Hooop! – ciekawe zwyczaje żab [Współpraca reklamowa z Granna] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Wiele gatunków żab upodabnia się barwą do środowiska, w którym żyją. Najczęściej te, które żyją w koronach drzew są zielone, a przebywające na ziemi – brązowo-szare. Dla większości żab bycie niewidocznym ma ogromne znaczenie jako obrona przed wrogami. Z kolei płazy, których skóra jest toksyczna, nie muszą się kryć, ostrzegają jednak napastników jaskrawymi barwami. Jest to powszechny sygnał w przyrodzie i podszywają się pod niego czasem gatunki nietoksyczne. U wielu gatunków samce zmieniają również barwę w porze godowej, dzięki czemu stają się bardziej widoczne. Barwne żaby mają ciekawe zwyczaje, szczególnie te, które zamieszkują Hooop!

„Hooop!” to gra logiczna i familijna, która miała swoją premierę w październiku 2008 r. Została wydana przez Grannę, a jej autorem jest Adam Kałuża. W 2009 r. otrzymała wyróżnienie w kategorii zabawki dla dzieci w wieku 7-12 lat w konkursie „Świat przyjazny dziecku”. Została wydana w wielu krajach: Australii, Czechach, Izraelu, Japonii, Litwie, Nowej Zelandii, Polsce, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech. Jest przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku od 7 lat.

Hooop!-landia.

W środowisku naturalnym

Żaby to zwierzęta lądowo-wodne. Bardzo wiele gatunków spędza życie w wodzie lub jej pobliżu, są też takie, które przebywają na lądzie (na ziemi, drzewach, a nawet na pustyni). Pomimo tego zróżnicowania w zamiłowaniu do środowiska życia, każdy gatunek przenosi się do wody w porze godowej. Niedawno też zostały odkryte inne powody tej wędrówki – żaby chętnie spędzają czas na kumkaniu i skakaniu w Hooop!-landii. Kraina ta składa się z: dwustronnej planszy, 4 połówek liści lilii wodnych, 12 żabek po 3 w każdym kolorze, 50 kładek o fakturze drewna, 16 kart specjalnych (po 4 dla każdego koloru) i instrukcji. Na planszy umieszczone są, w odpowiedniej oprawie graficznej, liście nenufarów, po których mogą skakać żabki. W wersji dla 2 i 4 graczy liście ułożone są w kwadrat o wymiarach 5×5, jest więc 25 pól. W wersji dla 3 graczy liście tworzą trójkąt z polami w liczbie 21. Na pierwszy rzut oka różnica jest niewielka. Każdy z liści grzybieni (alternatywnie funkcjonują trzy nazwy dla tej byliny) musi być połączony z najbliższymi sąsiadami za pomocą kładek. Zewnętrzne liście mają najmniej połączeń od 2-4, wewnętrzne: 4 dla planszy kwadratowej, a 6 dla planszy trójkątnej.

Plansza (krzywa, bo dzika trawa pod spodem)

Połączenia te bardzo różnicują obie plansze pod względem możliwości ruchu żabek – największy wybór daje plansza dla wersji 3-osobowej. Rozłożenie kładek w tej wersji powoduje również drastyczne ograniczenie miejsca na liściu dla żaby. Dla nieuważnych rąk to już prawdziwy problem – często przytrafiało się przesunięcie kładki w niewłaściwe miejsce, czyli robił się chwilowy bałagan wokół liścia. Na szczęście każdy gracz pilnuje swojego interesu i kładki wracają na odpowiednie miejsca. Przy planszy umiejscowione są połówki liści nenufarów, które stanowią bazę wypadową dla żab. Są one również połączone kładką z odpowiednim liściem na stawie.

Karty specjalne

Karty specjalne, które można użyć tylko raz w trakcie gry, dają graczowi cztery możliwości: dołożyć w trakcie gry 2 kładki, usunąć kładkę, wykonać skok na liść bez kładki, wykonać podwójny skok. Każdy gracz dysponuje 3 żabami w danym kolorze i nie są one wcale abstrakcyjne. Mamy więc zielone np. Hyla arboreta, niebieskie np. Dendrobates azureus, czerwone np. Dendrobates pumilio i różowe… Tak, te ostatnie wzbudzają kontrowersje i może nie ma w przyrodzie idealnie różowych żab, ale znalazłam kilka gatunków posiadających różowy barwnik np.: Ceratophrys Ornata, Ceratophrys Calcarata, Agalychnis Litodryas. Pomimo tego, nikt ze znajomych nie chciał grać tym kolorem. Wprowadziłam więc zasadę, że różowe zaczynają. Pojawili się chętni. Żaby są przepiękne i dobrze się je chwyta. Takie pionki wzbudzają zachwyt. Pod względem jakości nie mam zastrzeżeń do wykonania i grafiki, z małym wyjątkiem. Trwałość planszy jest nie najlepsza w obszarze zagięć – po kilkunastu rozłożeniach widać już zniszczenia.

No to Hooop!

Czy zastanawialiście się dlaczego żaby skaczą? Wynika to na pewno z budowy anatomicznej kończyn i sposobu walki o życie. Łatwiej jest uciec przed niebezpieczeństwem skacząc niż chodząc. Żaby potrafią skoczyć na odległość nawet dwadzieścia razy większą od długości ich ciała. Skaczą więc by uciec przed napastnikiem, skaczą by łapać pożywienie, skaczą też dla rozrywki. Jeśli zaś z tego ostatniego powodu, to tylko po to by zająć liść/liście bazowe przeciwników. To jest właśnie cel gry. W wersji 2-osobowej wszystkie nasze żaby musimy przeprowadzić do bazy przeciwnika; w wersji 3-osobowej przeprowadzamy 2 żaby do jednej bazy i 1 żabę do drugiej; w wersji 4-osobowej każda żaba musi powędrować do innego liścia bazowego.

Żaby wędrowne

Każdy żabi skok jest jak wektor: ma punkt przyłożenia – liść nenufaru, kierunek – baza przeciwnika, zwrot – wyznaczony przez obecność kładek lub przez desantową kartę specjalną, oraz wartość – można skoczyć tylko na sąsiedni liść lub wykonać ciąg dwóch skoków, dzięki karcie specjalnej. W tych skokach nie byłoby nic nadzwyczajnego gdyby nie pewna zasada. Otóż, po wykonaniu przez żabę pojedynczego skoku, należy usunąć kładkę nad którą skoczyła. Pojawia się problem. Nie ma kładki, to nie ma możliwości wykonania skoku. Nasze żaby są jednak pracowite i w swojej turze, zamiast skoku, mogą połączyć kładką pożądany liść. Mogą położyć nawet dwie kładki dzięki karcie specjalnej. Mogą też napsocić i żabie przeciwnika ukraść sprzed nosa kładkę. W środowisku naturalnym ruch żaby jest zygzakowaty. Jeśli byłaby możliwość zapisu toru, po jakim poruszają się nasze żaby, to wyglądałoby to podobnie. Nawet jak sobie zaplanujemy prostą drogę, to nagle się okazuje, że przeciwnicy krzyżują nam plany i schodzimy na manowce. Odbywa się to nie tylko przy użyciu kart specjalnych, ale przede wszystkim metodą przepychania. U jej podstaw leży zasada, że na jednym liściu może być tylko jedna żaba (wnioskuję, że to nie jest pora godowa). Skok na już zajęty liść jest legalny, gdy wypychana żaba może przenieść się na inny liść. Wobec tego muszą być kładki łączące odpowiednie liście. Dzięki tej metodzie można tworzyć bardzo złożone ruchy, których efektu końcowego czasem sami nie potrafimy przewidzieć.

Zielona żaba na prowadzeniu

W tę grę logiczną można grać na dwa sposoby: bez interakcji bądź agresywnie. Pierwszy sposób realizuje się poprzez nieużywanie kart specjalnych, omijanie żab przeciwników, wędrówki po bokach kwadratu lub trójkąta. Drugi sposób polega na wykorzystaniu wszystkich możliwych kart specjalnych, przemieszczaniu się w obszarze środka planszy, ciągłym atakowaniu przeciwników i spychaniu ich w niewłaściwych kierunkach, wykorzystaniu w początkowej fazie własnych żabek do przepychania się. Używając kart specjalnych można nie tylko pomóc sobie, ale też nieźle napsuć przeciwnikom. Szkoda, że jest tych kart tylko 4. Gra jest bardzo elastyczna i w różny sposób można żonglować stopniem trudności i złożoności. Choćby przez stosowanie dodatkowych wariantów, dostępnych na stronie autora:
– wariant losowy – polega na losowym odrzuceniu przez wszystkich graczy jednej karty specjalnej
– wariant handicap’owy – polega na odrzuceniu dowolnej ilości kart przez zaawansowanego gracza i wręczeniu ich początkującemu graczowi lub dziecku.

Długa blokada

W trakcie gry pojawiały się sytuacje, że żaba blokowała dostęp do liścia bazowego. Mimo obecności połączenia pomiędzy bazą a pierwszym liściem nenufaru, nie można wepchnąć żaby z powrotem do domku. Przy pewnym ułożeniu kładek istniałaby możliwość wzajemnego wpychania i wypychania 2 żab w innych kolorach do/z domku. W wersji 3-osobowej pojawiła się też sytuacja podobna (patrz zdjęcie): 1 żaba blokowała dostęp do swojego liścia bazowego, a 2 czyhały na ów wolny liść. Nikt nie chciał ustąpić i wybudować odpowiedniej kładki. Sprawa musiała się rozwiązać w momencie, gdy pozostałe żaby zajmowały już domki przeciwników i trzeba było wykonać jakiś ruch. Niestety w instrukcji nie ma żadnych informacji na temat zabezpieczenia się przed taką blokadą i informacji o niemożności wepchnięcia z powrotem na liść bazowy. Jest to jedyny mankament instrukcji, która, nota bene, jest napisana bardzo zgrabnie, przejrzyście i zrozumiale nawet dla niewtajemniczonych graczy. Do tego jest mnóstwo ilustracji z przykładami.

Podsumowanie.

Żabie zwyczaje

Barwne żaby mają ciekawe zwyczaje: trzymają się w trójkach, wybierają tylko drogę zabezpieczoną kładką, tor ich ruchu jest zawsze bardzo skomplikowany, często zmieniają miejsce zamieszkania, psocą, przepychają się, nawet skaczą na spadochronach i lubią grać w… kości (dowód na zdjęciu). Hooop! to gra logiczna, która w każdym składzie osobowym jest ciekawa. Pod względem liczby możliwych do wykonania ruchów wersja 3-osobowa jest najlepsza, pod względem interakcji zarówno 3- jak i 4-osobowa. Wersja 2-osobowa dostarcza mnóstwo emocji pod warunkiem, że obaj gracze będą nastawieni na agresywną grę. Oznacza to, że nadrzędnym celem stanie się wzajemne przeszkadzanie sobie, a nie dotarcie do bazy przeciwnika. Wersja 2-osobowa jest świetna również do nauki ruchów i korzystania z kart specjalnych; do grania z młodszymi dziećmi lub dorosłymi, w celu wprowadzenia ich w świat Hooop!; do odprężenia się po ciężkim dniu. W Hooop! Można grać bez problemu z 7-, 8-latkami, jednak potrzebują one trochę czasu na zdobycie pewnych umiejętności technicznych (mam na myśli wykorzystanie kart specjalnych) i taktycznych. Czas rozgrywki w wersję 2-osobową to średnio 15 minut, przy pozostałym składzie osobowym wydłuża się maksymalnie do 30 minut. Gra posiada oryginalną i prostą mechanikę w świetnej oprawie graficznej. Jest dynamiczna, nie dłuży się, ma walory edukacyjne i co najważniejsze – nie ma tu losowości. Swoimi elementami stwarza radosny klimat, jest lekka a jednocześnie daje wiele możliwości – sami podejmujemy decyzję czy ma być ona rozrywką, czy wysiłkiem intelektualnym. Grać może w nią każdy i wierzę, że stanie się/stała się przebojem w niejednym domu.

 Dziękujemy firmie Granna za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (5/5):

Złożoność gry (2/5):

Oprawa wizualna (4/5):

Przydatne linki:

2 komentarze

 1. Folko

  Kilka słów od autora ;-)
  Agnieszka napisała do mnie z kilkoma pytaniami, między innymi o inspirację. Niestety trafiła przed moim wyjazdem na urlop. Niestety okazało się, że mam tu problemy z siecią… no i zapomniałem o pytaniach. Dzisiaj rano wysłałem odpowiedzi, ale trochę za późno, więc odpiszę tutaj…

  Co do inspiracji i powstania… inspiracją był Owczy Pęd. Zagrałem w tą grę dawno temu (gdy jeszcze Egmont nie wydawał planszówek ;-)) i pomyślałem, fajna gra, ale tak nie do końca dla dzieci (mimo wyglądu). Fajnie by było, jakby ktoś zrobił ładną grę logiczną dla najmłodszych. No i wymyśliłem sobie żabki i miałem takie marzenie, żeby gra była z figurkami. W między czasie korespondowałem z Michałem Stajszczakiem i napisał mi że Granna szuka gry z żabkami :-) To było niesamowite. Umówiłem się z Granną, pokazałem grę, spodobała się… potem powstały figurki, rewelacyjne ilustracje Piotra Sochy i gra zaczęła żyć, a dla mnie zaczęła się przygoda z Granną. Hooop ciągle mnie zaskakuje, chociaż gram w nią już sporadycznie. To co w niej dla mnie fajne, co mi się udało, to banalne zasady, dzięki którym mogą się w nią bawić nawet kilkuletnie maluszki (takie już uczyłem).
  A grę dedykowałem moim córkom, które obecnie grają już w inne gry, ale dedykacja została :-)

 2. scheherazade

  Dziękuję za ubogacenie recenzji :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings