Home | Katalog gier | Gry dla dzieci | Story Cubes: Harry Potter – kości nie dla Mugoli

Story Cubes: Harry Potter – kości nie dla Mugoli [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji

❍ Reading Time: 3 minutes

Seria Story Cubes zdobyła serca tysięcy osób. Ta niepozorna gra cieszy, ale i uczy. Kostki wspomagają rozwój najmłodszych ożywiając ich wyobraźnię, poszerzając słownictwo i pomagając im formułować zdania w sposób ciągły i logiczny. Dla dorosłych stanowią sympatyczną pozycję imprezową, dzięki której można opowiadać niestworzone historie. Nie ma co się dziwić, że podstawowa wersja Story Cubes doczekała się licznych dodatków w postaci nowych kostek. Już teraz seria oferuje coś np. dla fanów science-fiction, bohaterów znanych z filmów i bajek, podróży, czy też historii. W tym roku Wydawnictwo Rebel przygotowało wersję tej kultowej gry kościanej, która stanowi dla mnie nie lada gratkę. Story Cubes: Harry Potter? Musiałam ją wypróbować!

Witajcie w świecie magii!

Na Story Cubes: Harry Potter składa się dziewięć sześciennych kości zamkniętych w ładnej, wytłaczanej puszce. Pod względem graficznym jest ona zgodna z magiczną wersją innego bestsellera gdańskiego wydawnictwa, czyli Dobble: Harry Potter. Średnica puszki jest nieco mniejsza, jednak gry bardzo ładnie się obok siebie prezentują. Kości są ładne, czytelne i porządne. Na większości ścianek znajdziemy postaci i przedmioty ze świata „chłopca, który przeżył”, ale mamy tu też uniwersalne symbole, oraz akcje, które pomagają ruszyć fabułę do przodu. Pod względem wykonania Story Cubes: Harry Potter stoi na bardzo dobrym poziomie. Absolutnie do niczego nie mogę się przyczepić. 

Kości zostały rzucone!

Nowa gra od Wydawnictwa Rebel to jak dla mnie strzał w dziesiątkę. Na kościach mamy takie postaci jak Harry, Hermiona i Ron, ale znalazło się tu też miejsce dla Syriusza, Zgredka, czy też Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Jest mandragora, sowa (bez wątpienia Hedwiga), Mapa Huncwotów, Peleryna (jak nic Niewidka)… Oj dobrze, nie zdradzę Wam wszystkiego. Zapewniam Was jednak, że w  puszce traficie na wiele symboli, które pozwolą Wam snuć iście magiczne opowieści. 

Accio instrukcja!

Rzuć, popatrz, opowiedz. W zasadzie te trzy polecenia streszczają reguły gry. Zasiadając do Story Cubes: Harry Potter nie rywalizujemy, tylko dobrze się bawimy. Instrukcja zawiera podpowiedzi odnośnie dwóch wariantów gry. W trybie Mój bohater rzucamy najpierw trzema kośćmi. W ten sposób tworzymy postać, której historię przedstawimy. Następnie rzucamy wszystkimi kośćmi i klasycznie, opowiadamy. Druga propozycja to wariant Epickie opowieści, w którym gracze współtworzą historię. Każdy z nich wykonuje rzut kompletem kości i staje się autorem swojego fragmentu opowiadania. Te dwa tryby, to tylko przykłady sposobów, w jaki można poprowadzić fabułę. W rzeczywistości graczy ogranicza tylko ich wyobraźnia. Zestawy Story Cubes można też ze sobą łączyć, tworząc komplety, które zapewnią jeszcze ciekawszą i zabawniejszą rozgrywkę.

Dla kogo?

Kiedyś wydawało mi się, że gra Story Cubes przeznaczona jest wyłącznie dla dzieci. Już po pierwszej partii wiedziałam, że się myliłam. Za każdym razem, gdy ktoś ze znajomych wyciągał na stół zestaw kostek, bawiłam się znakomicie. Gra nigdy jednak nie zawitała do mojej kolekcji, aż do momentu, gdy w czasie urlopu w Wiedniu odwiedziłam sklep z planszówkami i trafiłam na Rory’s Story Cubes: Star Wars (zawsze chętnie odwiedzam zagraniczne miejscówki z grami bez prądu, jak pewnie wielu z Was :P). Jak tylko zobaczyłam zapowiedź magicznej wersji gry, wiedziałam, że i ona do mnie trafi. Wychowałam się na książkach o Harrym Potterze i biorę w ciemno wszystko, co z nim związane. Dlatego też moja ocena może być mocno nieobiektywna, czego jestem całkowicie świadoma. Faktem jednak jest, że gra mnie nie zawiodła. W czasie rozgrywek bawiłam się znakomicie, z przyjemnością wyruszając w sentymentalną podróż do mojego ukochanego uniwersum (nadal czekam na list…).

„Przychodzi Syriusz do Banku Gringotta…” A jak Ty zaczniesz swoją opowieść?

Czy warto?

Jeśli jesteście fanami Harrego Pottera, ta wersja kościanego klasyka Wydawnictwa Rebel to wasz “must have”. Jeśli nie znacie lub nie przepadacie za światem czarodziejów i mugoli, ale jesteście miłośnikami tej serii gier, nadal mogę Wam polecić Story Cubes: Harry Potter. Niektóre symbole będą dla Was wyzwaniem, a konkretne postaci zmienią się po prostu w anonimowych bohaterów, jednak awersja do kultowej serii książek J.K. Rowling nie uniemożliwia gry. Grę Story Cubes: Harry Potter kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Ogólna ocena (8/10):

Złożoność gry (1/10):

Oprawa wizualna (9/10):

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*