Home / Recenzje / Gry edukacyjne / Prawopolis

Prawopolis

Fundacja Court Watch Polska w ramach propagowania wiedzy o prawie stworzyła Prawopolis – grę planszową o tematyce prawnej. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, dzięki, której celem jest podniesienie świadomości prawnej młodzieży i kształtowanie kompetencji niezbędnych do świadomego udziału w życiu publicznym.

Czy jednak tytuł ten oprócz walorów edukacyjnych jest również dobrą grą planszową?

Bona fides praesumitur

(łac. domniemywa się istnienie dobrej wiary)

W grze Prawopolis wcielasz się w rolę początkującego prawnika, który stara się wygrać swoje pierwsze sprawy, zdobyć szacunek oraz zbudować najlepszą kancelarię w mieście. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy rozwiąże 6 spraw sądowych.

Każda tura gry składa się z 3 faz:
1) Przygotowanie do spraw
2) Wybór strategii
3) Rozstrzyganie spraw.

W fazie pierwszej odsłaniamy 3 opisy spraw sądowych, zaś gracze starają się na ich podstawie wywnioskować typ wiedzy prawniczej niezbędny do ich wygrania. Same opisy spraw są ciekawe i pokazują, że prawo może być przydatne w wielu życiowych sytuacjach jak reklamacja, wycieczka szkolna lub problemy rodzinne.

Następnie gracze odpowiadając na pytania, zdobywają żetony wiedzy niezbędne do wygrania spraw. Każdy z graczy ma 2 pionki, które umieszcza na jednym z 5 pól odpowiadającym poszczególnym dziedzinom prawa jak prawo karne. cywilne, rodzinne, prawa konsumenta czy pole w sądzie.

Po umieszczeniu pionka należy odpowiedzieć na quizowe pytanie dotyczące danej kategorii. Prawidłowa odpowiedź to 2 żetony w kolorze danej dziedziny prawa, błędna odpowiedź to 1 żeton. Pole „w sądzie” pozwala wybrać 2 dowolne żetony.

W fazie drugiej wszyscy gracze tajnie za zasłonką przydzielają żetony do wybranych spraw. W ostatniej fazie żetony prawidłowo przydzielone do sprawy pozwalają rzucić odpowiednią liczbą kości. Ten z graczy, który uzyska najwięcej oczek dla danej sprawy ją wygrywa i zabiera kartę.

Rozszerzenia aplikacja i kancelaria

Gra zawiera 2 mini rozszerzenia: aplikacja i kancelaria. Aplikacja wprowadza patrona, który za rozwiązanie 3 spraw z konkretnych dziedzin odblokowuje nam 3. pionek aplikanta.

Kancelaria wprowadza do gry nowy typ kart zwanych przewaga, który kupujemy za pieniądze zyskiwane dzięki odpowiedzi na pytania z puli „W sądzie”. Karty przewag pozwalają m.in. zyskiwać dodatkowe żetony z danej dziedziny prawa lub okazjonalnie wpływać na wynik rzutu kością.

 

Ubi societas, ibi ius

(łac. Gdzie społeczność, tam prawo)

Zanim przejdę do oceny Prawopolis jako gry planszowej – parę słów o walorach edukacyjnych tego tytułu. Pochwalić należy tu przede wszystkim pytania na kartach quizu, które uczą podstawowej wiedzy z różnych dziedzin prawa. Takie kwestie jak rękojmia, czy umowa kupna sprzedaży prędzej czy później przydają się w praktyce, więc warto je poznać. Jak wcześniej wspomniałem gra dzięki życiowym opisom spraw pokazuje też życiowe sytuacje, w których pomoc prawnika może być przydatna. Szkoda jedynie, że zapowiedziana baza danych opisująca szczegółowo problematykę danych spraw wciąż nie postała.

Elementy te sprawiają, że Prawopolis może być z powodzeniem wykorzystywana w szkołach podstawowych by oswajać z tą dziedziną życia. Szkoda, że z uwagi na małą liczbę pytań gra nie sprawdzi się w przypadku studentów 1 i 2 roku prawa, jako swoista powtórka przed sesją.

In legibus magis simplicitas quam difficultas placet

(łac. w prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość)

Przejdźmy do oceny Prawopolis jako gry planszowej. Na pewno należy pochwalić tutaj prostotę zasad i przejrzyście napisaną instrukcję z ilustrowanymi przykładami. Nieskomplikowana rozgrywka oznacza też przystępność tytułu dla większej grupy osób.

Z punktu widzenia bardziej zaawansowanego gracza warto jednak wskazać na kilka wad mechaniki. Pierwszą jest bardzo mała regrywalność – tutaj zarówno kart spraw jak i kart pytań jest za mało i szybko zaczynają się one powtarzać. Jeśli nie wyjdą dodatki zmieniające ten aspekt na dłuższą metę rozgrywka będzie bardzo powtarzalna. Drugim dużym problemem jest losowość związana z faktem, iż o wygranej w sprawie decyduje w zasadzie rzut kośćmi. Osoba, która trafniej odpowiada na pytania i lepiej dopasowuje rodzaje żetonów do spraw wciąż może przegrać tylko dlatego, że ktoś miał szczęście w rzucie kośćmi. Rozumiem zamysł wyrównujący szanse osób mniej znających przepisy, jednak ta mechanika psuje w dużej mierze decyzyjność całej rozgrywki.

Jeśli chodzi o klimat rozgrywki, o ile można się zgodzić z tym, że właściwy dobór przepisów jest istotny dla wygrania sprawy to jednak praca prawnika to nie tylko znalezienie odpowiednich zapisów w ustawach. Dużo istotniejsza jest tutaj analiza orzecznictwa, doktryny oraz odpowiednie przedstawienie, a przede wszystkim udokumentowania stanu faktycznego – tych elementów zaś zabrakło w Prawopolis.

Ius est ars boni et aequi

(łac. Prawo jest sztuką tego, co dobre i słuszne)

Trudno jednoznacznie ocenić mi ten tytuł, z jednej strony może stanowić świetne narzędzie, które podniesienie świadomość prawną młodzieży z drugiej na chwilę obecną tytuł nie tylko jest mało regrywalny, ale też bardzo losowy. Poleciłbym ten tytuł przede wszystkim nauczycielom wiedzy o społeczeństwie, jako praktyczne narzędzie edukacyjne, dla pozostałych osób może to być jednak mniej opłacalna inwestycja.

Imię i nazwisko autora tekstu do wiadomości redakcji

Dziękujemy firmie Fundacja Court Watch Polska za przekazanie gry do recenzji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Dylemat wagonika – wolisz przejechać kotka czy gangstera?

Z Dylematem Wagonika miałam niezły… dylemat. Brzmi to banalnie i sztampowo, ale już nic nie da się na to poradzić. Ogólnie nie przepadam za grami tego typu. Nie kręcą mnie Eksplodujące Kotki, a Odjechane Jednorożce wcale nie wydają mi się odjechane. Ani nie przemawia do mnie reprezentowany przez te tytuły humor, ani nie jest to ten rodzaj rozgrywki, który wywołałby rumieńce na moich polikach. Dlaczego więc wzięłam ten tytuł na warsztat? Udostępnij: Facebook Twitter LinkedIn More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap