktoś złapie bakcyla, zaraz zechce większą wersję. Nie ma się co zastanawiać. Proszę wsiadać, ODJAZD. Mam nadzieję, że widzimy się na stacji WSIĄŚĆ DO POCIĄGU LEGACY: Legendy Zachodu. Tymczasem Berlin dołącza do kolekcji zaraz obok San Francisco.

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 10-15 minut

Zalecany wiek: 8+

 

Plusy:

+ dobrze znana mechanika Wsiąść do Pociągu

+ wysoka jakość komponentów

+ szybka i przyjemna rozgrywka

+ nauka zasad w 3 minuty

+ kompaktowe pudełko i plansza

+ dwa rodzaje wagoników

 

Minusy:

– nie znalazłemGrę Wsiąść do Pociągu: Berlin kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie REBEL za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (7/10):

Złożoność gry (3/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*